Aktuality RSS

20.03.2017

Vzlétl stroj SM-92TE Praga Alfa

(red), www.orbisavia.cz Vzlétl stroj SM-92TE Praga Alfa
Na Mezinárodní den žen ve středu 8.března 2017 došlo k významné události pro firmu Orbis Avia, ale i pro řadu podniků českého leteckého průmyslu. Z dráhy letiště v Hradci Králové poprvé vzlétl víceúčelový letoun SM-92TE Praga Alfa. Po té, co bylo letounu s registrací OK-PRA vydáno Úřadem civilního letectví zvláštní osvědčení letové způsobilosti, byl následně proveden úspěšný, tři čtvrtě hodiny trvající úvodní let,  a další dva navazující zkušební lety.
>
 
19.03.2017

Pohádka o Vasilёkovi

text, foto: (jjk) Pohádka o Vasilёkovi
Byl jednou jeden pěkný pracovitý chlapec Vasil, Vasiljok, nebo Vasilёk, do kterého se (co čert nechtěl) zamilovala mořská panna. No jo, ale Vasiljok neopětoval její lásku a tak skončil na dně jezera. Podle jeho modrých očí, které byly podobné lučním chrpám, tak Bělorusové tuto květinku přejmenovali na Vasiljok. A tuto běloruskou národní květinku v poslední době nosí na svém trupu čím dál víc letounů národního dopravce Belavia, protože se po dlouhých letech archaického konzervativního zbarvení (jistého pozůstatku po někdejším Aeroflotu) odhodlala tato společnost o modernější design. A tak jako v deštivém 19.březnu 2017 bude Vasiljonků v Praze stále přibývat….     
>
 
19.03.2017

Real Madrid na A380

(red), www.bestcg.com Real Madrid na A380
Letecká společnost Emirates představila nový polep s hráči fotbalového klubu Real Madrid pro svůj letoun Airbus A380. Letoun zdobí pětice fotbalistů Cristiano Ronaldo, Gareth Bale, Sergio Ramos, Karim Benzema a Marcelo a zabírá plochu pět set metrů čtverečních.
>
 
18.03.2017

Jak namalovat ptáčka, aneb Tomorrowland

text, foto: (jjk) Jak namalovat ptáčka, aneb Tomorrowland
To je ptáček jarabáček. A jednoho takového ptáčka už také potkáváme v Praze. Svádělo by to k dojmu, že to má cosi společného s básní Jacquese Préverta, Jak namalovat portrét ptáčka (nebo ptáka). Ale není tomu tak. Belgický vlajkový letecký dopravce Brussels Airlines, který jak známo nahradil (po fatálním krachu) legendární společnost Sabena, v posledních letech některé své letouny obohacuje velmi atraktivními „malůvkami“, které vesměs mají cosi společného právě s Belgií. Tintin, René Magritte, belgičtí fotbaloví Rudí ďáblové a teď dravý pták festivalu Tomorrowland. 
>
 
18.03.2017

Outback se ocitl v "outu" ...

text: (jjk), foto: (jjk), PT Outback se ocitl v "outu" ...
Společnost Evektor, spol. s r. o. v krátké tiskové zprávě informovala o dočasném pozastavení projektu vývoje letounu EV-55 Outback do doby, než budou vyřešeny nejasnosti s malajským investorem. Podle krátké zprávy jsou v jednání jsou i další řešení, vedoucí k tomu, aby mohl projekt letounu EV-55 pokračovat. Kunovická letecká továrna Evektor před dvěma roky na letecké výstavě LIMA 2015 (Langkawi International Maritime and Aerospace Exhibition) v Malajsii, podepsala dvě Memoranda o porozumění k prodeji nových devítimístných turbovrtulových letounů EV-55 Outback.
>
 
18.03.2017

„…a doletím si do Prahy na kofolu“

text: (jjk), foto: Kamil Večeřa „…a doletím si do Prahy na kofolu“
Bývalo bylo před nějakými čtyřmi desítkami let, kdy prý podle jedné legendy Pavel Březina prohlásil: „Kurňa chlapi, až budu velký, sednu do vrtulníku a doletím si do Prahy na kofolu“. Je to sice bez záruky, ale prý to takhle nějak tehdy bylo. Nu a v úterý 14.března 2017 se to také Pavlu Březinovi podařilo, jen s tím rozdílem, že nedoletěl, ale dojel, a ne vrtulníkem, ale vírníkem. Po několikaletém vymýšlení a vyvíjení se podařilo v pátek 10.března 2017 získat technické osvědčení a registrační značku pro zvláštní motorová vozidla (podle zákona č. 56/2001 Sb., § 3 odst. 3) B02 8888 pro vírník AutoGyro Calidus, respektive GyroDrive, nebo úplně definitivně GyroMotion a v úterý 14.března 2017 při oficiálním focení pro časopis Pilot s Pavlem Březinou za „kniplem“ z letňanského letiště vyrazit na kafe na Václavské náměstí.
>
 
18.03.2017

Akce k osmdesátinám

(red), www.prg.aero Akce k osmdesátinám
V prvních dnech měsíce dubna 2017 uplyne osmdesát let od zprovoznění pražského ruzyňského letiště. U příležitosti tohoto jubilea připravila akciová společnost Letiště Praha pro cestující i veřejnost mnohá překvapení. Celoroční oslavy odstartuje 5. dubna 2017 výroční let na trase Praha – Piešťany – Brno - Praha s následným nahlédnutím do vize budoucnosti letiště.
>
 
17.03.2017

Qatar Airways spustí novou aerolinku, obslouží rostoucí indický trh

www.e15.cz Qatar Airways spustí novou aerolinku, obslouží rostoucí indický trh
Indický trh s vnitrostátními lety bude mít nového významného hráče. Mezi městy druhého nejlidnatějšího státu chce létat katarská společost Qatar Airways. Její dceřiná společnost bude na místním trhu provozovat stovku úzkotrupých letadel. Indická letecká doprava je silně vázána na aerolinky z Blízkého východu jako jsou Emirates, Etihad nebo právě Qatar Airways. Více čtěte v E15: Qatar Airways spustí novou aerolinku, obslouží rostoucí indický trh.
>
 
16.03.2017

Turboletí konference

(red), www.let.cz Turboletí konference
V prvních dnech měsíce března 2017 proběhla ve firmě Aircraft Industries, a.s. už čtvrtá letecko-technická konference ruských provozovatelů letounu L-410 UVP-E20, kde se projednávaly otázky spojené s provozem a údržbou těchto letadel. V lnském roce doputovalo k zákazníkům  v Ruské federaci devět letounů a od roku 2009, kdy L-410 UVP-E20 získal ruský typový certifikát, bylo dodáno již 54 letadel.
>
 
15.03.2017

Odletěl tvůrce „Echouše“ Luigi Pascale

(jjk), www.tecnam.com Odletěl tvůrce „Echouše“ Luigi Pascale
Ve věku 94 let zemřel 14. března 2017 Luigi Pascale, podnikatel, instruktor, pilot a šéfkonstruktér firmy Tecnam. Narodil se v Neapoli v roce 1923 a své první letadlo postavil ve svých 25 letech s bratrem Giovannim v garáži domu. Byl to letoun P48 Astore. O několik let později s letounem P55 Tornado Mario De Bernardi zvítězil v soutěži Giro di Sicilia del 1956. Tento úspěch oba bratry inspiroval k vybudování malé továrny a spuštění sériové výroby. 
>
 
15.03.2017

Když nad životem vládne kulaté razítko

text, foto: (jjk) Když nad životem vládne kulaté razítko
Ministerstvo zdravotnictví České republiky v těchto dnech opět potvrdilo, že směřuje neomylně za svým cílem, kterým je absolutní rozklad a likvidace letecké záchranné služby. V posledních dvou měsících Ministerstvo zdravotnictví odmítlo uhradit leteckým záchranářům v Hradci Králové a Ústí nad Labem devět letů k akutním případům kvůli tomu, že byly mimo provozní dobu a navíc poslední odpověď ministerstva nemá příliš daleko k aroganci kulatého razítka a pohrdáním lidským životem. 
>
 
15.03.2017

Pardubické letiště upřesňuje

(red), www.airport-pardubice.cz Pardubické letiště upřesňuje
Vedení společnosti East Bohemia Aiport, a.s. se v těchto dnech ohradilo proti informacím, které se objevily před několika dny v méviích, v článku Pardubické letiště zkusilo vydělat na letech pro NATO. Neoprávněně, kde se m.j.psalo, že se civilní část letiště Pardubice pokoušla vydělat na armádních letech. Podle zmíněného článku společnost EBA prý nedovedla rozlišit, co jsou civilní a co vojenské lety. Vedení pardubického civilního letiště se odhodlalo, proti zmíněnému článku ohradit. 
>
 
14.03.2017

Ceny pro letecké osobnosti

(red), www.psp.cz Ceny pro letecké osobnosti
Na své 20. schůzi podvýbor pro inovace, letectví a kosmonautiku Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 13. března 2017 ocenil několik osobností za významný a mimořádný přínos a prezentaci československého letectví a kosmonautiky. Ocenění se tak dočkali například Emil Přádný, Marcel Sezemský, Robert Theiner, Jaroslav Dostál, nebo Martin Šonka, či Václav Vašek.  
>
 
14.03.2017

Dopravní omezení u ruzyňského letiště

(red), www.prg.aero Dopravní omezení u ruzyňského letiště
V termínu 14.března do 10. května 2017 trvá oprava jízdního pruhu silnice Lipská ve směru od Kladna do centra Prahy. Jedná se o úsek od sjezdu na Tuchoměřice po křižovatku s Pražským okruhem v délce cca 3 km. Příjezd na letiště zůstává zachován s úpravami podle dopravního značení. Pouze o prodlouženém víkendu 29. dubna  – 1. května 2017 proběhne krátkodobá výluka odbočení na/z letiště s objízdnými trasami. 
>
 
14.03.2017

Na Plané se začne stavět terminál

(red), www.kraj-jihocesky.cz Na Plané se začne stavět terminál
Dlouho očekávaná dostavba a modernizace českobudějovického mezinárodního letiště, která je nezbytná ke spuštění plného mezinárodního provozu charterových nebo pravidelných linek a odbavování strojů velikosti Airbus A320 a Boeing 737 se může rozeběhnout. Jihočeský hejtman Jiří Zimola v pondělí 13.března 2017 oznámil, že modernizaci letiště České Budějovice dokončí sdružení společností Geosan Group a Habau CZ za 418 milionů korun. 
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

25. června - 7. července 2017

Plachtařské Mistrovství České republiky – PMČR 2017 & PreWGC 35th

Příbram - Dlouhá Lhota

Plachtařské Mistrovství České republiky – PMČR 2016 (klub+kombi) & Předzávod MS 2018 (35th FAI WGC), Letiště Příbram – Dlouhá Lhota, www.akpm.cz, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.aecr.cz, www.wgc2018.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
30. června - 8. července 2017

FL 2017 Adrenalin Grand Prix

Frýdlant nad Ostravicí - Paseky

10. ročník tradiční plachtařské regionální soutěže, Letiště Frýdlant nad Ostravicí - Paseky, www.akfrydlant.cz, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, http://fl2017.akfrydlant.cz/

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
30. června - 2. července 2017

Mistrovství ČR v letecké akrobacii na kluzácích ADV a UNL 2017

Moravská Třebová - Staré Město

Mistrovství České republiky v letecké akrobacii na kluzácích 2017 kategorií Advanced a Unlimited, Letiště Moravská Třebová - Staré Město, www.aeroklub.cz, www.aerobatic.cz, www.lsc.cz, www.leteckaakrobacie.cz

 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
1. července 2017 08:00-18:00

Dětský letecký tábor „Na křídlech Spitfiru“

Plasy

Dům dětí a mládeže Kamarád Třemošná, pořádá 5. ročník dětského leteckého tábora s názvem „Na křídlech Spitfiru“, pocta čs. válečným letcům (1.-.7.7.2017), Letiště Plasy, www.ddmkamarad.cz (info@ddmkamarad.cz)

 
detail akce
společenská akce
 
1. července 2017 10:00-16:00

6. kolo Navigačního Poháru Petra Tučka

Moravská Třebová - Staré Město

Navigační soutěž určená pro ultralehké a sportovní letouny, motorová rogala, motorové kluzáky a vírníky. Soutěží se ve dvoumístných a jednomístných posádkách v rekreační nebo sportovní kategorii, Letiště Moravská Třebová - Staré Město, www.laacr.cz/SvazUL/, www.laa.cz, www.lkmk.com

 
detail akce
soutěž - ULL
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

jus jus

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama