Aktuality RSS

27.05.2018

Mi-24 vystřídal Albrechta z Valdštejna

text: (jjk) foto: R.S., J.V. Mi-24 vystřídal Albrechta z Valdštejna
Sice před 390 lety koupil Náměšť nad Oslavou Albrecht z Valdštejna (od uprchnuvšího Karla ze Žerotína), ale nijaké slavení se letos neodehrávalo. V letošním roce, ale uběhlo čtyřicet let od zařazení bitevního vrtulníku Mi-24 do výzbroje Československé lidové armády a tak se také v historickém zbarvení z těch let, jeden takový stroj představil na 22. základně vrtulníkového letectva „Biskajská“ v Náměšti nad Oslavou v sobotu 26.května 2018 na Dni otevřených dveří.
>
 
27.05.2018

Stane se z Bombardier CS100, Airbus A210?

(red), www.bloomberg.com Stane se z Bombardier CS100, Airbus A210?
V říjnu roku 2017 společnost Airbus oznámila akvizici ve společnosti Bombardier pro novou generaci letounů řady C s tím, že získala 50,1 procenta. A tak jako v případech ostatní, jako bylo ovládnutí společnosti Eurocopter, i v tomto případě se hovoří o tom, že dojde k přejmenování projektu. Jak známo vrtulníky z rodiny Eurocopter se přejmenovaly na Airbus Helicopters, tak z EC135 se stal typ H135. Tak se i tedy hovoří o tom, že by se stroje Bombardier CS100/300 stanou letouny Airbus A210 a A230.  
>
 
26.05.2018

Zvesela s Filipem proti zemětřesení

text: (jjk), foto: M.J. Zvesela s Filipem proti zemětřesení
Partička Šohajů měla opět po roce hemžení kolem Rané. Tedy nebylo to rojení jen Šohajů, ale i nějakých dalších, stále vesele křepčících, veteránů, protože se přidalo i nějaké to „Káčko“, jeden horský sokol, Luňák a Olympia. Počasí sice bylo tak trochu vachrlaté, ale i tak se podařily odlétat čtyři disciplíny, jeden přelet a jeden den věnovat tréninku. A to ani nemusel hlídat oblohu nějaký ten svatý přes létání, protože „Závody Šohajů a historických kluzáků“ dolétaly v sobotu 26.května 2018, který je zasvěcen svatému Filipovi Nerimu, který je patronem humoristů a pomáhá proti zemětřesení a proti neplodnosti. 
>
 
26.05.2018

V Přílezech létala druhá Bellanca

text: (jjk), foto: Petr Los V Přílezech létala druhá Bellanca
Několik posledních let se začínající akrobaté připravují na letounu původně vyráběném firmou AviaBellanca Aircraft. Tedy letounu 8KCAB Decathlon, dnes vyráběném firmou American Champion Aircraft Corp. Doposud u nás začínající akrobaté měli k dispozici jeden hornoplošník s registrací OK-DEC. Ale na toužimském letišti v Přílezech se při jubilejním pětadvacátém ročníku Karlovarského poháru v letecké akrobacii ve dnech 24. do 26. května 2018, objevil i druhý Decathlon, tedy druhý Bellanca OK-ACR. Tedy už jen podle registrace je zřejmé, že letoun přísluší k Aeroklubu České republiky.
>
 
26.05.2018

Jan Klas předsedou rady ředitelů CANSO

(red), www.rlp.cz Jan Klas předsedou rady ředitelů CANSO
Civil Air Navigation Services Organization, neboli CANSO (Organizace poskytovatelů letových provozních služeb) v tomto týdnu jednala v Bruselu. Na svém zasedání CANSO zvolila do funkce předsedy rady ředitelů na dvouleté funkční období generálního ředitele Řízení letového provozu České republiky, s. p., ing. Jana Klase. Evropské CANSO zastupuje 32 poskytovatelů letových provozních služeb a to zejména při jednání s orgány Evropské unie, zástupci leteckých dopravců (IATA, A4E) nebo provozovatelů letišť (ACI).
>
 
25.05.2018

Výcvik řídících letového provozu z Malty

(red), www.rlp.cz Výcvik řídících letového provozu z Malty
Podpisem rámcové smlouvy mezi státním podnikem ŘLP ČR a poskytovatelem letových provozních služeb na Maltě (Malta Air Traffic Services – MATS) byl zahájen další úspěšný projekt výcviku řídících letového provozu pro zahraničního klienta prostřednictvím českého výcvikového střediska CANI (Czech Air Navigation Institute).  V rámci projektu za více než 12 milionů korun CANI v příštích třech letech vyškolí dohromady 70 řídících letového provozu podle požadavků  MATS.
>
 
24.05.2018

Spolupráce Letiště Praha a Incheon International Airport pokračuje

(red), www.prg.aero Spolupráce Letiště Praha a Incheon International Airport pokračuje

Na pražském letišti byla na začátku tohoto týdne podepsána mezinárodní spolupráce mezi Letištěm Praha a společností Incheon International Airport Corporation (IIAC), která provozuje hlavní mezinárodní letiště v jihokorejském Inčchonu (Incheon International Airport) nedaleko Soulu. Nové memorandum z května 2018 navazuje na původní verzi z roku 2013 a specifikuje konkrétní oblasti, ve kterých bude sdílení informací a výměna zkušeností probíhat. 

>
 
23.05.2018

Zlepšení v Pardubicích

(red), www.airport-pardubice.cz Zlepšení v Pardubicích
Pardubickému mezinárodnímu letišti se daří pokračovat v trendu loňského roku a navyšovat počet odbavených cestujících. Za první čtyři měsíce roku prošlo terminálem Jana Kašpara téměř tolik cestujících, jako za celý rok 2015. Nejrušnější období se přitom teprve očekává v letní sezoně.
>
 
22.05.2018

Do Aucklandu přes Bali

(red), www.bestcg.com Do Aucklandu přes Bali
Letecká společnost Emirates otevře novou denní linku na trase Dubaj – Auckland s mezipřistáním na indonéském ostrově Bali, bude spuštěna 14. června 2018. Nová linka společnosti Emirates nabídne cestujícím celkem tři denní spoje mířící na Nový Zéland. Doplní tak současný non-stop spoj z Dubaje do Aucklandu a spoj mezi Dubají a Christchurch s mezipřistáním v Sydney, který je zajišťovaný letadly A380. Cestující mířící během letošního léta z Dubaje na Bali si tak mohou vybírat celkem ze tří spojů. 
>
 
21.05.2018

Brněnská Konference Letectvo 2018

(red), www.army.cz Brněnská Konference Letectvo 2018
Katedra letectva a letecké techniky na Univerzitě obrany v Brně uspořádala konferenci Letectvo 2018, jejíž hlavním tématem byly nové výzvy v přípravě personálu vzdušných sil. V té souvislosti převzal záštitu nad tímto ročníkem konference i nový velitel Vzdušných sil Armády České republiky brigádní generál Petr Hromek.
>
 
20.05.2018

Více zelené do Novosibirska

(red), www.s7.ru Více zelené do Novosibirska
Od letošní letní sezony ruská letecká společnost S7 Airlines nabízí pravidelná spojení z Prahy do Novosibirska už dvakrát týdně, a to v pondělí a v pátek s letouny A320 a A321 v charakteristických zelených barvách. Společnost S7 Airlines má v současné době Ruské federaci jednu z nejmodernějších letadlových flotil složených ze strojů výrobců Airbus, Boeing a Embraer a navíc posledními nováčky jsou Airbus A320neo a Boeing 737 MAX.
>
 
19.05.2018

Emirates opět partnerem s F1

(red), www.bestcg.com Emirates opět partnerem s F1
Letecká společnost Emirates se opět stala partnerem Formule 1, a to až do konce roku 2022. Letecká společnost Emirates je globálním partnerem F1 již od roku 2013 a obnovená spolupráce znamená pro Emirates rozšíření brandingu, jenž bude možné spatřit na více než 15 závodech v rámci FIA Formula One World Championship v Evropě, Asii, Austrálii, Severní a Jižní Americe.
>
 
18.05.2018

Druhý ročník Wizz Youth Challenge

(red), www.accpr.cz Druhý ročník Wizz Youth Challenge
Maďarská letecká společnost Wizz Air před několika dny vyhlásila vítěze druhého ročníku soutěže WIZZ Youth Challenge, tedy mezinárodní soutěže případových studií, která umožnila vysokoškolským studentům předvést jejich potenciál a přijít s inovativní, „out-of-the-box“ nápady řešení zadaného obchodního problému.
>
 
17.05.2018

Emirates Skywards 20 milionů

(red), www.bestcg.com Emirates Skywards 20 milionů

Věrnostní systém Emirates Skywards má dvacet milionů členů. Měsíčně se do věrnostního programu Emirates Skywards přihlásí až dvěstě dvacet tisíc nových členů z celého světa a největší počet členů pochází z pěti zemí na čtyřech kontinentech, přičemž globální síť Emirates obsluhuje šest světových kontinentů. Největší členskou základnou Emirates Skywards, čítající 2,6 milionu členů, má Velká Británie. 

>
 
16.05.2018

ESA poletí za exoplanetami

(red), www.esa.int/cze/ ESA poletí za exoplanetami
Studování původu planet obíhajících hvězdy v jiných soustavách bude cílem čtvrté vědecké mise ESA střední třídy, s jejímž startem se počítá v roce 2028. Observatoř ARIEL (Atmospheric Remotesensing Infrared Exoplanet Largesurvey) byla vybrána jako další mise dlouhodobého plánu ESA Cosmic Vision. Mise se zaměřuje na jedno z hlavních téma „Kosmické vize“, a to, jaké jsou podmínky pro formování planety a pro vznik života.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

23. září 2018 13:00-18:00

Den Integrovaného záchranného systému

Praha 6 Holešovice

Den Integrovaného záchranného systému představí vozidla, techniku a vybavení všech složek IZS a Armády ČR, záchranářů i ostatních, Praha 7 Holešovice, Výstaviště, www.vystavistepraha.eu

 
detail akce
společenská akce
 
26. září 2018 13:00-18:00

Den otevřených dveří na letecké záchrance

Liberec - Růžodol

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje a společnost DSA zve na ukázky pozemní a letecké techniky a letové ukázky vrtulníků ZZS LK a LZS, Letiště Liberec – Růžodol, www.zzslk.cz, www.dsa.cz

 
detail akce
společenská akce
 
26. září 2018 16:00-17:00

100 let československého letectví

Choceň

Orlické muzeum Choceň ve spolupráci s Klubem letců veteránů Vysoké Mýto – Choceň pořádá výstavu 100 let československého letectví (výstava trvá do 10.10.2018, otevřeno denně 9,00-12,00 a 14,00-17,00 hodin), www.orlickemuzeum.cz

 
detail akce
výstava
 
28. září 2018 10:00-18:00

Dětský den v Lešanech

Lešany (VTM)

Dětský den, Vojenské technické muzeum Lešany, www.vhu.cz

 
detail akce
společenská akce
 
28. - 30. září 2018

Ranské podzimní svahování

Raná u Loun

Ranské podzimní svahování, svahové soustředění na historických kluzácích, letiště Raná, www.potk.cz, www.lkra.cz, www.aeroklubrana.cz, www.potk.info

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

GGP GGP

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama