Aktuality RSS

06.11.2017

„Cesta pro mladé“ a VZLÚ

(red), www.vzlu.cz „Cesta pro mladé“ a VZLÚ
Od roku 2017 je Výzkumný zkušební letecký ústav (VZLÚ) zapojen do projektu „Cesta pro mladé“, který je realizován ve Fondu dalšího vzdělávání, příspěvkové organizaci Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky, a je financován pomocí evropských fondů ESF prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost a státního rozpočtu České republiky.
>
 
05.11.2017

Sešli se ve Vodochodech

(red), www.sclp.cz Sešli se ve Vodochodech
V polovině října proběhlo ve Vodochodech setkání zástupců firem a institucí sdružených ve Svazu českého leteckého průmyslu, který sdružuje třiadvacet leteckých firem, čtyři univerzity a dvě další instituce. Kromě standardní agendy se jednalo o Evropském obranného fondu, jehož prostřednictvím budou alokovány finance například do projektů českých leteckých firem či jejich partnerů.
>
 
04.11.2017

Šedesátiny psa ve vesmíru

text: (jjk), foto: archiv www.roscosmos.ru, www.nasa.gov Šedesátiny psa ve vesmíru
Podzim před šedesáti lety znamenal faktický začátek dobývání vesmíru a vlastně i let prvního živého tvora do kosmického prostoru. Po vzletu první umělé družice Sputnik 1 (Спутник 1) dne 4. října 1957, následoval 3. listopadu 1957 let prvního živého tvora do vesmíru. V pátek 3. listopadu 2012 tedy uplynulo šedesát let co tuto planetu opustil první živý tvor a na palubě družice Sputnik 2 na oběžnou dráhu země se dostal pes Lajka. Vesměs se připomíná především let první sovětské družice v říjnu 1957, ale rozhodně i druhý člověkem stvořený satelit s živým organismem na palubě stojí za připomenutí.
>
 
04.11.2017

Vrtulníky do finále

(red), www.army.cz Vrtulníky do finále
Ministerstvo obrany České republiky v těchto dnech u obdrželo nabídky na nákup dvanácti vojenských víceúčelových vrtulníků od americké a italské vlády. V současné době probíhá posuzování nabídek, ale konečné rozhodnutí o vítězi bude už na nové vládě, tedy i novém mistrovy obrany. Podle dosavadních odhadů by se měla cena zakázky pohybovat zhruba mezi deseti a patnácti miliardami korun.
>
 
03.11.2017

Stý Airbus A380 pro Emirates

(red), www.bestcg.com Stý Airbus A380 pro Emirates
Společnost Emirates, která je největším provozovatelem letounů Airbus  A380 na světě 3. listopadu 2017 přivítá ve své flotile stý letoun A380. Stroj A380, létající ve flotile Emirates již devět let, za dobu své služby u Emirates přepravil více než osmdesát milionů cestujících. V současné době létá A380 v barvách Emirates do více než 45 destinací nacházejících se v Evropě, Africe, Asii, Austrálii a Pacifiku, na Blízkém východě, v Severní a Jižní Americe. 
>
 
02.11.2017

Další spojení s Čínou

(red), www.prg.aero Další spojení s Čínou

Se zimním letovým řádem v Praze přibyla další linka do pevninské Číny. V neděli 29. října 2017 ve večerních hodinách totiž přistál v Praze historicky první let z čínského Si-anu.  Letecká společnost China Eastern Airlines tak úspěšně zahájila provoz svého již druhého přímého leteckého spojení mezi Prahou a Čínou. Po Šanghaji míří tento druhý přímý let do města známého díky terakotové armádě, které se nacházelo na počátku starověké Hedvábné stezky. Letecká společnost China Eastern Airlines (je členem aliance SkyTeam jako ČSA), která se v roce 2016 podle počtu přepravených cestujících zařadila na sedmé místo ve světě, otevřela svoji první přímou linku z Prahy do Šanghaje před více než rokem 23.června 2016. 

>
 
01.11.2017

Čuníci zavřeli letiště Chřibská až do jara

(red), www.laacr.cz Čuníci zavřeli letiště Chřibská až do jara
Důležité upozornění na stav letiště (Plochy SLZ) Chřibská !!! Plocha SLZ Chřibská je do odvolání uzavřena z důvodu zničení velké části Vzletové a přistávací dráhy (VPD)  divokými prasaty. Poškození dráhy je viditelné i ze vzduchu a při hloubce jednotlivých děr až 30 centimetrů, reálně hrozí vážné poškození podvozku, či celého letounu a zranění posádky. Navíc je plocha je po silných deštích rozmoklá, že úplnou opravu bude možno provést až na jaře. Nejbližší možný termín zrušení omezení  je 30.dubna 2018.
>
 
01.11.2017

Czechoslovak Group v roce 2016

(red), www.czechoslovakgroup.cz Czechoslovak Group v roce 2016
Holding Czechoslovak group vydal roční zprávu s nekonsolidovanými výsledky za rok 2016. Tržby nekonsolidovaného celku meziročně vzrostly o 26 procent, EBIDTA pak o 27 procent. Holding CSG byl v roce 2016 velmi aktivní v akvizicích, nezahálí však ani v tomto roce, kdy také uskutečnil zajímavé investice. Rok 2016 byl pro CSG úspěšný a nekonsolidovaný celek společností CSG vygeneroval tržby v hodnotě 15,4 miliardy Kč, EBITDA vystoupala na 1,9 miliardy Kč a podniky holdingu zaměstnávaly téměř pět tisíc zaměstnanců.
>
 
31.10.2017

Třetí skupina nových pilotů

(red), www.aero.cz Třetí skupina nových pilotů
V Aeru Vodochody v polovině ukončila svůj přeškolovací výcvik na letouny Aero L-159 už třetí skupina pilotů iráckého vojenského letectva. Společnost také pokračuje s výcvikem pozemního personálu a iráckých leteckých instruktorů. Firma Aero Vodochody podepsala s Ministerstvem obrany Iráku kontrakt o dodání letounů L-159 v roce 2014 a celkem dodala deset jednomístných letounů L-159A a dva dvojmístné L-159T1.
>
 
30.10.2017

Pardubická zimní sezona začala

(red), www.airport-pardubice.cz Pardubická zimní sezona začala
V posledních říjnových dnech končí na pardubickém mezinárodním letišti letní sezona a začíná sezona zimní, během, které budou i nadále pokračovat pravidelné linky jak do Londýna společností Ryanair, tak do Moskvy společností Red Wings. Z Pardubic do Londýna, na letiště Stansted se, ale  bude létat v jiných časech. Prázdninové lety k moři, ale nahradí charterové lety do Ruské federace. A v polovině listopadu tohoto roku také začne cestující odbavovat nový letištní terminál.
>
 
30.10.2017

Zimní sezona začala v Brně

(red), www.brno-airport.cz Zimní sezona začala v Brně

Za třičtvrtě roku 2017 odbavilo brněnské letiště v Tuřanech téměř čtyřista šestnáct tisíc pasažérů, a to ve srovnání se stejným obdobím loňského roku znamená zvýšení počtu cestujících o patnáct procent. Z toho zhruba dvěstě šest tisíc lidí cestovalo do oblíbených prázdninových letovisek. Období prázdnin je na brněnském letišti tradičně nejrušnější v roce a letošní sezóna byla velmi vydařená. Jen v červenci z Brna vycestovalo o třináct tisíc pasažérů více než v roce 2016. Za celé prázdniny dokonce o pětadvacet tisíc lidí více.

>
 
29.10.2017

Ve vichřici s pštrosem na brambory

text: (jjk), foto: M.J. Ve vichřici s pštrosem na brambory
„Víte, jaký to muselo bejt před Edisonem krásný? Nikdo neponocoval, smrklo se, všichni šli na kutě, spát s těma... jak se jmenujou?“ … „Pštrosi…“ Tak Jiří Grossmann předpokládal, že se chodí spát s pštrosy, ale pštrosa lze potkat i během nedělní vichřice na silnici u Vrbičan, nedaleko Panenského Týnce, cestou pro brambory. Nu ano, v neděli 29.října 2017 se vůkol vichřice proháněla, po silnicích běhali pštrosi a přesto se i v té slotě podařilo ve vesničce Zichovec (vzdušnou čarou necelé čtyři kilometry od letiště v Panenském Týnci) odhalit památník československého a britského vojenského pilota genmjr. Jiřího Hartmana.
>
 
29.10.2017

Ruzyně na zimu

(red), www.prg.aero Ruzyně na zimu
V neděli 29. října 2017 začíná na Letišti Václava Havla Praha platit zimní letový řád. V jeho rámci se chystá své lety provozovat z Prahy celkem šedesát jedna leteckých společností, z toho padesát šest na linkách pro cestující a pět nákladních. Nový letový řád nabídne pravidelná spojení do sto dvanácti destinací, což je o osm více než ve stejném období loňského roku. Cestující se rovněž mohou těšit na spojení do jedenácti nových míst.
>
 
28.10.2017

Setmělé nebe nad Berlínem

text, foto: (jjk) Setmělé nebe nad Berlínem

Nebe nad Berlínem (Der Himmel über Berlin) je slavný film Wima Wenderse o neviditelných a nesmrtelných andělích, kteří utěšují ty, kteří jsou v nesnázích. A nebe nad Berlínem také dlouhá léta brázdily letouny společnosti Air Berlin a téměř jako ti andělé plnily přání i těch, kteří byli v nesnázích, a nebo jen někam neputovali. Ale na konci října se pro Air Berlin to nebe setmělo, a dobří andělé tuto leteckou společnost opustili. V pátek 27.října 2017 před půlnocí přistál na letišti Berlin-Tegel poslední let společnosti Air Berlin a společnost se definitivně odebrala do učebnic historie letecké dopravy. 

>
 
28.10.2017

Po roce na Šimona a Judy biče schovejte, kyje řezejte, rukavice vyndejte…

(jjk) Po roce na Šimona a Judy biče schovejte, kyje řezejte, rukavice vyndejte…

…. a s řádně vyhrnutými rukávy začali 28. října 1918 členové Národního výboru v čele s Karlem Kramářem jednat v Ženevě s Edvardem Benešem jakožto představitelem protirakouského zahraničního odboje o podobě nového státního seskupení, tedy budoucího Československa. A hnedle po ránu, kolem deváté hodiny Antonín Švehla a František Soukup jménem Národního výboru zabavili Obilní ústav v Praze vzhledem k tomu, že hrozilo, že rakousko-uherská armáda obilí zabaví pro své potřeby. Následně přišla informace o kapitulaci Rakouska-Uherska, což vyvolalo v lidu obecném dojem, že současně s tím monarchie uznala i autonomii národů sdružených v říši a jejich právo na sebeurčení. V praxi to znamenalo, že obyvatelstvo vtrhlo do ulic, a kromě jásotu a oslavování vzniku staronového českého státu, likvidovalo symboly Rakousko-Uherska. Do Národního výboru jsou ten den přijmuti čtyři zástupci Horních Uher, neboli Slovenska a následně Národní výbor vydává i svůj první zákon a to „zákon o zřízení samostatného státu československého“. 

>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

17. - 19. listopadu 2017

Evropský pohár na přesnost přistání MPG

Prostějov II. - Stichovice

8. ročník soutěže v motorovém paraglidingu Evropského poháru v přesnosti přistání MPG, Letiště Prostějov II. – Stichovice, www.deltaklub.cz, www.akstichovice.webnode.cz, www.laacr.cz

 
detail akce
soutěž - MPGL
 
23. listopadu 2017 17:00-19:00

Beseda na Albertově – Pavel Vančata

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Pavel Vančata – letecký badatel, člen Leteckého Spolku Praha, „Adolf Pravoslav Zelený MBE – navigátor 311Sq.“, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz

 
detail akce
společenská akce
 
25. listopadu 2017 10:00-22:00

Zavítání nebe na Rané

Raná u Loun – svah & Ponorka

Společné létání z Rané nebo Oblíku s motory i bez podle počasí (od 10,00 hod.) s přednáškou S.Mayera (od 17,15 hod.) a koncertem kapely, Letiště Raná u Loun – svah & Ponorka, www.rana-paragliding.cz, www.ranskahora.cz, www.zakladni-skola-letani.cz

 
detail akce
PGL
 
1. - 15. prosince 2017

Báječný svět létání

Praha 1

Multimediální výstava z leteckých expedic Flying Revue, letecké artefakty, prezentace videí, přednášky a besedy, Karolinum - Křížová chodba, Ovocný trh 5, Praha 1, http://bajecnysvetletani.fonio.cz/

 
detail akce
společenská akce
 
2. - 3. prosince 2017

Přibyslavská PPG palačinka 2017

Přibyslav - Hříště

Druhý ročník přesnosti přistání na "palačinku" s vyhlášením výsledků soutěže paramotorové XContest 2017, Letiště Přibyslav – Hříště, www.lkpi.cz

 
detail akce
MPGL
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama