Aktuality RSS

11.03.2017

Testování inovativní technologie

(red), www.bestcg.com Testování inovativní technologie
Společnost Emirates zahájila testování inovativní vyhodnocovací technologie CheckTime, která zajistí lepší zvládání situací v extrémním a rušivém zimním počasí. Přispěje tak i k efektivnějšímu rozhodování v oblastech řízení provozu, bezpečnosti a životního prostředí za nepříznivých podmínek. Ve spolupráci s finskou společností Vaisala, lídrem na trhu a expertem na měření v oblastech životního prostředí a průmyslu, Emirates spustila testování CheckTime v Kodani a Chicagu.
>
 
10.03.2017

Harvard varuje: Piloti jsou v těžké depresi, 75 jich přiznalo sebevražedné myšlenky

www.e15.cz Harvard varuje: Piloti jsou v těžké depresi, 75 jich přiznalo sebevražedné myšlenky
Stovky pilotů komerčních linek jsou v klinické depresi, 75 jich přiznalo, že v uplynulých dvou týdnech mělo sebevražedné myšlenky. Piloti se navíc bojí navštívit lékaře kvůli hrobě odebrání pilotní licence. Vyplývá to z výzkumu harvardské Fakulty pro postgraduální studium veřejného zdraví. Více čtěte v E15: Harvard varuje: Piloti jsou v těžké depresi, 75 jich přiznalo sebevražedné myšlenky.
>
 
09.03.2017

Odgumování hlavní dráhy 06/24

(red), www.prg.aero Odgumování hlavní dráhy 06/24
Na Letišti Václava Havla Praha bude v pátek 10. 3. 2017 od 8.00 do 17.00 hodin probíhat nutné odgumování hlavní dráhy 06/24, během kterého bude tato dráha mimo provoz.  Období uzávěry bude využito i k dalším nezbytným úpravám na dráze a v pásu dráhy. V případě nepříznivých povětrnostních podmínek bude uzávěra přesunuta na nejbližší vyhovující pracovní den.
>
 
09.03.2017

Velké nákupy

(red), www.army.cz Velké nákupy
Ministerstvo obrany České republiky v těchto dnech podepsalo tři smlouvy na nákup techniky, výzbroje a munice za téměř 3,5 miliardy korun. Smlouvy zajišťují dodávky malorážové munice od společnosti Sellier&Bellot, neprůstřelných vest od společnosti Argun a čtyř bojových vozidel pro speciální síly od společnosti SVOS Přelouč. Ministerstvo chce v letošním roce uzavřít smlouvy nebo finalizovat projekty na modernizaci výzbroje a výstroje v celkové hodnotě 25 miliard Kč.
>
 
08.03.2017

Ve Vodochodech lze pokračovat

(red) Ve Vodochodech lze pokračovat
V těchto dnech Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost Ministerstva životního prostředí proti rozsudku, který umožňuje rozšíření Letiště Vodochody. A tak je možné v přípravách na rozšíření a modernizaci letiště pokračovat. Původní kladný posudek z roku 2013 obsahoval přes sto dvacet podmínek, které investor musel splnit. Týkalo se to například dostavby přivaděče na dálnici D8 nebo omezení pro noční lety.
>
 
08.03.2017

Hostovací pravidla pro létání do Rakouska

(red), www.laacr.cz Hostovací pravidla pro létání do Rakouska
Letecká amatérská asociace zveřejnila první informace o hostovacích pravidlech pro létání do Rakouska. Od 1.března 2017 začala v Rakousku platit dlouho očekávaná tzv. hostovací pravidla (Guest rules)​ pro PG, ZK, MZK, ULV a ULL. Přinášíme první informace, dostupný zákon je zatím publikován pouze v němčině, v rakouském AIP zatím informace chybí.  LAA ČR dlouhodobě jednala s rakouskými orgány o řešení problematiky létání se SLZ do Rakouska. LAA ČR jedná o zpřesnění informací tak, aby bylo možné podat ucelenou informaci.​
>
 
07.03.2017

ČSA v zisku

(red), www.csa.cz ČSA v zisku
V loňském roce 2016 dosáhly České aerolinie celkového zisku ve výši 241 milionů korun podle neauditovaných výsledků hospodaření. Ve srovnání s předchozím rokem 2015, ve kterém společnost skončila v zisku ve výši 223 milionů korun, se jedná o zlepšení o osm procent. Provozní výsledek hospodaření za rok 2016 skončil pro ČSA ziskem ve výši 285 milionů korun.
>
 
06.03.2017

Do Kambodže od léta

(red), www.bestcg.com Do Kambodže od léta
Kambodžský Phnompenh bude 1. července 2017 nejnovější destinací společnosti Emirates. Do Kambodže bude létat Boeing 777-300ER. Nová linka Dubaj-Rangún-Phnompenh umožní rovněž cestujícím z Myanmaru navštívit Kambodžu a naopak. Emirates tak bude jedinou leteckou společností, která nabídne přímé spojení mezi těmito dvěma indočínskými městy. Společně s uvedením denních letových služeb z Dubaje do Phnompenhu bude navíc představena i přímá linka do Hanoje, díky níž cestující do vietnamské metropole nebudou muset přestupovat v Rangúnu. 
>
 
05.03.2017

Třicet let „Tři sta dvacítky“

text, foto: (jjk) Třicet let „Tři sta dvacítky“
Dne 22. února 1987 se vznesl do oblak první stroj typu Airbus A320 a zahájil tak novou etapu souboje mezi konkurenty v leteckém průmyslu. Tehdy byl podnik Airbus Industrie teprve mladým konsorciem vzniklým kolem podniků Aérospatiale, MBB - Messerschmitt-Bőlkow-Blohm (Hamburger Flugzeugbau/Deutsche Airbus), British Aerospace Plc. (BAE Systems) a CASA. Společný podnik měl za sebou úspěšné letouny typu Airbus A300 a A310, ale s novým letounem se vrhl na trh a do přímé konkurence s letouny Boeing 737. A jak dnes víme, byl to šťastný krok, protože dnes jsou největšími firmami v leteckém průmyslu právě Boeing a Airbus…
>
 
05.03.2017

Ryanair do Pardubic

(red), www.ryanair.com Ryanair do Pardubic
Irský nízkonákladový dopravce Ryanair začne od října letošního roku létat z letiště v Pardubicích a to hned třikrát týdně. Spojení mezi letištěm Pardubice a Londýn – Standsted by podle předpokladů mělo přinést letišti padesát tisíc cestujících ročně. Dosud Ryanair v České republice létá pravidelně do Prahy, Brna a Ostravy. Pardubice jsou tedy čtvrtou destinací na území České republiky. Pro Pardubice by to měla být významná vzpruha po té, co z ekonomických důvodů ukončily provoz ruské letecké společnosti.
>
 
04.03.2017

Stěhování…

text, foto: (jjk) Stěhování…
Posledních několik let si aviatici zvykli, že firma OKAir, která provádí i servis letadel, sídlí kousek nad Berounem na letišti v Bubovicích. Pravda, na tomto letišti není zdaleka takový provoz jaký býval ještě v osmdesátých letech, a bohužel ani (po neblahých zkušenostech) druhdy populární letištní restaurace, dlouhá léta není v provozu, ale i tak jistě mnohého zamrzí, že se o jednu společnost provoz na tomto letišti ztenčí. Z Bubovic se do Příbrami (i vzhledem k tomu, že kvalitní asfaltová dráha není tráva) v těchto dnech odstěhovala firma OKAir, mnoho let spjatá právě s Bubovicemi. 
>
 
04.03.2017

Zdravotnictví v novém

(red), www.bestcg.com Zdravotnictví v novém
Lety odkloněné ze své původní trasy z důvodu nutné lékařské pomoci pasažérům tvoří zlomek z celkového počtu milionů spojů provozovaných aerolinkami během roku, ale i tak pro ně představují vysoké náklady. Stále více lidí v současnosti cestuje letadlem, proto přibývá také pohotovostních situací vzniklých na palubě. Emirates coby největší letecká společnost v rámci mezinárodní dopravy provozuje týdně více než tři a půl tisíce odletů, a v roce 2016 tak zajistila přes 194 000 letů. V těchto dvanácti měsících musela z důvodu lékařské pohotovosti odklonit více než 60 letů. 
>
 
03.03.2017

Mezi nebeské akrobaty odletěl Jiří Saller

text, foto: (jjk), foto: Aleš Karban Mezi nebeské akrobaty odletěl Jiří Saller
Po krátké těžké nemoci opustil vzduchoplavectvo Jiří Saller (*17.9. 1952 - †2.3.2017). Rodák z Hradce Králové nalétal pět a půl tisíce hodin, z toho tři tisíce jako akrobatický pilot. V sedmdesátých a osmdesátých letech reprezentoval Československo na světových a evropských šampionátů, kde získal několik cenných kovů a v akrobacii pokračoval i po roce 1990, kdy až do roku 2015 byl členem slavné akrobatické skupiny Sky Box, respektive Flying Bulls Aerobatics Team…
>
 
03.03.2017

Letecký psycholog: Piloti z nás mají respekt. Bojí se, co by se o sobě mohli dozvědět

www.e15.cz Letecký psycholog: Piloti z nás mají respekt. Bojí se, co by se o sobě mohli dozvědět
Nedávné varování Harvardovy Univerzity, že mnoho pilotů trpí depresemi, není tak závažné, jako zrušení psychologických prohlídek. Myslí si to dopravní, letecký a klinický psycholog Oliver Dzvoník z Ústavu leteckého zdravotnictví. Jaktože psychologové nekontrolují zdravotní stav pilotů? A jaké jsou hlavní příčiny vzniku depresí? Více čtěte v E15: Letecký psycholog: Piloti z nás mají respekt. Bojí se, co by se o sobě mohli dozvědět.
>
 
02.03.2017

Kašparova devadesátka

text, foto: (jjk) Kašparova devadesátka
Před nějakým tím týdnem se v Pardubicích objevila nová socha prvního českého aviatika ing. Jana Kašpara. A Jan Kašpar dnes tedy (s vrtulí v ruce) stojí v místech, kde kdysi stával hotel Veselka, kde se onen slavný pardubický aviatik v roce 1883 narodil. A nová bronzová socha Jana Kašpara se zjevila v Pardubicích tak trochu symbolicky. Sice dnes nemá kulaté narozeniny a ani není kulatý rok nějakého jeho slavného letu, ale zakulatilo se datum jeho poněkud předčasného úmrtí. Jan Kašpar zemřel před devadesáti lety 2. března 1927.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

17. - 25. června 2017

3. Oblet republiky

Karlovy Vary – Hory (& Česká republika)

Letecký spolek Hory pořádá další setkání větroplachů směrem od Karlových Varů na okruh kolem České republiky (Erpužice, Staňkov, Strakonice, Kramolín, J.Hradec, Znojmo, Kraví Hora, Přerov, Slušovice, Zábřeh, Dětřichov, Letovice, Ústí n.Orlicí, Chvojenec, Vrchlabí, Všeň, Ústí n.Labem, Charvátce, Žatec, Hory), start letiště Letiště Karlovy Vary - Hory (a další), www.lsh.websnadno.cz

 
detail akce
slet
 
22. - 24. června 2017

Mistrovství ČR 2017 v letecké rally

Rakovník

Mistrovství České republiky v letecké rally motorových letounů, Letiště Rakovník, www.aeroklub-rakovnik.cz, www.aecr.cz, www.flynavigation.eu

 
detail akce
soutěž – rally
 
22. - 25. června 2017

XV. Bělské balónové hemžení 2017

Bělá pod Bezdězem

Tradiční akce Balloon Clubu Bílá Hlína v Bělé pod Bezdězem se zajímavými soutěžemi, balonovou poštou atp., Startoviště Bělá pod Bezdězem – hřiště U háječku, www.bcbh.cz

 
detail akce
balony
 
24. června 2017 09:00-19:00

Den otevřených dveří letiště Luhačovice

Luhačovice - Biskupice
Po několikaletém úsilí se Aeroklubu Holešov (dnes Luhačovice) podařilo postavit nové letiště a uspořádat první Den otevřených dveří; přilétnuvší by si měli zarezervovat místo na stojánce na e-mail: aeroklubluhacovice@gmail.com (typ letadla, čas příletu a odletu), Letiště Luhačovice – Biskupice, Facebook AK Luhačovice, www.luhacovice.cz/3692a-den-otevrenych-dveri-letiste-luhacovice
 
detail akce
společenská akce
 
24. - 25. června 2017

100 let 1. vojenského letiště

Cheb - Horní Dvory

Největší letecká událost roku 2017. Oslava 100 let 1. vojenského letiště pod záštitou ministra obrany ČR, Letiště Cheb – Horní Dvory, www.letistecheb.cz, www.ulc.ngi.cz

 
detail akce
letecký den
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

ap ap
jus jus

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama