Aktuality RSS

09.01.2017

Pilot dronu v CATC

(red), www.catc.cz Pilot dronu v CATC
V současné době lze všude možně potkávat drony, neboli „více“koptéry a podobné přístroje. A tak i Czech Aviation Training Centre nabízejí možnost výcvik operátora bezpilotních letadel. Lze si zde zvýšit kvalifikaci a v kurzu CATC zkušení lektoři a dlouholetí uživatelé UAV poradí a naučí vše potřebné. Kurz také může sloužit jako základní výcvik operátora bezpilotních letadel výrobce DJI, typu Phantom 2, 3 a 4 nebo podobných, nepřevyšujících maximální vzletovou hmotnost dvacet kilogramů. Hodí se také jako příprava ke zkoušce na Úřadu civilního letectví podle směrnice CAA/S-SLS-010-n/2012.
>
 
08.01.2017

Střídání stráží v ostravském Zábřehu

text: (jjk), foto: D.R. Střídání stráží v ostravském Zábřehu
Na přelomu starého a nového roku došlo na několika základnách letecké záchranné služby ke změně provozovatele (nebudeme se teď zabývat fatální neznalostí, neschopností a amatérismem hybatelů současného zdravotnictví). A střediskem, které „postihlo“ střídání stráží se stala jedna z nejstarších základen u nás, a to té ostravské. Už jen to, že nese označení Kryštof 05 napovídá, že bylo toto středisko jedním z prvních v někdejším Československu. V areálu Zdravotnické záchranné služby Ostrava - Zábřeh, kde je i heliport (a měla by být po dostavbě nového hangáru i policejní letecká základna) tak jako na dlani bylo 31.prosince 2016 a 1.ledna 2017 vidět vystřídání dvou strojů Eurocopter EC135 T2+, dvou různých provozovatelů.
>
 
08.01.2017

Na Plané v minulém roce

(red), www.airport-cb.cz Na Plané v minulém roce
Na mezinárodním jihočeském letišti v Českých Budějovicích v Plané se v roce 2016 událo mnoho zajímavých věcí včetně dalších úprav a modernizací, aby se dospělo k vybudování plnohodnotného dopravního uzlu v tomto regionu. Rekonstrukce se dočkala vzletová a přistávací dráha a vznikly nové obslužné komunikace a nová budova osazená bezpečnostními prvky, která bude sloužit jako vstupní brána pro zaměstnance a nájemce v neveřejné části letiště. Načala se i stavební příprava pro budoucí terminál mezinárodního letiště. Zajímavé jsou i statistiky provozu za rok 2016.
>
 
07.01.2017

Nad krajinou poesie Františka Vladislava Heka

text: (jjk), foto: „Káďa“ Nad krajinou poesie Františka Vladislava Heka
Vůkol se rozprostírající stříbrné vlnky krajiny, do ruda osvícené zapadajícím sluncem, byly kulisami prvního letošního dne v kraji Josefa Čapka, Alojse Jiráska, nebo i Egona Hostovského, či Josefa Škvoreckého. Mezi Broumovskou vrchovinou a Podorlickou pahorkatinou nad řekou Metují je mezi varhánky kopečků  ukryto několik měst,  městeček a vesniček nějak spjatých s historií (a už i poslední čtvrtstoletí opět spjatých) a současností naší vzduchoplavby. Obvyklé je navštěvoval letiště v sezoně, ale novoroční poletování nad hronovským, respektive velkopoříčským letištěm pokrytým bílým kobercem působí mimořádně poeticky.   
>
 
07.01.2017

Tři měsíce před termínem

(red), www.tatra.cz Tři měsíce před termínem
Kopřivnické automobilce Tatra Trucks se podařilo v těchto dnech splnit zakázku pro Armádu České republiky o více než tři měsíce před plánovaným termínem. Jednalo se o dodávku šestadvaceti nákladních vozů Tatra 810 Tactic a k přejímce strojů došlo v posledních dnech roku 2016. Původně byla dodávka naplánována na 31. březen 2017.
>
 
06.01.2017

Dalších pět Boeingů pro Travel Service

(red), www.travelservice.aero Dalších pět Boeingů pro Travel Service
Letecká společnost Travel Service ve vánočním období loňského roku podepsala podepsala s americkým výrobcem letadel Boeing smlouvu o nákupu dalších pěti letadel typu Boeing 737 MAX. Počet objednaných strojů typu Boeing 737 MAX společností Travel Service tak už dosáhl počtu třiceti a letecká společnost je obdrží postupně v průběhu let 2018 až 2023, přičemž první stroj B737 MAX se ve flotile objeví už v příštím roce.
>
 
06.01.2017

Tři králové K+M+B

(red), www.vira.cz Tři králové K+M+B

Svátek Zjevení Páně, lidově zvaný sv. tří králů, je svým obsahem téměř totožný se svátkem Narození Páně. V obou jde o to, že se Bůh zjevuje jako člověk, dokonce jako právě narozené dítě. K tomuto dítěti nejprve přiběhnou prostí pastýři, kteří slyší jásající anděly ohlašující slávu Boží na výsostech a dobrou vůli a pokoj lidem na Zemi. Ti přijdou pohnuti vnitřním puzením, které vychází z jejich srdce. Jdou za tím, kdo je jako oni, kdo patří do Izraele. 

>
 
05.01.2017

6 start-upů kosmického inkubátoru

(red), www.czechinvest.org 6 start-upů kosmického inkubátoru
Neuplynulo dlouho od oficiálního otevření kosmického inkubátoru ESA BIC Prague se sídlem v Paláci Adria se objevila první šestice projektů využívajících kosmické technologie, které budou moci čerpat padesát tisíc euro. Na financování start-upů se vedle Evropské kosmické agentury (ESA) podílí i hlavní město Praha.
>
 
04.01.2017

Navigační systém Galileo je v provozu.

www.e15.cz Navigační systém Galileo je v provozu.
V polovině prosince byl zprovozněn dlouho očekávaný satelitní systém Galileo. Projekt Evropské unie a Evropské kosmické agentury v hodnotě pěti miliard eur měl však k zahájení provozu dlouhou a trnitou cestu, která trvala celých sedmnáct let. A šest let trvalo, než vzlétl první satelit programu. Více čtěte v E15: Navigační systém Galileo je v provozu. Jeho příprava trvala nekonečných sedmnáct let.
>
 
03.01.2017

Z Olšových Vrat do Tel Avivu

(red), www.airport-k-vary.cz Z Olšových Vrat do Tel Avivu

V příští sezoně obohatí kromě zcela nového leteckého spojení společnosti Germania Airlines z Düsseldorfu do Karlových Varů, i další sezónní pravidelná linka. Letecký provoz na letišti v Karlových Varech obohatí v lázeňské sezóně 2017 letecké spojení do izraelského Tel Avivu, které od 13.června do 12.září 2016 bude provozovat letecká společnost Travel Service/Smart Wings letadlem typu Boeing 737-800 o kapacitě 183 míst na objednávku společnosti VisitSpa z Mariánských Lázní. 

>
 
02.01.2017

Jan Kašpar se vrátil do Pardubic

(red), www.pardubice.eu Jan Kašpar se vrátil do Pardubic
Mezi vánočními svátky se v Pardubicích objevila nová socha prvního českého aviatika ing. Jana Kašpara. Pardubický rodák a průkopník letectví stojí na třídě Míru na místě, kde se v roce 1883, v dnes již neexistujícím hotelu Veselka, Jan Kašpar narodil. Bronzová socha bude oficiálně městu slavnostně předána v lednu a celkově byla proto plánu nainstalována s tříměsíčním předstihem.
>
 
01.01.2017

Pour Féliciter 2017

Pour Féliciter 2017

>
 
31.12.2016

Silvestrovská řachanda

(jjk) Silvestrovská řachanda
Připadá vám současný humor televizní (rozhlasové) zábavy trapný a plytký, nebo poněkud ubohý? Nic si z toho nedělejte, není to nic nového. Už naši předci, když se nutili vyprodukovat nějaký opravdu třaskavý humor, propadali se často do bezduchých frází, kostrbatých a trapných point. A zrovna Silvestr, poslední den roku, je tím dnem, kdy se všechna média předhánějí ve snaze vyprodukovat co nejveselejší humor. Většina těchto snah (z donucení) končí mimořádně trapně. Ale opravdu to není nic nového. Pro příklad můžeme zajít do Humoristických listů z roku 1935, kdy se autorům povedla pořádná „Silvestrovská řachanda“ na téma létání….a posuďte sami, násilně vyprodukovaný „humor“ se nikterak neliší od marných snah našich současníků…  
>
 
30.12.2016

Třináct milionů

(red), www.prg.aero Třináct milionů
Pražské mezinárodní letiště v Ruzyni předposlední den roku 2016 překonala všechny dosavadní rekordy, když odbavilo třinácti miliontého cestujícího. Stalo se tak 30.prosince 2016 krátce po deváté hodině ranní. Třináctimiliontým cestujícím se stal cestující, který přiletěl do Prahy se svojí partnerkou z Istanbulu. Pražskému letišti se tak po osmi letech podařilo pokořit historický rekord z roku 2008, kdy bylo odbaveno 12,6 milionů cestujících. 
>
 
30.12.2016

Co rok dal. Prosinec 2016

(jjk) Co rok dal. Prosinec 2016
Poslední letošní měsíc roku, tedy prosinec 2016, byl díky tomu, že svátky a poslední den roku padly na víkend, tak jakoby poněkud zkrácený skoro na polovinu. Tak alespoň byl čas si připomenout některá výročí, na která se dřív nedostalo. Zcela se zapomnělo na to, že kulatá výročí postihla příbramské letiště. U tak frekventovaného letiště je to trochu škoda. Klatovy měly také narozeniny, ale i skromnější oslavu spláchly provazy vody. A ještě jedny narozeniny měli v Křižanově. Jinak tedy jsme si připomněli výročí japonského útoku na Pearl Harbor, nebo narozeniny Roalda Amundsena a nebo konečné stěhování letounu Douglas DC-3 z Ruzyně do Kbel. Nakonec kolem Vánoc se o zpestření sváteční pohody staralo Ministerstvo zdravotnictví svým bezbřehým a absurdním diletantismem a neschopností řešit problém (který úředníci ministerstva sami zavinili) letecké záchranné služby…      
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

28. - 29. dubna 2017

Mistrovství ČR & SR Indoor 2017

Praha - Letňany (Skydive arena)

Mistrovství České republiky a Slovenské republiky Indoor ve větrném tunelu, HF Arena Praha - Letňany www.skydivearena.cz, www.aecr.cz, www.hurricanefactory.com

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
29. dubna - 7. května 2017

13. Jarní pohár Jeseníků 2017

Šumperk

Jarní pohár Jeseníků 2017 v plachtění, Letiště Šumperk, www.aeroklub-sumperk.cz, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.jpj-sumperk.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
29. - 30. dubna 2017

Den ve vzduchu s Radiem Kiss Proton 2017

Plasy

15. ročník největší letecké show na západě Čech, Letiště Plasy, www.akplasy.cz, www.denvevzduchu.cz

 
detail akce
letecký den
 
29. dubna 2017 10:00-16:00

Tankový den

Mladá - Milovice

Celodenní zábavu pro děti i jejich rodiče a třeba i prarodiče v Parku Mirakulum a na Tankodromu Milovice, Park Mirakulum – Tankodrom Milovice, Letiště Mladá, www.mirakulum.cz, www.tankodrommilovice.cz

 
detail akce
společenská akce
 
29. dubna 2017 10:00-17:00

Zahájení sezony Leteckého muzea Kbely

Praha - Kbely (VHÚ)

Letecké muzeum Kbely Vojenského historického ústavu, otevřeno do 31. října 2017, 10,00 hodin až 18,00 hodin (hangáry se uzavírají v 17,30 hod.), vstup zdarma, Letiště Praha - Kbely, www.vhu.cz

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama