Aktuality RSS

04.03.2017

Zdravotnictví v novém

(red), www.bestcg.com Zdravotnictví v novém
Lety odkloněné ze své původní trasy z důvodu nutné lékařské pomoci pasažérům tvoří zlomek z celkového počtu milionů spojů provozovaných aerolinkami během roku, ale i tak pro ně představují vysoké náklady. Stále více lidí v současnosti cestuje letadlem, proto přibývá také pohotovostních situací vzniklých na palubě. Emirates coby největší letecká společnost v rámci mezinárodní dopravy provozuje týdně více než tři a půl tisíce odletů, a v roce 2016 tak zajistila přes 194 000 letů. V těchto dvanácti měsících musela z důvodu lékařské pohotovosti odklonit více než 60 letů. 
>
 
03.03.2017

Mezi nebeské akrobaty odletěl Jiří Saller

text, foto: (jjk), foto: Aleš Karban Mezi nebeské akrobaty odletěl Jiří Saller
Po krátké těžké nemoci opustil vzduchoplavectvo Jiří Saller (*17.9. 1952 - †2.3.2017). Rodák z Hradce Králové nalétal pět a půl tisíce hodin, z toho tři tisíce jako akrobatický pilot. V sedmdesátých a osmdesátých letech reprezentoval Československo na světových a evropských šampionátů, kde získal několik cenných kovů a v akrobacii pokračoval i po roce 1990, kdy až do roku 2015 byl členem slavné akrobatické skupiny Sky Box, respektive Flying Bulls Aerobatics Team…
>
 
03.03.2017

Letecký psycholog: Piloti z nás mají respekt. Bojí se, co by se o sobě mohli dozvědět

www.e15.cz Letecký psycholog: Piloti z nás mají respekt. Bojí se, co by se o sobě mohli dozvědět
Nedávné varování Harvardovy Univerzity, že mnoho pilotů trpí depresemi, není tak závažné, jako zrušení psychologických prohlídek. Myslí si to dopravní, letecký a klinický psycholog Oliver Dzvoník z Ústavu leteckého zdravotnictví. Jaktože psychologové nekontrolují zdravotní stav pilotů? A jaké jsou hlavní příčiny vzniku depresí? Více čtěte v E15: Letecký psycholog: Piloti z nás mají respekt. Bojí se, co by se o sobě mohli dozvědět.
>
 
02.03.2017

Kašparova devadesátka

text, foto: (jjk) Kašparova devadesátka
Před nějakým tím týdnem se v Pardubicích objevila nová socha prvního českého aviatika ing. Jana Kašpara. A Jan Kašpar dnes tedy (s vrtulí v ruce) stojí v místech, kde kdysi stával hotel Veselka, kde se onen slavný pardubický aviatik v roce 1883 narodil. A nová bronzová socha Jana Kašpara se zjevila v Pardubicích tak trochu symbolicky. Sice dnes nemá kulaté narozeniny a ani není kulatý rok nějakého jeho slavného letu, ale zakulatilo se datum jeho poněkud předčasného úmrtí. Jan Kašpar zemřel před devadesáti lety 2. března 1927.
>
 
02.03.2017

Družice nad Alpami

(red), www.esa.int Družice nad Alpami
Tání ledovců díky změnám klimatu způsobuje čím dál častěji sesuvy půdy v alpských oblastech. Data získávaná satelitní misí Sentinel-1 nyní byla nahrána do nového cloudového systémy, aby bylo možné podobná rizika monitorovat globálně. Cloudové platformy poskytují on-line přístup k informacím, procesní nástroje a výpočetní výkon pro spolupráci. Dovolují získání informací z velkých datových sad získávaných v rámci evropského programu GMES/Copernicus a dalších projektů dálkového průzkumu Země.
>
 
01.03.2017

V Berlíně

(red), www.bestcg.com V Berlíně
Letecká společnost Emirates letos uvádí řadu nových vylepšených palubních prvků a produktů pro flotilu Airbusů A380 a Boeingů 777. Investice do interiérových inovací v hodnotě několika milionů amerických dolarů pokryjí i vylepšení palubních salonků vlajkové lodi Emirates, Airbusu A380. Inovovaný palubní salonek Emirates A380 bude poprvé veřejnosti představen během berlínského ITB, jednoho z největších světových veletrhů cestovního ruchu.
>
 
28.02.2017

Datel je opeřeným letcem roku 2017

(red), www.birdlife.cz Datel je opeřeným letcem roku 2017
Česká společnost ornitologická v těchto dnech vyhlásila ptákem roku 2017 datla černého. Chce tak přitáhnout pozornost veřejnosti k lesům a zdůraznit potřebu zachování odumírajících a mrtvých stromů nejen v lesích, ale i v městských parcích a zahradách. Datel černý (Dryocopus martius) je velký druh šplhavce z čeledi datlovitých (Picidae). Datel je největší evropský šplhavec a na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.
>
 
28.02.2017

DSA v Ústí i v březnu…

(red), www.kr-ustecky.cz DSA v Ústí i v březnu…
Leteckou záchrannou službu bude v Ústeckém kraji v březnu zajišťovat i nadále společnost DSA. Ministerstvo zdravotnictví s ní prodlouží smlouvu o jeden měsíc a do konce týdne hodlá vypsat nový tendr na poskytovatele LZS. Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček v pondělí 27.2.2017 obdržel v tomto znění odpověď na dopis od ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka k aktuální situaci v zajištění letecké záchranné služby v Ústeckém kraji s tím, že k prodloužení smlouvy dojde do konce měsíce února (tedy 28.2.2017). 
>
 
28.02.2017

Brněnské hejtmanství a letiště?

(red), www.brno-airport.cz Brněnské hejtmanství a letiště?
Jihomoravský kraj se v těchto dnech rozhodl zrušit Jihomoravskou rozvojovou společnost, která vznikla v roce 2016 pro podporu letecké dostupnosti Brna. Podle vedoucích představitelů kraje společnost prý neplní svou funkci. Polovinu společnosti vlastní kraj, druhou firma Letiště Brno, která má letiště od kraje v nájmu.  Akciovou společnost Letiště Brno postup kraje překvapil, chce dál jednat. Letiště Brno a.s. také zveřejnilo vzhledem k tomuto nečekanému kroku kraje své vyjádření…
>
 
27.02.2017

Wizz Air v Lutonu

(red), www.accpr.cz Wizz Air v Lutonu
Letecká společnost Wizz Air v těchto dnech oznámila, že 18. června 2017 otevře svou 28. základnu na letišti Londýn - Luton ve Velké Británii s jedním novým strojem Airbus A320. Wizz Air létá na letiště Londýn - Luton již více než dvanáct lét a toto letiště bude prvním ve Velké Británii, které bude sloužit jako základna této maďarské letecké společnosti.
>
 
26.02.2017

Vítězný únor „Nesmrtelné tety“

text: (jjk), foto: Milan Horys Vítězný únor „Nesmrtelné tety“
V kalendáři, který u nás ještě platil do roku 1990 (od roku 1949) byl 25.únor zasvěcen tak zvanému vítězství pracujícího lidu. V tomto roce však 25.února vyhrála „Nesmrtelná teta“ a oslavila tento někdejší svátek prací. A „Nesmrtelná teta“ tedy hnojila a hnojila a hnojila, až všechno vůkol pohnojila. A přitom „Nesmrtelná teta“ je Čmelák. A ještě navíc „Nesmrtelná teta“ aniž by to věděla, asistovala nevědomky při rekordním letu balonu (Tři mouchy jednou ranou a jeden čmelák). Tak prostě a jednoduše, tato sobota byla pro „Nesmrtelnou tetu“ takovým tím vítězným únorem… 
>
 
26.02.2017

Z Prahy na Island

(red), www.accpr.cz Z Prahy na Island
Maďarský nízkonákladový letecký dopravce Wizz Air na jařeže zprovozní přímé spojení mezi Českou republikou a Islandem. Provoz na prvního přímého letového spojení z Prahy do Reykjavíku bude zahájen 31. května 2017. Cestující budou mít na výběr dvě spojení týdně, každou středu a neděli. Nová linka bude příležitostí pro turisty i obchodní cestující, kteří hodlají navštívit hlavní město Islandu a zároveň podpoří turistický ruch mezi oběma státy a vytvoří důležité spojení mezi Českou republikou a Islandem pro obchodníky a podnikatele.
>
 
25.02.2017

Tři mouchy jednou ranou a jeden čmelák

text: (jjk), text, foto: RicohTransRepublika.cz, foto: Milan Horys Tři mouchy jednou ranou a jeden čmelák
U Hrochova Týnce začínali práškaři letošní zemědělskou sezonu a za nimi v dáli kdesi za Turovem si to v klidu plul červenobílý balónek. A nebyl to ledajaký balónek, byl to balónek rekordní. V sobotu 25.února 2017 totiž posádka Jan Suchý a Ondřej Kostrhun uletěli na trase Turnov – Tászlár nový český rekord v balonovém létání, když za 9,59 hodin se jim absolvovat 550,57 kilometrů a vystoupat do výšky 4.012 metrů. Zajímavostí jistě i bylo, že se podařilo při jarních pracích Agroairu Milanu Horysovi v oblasti Hrochova Týnce vyfotit balon, kterým právě Ondřej Kostrhun a Jan Suchý cestovali nad Čeradicemi, Turovem a Ostrovem.  
>
 
25.02.2017

Návštěva kuchaře Tomáše, se srdcem na zástěře

text, foto: (jjk) Návštěva kuchaře Tomáše, se srdcem na zástěře
Mezi britským královstvím a Českou republikou, nebo dříve Československem je už vlastně od nepaměti (i v dobách Československa, kdy linky na tzv.Západ nebyly nepreferovanější) velmi čilý dopravní ruch, co se letectví týče. Samozřejmě British Airways a její předchůdci BEA a BOAC jsou zdaleka nejznámější, ale potkávat lze i další britské letecké společnosti. V posledních letech především nízkonákladový easyJet.com. Mezi řadou dalších, které až tak častými návštěvníky nejsou, je Thomas Cook Airlines. V tomto týdnu se ovšem letoun této společnosti v Praze mimořádně zjevil, protože opět část personálu British Airways tak trochu stávkovala. 
>
 
25.02.2017

VZLÚ se účastní na programu EPSILON

(red), www.vzlu.cz VZLÚ se účastní na programu EPSILON
Program EPSILON Technologické agentury České republiky  je zaměřen na zlepšení pozice českého a v globálním kontextu i evropského průmyslu pomocí podpory projektů aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje, jejichž výsledky mají vysoký potenciál pro rychlé uplatnění v nových produktech, výrobních postupech a službách v několika oblastech. V první výzvě programu EPSILON vedeným Technologické agentury ČR získal VZLÚ spolu s průmyslovými partnery financování na 4 výzkumné projekty.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

25. června - 7. července 2017

Plachtařské Mistrovství České republiky – PMČR 2017 & PreWGC 35th

Příbram - Dlouhá Lhota

Plachtařské Mistrovství České republiky – PMČR 2016 (klub+kombi) & Předzávod MS 2018 (35th FAI WGC), Letiště Příbram – Dlouhá Lhota, www.akpm.cz, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.aecr.cz, www.wgc2018.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
30. června - 8. července 2017

FL 2017 Adrenalin Grand Prix

Frýdlant nad Ostravicí - Paseky

10. ročník tradiční plachtařské regionální soutěže, Letiště Frýdlant nad Ostravicí - Paseky, www.akfrydlant.cz, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, http://fl2017.akfrydlant.cz/

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
30. června - 2. července 2017

Mistrovství ČR v letecké akrobacii na kluzácích ADV a UNL 2017

Moravská Třebová - Staré Město

Mistrovství České republiky v letecké akrobacii na kluzácích 2017 kategorií Advanced a Unlimited, Letiště Moravská Třebová - Staré Město, www.aeroklub.cz, www.aerobatic.cz, www.lsc.cz, www.leteckaakrobacie.cz

 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
1. července 2017 08:00-18:00

Dětský letecký tábor „Na křídlech Spitfiru“

Plasy

Dům dětí a mládeže Kamarád Třemošná, pořádá 5. ročník dětského leteckého tábora s názvem „Na křídlech Spitfiru“, pocta čs. válečným letcům (1.-.7.7.2017), Letiště Plasy, www.ddmkamarad.cz (info@ddmkamarad.cz)

 
detail akce
společenská akce
 
1. července 2017 10:00-16:00

6. kolo Navigačního Poháru Petra Tučka

Moravská Třebová - Staré Město

Navigační soutěž určená pro ultralehké a sportovní letouny, motorová rogala, motorové kluzáky a vírníky. Soutěží se ve dvoumístných a jednomístných posádkách v rekreační nebo sportovní kategorii, Letiště Moravská Třebová - Staré Město, www.laacr.cz/SvazUL/, www.laa.cz, www.lkmk.com

 
detail akce
soutěž - ULL
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

jus jus

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama