Aktuality RSS

16.07.2017

Šest set

(red), www.czechsportaircraft.com Šest set
Český výrobce lehkých sportovních letadel, společnost Czech Sport Aircraft uvedla na trh své už šestistý letoun. Jeho odběratelem je americká společnost Cruiser Aircraft Inc., se sídlem na Floridě, která je hlavním importérem Czech Sport Aircraft ve Spojených státech amerických. Doposud největším odběratelem na starém kontinentě byl ze strany zákazníků z Velké Británie. V současné době jsou největší poptávky od francouzských a polských zákazníků.
>
 
15.07.2017

Spolupráce VTÚ a ÚZPLN

(red), www.vtusp.cz Spolupráce VTÚ a ÚZPLN
Dohoda o expertní činnosti Vojenským technickým ústavem při zjišťování příčin leteckých nehod byla ve druhé polovině června 2017 podepsána, jako rámcová smlouva o dílo mezi zmíněným státním podnikem Vojenský technický ústav a Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Předmětem je ujednání o vypracování odborných posudků v případě leteckých nehod.
>
 
14.07.2017

Brněnská brigáda

(red), www.brno-airport.cz Brněnská brigáda
V letní sezóně se provoz na brněnském letišti zvyšuje až sedminásobně a zaměstnanci mají za úkol denně odbavit až patnáct letadel z různých převážně evropských destinací a tomuto tempu se provoz letiště musí přizpůsobit tak, aby vše plynulo bez problémů a většího zdržení. Na některých provozních úsecích se proto přes léto až zdvojnásobí počet zaměstnanců o další brigádníky. V sezóně 2017 tak bylo potřeba přijmout pětatřicet brigádníků.
>
 
13.07.2017

Vojáci do Pobaltí

(red), www.mocr.army.cz Vojáci do Pobaltí
Poslanecká sněmovny Parlamentu České republiky schválila 12.července 2017 působení českých vojáků v rámci tzv. alianční předsunuté přítomnosti (eFP – enhanced Forward Presence) v Polsku a pobaltských zemích. Pro vládní návrh připravený ministerstvem obrany se vyslovilo 119 ze 165 poslanců, proti hlasovalo 34 poslanců. 
>
 
12.07.2017

Česká nanodružice VZLUSAT-1 ve vesmíru

(red), www.vzlu.cz Česká nanodružice VZLUSAT-1 ve vesmíru
V pátek 23. června 2017 se do vesmíru dostala první česká nanodružice VZLUSAT-1. Na oběžnou dráhu se dostala pomocí indického raketového nosiče PSLV-C38 (Polar Satellite Launch Vehicle). Nosná raketa odstartovala z indického kosmodromu SDSC (Satish Dhawan Space Centre) v 5:59 SEČ. Indický kosmodrom leží na ostrově Šríharikota v Bengálském zálivu. Český satelit byl vypuštěn na polární dráhu do výšky 505 km a byla mu udělena rychlost 7 km/s. Společně s družicí VZLUSAT-1 bylo vypuštěno dalších dvacet devět nanosatelitů ze čtrnácti států.
>
 
11.07.2017

Postrach Červené Karkulky opět létá …

text: (jjk), foto: POTK Postrach Červené Karkulky opět létá …
Tak skoro osmdesát let mohla Červená Karkulka na Lounsku (a v přilehlém okolí) v klidu spát. Nu a od počátku července, léta Páně roku dvoutisícího sedmnáctého, už se zase musí mít na pozoru. Vlk se vyklubal ze své ranské dřevěné chaloupky a už v plné síle v sobotu 8.července 2017 ukázal, že všechny Červené Karkulky musí po osmdesáti letech opět trnout hrůzou, že potkají Šedého vlka. Postrach Červené Karkulky opět létá a může za to Jiří Leník, který na Ranou, ale nejen tam, hlavně na oblohu, po osmdesáti letech vrátil legendární kluzák konstruktéra Ludvíka Elsnice EL-2M-LS „Šedý vlk“.
>
 
11.07.2017

SkyCargo a farmacie

(red), www.bestcg.com SkyCargo a farmacie
Nákladní společnost Emirates SkyCargo získala další ocenění v oblasti přepravy tepelně citlivých farmaceutických produktů. Ocenění DHL Carrier Award for Reliability and Excellence bylo uděleno Emirates SkyCargo v rámci sedmnácté globální konference věnující se přírodním vědám a zdravotnické péči pořádané společností DHL v Singapuru. Ocenění převzal Jeffrey Van Haeften, vicepresident Global Cargo Sales. 
>
 
10.07.2017

Ceny soukromých tryskáčů znatelně klesají, projevuje se přetlak nových modelů

www.e15.cz Ceny soukromých tryskáčů znatelně klesají, projevuje se přetlak nových modelů
Takzvané bizjety, neboli malá dvouproudová letadla pro soukromé nebo firemní účely, byly před finanční krizí na vrcholu své popularity. Ceny strojů byly značně nadhodnocené, po zhroucení trhu však klesají dolů. U některých modelů z druhé ruky meziročně až o třetinu. Více čtěte v E15: Ceny soukromých tryskáčů znatelně klesají, projevuje se přetlak nových modelů.
>
 
09.07.2017

Rekordní zisk LOM Praha

(red), www.lompraha.cz Rekordní zisk LOM Praha
Rok 2016 byl pro státní podnik LOM Praha mimořádně úspěšný se ziskem téměř sto milionů korun. Kromě kompletního výcviku pilotů české armády v Centru leteckého výcviku v Pardubicích, provozu letiště Přerov – Bochoř, kde pořádá i dny otevřených dveří, se podnik věnuje především opravám a renovacím motorů a především vrtulníků zákazníků nejen z Evropy, ale i jiných částí světa. Nedávnou atraktivní zakázkou byla například generální oprava tří vrtulníků Mi-17 pro leteckou jednotku keňské policie.
>
 
08.07.2017

Překrmený Nor se nevešel do kalhot ….

text: (jjk), foto Václav Kudela Překrmený Nor se nevešel do kalhot ….
Společnost Norwegian Air Shuttle v na začátku letních prázdnin kapacitně nestíhá a tak se odhodlala k pronájmu poněkud obtloustlejšího exponátu v podobě Boeingu 747. Nenese tudíž barvy norského dopravce a tak se v Praze (ale nejen na ruzyňském letišti) zjevil letoun společnosti, která se ještě u nás neobjevila. Premiérově se na sváteční den 6.července 2017 snesl na plochu ruzyňského letiště Boeing 747-400 španělské společnosti Wamos Air. 
>
 
08.07.2017

OneWeb Satellites v Toulouse

(red), www.accpr.cz OneWeb Satellites v Toulouse
Společnost OneWeb Satellites uvedla do provozu ve francouzském Toulouse, srdci leteckého průmyslu a sídlu společnosti Airbus, montážní linku satelitů. V továrně se nyní začne s finálním testováním a integrací. První satelity značky OneWeb se na oběžnou dráhu dostanou za pouhých devět měsíců.
>
 
07.07.2017

Qatar Airways do Prahy v srpnu

(red), www.prg.aero Qatar Airways do Prahy v srpnu
Letecká společnost Qatar Airways oznámila dřívější zahájení provozu přímé pravidelné linky mezi Prahou a katarským hlavním městem Dauhá. Původně plánovala linku zavést až v průběhu letní sezóny 2018. První let však bude uskutečněn již letos, a to od pondělí 21. srpna 2017 na denní bázi. Jedná se o výsledek intenzivních jednání, která mezi dopravcem a zástupci Letiště Praha probíhala po celý minulý rok.
>
 
06.07.2017

Ředitel jihočeských strojíren, který se proslavil v Boleslavi

text, foto: (jjk) Ředitel jihočeských strojíren, který se proslavil v Boleslavi
Všeuměl, který končil kariéru jako ředitel strojíren v Sezimově Ústí, narodil se nedaleko Přerova, se ale proslavil hlavně v Mladé Boleslavi. I když jeho jméno zapadlo a v historii létání a české aviatiky se hlavně hovořilo o Janu Kašparovi a případně Evženu Čihákovi, patří neodmyslitelně k naší vzduchoplavecké historii. Nu ano, 6.července roku 2017 by se Metoděj Vlach, který vyrobil historicky první letoun ryze české konstrukce, by se dožil sto třicátých narozenin…  
>
 
06.07.2017

Mistr Jan Hus

(jjk) Mistr Jan Hus
Mistr Jan Hus (cca 1370 Husinec – 6. července 1415 Kostnice) byl římskokatolickým knězem a zároveň náboženským myslitelem a reformátorem kritizujícím mravní úpadek. Byl učitelem, ale i rektorem pražské univerzity, ale za své kritické názory vůči jednání a chování katolické církve a jejích hodnostářů (a inklinaci k některým myšlenkám Johna Wycliffa), byl z univerzity vyloučen, označen za kacíře, v roce 1411 exkomunikován z církve a v roce 1415 po soudu v Kostici popraven.
>
 
05.07.2017

Konstantin (Cyril) a Metoděj

(jjk) Konstantin (Cyril) a Metoděj
Svatí Konstantin (Cyril) a Metoděj jsou známí jako Slovanští věrozvěstové, kteří v tehdejší Velkomoravské říši pod roce 863, kdy zde na své misii pobývali, zavedli písmo hlaholici a jako bohoslužebný jazyk staroslověnštinu. Papež Jan Pavel II. oba bratry v roce 1980 prohlásil spolupatrony Evropy a vesměs se u nás a obecně v římské církvi slaví svátek Cyrila a Metoděje 5. července (ale svátek svatého Cyrila se slaví v pravoslavné církvi dne 14. února a svátek svatého Metoděje dne 6. dubna, tedy ve dny jejich úmrtí a společná slavnost se slaví v pravoslavné církvi dne 11. května).
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

17. - 19. listopadu 2017

Evropský pohár na přesnost přistání MPG

Prostějov II. - Stichovice

8. ročník soutěže v motorovém paraglidingu Evropského poháru v přesnosti přistání MPG, Letiště Prostějov II. – Stichovice, www.deltaklub.cz, www.akstichovice.webnode.cz, www.laacr.cz

 
detail akce
soutěž - MPGL
 
23. listopadu 2017 17:00-19:00

Beseda na Albertově – Pavel Vančata

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Pavel Vančata – letecký badatel, člen Leteckého Spolku Praha, „Adolf Pravoslav Zelený MBE – navigátor 311Sq.“, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz

 
detail akce
společenská akce
 
25. listopadu 2017 10:00-22:00

Zavítání nebe na Rané

Raná u Loun – svah & Ponorka

Společné létání z Rané nebo Oblíku s motory i bez podle počasí (od 10,00 hod.) s přednáškou S.Mayera (od 17,15 hod.) a koncertem kapely, Letiště Raná u Loun – svah & Ponorka, www.rana-paragliding.cz, www.ranskahora.cz, www.zakladni-skola-letani.cz

 
detail akce
PGL
 
1. - 15. prosince 2017

Báječný svět létání

Praha 1

Multimediální výstava z leteckých expedic Flying Revue, letecké artefakty, prezentace videí, přednášky a besedy, Karolinum - Křížová chodba, Ovocný trh 5, Praha 1, http://bajecnysvetletani.fonio.cz/

 
detail akce
společenská akce
 
2. - 3. prosince 2017

Přibyslavská PPG palačinka 2017

Přibyslav - Hříště

Druhý ročník přesnosti přistání na "palačinku" s vyhlášením výsledků soutěže paramotorové XContest 2017, Letiště Přibyslav – Hříště, www.lkpi.cz

 
detail akce
MPGL
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama