Aktuality RSS

13.11.2017

Kraj chce podpořit leteckou dopravu

(red), www.kr-jihomoravsky.cz Kraj chce podpořit leteckou dopravu
Lepší letecká dostupnost jižní Moravy je jednou z priorit Jihomoravského kraje. A tak v souladu s cílem zlepšit leteckou dostupnost regionu schválilo krajské zastupitelstvo na svém zasedání v prvních dnech listopadu 2017 Memorandum o společném postupu ke zlepšení globální letecké dostupnosti Jihomoravského kraje a statutárního města Brna. Cílem memoranda uzavíraného mezi Jihomoravským krajem a statutárním městem Brnem je navýšit počet cestujících na letišti v Brně - Tuřanech o nejméně sto tisíc cestujících ročně v horizontu tří let.
>
 
13.11.2017

Provozovatel brněnského letiště změnil majitele

(red), www.accolade.cz, www.brno-airport.cz Provozovatel brněnského letiště změnil majitele
Akciová společnost Letiště Brno, která má na základě smlouvy s Jihomoravským krajem mezinárodní letiště v Tuřanech v dlouhodobém pronájmu, změnila svého majitele. Novým majitelem se investiční skupina Accolade. Dosavadní majitelé společnosti Letiště Brno a. s. podepsali smlouvu 9.listopadu 2017. Současně s tím změnila majitele i čtvrtá největší solární elektrárna v České republice, která je v areálu letiště, která má nového vlastníka v podobě investiční skupiny Jufa.
>
 
12.11.2017

Když skončí už dávno zapomenutá společnost

text, foto: (jjk), foto: archiv (jjk) Když skončí už dávno zapomenutá společnost
V poslední době mnozí letečtí fandové smutnili nad tím, že 28.října 2017 definitivně do historie odešla druhá největší německá letecká společnost Air Berlin. Ale dost možná si málokdo uvědomil, že spolu s ukončením činnosti této společnosti zanikla i ta, která existovala (s různými peripetiemi) více než devět desítek let. Tak nějak se na ní asi zapomnělo a pravděpodobně si mnozí mysleli, že švýcarská letecká společnost Balair, v poslední fázi své existence Belair, už zanikla dávno. A kupodivu, ač velice nenápadně, žila a fungovala souběžně se společností Air Berlin a asi navždy zmizela z oblohy ve svých devadesáti dvou letech.
>
 
12.11.2017

Czech Airlines Technics a GA Telesis pro ATR

(red), www.csatechnics.com Czech Airlines Technics a GA Telesis pro ATR
Dceřiná společnost Českého Aeroholdingu poskytující služby v oblasti údržby a oprav letadel Czech Airlines Technics (CSAT), uzavřela na mezinárodním veletrhu MRO Europe v Londýně předběžnou smlouvu s americkou společností GA Telesis (GAT), která je významným hráčem v oblasti leteckého a kosmického průmyslu. Obě společnosti podle dohody vytvoří v rámci dodavatelského řetězce partnerství a nabídnou zákazníkům komplexní službu pro turbovrtulová letadla typu ATR. Její součástí bude podpora rotujících letadlových celků (RLC) zahrnující opravy, zajištění náhradních dílů i logistiku.
>
 
11.11.2017

Den válečných veteránů 2017

(red), www.vhu.cz Den válečných veteránů 2017
Den válečných veteránů se váže k ukončení 1. první světové války a dni 11. listopadu 1918 a datum se stalo, na paměť obětem Velké války v demokratických zemích Evropy, v USA a Kanadě „Dnem válečných veteránů“. V novodobé historii České republiky bylo datum 11. listopadu jako Den válečných veteránů poprvé vzpomenuto v roce 2001. Tento den připomíná ty, kteří v letech 1914 – 1918 a 1939 – 1945 nasazovali životy za svobodu svých zemí, i za svobodu jiných okupovaných zemí. A neodmyslitelným symbolem Dne válečných veteránů je květ vlčího máku.
>
 
10.11.2017

L-39NG se bude vyrábět i v Evektoru

(red), www.evektor.cz L-39NG se bude vyrábět i v Evektoru

Letecká továrna Aero Vodochody Aerospace vybrala společnost Evektor-Aerotechnik v Kunovicích, jako výrobce přední a zadní části trupu, aerodynamických brzd a balíku detailních dílů pro svůj cvičný bojový letoun Aero L-39NG. Stroj Aero L-39NG je letounem nové generace vycházejícím z proudového cvičného letounu Aero L-39 Albatros, který je provozován vzdušnými silami ve více než třiceti zemích. 

>
 
09.11.2017

Pátá linka Czech Airlines Technics

(red), www.csatechnics.com Pátá linka Czech Airlines Technics
Firma Czech Airlines Technics (CSAT), která je dceřinou společností Českého Aeroholdingu, která poskytuje služby v oblasti údržby a oprav letadel, od podzimu roku 2017 otevírá už pátou linku těžké údržby pro letadla typu Boeing 737CG/NG, A320 Family nebo ATR. Díky dalšímu rozšíření v oblasti těžké údržby letadel se zvýší kapacita objemu zakázek o dvacet pět procent. S plánovaným otevřením v pořadí již páté linky souvisí i nábor přibližně osmdesáti  pracovníků.
>
 
08.11.2017

Listopad přivál kouzelný koberec

text, scan, foto: (jjk),archiv foto: (vla), L+K 2/73 Listopad přivál kouzelný koberec
Před pětačtyřiceti lety to byla velká sláva. Na pražském ruzyňském letišti se 8. listopadu 1972 objevil vůbec poprvé v historii letoun Boeing 747. A tedy bylo to zároveň i poprvé v Československu. Stroj se nesl přes Bílou Horu na dráhu 31/13 (dnešní 30/12) a v té době vzbudil opravdovou senzaci. Boeing 747-237B Emperor Vikramaditya letecké společnosti Air India VT-EBO si do Prahy tehdy odskočil pro československé turisty na své cestě z New Yorku do Bombaje (dnes Mumbai). O této události se psalo na stránkách časopisu Letectví+kosmonautika v čísle 2 v roce 1973 (viz níže). K tomu je třeba dodat, že „Jumbo Jet“ indických aerolinií se v Praze objevil ještě o týden později 15.listopadu 1972 (VT-EBN), po té se tyto stroje v Praze dlouhá léta neobjevily.
>
 
08.11.2017

Projekt Pilsen Cube II

(red), www.pilsencube.cz Projekt Pilsen Cube II
Na konci října byl představen projekt Pilsen CUBE I, který vzniká ve spolupráci města Plzně (zastřešuje SITMP) a Západočeské univerzity v Plzni. Univerzita spolu se studenty univerzity funkční pikosatelit, který bude vyslán do vesmíru. Studenti středních škol navrhnou experimenty, jež instalují do družice, a vytvoří sadu zájmových kroužků pro plzeňské Centrum robotiky. Pilsen Cube II je další z aktivit na podporu technického vzdělávání, cílem je nastartovat u mladých lidí zájem o technické obory, v tomto případě nosně o vesmírné technologie. 
>
 
07.11.2017

Spolupráce České aerolinie a Ukraine International Airlines

(red), www.csa.cz Spolupráce České aerolinie a Ukraine International Airlines
České aerolinie a Ukraine International Airlines se domluvily na vzájemné obchodní spolupráci a od 6. listopadu 2017 vzájemně sdílí všechny pravidelné lety, které obě letecké společnosti provozují mezi Prahou a Kyjevem. Zákazníci tak získají větší výběr letů a lepší spojení mezi Prahou a Kyjevem. Obě letecké společnosti tak nabízí až dvanáct zpátečních spojů týdně, tedy dvě denně, ve středu a v sobotu po jednom letu.
>
 
06.11.2017

„Cesta pro mladé“ a VZLÚ

(red), www.vzlu.cz „Cesta pro mladé“ a VZLÚ
Od roku 2017 je Výzkumný zkušební letecký ústav (VZLÚ) zapojen do projektu „Cesta pro mladé“, který je realizován ve Fondu dalšího vzdělávání, příspěvkové organizaci Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky, a je financován pomocí evropských fondů ESF prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost a státního rozpočtu České republiky.
>
 
05.11.2017

Sešli se ve Vodochodech

(red), www.sclp.cz Sešli se ve Vodochodech
V polovině října proběhlo ve Vodochodech setkání zástupců firem a institucí sdružených ve Svazu českého leteckého průmyslu, který sdružuje třiadvacet leteckých firem, čtyři univerzity a dvě další instituce. Kromě standardní agendy se jednalo o Evropském obranného fondu, jehož prostřednictvím budou alokovány finance například do projektů českých leteckých firem či jejich partnerů.
>
 
04.11.2017

Šedesátiny psa ve vesmíru

text: (jjk), foto: archiv www.roscosmos.ru, www.nasa.gov Šedesátiny psa ve vesmíru
Podzim před šedesáti lety znamenal faktický začátek dobývání vesmíru a vlastně i let prvního živého tvora do kosmického prostoru. Po vzletu první umělé družice Sputnik 1 (Спутник 1) dne 4. října 1957, následoval 3. listopadu 1957 let prvního živého tvora do vesmíru. V pátek 3. listopadu 2012 tedy uplynulo šedesát let co tuto planetu opustil první živý tvor a na palubě družice Sputnik 2 na oběžnou dráhu země se dostal pes Lajka. Vesměs se připomíná především let první sovětské družice v říjnu 1957, ale rozhodně i druhý člověkem stvořený satelit s živým organismem na palubě stojí za připomenutí.
>
 
04.11.2017

Vrtulníky do finále

(red), www.army.cz Vrtulníky do finále
Ministerstvo obrany České republiky v těchto dnech u obdrželo nabídky na nákup dvanácti vojenských víceúčelových vrtulníků od americké a italské vlády. V současné době probíhá posuzování nabídek, ale konečné rozhodnutí o vítězi bude už na nové vládě, tedy i novém mistrovy obrany. Podle dosavadních odhadů by se měla cena zakázky pohybovat zhruba mezi deseti a patnácti miliardami korun.
>
 
03.11.2017

Stý Airbus A380 pro Emirates

(red), www.bestcg.com Stý Airbus A380 pro Emirates
Společnost Emirates, která je největším provozovatelem letounů Airbus  A380 na světě 3. listopadu 2017 přivítá ve své flotile stý letoun A380. Stroj A380, létající ve flotile Emirates již devět let, za dobu své služby u Emirates přepravil více než osmdesát milionů cestujících. V současné době létá A380 v barvách Emirates do více než 45 destinací nacházejících se v Evropě, Africe, Asii, Austrálii a Pacifiku, na Blízkém východě, v Severní a Jižní Americe. 
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

24. března 2018 10:00-18:00

Akce Záložka Vyškov

Vyškov

Seminář a školení o bezpečnosti létání s možností vyzkoušet odhoz záložního padáku na lanové dráze z parašutistického trenažéru, Letiště Vyškov, (paramotory@laacr.cz), www.laacr.cz

 
detail akce
PGL
 
24. března 2018 10:00-22:00

Mít křídla - X. ročník festivalu amatérských leteckých filmů

Dolní Dobrouč

Spolek přátel vzduchoplavby Letohrad a ORFilm pořádá amatérský filmový festival s leteckou tematikou „MÍT KŘÍDLA“ (poslední termín přihlášení je do 11. 3. 2018 pardpsv@seznam.cz, Dolní Dobrouč (kino), www.spvletohrad.cz, www.orfilm.eu

 
detail akce
film
 
24. - 25. března 2018

Balóny nad Prahou 2018 ODLOŽENO !!!

Praha

Fundraisingová akce Českého balónového svazu jejíž cílem je zvýšit povědomí o balónovém sportu a využít tuto akci k podpoře Dětského centra Paprsek (ODLOŽENO VZHLEDEM K NEPŘÍZNIVÉMU POČASÍ A POVĚTRNOSTNÍM PODMÍNKÁM - NOVÝ TERMÍN BUDE OZNÁMEN), Startoviště Praha (místo bude upřesněno podle počasí), www.balonynadprahou.cz

 
detail akce
balony
 
30. března - 1. dubna 2018

Raná Cup - Česká liga PGL 2018

Raná u Loun – svah
Česká liga paraglidingu 2018 - Ligový závod, FAI 2, Letiště Raná u Loun – svah, www.rana-paragliding.cz, www.ranskahora.cz, www.svazpg.cz, www.pgweb.cz
 
detail akce
soutěž - PGL
 
31. března - 2. dubna 2018

Velikonoční pohár

Benešov - Bystřice/Nesvačily

Soutěž v letecké akrobacii kluzáků třídy Basic, Sportsman, Letiště Benešov - Bystřice/Nesvačily, www.gac-ramert.eu, www.aecr.cz

 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama