Aktuality RSS

10.09.2017

Středočeská letka 311. perutě desetiletá

text, foto: (jjk) Středočeská letka 311. perutě desetiletá
Dne 1. září 2007 vznikla 311. peruť UL – letka Říčany, logicky na letišti (tedy přesněji řečeno na Ploše SLZ) Říčany na počest, v nedalekých Přišimasech, narozeného příslušníka tohoto leteckého sboru Oskara Lojka, který zahynul v boji nad Biskajském zálivu v roce 1944. A tak vlastně osmý ročník „Létání pro děti“ (které se konalo v den, kdy se ve Vrátkově konal dětský den) 9.září 2017 a následné malé posezení několika leteckých přátel, mohlo symbolicky připomínat desáté narozeniny 311. perutě UL – letky (dnes už) Vrátkov. 
>
 
10.09.2017

Wizz Air bude létat z Prahy do Eilatu

(red), www.accpr.cz Wizz Air bude létat z Prahy do Eilatu
Maďarská letecká společnost Wizz Air, která je největší nízkonákladovou společností ve střední a východní Evropě, oznámila zavedení nové linky z Prahy do Eilatu. Nová destinace by měla podle letového řádu začít fungovat u společnosti Wizz Air od 2. listopadu 2017 a bude provozována v zimních měsících každý čtvrtek. 
>
 
09.09.2017

Emirates SkyCargo a teplo

(red), www.bestcg.com Emirates SkyCargo a teplo
Letecká společnost Emirates SkyCargo přistoupila k opatřením na ochranu nákladu. V souladu se strategií poskytovat zákazníkům širokou nabídku inovativních řešení pro převoz teplotně náchylného zboží uvádí nový bílý obalový materiál, který byl vyvinut ve spolupráci s firmou DuPont. White Cover Xtreme s využitím materiálové technologie Tyvek® Xtreme™ W50 společnosti DuPont představuje ještě dokonalejší ochranu teplotně náchylného nákladu před vlivy horkého, studeného či deštivého počasí. 
>
 
08.09.2017

Travel Service členem Airlines for Europe

(red), www.icot.cz Travel Service členem Airlines for Europe

Letecká společnost Travel Service, respektive SmartWings, se léto stala novým členem evropské asociace leteckých společností Airlines for Europe (A4E). A4E je evropskou asociací se sídlem v Bruselu. Svou činnost zahájila v lednu loňského roku a od té doby se neustále rozrůstá o nové členy. Asociace A4E sice zahájila činnost teprve před rokem půl, v lednu 2016, a neustále se rozrůstá. 

>
 
07.09.2017

Dvacet let od posledního ruzyňského aerosalonu

text, foto: (jjk), text: L+K 19/97 Dvacet let od posledního ruzyňského aerosalonu
Kdysi byly letecké dny na pražském ruzyňském letišti relativně běžnou záležitostí, ale posléze (poměrně populární Letecký den s Květy, který byl skoro jedinou velkou akcích určitých letech) postupně putoval po letištích menších a méně vytížených. Což bylo logické. Ale po roce 1990 se s uvolněnou situací začaly rodin nové letecké akce všude možně, a vzápětí po rozdělení československé federace se v plánech výstavní a veletržní agentury Joly z Lysé nad Labem (nyní Výstaviště Lysá n.L.) zrodila myšlenka pořádání velké letecké akce na území Prahy. A tak v roce 1993 na kbelském letišti proběhl první ročník akce „Aerosalon ‘93“ a následoval „Aerosalon ‘95 a ‘97“ už na letišti ruzyňském. Tím, ale také tento ambiciosní plán skončil a na „trhu“ se etablovaly jiné akce jako CIAF, Memorial Air Show, IDET, Dny NATO, Aviatická pouť (na relativně dlouhou dobu Acrobatshow, ) a řada dalších leteckých dnů, či veřejných sletů na menších letištích, které si postupně vybudovaly a nebo budují svou tradici. 
>
 
07.09.2017

Spolupráce mezi Čedoku a Qatar airways

(red), www.cedok.cz Spolupráce mezi Čedoku a Qatar airways

Nově dohodnutá spolupráce cestovní kanceláře Čedok a katarských státních aerolinií Qatar Airways, které od 21. srpna 2017 provozují přímou linku mezi Prahou a Dauhá, přinese klientům Čedoku mnohé výhody. Příchod Qatar Airways do České republiky českým turistům dále výrazně zpřístupní zejména vzdálené asijské destinace. 

>
 
06.09.2017

Od června hlásí VZLUSAT-1

(red), www.vzlusat1.cz Od června hlásí VZLUSAT-1
Dne 23. června 2017 byla dvoukilogramová nanodružice VZLUSAT-1 dopravena na oběžnou dráhu Země pomocí rakety PSLV-C38, která startovala z indického kosmodromu Šríharikota. Nanodružice nyní obíhá na polární dráze ve výšce 505 km s orbitální rychlostí 7610 m/s. Nanodružice VZLUSAT-1 byla vyvinuta na bázi standardizované platformy CubeSat 2U ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu (VZLÚ) ve spolupráci s českými firmami a univerzitami. Satelit nese na palubě tři experimenty.
>
 
05.09.2017

Z Pardubic do Londýna

(red), www.airport-pardubice.cz Z Pardubic do Londýna
Irská letecká společnost Ryanair zahájila 5.září 2017 provoz linky z Pardubic do Londýna. Mezi Pardubicemi a letištěm Stansted bude létat každé úterý (přílet 18:35 a odlet 19:00 hod.), čtvrtek (př.12:00, odl.12:25 hod.) a sobotu (př.20:35 a odl.21:00hod.). Ryanair lety zajišťuje strojem Boeing 737-800 se 189 místy na palubě a premiérový let z Londýna byl naplněný ze šedesáti procent, do Londýna odlétalo letadlo plné.
>
 
05.09.2017

Perlan v patnácti kilometrech

(red), www.accpr.cz, www.perlanproject.org Perlan v patnácti kilometrech
V pondělí 4.září 2017 kluzák Airbus Perlan II vystoupal do 52 172 stop, což je zhruba 15 900 metrů a vytvořil tak nový světový rekord. Světový rekord překonal v oblasti Patagonie v Argentině díky příznivým podmínkám, které tu panují, a to jak stratosférickým horským vlnám. Projekt, který odstartoval Steve Fossett, především pomáhá ve výzkumu aviatice, ale zkoumá i účinky velkých výšek na piloty a letadla anebo faktory změny klimatu. 
>
 
05.09.2017

Proti dronům

(red), www.air-sec.com Proti dronům
Letiště Přerov jako první v České republice využilo o leteckém dni v červenci systém na ochranu proti dronům. S rostoucím počtem prodaných dronů roste i počet případů, kdy dochází k narušení zakázaného vzdušného prostoru a výrazně se tak zvyšuje riziko střetu s letadlem.
>
 
04.09.2017

Vládla zatáhla oponu za historií letecké záchranky

(red), (jjk), www.mzcr.cz Vládla zatáhla oponu za historií letecké záchranky
Vláda České republiky 4. září 2017 na výjezdním jednání v jihomoravské Lednici rozhodla o řešení zabezpečení letecké záchranné služby po roce 2020. Členové kabinetu schválili návrh, který předpokládá od roku 2021 zabezpečení této služby státem. Fungovat má i nadále celkem deset základen letecké záchranné služby, z toho po jednom má provozovat armáda a policie  a dalších osmi nově zřízený státní podnik. Ovšem toto časové období na zřízení státní firmy podobného rozsahu je natolik krátké, že je prakticky nerealizovatelné, aby se všechno spolehlivě stihlo. Prakticky to může v nejhorším případě znamenat úplné ukončení činnosti stávajícího systému. 
>
 
04.09.2017

Martin Šonka vyhrál v Portu a je v čele soutěže

(red), www.martin-sonka.cz Martin Šonka vyhrál v Portu a je v čele soutěže
Český pilot Martin Šonka vyhrál šestý závod světového šampionátu Red Bull Air Race v Portu. Díky vítězství se také vrátil dva závody před koncem do čela celkového pořadí. Petr Kopfstein dolétl na sedmém místě a celkově je pátý. Za čtrnáct dní se letí předposlední závod letošního ročníku 16. a 17. září 2017 v německém Lausitzringu, nedaleko Drážďan a měsíc později seriál vyvrcholí v americkém Indianapolisu.
>
 
04.09.2017

Vysílače SQUID do Düsseldorfu

(red), www.era.aero Vysílače SQUID do Düsseldorfu
Pardubická firma ERA a.s. zvítězila v tendru na dodání 120 kusů vysílačů, které pomohou řídit pohyb vozidel na letišti v Düsseldorfu. Düsseldorf je již desáté německé letiště, které používá ERA technologie pro vylepšení bezpečnosti letového provozu. Vysílače SQUID výrazně vylepšují bezpečnost pozemního provozu na letištích. Jsou umístěny jako majáčky na střechách všech vozidel, která se pohybují v areálu letiště (například vozíky se zavazadly, záchranná a požární vozidla nebo pluhy pro úklid sněhu) a vysílají informace o jejich přesné poloze.
>
 
03.09.2017

Hemžení v Podhoří pod Jedlovou horou

text: (jjk), foto: M.J. Hemžení v Podhoří pod Jedlovou horou
Ještě před nějakým časem se zdálo, že je s létáním v Ústí nad Labem konec a s letištěm tuplem, ale před dvěma roky se letiště znovu otevřelo a 2.září 2017 se už opět po nějaké té pauze konal na letišti v Podhoří, pod Jedlovou horou letecký den, respektive „Ústecké nebe plné letadel“. A tak se na ústeckém letišti po „generálce“ zjevil pro potěchu oka i letoun Avia BH.1 Marcela Sezemského, a nebo Be-50 Beta Minor a Jak-18T…
>
 
03.09.2017

Kusy železa a rychlé kovy z Přelouče a Slezska

text: (jjk), foto: VLa Kusy železa a rychlé kovy z Přelouče a Slezska
Poslední víkend před začátkem školního roku se v prostoru bývalé vojenské základny, dnes muzeu pozemního vojska, konalo už patnácté tradiční setkání s obrněnou technikou. Patnáctý Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany v sobotu 2. září 2017 představil nejen mnoho druhý tanků a obrněnců ze sbírek Vojenského historického ústavu, ale i novinky v podobě kolové techniky z VOP Nový Jičín a SVOS Přelouč.  
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

23. - 24. září 2017

Mladoboleslavský pohár

Mladá Boleslav - Bezděčín

Akrobatická soutěž v letecké akrobacii na kluzácích v kategoriích Sportsman, Intermediate, Letiště Mladá Boleslav - Bezděčín, www.akmb.cz, www.ateam-mb.cz, www.leteckaakrobacie.cz

 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
24. září 2017 14:00-16:00

Den s historickými letadly

Slaný

Setkání s historickými letadly a replikami strojů z mladoboleslavského Leteckého Muzea Metoděje Vlacha, Letiště Slaný, www.lksn.cz

 
detail akce
společenská akce
 
28. září - 1. října 2017

Ranské podzimní svahování

Raná u Loun
Ranské podzimní svahování, svahové soustředění na historických kluzácích, letiště Raná, www.potk.cz, www.lkra.cz, www.aeroklubrana.cz
 
detail akce
slet - plachtění
 
30. září 2017 10:00-16:00

9. Drakiáda

Dětřichov Oáza

Drakiáda, Letiště Dětřichov Oáza, www.letisteoaza.g6.cz

 
detail akce
společenská akce
 
30. září 2017 10:00-18:00

Fez Strakonice

Strakonice

Soutěž v parašutismu - přesnost přistání, Letiště Strakonice, www.akstrakonice.cz, www.aecr.cz, (chladek.petr@tiscali.cz)

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

vgc vgc

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama