Aktuality RSS

10.12.2016

Na „Hedvábné stezce“

text, foto: (jjk) Na „Hedvábné stezce“
V listopadu roku 2016 rozšířila nabídku nákladních návštěvníků pražského ruzyňského letiště ázerbájdžánské letecká společnost Silk Way West Airlines (z rodiny Silk Way Group). Listopad byl vlastně takovým přípravným zkušebním obdobím před připravovaným pravidelným režimem. A návštěvníci letiště měli leckdy trochu smůlu, protože vzhledem k roční době Boeing 747-83QF přilétal, či odlétal už za tmy, nebo za značně nepříznivého zimně podzimního počasí. Ale v tomto týdnu vešlo ve známost, že Silk Way West Airlines se stane opravdu pravidelným návštěvníkem, takže se mnozí fanoušci letectví mohou těšit až se dny prodlouží a počasí oteplí, protože velký „náklaďák“ bude létat pro logistickou firmu STO Express pravidelně… 
>
 
10.12.2016

Modernizace salonků

(red), www.bestcg.com Modernizace salonků
Letecká společnost Emirates dokončila rozsáhlé úpravy svého salónku pro cestující byznys třídy v odletové hale B na mezinárodním letišti v Dubaji. Projekt renovace za jedenáct milionů amerických dolarů začal před dvěma roky a je součástí průběžných investic do modernizace služeb zákazníkům. Prémioví klienti společnosti Emirates se mohou těšit na ještě větší luxus v letištním salónku, a to v rámci tří odlišných konceptů. Rozmanité chutě v oblasti jídla a nápojů a zkušenosti kvalitního baristy přinese spolupráce s řetězcem Costa Coffee, produkty výrobce vod Voss nabídnou zdravé osvěžení v Health Hub a exkluzivní šampaňské lze ochutnat na baru Moët & Chandon.   
>
 
09.12.2016

Freedom 7 odletěl navždy

text: (jjk), foto: www.nasa.gov Freedom 7 odletěl navždy
Ve čtvrtek 8. prosince 2016 navždy do vesmíru a možná ještě dál odletěl historicky první americký astronaut, který poprvé obletěl zeměkouli. John Herschel Glenn Jr.nebyl jen prvním Američanem, který zeměkouli obletěl, ale také byl nejstarším astronautem, který se do vesmíru vůbec vypravil. V roce 1998 mu při misi STS-95 bylo sedmdesát sedm let. Ale 8. prosince 2016 se vydal ve svých devadesáti pěti letech na svou poslední cestu. 
>
 
09.12.2016

Už jen Airbus A380 a Boeing 777

(red), www.bestcg.com Už jen Airbus A380 a Boeing 777
Letecká společnost Emirates se rozhodla zúžit svou flotilu pouze na dva typy letounů. V souladu se svou strategií nabízet cestujícím maximální pohodlí a přispívat k lepším výsledkům v oblasti životního prostředí vyřadila společnost z provozní služby poslední letouny Airbus A330 a A340. Tento krok činí Emirates první a jedinou leteckou společností na světě provozující pro přepravu pasažérů flotilu kompletně vybavenou letouny Airbus A380 a Boeing 777.
>
 
08.12.2016

Radar rozlišuje ptáky od dronů

(red), www.saab.com Radar rozlišuje ptáky od dronů
Radary Giraffe od společnosti Saab umí díky svým pokročilým schopnostem detekovat jak UAV, tak letouny s typu stealth. Když konvenční vojenské letadlo vstoupí do dosahu většiny radarových systémů, rychlost, kterou letí, jeho výška a velikost jej činí snadno identifikovatelným. V případě letounu typu UAV je stejná situace mnohem méně jasná. Protože UAV jsou menších rozměrů a letí v malé výšce a nízkou rychlostí, většina radarových systémů má potíž odlišit je od ptáků, což představuje reálnou hrozbu pro vojenské jednotky a další objekty v okolí.
>
 
07.12.2016

Z Mělníka doletíme až na O’ahu

text: (jjk), foto: archiv www.fold3.com Z Mělníka doletíme až na O’ahu
První dny měsíce prosince 2016 obsahují několik zajímavých výročí a to hlavně jedno tuzemské a druhé na druhém konci planety. Aktéry toho prvního byli před sto pěti lety čeští aviatici ing. Jan Kašpar a Eugen Čihák a k tomu ještě redaktoři Jaroslav Kalva a Vilém Heinz a místy těchto událostí se stalo město Mělník a Velká Chuchle. Ale aktéry druhého výročí, tentokrát pětasedmdesátiletého jsou armády císařského Japonska a námořnictvo Spojených států amerických a místem konání se stal přístav Pearl Harbor na havajském ostrově O’ahu a díky této události se Američané zapojili do válečné vřavy druhé světové války. To se přihodilo 7. prosince 1941 a za zajímavost stojí i to, že v ten samý den, ale o tři roky později vznikla Mezinárodní organizace pro civilní letectví, tedy ICAO (International Civil Aviation Organization), za účasti 52 států včetně Československa, ale dohoda vešla v platnost 4. dubna 1947.
>
 
07.12.2016

Na výstavě Indodefence v Jakartě

(red), www.era.aero Na výstavě Indodefence v Jakartě
Po dvou letech se do indonéské metropole vrátila obranná a letecká výstava Indodefence, která tentokrát proběhla od 2. do 5. listopadu 2016.  Firmy ERA a OMNIPOL se zúčastnili výstavy prostřednictvím české expozice a zařadili se tak po bok známých značek, jako například Airbus, SAAB nebo Lockheed Martin. Jejich stánek jako jeden z mála navštívil také vice prezident Indonésie Jusuf Kalla a živě se zajímal o pasivní systémy, především unikátní sledovací systém VERA-NG.
>
 
06.12.2016

Nastavení pravidel pro drony

(red), www.mdcr.cz Nastavení pravidel pro drony
Na začátku prosince 2016 se v Bruselu uskutečnilo zasedání ministrů dopravy Evropské unie. Za Českou republiku se jednání účastnil 1. náměstek ministra dopravy, Tomáš Čoček. Nejdůležitějšími diskutovanými tématy bylo téma minimální mzdy v nákladní dopravě a nastavení jednotných pravidel pro provoz bezpilotních dronů, jejichž použití v každodenním životě je stále častější.
>
 
05.12.2016

Nová soutěž na LZS v Ústí nad Labem

(red), www.mzcr.cz Nová soutěž na LZS v Ústí nad Labem
Ministerstvo zdravotnictví zrušilo rozhodnutí o vítězi tendru na provoz stanoviště letecké záchranné služby v Ústí nad Labem. Nabídky posoudí nová komise, jejíž složení dnes odsouhlasila vláda. „Vzhledem k tomu, že ÚOHS předběžným opatřením zakázal uzavření smlouvy pro provozování vrtulníků letecké záchranné služby na základně v Ústí nad Labem, protože pochyboval o mimořádně nízké nabídkové ceně, rozhodl jsem se toto rozhodnutí o výběru zrušit. Nová hodnotící komise teď tedy znovu posoudí tuto část veřejné zakázky. Věřím, že je to nejrychlejší cesta k dořešení celé věci,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.
>
 
05.12.2016

Olomouc znovu přezkoumá ÚOHS

(red), www.uohs.cz Olomouc znovu přezkoumá ÚOHS
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) přezkoumá opět tendr na leteckou záchrannou službu v Olomouci. Zakázku ministerstva zdravotnictví na provoz letecké záchranné služby v Olomouci začal zkoumat úřad proto, že má pochybnosti mimo jiné o tom, zda se ministerstvo vypořádalo se všemi námitkami ohledně mimořádně nízké nabídkové ceny.
>
 
05.12.2016

Opalovací „krém“ pro družice

(red), www.czechspaceportal.cz Opalovací „krém“ pro družice
Povrchová vrstva původně vyvinutá pro lékařské implantáty je nyní připravena k tomu, aby chránila příští generaci evropských telekomunikačních družic. Irská společnost ENBIO původně vyvinula proces CoBlast pro zvýšení kvality titanových implantátů. Inženýři v kosmickém sektoru ale rychle dokázali rozpoznat, že má potenciál také v oblasti ochrany družic před intenzivní sluneční radiací, se kterou se setkávají na oběžné dráze.
>
 
04.12.2016

Do třetice u Chaloupek

text, foto: (jjk) Do třetice u Chaloupek
Už za ta poslední léta je poměrně zřejmé, že klatovské letiště patří k mým nejoblíbenějším. Je to zřejmé z častějších návštěv a podle příspěvků jak v magazínu taka na facebookové verzi (ostatně je to i ze stránek magazínu poměrně zřejmé, která jsou ta oblíbená letiště, ale nebudu nikoho jmenovat, aby to někomu nebylo líto…). Původně jsem zamýšlel klatovské letiště v tomto roce navštívit potřetí, protože v kalendáři akcí se objevila zářijová letecká sešlost ku příležitosti osmdesátin Pošumavského aeroklubu Klatovy. Jenže ten konkrétní týden a ty dny vzala naší českou kotlinu voda, a to opravdu z gruntu a tak nějak z toho slavnostního poletování sešlo. Ale i tak je to v tomto roce osmdesát let od vzniku Pošumavského aeroklubu Klatovy.        
>
 
04.12.2016

3D radary dodají Česku Izraelci

www.e15.cz 3D radary dodají Česku Izraelci
Po čtyřech letech úvah, jednání a občas i nečekaných zvratů vybralo ministerstvo obrany dodavatele moderních 3D radarů, které nahradí téměř už muzeální ruskou techniku. Třicetičlenná hodnotící komise se shodla, že nejvýhodnější nabídku podala izraelská státní společnost IAI Elta Systems s radary ELM 2084 ze systému Iron Dome. Více čtěte v E15: 3D radary dodají Česku Izraelci.
>
 
04.12.2016

Setkání SGAC a CSN

(red), www.czechspace.cz Setkání SGAC a CSN

Space Generation Advisory Council (SGAC) společně s Czech Space Network (CSN) organizují Christmas Dinner 2016. Vánoční večírek se bude konat v sobotu 10. prosince 2016 od 18,00 hodin v Praze. CSN sdružuje české studenty a mladé profesionály se zájmem o aktivní zapojení do kosmonautiky a umožňuje jim vzájemnou komunikaci, spolupráci na nejrůznějších aktivitách, sdílení zkušeností a nápadů, setkávání a mnoho dalšího. Více informací je možné nalézt na adrese www.czechspacenetwork.cz

>
 
03.12.2016

Narozeniny, na které skoro všichni zapomněli ...

text, foto: (jjk) Narozeniny, na které skoro všichni zapomněli ...
Trochu bez povšimnutí prošla letos vlastně jedno (či dvě, vlastně tři) výročí a letišti poměrně frekventovaném a poměrně dost živém. Jenže větší letecké akce a letecké dny se zde už několik let nepořádají (tedy s výjimkou těch drobnějších, tak trochu rodinných) a tak vlastně i letošní, vlastně dvojí kulaté narozeniny, prošly tak trochu bez povšimnutí a bez větší pozornosti. A to přitom se jedná o letiště, které je téměř nepřehlédnutelné a navíc se zde kromě leteckých dnů konaly dva ročníky leteckého veletrhu Aero Expo…. Nu ano, na letišti Příbram – Dlouhá Lhota by se v tomto roce měly velkolepě slavit padesáté (a i šedesáté) narozeniny, ale kromě místních, si jich vlastně asi ani nikdo nevšiml….    
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

22. března 2017 16:00-18:00

Dny otevřených dveří na VŠO

Praha 1 – Nové Město

Den otevřených dveří - Vysoká škola obchodní v Praze, o.p.s., Praha 1 – Nové Město (Spálená 76/14, v místnosti S1 ve 4.patře), www.vso.cz

 
detail akce
společenská akce
 
24. - 26. března 2017

10er Speedstar 2017

Klatovy - Chaloupky

Klatovy Mai Boogie 1 Pink Skyvan, Soutěž desetičlenných formací v parašutismu, Letiště Klatovy - Chaloupky, www.pink.at, www.pinkskyvan.cz, www.lkkt.cz

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
25. - 26. března 2017

Akce „U“

Kunovice - Uherské Hradiště

Jarní dobrovolnická úklidová akce v Leteckém muzeu v Kunovicích, Letiště Kunovice - Uherské Hradiště, www.museum-kunovice.cz, www.lkku.cz

 
detail akce
společenská akce
 
25. března 2017 10:00-18:00

Akce Záložka Vyškov

Vyškov

Seminář a školení o bezpečnosti létání s možností vyzkoušet odhoz záložního padáku na lanové dráze z parašutistického trenažéru, Letiště Vyškov, www.paramotors.cz, www.laacr.cz

 
detail akce
PGL
 
25. března 2017 11:00-21:00

Dynamic Tour – Indoor v Hurricane Factory Praha

Praha - Letňany (Skydive arena)

Parašutistická soutěž ETL Indoor ve větrném tunelu, HF Arena Praha – Letňany, www.skydivearena.cz (jan.klapka@parashop.cz), www.hurricanefactory.com

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama