Aktuality RSS

26.07.2017

Webový portál pro veterány

(red), www.army.cz, www.inmemoriam.army.cz Webový portál pro veterány

Ministerstvo obrany České republiky uvedlo do provozu nové internetové věnované památce zemřelých novodobých válečných veteránů „In memoriam“ www.inmemoriam.army.cz. Hlavním posláním projektu je dát jména a tváře lidem, kteří v zahraničních misích pod vlajkou České republiky nasazovali svůj život a v důsledku tragických událostí ho předčasně ztratili. U zrodu projektu stojí plukovník gšt. Eduard Stehlík, ředitel odboru pro válečné veterány, který s Terezou Mrkvičkovou vytvořil „virtuální památník“ obsahující životopisy 37 válečných veteránů. 

>
 
25.07.2017

O více než milion víc než vloni

(red), www.prg.aero O více než milion víc než vloni
Pražské ruzyňské mezinárodní zaznamenalo v prvním pololetí letošního roku rekordní růst. Za první pololetí roku 2017 odbavilo letiště celkem 6 764 752 cestujících, zatímco za stejné období roku 2016 to bylo téměř o 1,2 milionů méně. Nejvíce cestujících využilo přímé spojení po Evropě, ale velké meziroční nárůsty zaznamenaly spoje mezi Prahou a Afrikou, ale i na Blízký a Dálný východ.
>
 
24.07.2017

Voda vzala Kazaň

(red), www.martin-sonka.cz Voda vzala Kazaň
Ruská Kazaň v zádově Red Bull Air Race o víkendu 22. a 23.července 2017 byla zamračená a deštivá a připravila závodníkům mnohé krušné chvilky. A v kvalifikaci tak doplatilo mnoho závodníků na nečistý průlet, kdy docházelo k častému trefování vzdušných pylonů. A smůla se nevyhnula ani dvěma českým reprezentantům. Petr Kopfstein ve finále trefil hned dvakrát pylon a penalizace ho z prvního odsunula na konečné čtvrtém místo, a Martin Šonka dokonce překvapivě ani nepostoupil do první osmičky a skončil devátý. Celkově Šonkovi patří třetí příčka a Kopfsteinovi pátá. V čele je Američan Kirby Chambliss.
>
 
24.07.2017

Z Dubaje do Hanoje (z Prahy stále nic)

(red), www.bestcg.com Z Dubaje do Hanoje (z Prahy stále nic)
Letecká společnost Emirates v červenci oficiálně zprovoznila přímou linku na trase z Dubaje do Hanoje, která cestujícím zajistí komfortní a bezproblémovou cestu do Vietnamu a to de facto i z Prahy, protože na přímou linku z České republiky do Vietnamu se stále marně čeká. Zákazníci Emirates si tak, v porovnání s předchozím spojením s mezipřistáním v barmském Rangúnu, zkrátí cestu o dvě a půl hodiny. 
>
 
23.07.2017

Už se neskáče jen z Bílého Kamene

text: (jjk), foto: Jakub Dvořák Už se neskáče jen z Bílého Kamene
Začínalo to více či méně krátkými seskoky se Schulgleiterem od dřevěného hangáru na Bílém Kameni, a dnes už z Henčova kluzáky startují k několikahodinovým cestám po obloze mezi mraky. Před více než sedmdesáti lety se na Bílém Kameni scházela mládež, která se v poválečném nadšení učila první aviatické krůčky, a v první polovině července se v Henčově sešla třicítka mladých pilotek a pilotů při letošním šampionátu plachtařů juniorů a akademiků. Od 9. do 21. července 2017 se tak nejen nad Vysočinou prohánělo hejno bělostných štíhlých „ptáků“…. 
>
 
23.07.2017

Dělostřelcům

(red), www.mocr.army.cz Dělostřelcům

Vláda na začátku července 2017 projednala modernizaci samohybných houfnic DANA a pořízení přenosných protiletadlových raketových kompletů RBS-70NG. V průběhu tří let projde modernizací tři a třiceti houfnic umístěných na podvozku nákladního automobilu Tatra 815, které jsou ve výzbroji 13. dělostřeleckého pluku Jince. Součástí modernizace je např. zvýšení balistické ochrany kabiny, navigační zařízení, poloautomatický systém řazení, balistické počítače, topení, klimatizace a granátomety. 

>
 
22.07.2017

Studenti v Pardubicích

(red), www.airport-pardubice.cz Studenti v Pardubicích
„Den s…“, byl příležitostí zajímavého setkání vedení pardubického letiště se studenty. Ředitelka Pardubického letiště Hana Šmejkalová připravila, v rámci akce dětského a studentského parlamentu ten den exkurzi na pardubickém mezinárodním letišti pro zástupce pardubických žáků a studentů.
>
 
21.07.2017

Začala výroba nové generace Albatrosů

(red), www.aero.cz Začala výroba nové generace Albatrosů
Spolu se začátkem letního období roku 2017 se letecké továrně Aero Vodochody Aerospace naplno rozběhla výroba nových dílů pro stroj Aero L-39NG, tedy novou generaci velmi úspěšného lehkého cvičného bojového letounu Albatros. Největší český letecký výrobce počítá s tím, že v první etapě vyrobí celkem čtyři letouny Aero L-39NG. Z toho tři prototypy a jeden předsériový letoun, který zamíří posléze k zákazníkovi.
>
 
20.07.2017

Bezplatné Wi-Fi

(red), www.bestcg.com Bezplatné Wi-Fi
Neomezená data pro všechny členy Emirates Skywards, kteří cestují první nebo byznys třídou a nebo sleva až padesát procent pro členy Skywards Silver a Blue, kteří letí v ekonomické třídě, To je nová nabídka jmenované letecké společnosti pro pasažéry. Ostatní cestující získají dvacet MB dat zdarma na dvě hodiny, naopak neomezená data jsou pro členy Emirates Skywards Platinum a Gold.
>
 
20.07.2017

Droní seminář

(red), www.vtusp.cz Droní seminář
Státní podnik Řízení letového provozu České republiky uspořádal na konci června 2017 v Jenči u Prahy seminář na aktuální téma, což už podle názvu semináře bylo zřejmě. Seminář se jmenoval „Integrace a detekce bezpilotních prostředků v České republice se zaměřením na malé drony létající v malých výškách“. Účastníky byly desítky odborníků z různých zainteresovaných institucí, včetně zástupců Vojenského technického ústavu, v čele s ředitelem státního podniku Jiřím Protivou a technicko - obchodním ředitelem VTÚ Jaroslavem Trávníčkem.
>
 
19.07.2017

Partnerství Emirates a flyDubai

(red), www.bestcg.com Partnerství Emirates a flyDubai
Společnosti Emirates a flydubai v polovině července ujednaly vzájemnou dohodu, respektive partnerství, které umožní těmto leteckým společnostem z Dubaje spojit své síly a zajistit jejich zákazníkům bezkonkurenční cestovní nabídky. Obě společnosti budou nadále vedeny nezávisle, ale budou vzájemně využívat sítě svých destinací pro zvýšení provozních možností a urychlení růstu.
>
 
18.07.2017

Smlouva o výstavbě továrny na motory podepsána

(red), www.kr-stredocesky.cz Smlouva o výstavbě továrny na motory podepsána

Společnost GE Aviation Czech a Středočeský kraj podepsaly v pondělí 17. července 2017 dohodu o společném záměru nalézt vhodnou lokalitu pro novou centrálu turbovrtulových motorů GE ve Středočeském kraji. Společnost vytvořila seznam několika vhodných lokalit a ty bude nyní za podpory Středočeského kraje a vládní Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest vyhodnocovat. Investiční smlouvu o vybudování nové globální centrály turbovrtulových motorů v Česku podepsala společnost General Electric s českou vládou v říjnu 2016, přípravy projektu probíhají podle plánu. 

>
 
17.07.2017

Ruští konstruktéři opatří český L-410 lyžemi i plováky, stroj už testují v Arktidě

www.e15.cz Ruští konstruktéři opatří český L-410 lyžemi i plováky, stroj už testují v Arktidě
Legendární letoun L-410, který se vyrábí v Kunovicích od roku 1969, se dočká obojživelné podoby. Na stroje z díly společnosti Aircraft Industries se zaměřili uralští konstruktéři, který dopravní a transportní stroj opatřit lyžemi i plováky. Záměr oznámil generální ředitel Uralského závodu civilního letectví (UZGA) Vadim Badecha. Více čtěte v E15: Ruští konstruktéři opatří český L-410 lyžemi i plováky, stroj už testují v Arktidě.
>
 
16.07.2017

Začalo to v dešti a na louce za Egerlinkem

text: (jjk), foto Václav Kudela Začalo to v dešti a na louce za Egerlinkem
První ročník plachtařské soutěže v Toužimi se trápilo s deštivým počasím a zdálo se, že se ani nedolétá. A to bylo v roce 2009 na palouku u Egerlinku, tedy tam kde začalo vznikat letiště v roce 1947, tedy před sedmdesáti lety. A tak, i když to vypadalo, že se před těmi osmi lety plachtařská soutěž téměř nedolétala, dnes už je ze závodů na letišti v Přílezech tradice. A tak 8. až 15. července 2017 je to vlastně devět let, co se létá tato plachtařská soutěž. Shodou okolností sedmdesát let od okamžiku, kdy toto letiště vznikalo.
>
 
16.07.2017

A k tomu všemu kuře hadilova písaře uletělo do Liberce

text: (jjk), foto: Jan Nyč A k tomu všemu kuře hadilova písaře uletělo do Liberce
Dvůr Králové nad Labem je neodmyslitelně spjat jak s zvířecím areálem Safari, tak i v poslední dvou desítkou let plachtařské soutěže Safari. Ta posledně jmenovaná soutěž je v posledních čtyřech letech i obohacená o soutěž dvoumístných kluzáků, která byla vlastně oficiálně zrušená před skoro deseti lety, když byl vynuceně zastaven provoz větroňů L-13 Blaník. A i když se v nedávné době Blaníky na oblohu pomalu vrací, oficiálně dvousedadlovky vlastní šampionát nemají a tak se ve Dvoře Králové, právě v rámci poháru Safari, této soutěže ujali a v oficiálně neoficiální podobě jí přiřadili. A tak ve dnech 2. až 14.července 2017 se kromě 20. ročníku Poháru Safari 2017 konalo i 4.Neoficiální mistrovství České republiky v bezmotorovém létání dvoumístných kluzáků…   
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

17. - 19. listopadu 2017

Evropský pohár na přesnost přistání MPG

Prostějov II. - Stichovice

8. ročník soutěže v motorovém paraglidingu Evropského poháru v přesnosti přistání MPG, Letiště Prostějov II. – Stichovice, www.deltaklub.cz, www.akstichovice.webnode.cz, www.laacr.cz

 
detail akce
soutěž - MPGL
 
23. listopadu 2017 17:00-19:00

Beseda na Albertově – Pavel Vančata

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Pavel Vančata – letecký badatel, člen Leteckého Spolku Praha, „Adolf Pravoslav Zelený MBE – navigátor 311Sq.“, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz

 
detail akce
společenská akce
 
25. listopadu 2017 10:00-22:00

Zavítání nebe na Rané

Raná u Loun – svah & Ponorka

Společné létání z Rané nebo Oblíku s motory i bez podle počasí (od 10,00 hod.) s přednáškou S.Mayera (od 17,15 hod.) a koncertem kapely, Letiště Raná u Loun – svah & Ponorka, www.rana-paragliding.cz, www.ranskahora.cz, www.zakladni-skola-letani.cz

 
detail akce
PGL
 
1. - 15. prosince 2017

Báječný svět létání

Praha 1

Multimediální výstava z leteckých expedic Flying Revue, letecké artefakty, prezentace videí, přednášky a besedy, Karolinum - Křížová chodba, Ovocný trh 5, Praha 1, http://bajecnysvetletani.fonio.cz/

 
detail akce
společenská akce
 
2. - 3. prosince 2017

Přibyslavská PPG palačinka 2017

Přibyslav - Hříště

Druhý ročník přesnosti přistání na "palačinku" s vyhlášením výsledků soutěže paramotorové XContest 2017, Letiště Přibyslav – Hříště, www.lkpi.cz

 
detail akce
MPGL
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama