Aktuality RSS

05.02.2018

Do Iráku i jinam…

(red), www.army.cz Do Iráku i jinam…
Česká armáda se vydala na svou další misi do Iráku a v posledních dnech i Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky projednala plán dalších armádních misí. V souladu se schváleným mandátem vyslala Česká republika předposlední týden v lednu roku 2018 do Iráku výcvikovou jednotku chemického vojska (VJChV-I). Současně s tím Poslanecká sněmovna projednala účast ozbrojených sil České republiky na 142 vojenských cvičeních mimo území České republiky a účast ozbrojených sil jiných států na 69 vojenských cvičeních na území České republiky v roce 2018.
>
 
04.02.2018

Tři stupně BTDC na čtvrté místo

(red), http://airrace.redbull.com, www.martin-sonka.cz Tři stupně BTDC na čtvrté místo
V Abú Zabí, v hlavním městě Spojených arabských emirátů začala nová sezona Mistrovství světa seriálu Red Bull Air Race pro rok 2018. Úřadující vicemistr světa Martin Šonka v prvním závodě sice zaletěl třetí místo v celkovém pořadí, ale pozávodní technická kontrola zjistila, že o tři stupně posunuté nastavení předstihu (místo stanovených 25º BTDC to bylo 28º BTDC) neodpovídá technickým předpisům. Martin Šonka tak přišel o třetí místo a skončil nakonec čtvrtý. Zvítězil Američan Michael Goulian, stříbro vybojoval obhájce titulu, japonský pilot Yoshihide Muroya a na třetí místo byl dodatečně zařazen americký pilot Kirby Chambliss.
>
 
04.02.2018

V Ostravě o čtvrtinu

(red), www.airport-ostrava.cz V Ostravě o čtvrtinu

Ostravské mezinárodní letiště Leoše Janáčka v Mošnově u Nového Jičína odbavilo v roce 2017 nejvíce cestujících za posledních devět let. V uplynulém roce letiště Leoše Janáčka odbavilo přes 324 tisíc cestujících. Na celkovém šestadvaceti procentním nárůstu se v největší míře podíleli cestující na pravidelných linkách a sezónních pravidelných spojích do letních destinací. 

>
 
03.02.2018

Puschnerův sborník, aneb vzpomínka po sto deseti letech

(jjk), Vydalo Město Ústí nad Labem, Tiskárna SLON Ústí nad Labem, 2001 Puschnerův sborník, aneb vzpomínka po sto deseti letech

Asi málokomu je známo jméno Konrad Puschner. Tedy přece jenom ho někdo zná a i o něm něco napsal. Konrad Puschner byl ústecký letecký průkopník, který upadl v zapomnění po svých nezdařených leteckých pokusech na Mariánské skále v roce 1908. Od těchto pokusů letos tedy uplynulo už sto deset let. O tomto letci se nezmiňují ani německé publikace, ale na jméno Konrad Puschner a jeho letecké pokusy narazil v roce 1982 ústecký historik PhDr. Vladimír Kaiser v Aussiger Sonntagsblatt (Ústeckém nedělním listě) z 21. listopadu 1908. Vladimír Kaiser rovněž informace o Puschnerovi zveřejnil v Ústeckých přehledech v roce 1984 a také v Dějinách města Ústí nad Labem v roce 1995. A na tohoto leteckého experimentátora jsem byl Vladimírem Kaiserem v loňském roce upozorněn, včetně toho, že na Puschnerovo téma vyšla v roce 2001 útlá knížka povídek studentů ústeckých středních škol z literární soutěže „Po stopách Konrada Puschnera“. Toto téma jistě patří k historii létání u nás, a protože publikace vyšla pouze ve velmi omezeném nákladu, za její poskytnutí a svolení k publikování lze PhDr. Vladimíru Kaiserovi na tomto místě poděkovat. Zcela jistě mnohé překvapí, že někdo jako Konrad Puschner v dějinách tuzemské aviatiky existoval.

>
 
03.02.2018

Spolupráce na rozvoji turistického ruchu

(red), www.prg.aero Spolupráce na rozvoji turistického ruchu

Rozvoj turismu v České republice a přímých leteckých spojení se světem závisí na podpoře incomingu, říkají klíčové instituce v oblasti cestovního ruchu. Zástupci hlavního města Prahy, Středočeského kraje, Letiště Praha, CzechTourism a Prague City Tourism se domluvili na spolupráci v oblasti podpory příjezdového cestovního ruchu. Za účasti primátorky Adriany Krnáčové, hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové, předsedy představenstva Letiště Praha Václava Řehoře, ředitelky agentury CzechTourism Moniky Palatkové a statutárního zástupce Prague City Tourism Petra Slepičky se shodli na společné účasti na zahraniční prezentaci České republiky jako atraktivní turistické destinace a podpoře leteckých spojení s Prahou. 

>
 
02.02.2018

Martin Šonka a Petr Kopfstein proti sobě

(red), www.airrace.redbull.com Martin Šonka a Petr Kopfstein proti sobě
Martin Šonka a Petr Kopfstein v prvním kole Red Bull Air Race 2018 nastoupí proti sobě. V prvním závodě nové sezóny Mistrovství světa Red Bull Air Race 3.února 2018 v Abu Dhabi v kvalifikaci skončil Martin Šonka sedmý a Petr Kopfstein osmý. V prvním kole závodu tak budou soupeřit dva čeští piloti spolu navzájem. Jistou výhodou je, že tedy český pilot vcelku jistě postoupí do první osmičky. Kvalifikaci vyhrál německý pilot Matthias Dolderer, před Michaelem Goulianem a obhájcem titulu, Japoncem Yoshihide Muroyou.
>
 
02.02.2018

Létající pojištění

(red), www.ervpojistovna.cz Létající pojištění
Zákazníci Českých aerolinií mohou od prosince 2017 těžit z nového partnerství Českých aerolinií a ERV Evropské. Kdokoli si může zároveň s letenkou zakoupit na u Českých aerolinií také cestovní pojištění nebo pojištění storna. ERV Evropská a její sesterské společnosti ze skupiny ERV zvítězily v tendru vypsaném pro jedenáct evropských zemí.
>
 
01.02.2018

Bulík s dětským prakem

text, foto: (jjk) Bulík s dětským prakem
Po non-stop letu v délce 8,413 kilometrů, a po deseti hodinách a šestnácti minutách, přistál 31.ledna 2018 v Praze ve 13,17 hodin na cestě ze Seattle historicky první Boeing 737-MAX 8 OK-SWA (cn 6749/2018) Smart Wings (Travel Service), který je čtvrtou generací letounů Boeing 737. Tedy nejprve udělal letoun ve   13,03 hodin průlet nad dráhou. Oficiálně byl představen stroj 1.února 2018 a ještě týž den se vydal na svou první linku s cestujícími. Ještě letos přijde z americké továrny dalších pět strojů, a celkově jich bude mít ve flotile Travel Service třicet devět.
>
 
01.02.2018

Hydra od Bellu

(red), www.bestcg.com Hydra od Bellu
Bell Helicopter permanentně vytváří nové a účinné způsoby pro přesun lidí a nákladu. V rámci dalšího vývoje zkonstruovala společnost Bell Helicopter výzkumný letoun Hybrid Drive Train (HYDRA). Tento letoun usnadní cestu ke konstrukci velkých osobních a bezpilotních letounů. HYDRA přináší dostatek informací k tomu, aby se ověřilo více o tomto druhu dopravy, a v konečné fázi tak usnadní cestu ke konstrukci velkých osobních a bezpilotních letounů. 
>
 
31.01.2018

Bell představil létající taxi

(red), www.bestcg.com Bell představil létající taxi
Bell Helicopter, dceřiná společnost konsorcia Textron Inc., představila na CES 2018 svůj design kabiny pro air taxi s plně integrovaným uživatelským zážitkem. Čtyřpodlažní kabina demonstruje pohled společnosti Bell Helicopter na letouny zajišťující lety tzv. na zavolání. Studie pracuje se zkušenostmi lidí, kteří se podílejí na vývoji vozidel, a využívá těchto poznatků pro potřeby městského leteckého taxi.
>
 
30.01.2018

Pardubický terminál v plném provozu

(red), www.airport-pardubice.cz Pardubický terminál v plném provozu
Od úterý 30.ledna 2018 jsou všechny civilní lety z letiště Pardubice odbavovány z nového Terminálu Jana Kašpara. Nová letištní budova, jejíž výstavba stála letiště více než čtvrt miliardy korun, je přibližně sedmset metrů západně od budovy starého terminálu, který sloužil od léta 2008 a odbavil okolo jednoho milionu cestujících. Prvním odbaveným letem z nového leteckého přístavu pardubického letiště byla trasa do Londýna irskou společností Ryanair.
>
 
30.01.2018

Nových 36 letadel Airbus A380

(red), www.bestcg.com Nových 36 letadel Airbus A380
Letecká společnost Emirates v těchto dnech podepsala formou memoranda objednávku 36 letadel Airbus A380. Objednávkou se flotila letadel Emirates A380 rozšířila na 178 letounů, čímž Emirates potvrzuje svůj závazek a důvěru v program A380. 
>
 
29.01.2018

V Jihlavě se bude stavět centrum leteckých záchranářů

(red), www.kr-vysocina.cz V Jihlavě se bude stavět centrum leteckých záchranářů
V prosinci rozhodnutím Rady Kraje Vysočina odstartoval proces zadání veřejné zakázky na stavební práce Vzdělávacího a výcvikového střediska Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina. Objekt za desítky miliónů korun, který bude stát těsně u jihlavského sídla záchranářů na Vrchlického ulici by měl být plně funkční nejpozději do konce roku 2020. Ale pokud se podaří dostavba dřív, pomůže to Integrovanému záchrannému systému mnohem lépe.
>
 
28.01.2018

Jak se před 45 lety ztratily dva listy…

text: (jjk), foto scan: Ročenka L+K *73 Jak se před 45 lety ztratily dva listy…
Možná si ještě někdo vzpomene (když zašátrá v paměti), kdysi časopis Letectví + kosmonautika vycházel i ve speciálních "kapesních" vydáních, které se jmenovaly například „Výběr“, „Příloha“, nebo „Ročenka“. Ale jednou se cosi nečekaně zadrhlo a Ročenka L+K *73 málem před pětačtyřiceti lety nevyšla, protože se dozorovým orgánům podařilo zjistit, že obsahem mají být i fotografie svou sovětských letounů (přesněji severokorejského MiGu-15 a iráckého MiGu-21) v "nepřátelských" barvách. Byla dvě řešení, buď celá ročenka (cca více než 60 tisíc výtisků) musí být skartována, nebo se pokusit dvoulist vyříznout. Nakonec padlo rozhodnutí dvoulist vypreparovat a tak několik dní a nocí několik redaktorů a narychlo sehnaných "brigádníků" vyřezávalo stránky z už svázaného každého výtisku. To se nakonec podařilo a tak Ročenka L+K *73 nakonec vyšla, ale chybí v ní čtyři stránky. Tento dvoulist se však podařilo před cenzory uchránit alespoň v několika kusech.
>
 
28.01.2018

Loňský rok, a i ten letošní, na Plané

(jjk), www.airport-cb.cz Loňský rok, a i ten letošní, na Plané
V roce 2017 Letiště České Budějovice zaznamenalo 6 824 pohybů, z toho 710 mezinárodních. Ve srovnání těchto čísel s rokem 2016 se celkově počet pohybů, tedy vzletů a přistání, snížil o šestnáct procent. Zmenšila se i celková hmotnost letadel. Jednoduchým vysvětlením je, že od 1. ledna 2017 přestala na Letišti České Budějovice působit letecká záchranná služba, která zde fungovala téměř rok a půl.  Na nižší počet pohybů mělo vliv i mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike 2017, které v měsíci září na určitou dobu Letiště České Budějovice uzavřelo od leteckého světa. 
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

19. - 26. května 2018

6. ročník CPZš 2018

Raná u Loun

Aeroklub Raná a POTK pořádají 6. Ročních Celostátního plachtařského závodu Šohajů a dalších historických kluzáků, Letiště Raná u Loun, www.sohajerana.wbs.cz, www.lkra.cz, www.aeroklubrana.cz, www.potk.info

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
24. - 26. května 2018

25. Karlovarský pohár 2018

Toužim - Přílezy

Tradiční soutěž motorových akrobatických letounů v kategoriích Sportsman, Intermediate, Advanced, Unlimited s mezinárodní účastí, Letiště Toužim - Přílezy, www.aeroklubtouzim.cz, www.aerobatic.cz, www.leteckaakrobacie.cz

 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
24. května 2018 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Jan Fridrich

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Jan Fridrich – viceprezident LAA pro zahraniční záležitosti a průmysl; Trendy ve vývoji ultralightů, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/

 
detail akce
společenská akce
 
26. května 2018 10:00-17:00

3. kolo navigačního Poháru Petra Tučka - MČR

Kraví hora – Němčičky

Navigační soutěž určená pro ultralehké a sportovní letouny, motorová rogala, motorové kluzáky a vírníky, součást Mistrovství ČR v ultralehkém létání, Letiště Kraví hora – Němčičky, www.laacr.cz, www.laacr.cz/SvazUL/, www.republikakravihora.cz/letiste-kravi-hora, www.letiste.nemcicky.net

 
detail akce
soutěž - ULL
 
26. května 2018 10:00-17:00

Český pohár/Evropská liga - RW4

Prostějov I. - Žešov

Parašutistická soutěž Relative Work RW4 - formace, Letiště Prostějov I. - Žešov, www.dropzoneprostejov.com, www.lkpj.cz, www.jump-tandem.cz, www.aecr.cz

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

15 15

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama