Aktuality RSS

01.04.2017

První pomoc se snesla z nebe

text, foto: (jjk), Denní Telegraf: sobota 2.září 1995; První pomoc se snesla z nebe
Dnes 1.dubna 2017 slaví Letecká záchranná služba třicáté narozeniny, ale tehdy byla ještě letecká záchranka mladá. Psal se rok 1995 a Letecká záchranná služba existovala v Československu téměř šest let a následně v samostatných republikách dva roky. Tedy celkem osmým rokem. V té době už samozřejmě byla střediska Letecké záchranné služby rozprostřena stejně jako jsou dnes, jen s tím rozdílem, že teprve nedávno ukončilo činnost středisko Kryštof 17 v Havlíčkově Brodě. Jedním z důvodů byl překryv se střediskem v Jihlavě a druhým to, že i vojenské letectvo v Havlíčkově Brodě utlumilo svou činnost. A do (dnes už neexistujícího) periodika Denní telegraf jsem tedy 2.září 1995 o letecké záchrance cosi o historii a činnosti sepsal. Při těch třicátých narozeninách se možná dvaadvacet let stará vzpomínka hodí… 
>
 
01.04.2017

Výsledky zkušebního provozu letecké záchranné služby v ČSSR

(jjk), Letectví+kosmonautika 3/88 Výsledky zkušebního provozu letecké záchranné služby v ČSSR
Na „Apríla“ 1.dubna 1987 v 7 hodin a 15 minut, byl v Praze spuštěn zkušební provoz letecké záchranné služby pro oblast hlavního města a Středočeský kraj. Cílem bylo ověřit činnost a efektivnost letecké záchranky v československých podmínkách a celému, v té době vlastně experimentu,  předcházela rozsáhlá příprava sestávající ze zabezpečení financí, provozovatele vrtulníku, speciální zdravotnické výstroje a její zástavby, zdravotnické prověrky a vyškolení personálu, přípravy přistávacích ploch, organizace systému letecké záchranné služby a v neposlední řadě z koordinace všech provozních služeb. K 1. červenci 1987 pak probíhal zkušební provoz i ve Středoslovenském a Východoslovenském kraji. Zhodnocení tohoto zkušebního provozu zveřejnil časopis Letectví + kosmonautika ve svém třetím čísle v roce 1988. V každém případě byl 1.dubna 1987 položen fundamentální základ dalšího pilíře zdravotnické služby, která, i přes mnohá příkoří v posledních měsících, patří k těm nejlepším a neprofesionálnějším v Evropě….
>
 
01.04.2017

Letecké služby pro čs.zdravotnictví

(jjk), Letectví+kosmonautika 1/87 Letecké služby pro čs.zdravotnictví
Ještě daleko před 1.dubnem 1987, když se spustil zkušební provoz letecké záchranné služby v Československu se experimentovalo jak se zásahy vrtulníků, nebo tzv.sekundárními lety letadel. Tyto jednotlivé zásahy se postupem let vyhodnocovaly, podobně jako všechny dostupné zkušenosti ze zahraničí. A až po té se odborníci rozhodli, že tedy určí den „D“, hodinu „H“ a minutu „M“ a spustí tedy tuto bohulibou službu i v Československu, která se právě na „Apríla“ 2017 dožívá třiceti let. Letecká záchranka sice začala létat až v dubnu 1987, ale už v lednovém čísle časopisu Letectví+kosmonautika bylo čtenářstvo seznámeno s představami a plány, jak by měl tento systém v Československu fungovat… 
>
 
01.04.2017

Letiště má na přípravu ranveje dalších pět let

www.e15.cz Letiště má na přípravu ranveje dalších pět let
Ministerstvo životního prostředí prodloužilo pražskému letišti platnost ekologického stanoviska. Vedení Letiště Praha si může oddechnout a dál bez stresu připravovat stavbu paralelní vzletové a přistávací dráhy. Ministerstvo životního prostředí po několikaměsíčním posuzování prodloužilo platnost klíčového souhlasu se stavbou z hlediska vlivů na životní prostředí (EIA). Více čtěte v E15: Letiště má na přípravu ranveje dalších pět let.
>
 
31.03.2017

Germania absolvovala inaugurační let až 30.března 2016

(red), www.airport-k-vary.cz Germania absolvovala inaugurační let až 30.března 2016
Tak jak mělo, podle letového řádu přistálo 30.března 2017 ve 20,15 hodin letadlo Boeing 737-700 D-AGEL na lince ST8420 německé společnosti Germania ( www.flygermania.com) na letišti Karlovy Vary-Olšová Vrata. Oficiálně tak byl zahájen provoz na nové pravidelné letecké linky Düsseldorf – Karlovy Vary. Po odbavení a nastoupení cestujících na trase Karlovy Vary – Düsseldorf odletěl stroj na lince ST8421 zpět do Düsseldorfu. Karlovarský kraj plánuje v budoucnu usilovat o mnohem větší využití kapacity mezinárodního letiště v Karlových Varech.
>
 
31.03.2017

Wizz Air s pojišťovnou

(red), www.accpr.cz Wizz Air s pojišťovnou

Letecká společnost Wizz Air před časem uzavřela partnerství s pojišťovnou Chubb. V rámci nově navázané spolupráce bude poskytovat svým zákazníkům cestovní pojištění a pojištění pro případ zrušení letu. Cestující, kteří si zarezervují letenku na portálu wizzair.com nebo prostřednictvím aplikace Wizz Air pro mobilní telefony, mohou nyní uzavřít také cestovní pojištění nebo pojištění zrušení letu, nebo obojí, v závislosti na jejich lokalitě, poskytované pojišťovnou Chubb. 

>
 
30.03.2017

Mobilní aplikace záchranka slaví roční narozeniny

(red), www.zachrankaapp.cz Mobilní aplikace záchranka slaví roční narozeniny

Aplikace Záchranka slaví první rok od svého spuštění. Za dvanáct měsíců má za sebou 333 000 stažení (256 000 Android, 69 000 iOs, 8 000 Windows Phone) a sedm tisíc nouzových volání, ze kterých byly v 750 případech vyslány zdravotnické záchranné služby na pomoc pacientovi. O úspěchu aplikace svědčí nejen několik prestižních ocenění, ale především reálné příběhy lidí, kterým aplikace skutečně pomohla zachránit život. 

>
 
29.03.2017

Cvičení v Brně

(red), www.brno-airport.cz Cvičení v Brně
Ve druhé polovině března proběhlo na brněnském letišti v Tuřanech cvičení slořek Integrovaného záchranného systému, jehož tématem byla havárie letounu s letištním autobusem. Cílem bylo trénovat, jak rychle, efektivně a bezpečně zlikvidovat požár, který vznikl po střetu letounu s autobusem. Cvičení mělo procvičit nejen připravenost letištních hasičů, ale i koordinaci s dalšími složkami Integrovaného záchranného systému.
>
 
28.03.2017

Betonová dráha patří Chebu a bude se rekonstruovat

(red), www.cheb.cz Betonová dráha patří Chebu a bude se rekonstruovat
Dlouholeté jednání o osudu chebského letiště se v únoru podařilo posunout o výrazný krok dopředu. I když se jednání bezúplatném převodu především betonové vzletové a přistávací dráhy, která už akutně potřebuje rekonstrukci, táhla několik let, nyní se ji konečně městu Cheb podařilo získat a na řadu může přijít oprava betonu. Chebské letiště má statut veřejného vnitrostátního. Jeho provozovatelem je Aeroklub Karlovy Vary a správcem chebský Ultralight club.
>
 
27.03.2017

Nový tendr na LZS v Ústí

(red), www.mzcr.cz Nový tendr na LZS v Ústí
Ministerstvo zdravotnictví České republiky vyhlásilo nové výběrové řízení na provozovatele letecké záchranné služby ze základny v Ústí nad Labem. Vítěz by podle zadání měl provoz zajistit od července letošního roku do konce roku 2020. Vyplývá to z oznámení, které ministerstvo zveřejnilo ve věstníku veřejných zakázek. Předpokládaná hodnota zakázky je 168 milionů korun a zájemci se mohou hlásit do 10.května 2017. Hlavním kritériem pro výběr vítěze je opět nejnižší cenová nabídka.
>
 
26.03.2017

VÝletNÍČEK

Ve všední den do Líní s Michalem Slabým VÝletNÍČEK
VÝletNÍČEK názorů a postřehů. Magazín není primárně odborným periodikem, ale přináší spíš informace ze všech možných koutů, kde se co třeba děje, něco z různých soutěží a podobně. Od samého počátku je zaměřen především osvětově a se snahou se podělit o vlastní postřehy a pocity na různých letištích VÝletNÍČEK začal drobnými postřehy zaplňovat jeden mladý vzduchoplavec, který rád navštěvuje zajímavá, nebo atraktivní tuzemská letiště (pokud čas dovolí). Jedná se o víceméně o subjektivní dojmy a pocity z toho kterého navštíveného letiště. Ostatně někdy první a osobní pocit a dojem z letiště vydá za mnoho stránek odborného pojednání.      

 

>
 
26.03.2017

Tuřany v nové sezoně

(red), www.brno-airport.cz Tuřany v nové sezoně
V neděli 26. března 2017 vešel v platnost letní letový řád na brněnském letišti v Tuřanech, stejně jako na dalších českých letištích. Letní letový řád letos nabízí celkem 26 destinací, do kterých si lidé mohou v průběhu letní sezóny zaletět. V létě je očekáván velký zájem například o Burgas, který každoročně patří k nejnavštěvovanějším místům a k nejoblíbenějším zemím patří tradičně Řecko nebo Španělsko. Proti roku 2016 je v nabídce více letů na Palma de Mallorku, kam budou létat tři linky týdně, anebo čtyřikrát za týden do turecké Antalye.
>
 
26.03.2017

V Praze začala letní sezona

(red), www.prg.aero V Praze začala letní sezona
V neděli 26. března 2017 vstupuje na pražském ruzyňském letišti v platnost nový letní letový řád. V letní sezóně, která potrvá do 28. října 2017, své služby v rámci pravidelné přepravy nabídne šestašedesát dopravců, jejichž letadla budou směřovat do 154 míst po celém světě. Na pražské ruzyňské letiště budou létat dva noví dopravci a celkem bude Praha spojena s devíti novými destinacemi. Zároveň dochází u více než dvaceti stávajících tratí k navýšení počtu spojů.
>
 
25.03.2017

Za kbelským "terminálem" musíte do Troje

Za kbelským "terminálem" musíte do Troje
V sobotu 25. března 2017 se slavnostně odstartovala 86. sezona pražské zoologické zahrady. Ale vzduchoplavci a aviatici si tam také mohou přijít na své. A to nemyslím obdivováním konkurence. Historicky první „terminál“ československého civilního letiště v pražských Kbelích od architekta Josefa Gočára dnes po rekonstrukci stojí právě v trojské zoologické zahradě. Takže kdo by si chtěl připomenout jak v jakých prostorách a jakých budovách se odbavovalo na prvním československém civilním mezinárodním letišti, může se potěšit pohledem (a nejen pohledem) na půvabný Gočárův „terminál“ v Troji. Dům někdejší úřední budovy je hostincem a dům pro obsluhu galerií.
>
 
25.03.2017

Tatra do Dánska

(red), www.tatra.cz Tatra do Dánska
V souvislosti se spoluprací s francouzskou firmou Nexter má kopřivnická Tatra další zajímavou zakázku. V Dánsku totiž proběhlo výběrové řízení na nové houfnice pro tamní armádu a z něho vyšel vítězně typ Caesar 8x8 na podvozku Tatra z produkce francouzské společnosti Nexter Systems. Jedná se o první projekt, ve kterém se podvozek Tatra prosadil jako nová zbraňová platforma pro západního člena NATO a tyto dodávky by měly být splněny do roku 2020.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

22. - 29. července 2017

Plachtařský pohár Vysočiny 2017

Havlíčkův Brod

Plachtařská regionální soutěž na Vysočině, Letiště Havlíčkův Brod, www.aeroklubhb.cz, www.soaringspot.com, www.gliding.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
22. - 29. července 2017

XXIV. Národní slet historických kluzáků 2017

Raná u Loun
24. slet Plachtařského oldtimer clubu (POTK), Letiště Raná u Loun, sletypotk.wbs.cz, www.potk.cz, www.lkra.cz, www.aeroklubrana.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
23. července - 5. srpna 2017

19. Mistrovství Evropy 2017 v plachtění – 19th EGC 2017

Moravská Třebová - Staré Město

19. Mistrovství Evropy 2017 v plachtění – 19th FAI European Gliding Championships ve třídách Club, Standard a 20M, Letiště Moravská Třebová - Staré Město, www.lkmk.com, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.egc2017.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
24. - 29. července 2017

VGC Rendezvous 2017

Raná u Loun

Mezinárodní slet historických kluzáků, Letiště Raná u Loun, www.potk.cz, www.lkra.cz, www.VGC2017Rana.cz, www.randezvous.aeroklubrana.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
27. - 30. července 2017

50way 2017

Klatovy - Chaloupky

Oficiální pokus o nový národní rekord ve velkých formacích. Cílem akce je překonání aktuálního Českého rekordu v největší uzavřené formaci za volného pádu, Letiště Klatovy - Chaloupky, www.pink.at, www.pinkskyvan.cz, www.lkkt.cz, www.50way2017.com

 
detail akce
parašutismus
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama