Aktuality RSS

05.01.2019

LOM Praha koupí čtyři letouny Aero L-39NG

(red), www.aero.cz LOM Praha koupí čtyři letouny Aero L-39NG
Jak potvrdilo Ministerstvo obrany České republiky státní podnik LOM Praha hodlá od letecké továrny Aero Vodochody koupit čtyři nové stroje L-39NG v celkové hodnotě 1,1 miliardy korun. Součástí zakázky má být i servisní podpora po dobu deseti let. Letouny bude LOM Praha využívat prostřednictvím své společnosti Centrum leteckého výcviku Pardubice k výcviku pilotů. Kromě jiného státní podnik LOM Praha na základě smlouvy s Ministerstvem obrany České republiky, na starosti výcvik vojenských pilotů a studentů Univerzity obrany.
>
 
04.01.2019

Plánované změny v armádě

(red), www.acr.army.cz Plánované změny v armádě
S prvním dnem roku 2019 došlo k předem plánovaným personálním změnám na Generálním štábu Armády České republiky. Dochází v nejvyšším velení ke čtyřem změnám ve funkcích zástupců náčelníka Generálního štábu, respektive ve vedoucích funkcích Sekce podpory a Sekce plánování schopností Ministerstva obrany.  
>
 
03.01.2019

Letecká záchranka nakonec nebude státní. Ministerstvo navrhuje vrátit se k původnímu modelu 8+2

www.zdravotnickydenik.cz Letecká záchranka nakonec nebude státní. Ministerstvo navrhuje vrátit se k původnímu modelu 8+2
„Ani jeden z dotčených resortů, na základě jednání s jejich představiteli, nejeví ochotu převzít břemeno zabezpečení dopravní části LZS. I v pozitivním případě je však režie Policie a AČR významně vyšší než u soukromých dopravců,“ píše se v materiálu pro vládu. Postoj těchto rezortů byl určující již před rokem 2009 a nyní byl znovu potvrzen. A budovat státní podnik na zelené louce bez vrtulníků a pilotů se ukázalo jako nesmyslné.
Letecká záchranná služba (LZS) nebude v nejbližších letech postátněna. Vláda zařadila zpátečku, když si vyslechla odborníky, kteří jí varovali před riziky úplného překopání dosavadního funkčního modelu. Ministerstvo zdravotnictví připravilo pro jednání vlády materiál, v němž doporučuje variantu pro léta 2021 až 2029 v podobě provozu 10 základen, z nichž jednu by obsadila Police ČR, druhou Armáda ČR a na osm zbývajících by bylo vyhlášeno výběrové řízení pro soukromé poskytovatele. Znamená to návrat ke způsobu provozování LZS, který v Česku bez problémů fungoval mezi lety 2009 až 2017.  
Více čtěte ve Zdravotnickém deníku v článku Tomáše Cikrta: Letecká záchranka nakonec nebude státní. Ministerstvo navrhuje vrátit se k původnímu modelu 8+2.

 

>
 
03.01.2019

Nový ředitel karlovarského letiště

(red), www.kr-karlovarsky.cz Nový ředitel karlovarského letiště
Do vedení letiště v Karlových Varech nastupuje po Václavu Černém od ledna letošního roku dosavadní externí poradce letiště Jiří Pos. Radní Karlovarského kraje, kterému letiště patří, v této souvislosti rozhodli o zrušení funkce ředitele a Jiří Pos tak bude působit jako jednatel společnosti. Dosavadní ředitel Václav Černý zůstává na letišti v jiné pozici.
>
 
02.01.2019

Začátek roku s Emirates

(red), www.bestcg.com Začátek roku s Emirates
Letecká společnost Emirates nabízí od začátku roku 2019 speciální tarify pro cesty do Dubaje, Bangkoku, Singapuru či na Maledivy. Nový rok tak lze využít k dobrodružstvím díky speciálním cenám letenek Emirates do oblíbených destinací a prozkoumat nové kultury, odpočinout si na pláži nebo si užít městskou turistiku ve více než čtyřiceti destinacích v síti destinací Emirates.
>
 
01.01.2019

Pour Féliciter 2019

Pour Féliciter 2019

>
 
31.12.2018

Silvestrovská řachanda

(jjk) Silvestrovská řachanda
Připadá vám současný humor televizní (rozhlasové) zábavy trapný a plytký, nebo poněkud ubohý? Nic si z toho nedělejte, není to nic nového. Už naši předci, když se nutili vyprodukovat nějaký opravdu třaskavý humor, propadali se často do bezduchých frází, kostrbatých a trapných point. A zrovna Silvestr, poslední den roku, je tím dnem, kdy se všechna média předhánějí ve snaze vyprodukovat co nejveselejší humor. Většina těchto snah (z donucení) končí mimořádně trapně. Ale opravdu to není nic nového. Pro příklad můžeme zajít do Humoristických listů z roku 1935, kdy se autorům povedla pořádná „Silvestrovská řachanda“ na téma létání….a posuďte sami, násilně vyprodukovaný „humor“ se nikterak neliší od marných snah našich současníků…  
>
 
30.12.2018

Co rok 2018 dal: ŘÍJEN, LISTOPAD, PROSINEC

(jjk) Co rok 2018 dal: ŘÍJEN, LISTOPAD, PROSINEC
Ve čtvrtém čtvrtletí už bylo vlastně po sezoně, ale i tak se ještě něco létacího dělo, včetně nějakých těch zajímavých výročí. Rudý Letov (dnes Latécoère) oslavil své sté narozeniny, Tupolev Tu-154 padesátiny, a padesátiny oslavil také letoun Aero L-39 a oslavil je prvním startem předsériového stroje L-39NG. Třicet let by oslavil Let L-610, kdyby se toho dožil, ale 95 let se kupodivu dožily České (Československé) aerolinie. V Letňanech proběhl tradiční veletrh Model Hobby a kousek vedle začal osmu ročník „parašutistické“ Evropské tunelové ligy. Do Prahy pravidelně začaly létat Dreamlinery Korean Air a Qatar Airways, a nově se v Praze začala objevovat společnost Air Arabia. ŘLP v Braunschweigu převzalo Beechcraft B300 King Air 350i a ŘLP také prověřovalo nově rozsvícenou dráhu v Českých Budějovicích, kde se také obstojně klube nový terminál, jehož výstavba začala rok před tím…      
>
 
30.12.2018

Co rok 2018 dal: ČERVENEC, SRPEN, ZÁŘÍ

(jjk) Co rok 2018 dal: ČERVENEC, SRPEN, ZÁŘÍ
Ve třetím čtvrtletí to patřilo všelijakým soutěžím a to akrobatickým, jak motorovým, tak na kluzácích a to od republikového šampionátu v Břeclavi a Jaroměři, světového šampionátu (a Danubia Cup) ve Zbraslavicích, mistrovství Evropy v Jindřichově Hradci až po soutěže v Rakovníku a Mladé Boleslavi. Plachtaři měli světový šampionát v Hosíně a další republikové a regionální soutěže na Rané (juniorský republikový šampionát), ve Dvoře Králové nad Labem, v Toužimi, Havlíčkově Brodě, Velkém Poříčí a Mladé Boleslavi. Parašutisté si odbyli tuzemský šampionát v Líních, světové mistrovství wingsuit flying v Prostějově, swoop v Klatovech a hořovické finále českého poháru. A kromě jsme navštívili Pohár Petra Tučka v Hati u Hlučína, slet v Kotvrdovicích, letecké dny v Líních, Zwickau a Bautzenu a Dny NATO v Mošnově. A ještě to bylo republikové balonové mistrovství ve Starém Městě u Uherského Hradiště, nebo Běhounkův navigační pohár na Kladně, nebo hasičské cvičení na českobudějovickém letišti v Plané. 
>
 
29.12.2018

Co rok 2018 dal: DUBEN, KVĚTEN, ČERVEN

(jjk) Co rok 2018 dal: DUBEN, KVĚTEN, ČERVEN
Ve druhém čtvrtletí ŘLP oznámil nákup nových kalibračních letadel, v Českých Budějovicích se to hemžilo zajímavými návštěvami (od Douglas DC-6B, přes Aerospatiale SA316B Alouette III v barvách Österreichische Luftstreitkräfte až po lucemburský letoun Aero L-39ZO), začaly letecké dny, které se odehrály ne letištích Plasy, Rakovník, Mladá Boleslav, Pardubice, Přerov, ale i byl den otevřených dveří v Náměšti. Plachtaři začali závodit ve Zbraslavicích, ale i v Táboře, kde byl republikový šampionát a setkání POTKanů a na Rané na setkání Šohajů. Akrobaté byli v Kolíně a Toužimi. Vrtulníci v Hradci Králové a Pardubicích (nový Enstrom 480B-G ve službách v LOM Praha a Helicopter Show 2018) a nad pražskou Florou přeletěl Sokol. Vítali jsme jaro na Kladně, ale i ve Kbelích a na Točné, kde startovali ke svým skokům do Vltavy parašutisté a do Prahy přiletěla vzducholoď Zeppelin a do Německa jsme se naopak byli podívat má letiště Großenhain a na veletrh ILA do Berlína…
>
 
29.12.2018

Co rok 2018 dal: LEDEN, ÚNOR, BŘEZEN

(jjk) Co rok 2018 dal: LEDEN, ÚNOR, BŘEZEN
V prvním čtvrtletí roku jsme si připomněli některé zajímavosti a kuriozity, které se kdysi dávno zjevovaly v ročenkách L+K, dozvěděli se, že Beluga od Airbusu má novu generaci, Niki Lauda se stal majitelem společnosti, kterou sám kdysi zakládal, Smartwings přivítal prvního MAXe a vzpomněli na „Bulíky“ u ČSA, připomněli si Konrada Puschnera a Ernsta Strohschneidera, nebo opeřeného i lidského letce roku, zaparkovali Zuzanu, letěli Sojuzem 28 a práškovali s Čmelákem. 
>
 
28.12.2018

Třicetiny, kterých se L-610 nedožil…i když vlastně dožil

text, foto: (jjk) Třicetiny, kterých se L-610 nedožil…i když vlastně dožil
Dne 28. prosince 1988 se z kunovického (uherskohradišťského) letiště poprvé do vzduchu vznesl největší dopravní letoun čistě tuzemské konstrukce Let L-610 OK-130 (cn X01). Letoun s továrními piloty Františkem Srncem a Stanislavem Sklenářem se ze vzletové a přistávací dráhy odpoutal ve 14,35 hodin a přistál ve 14,54 hodin. Osud bohužel tomuto letounu nepřál a jeho vývoj byl po dlouhých šestnácti letech ukončen, aniž by pustil prototypové stadium a rozpracované sériové letouny byly sešrotovány. Některé vyrobené stroje alespoň měly to štěstí, že skončily jako vystavené exponáty.
>
 
28.12.2018

Vyjádření Letiště Ostrava, a.s. k ukončení provozu linky Praha – Ostrava

(red), www.airport-ostrava.cz Vyjádření Letiště Ostrava, a.s. k ukončení provozu linky Praha – Ostrava

Akciová společnost Letiště Ostrava zveřejnila vyjádření k ukončení provozu linky Praha – Ostrava provozované společností České aerolinie. Rozhodnutí nového vlastníka Českých aerolinií o změně strategie společnosti a tím ukončení provozu linky Praha – Ostrava akciovou společnost Letiště Ostrava velmi mrzí, ale nezbývá, než toto rozhodnutí akceptovat a pracovat na náhradě, respektive alternativě tohoto spojení. Rozhodnutí Českých aerolinií se netýká jen linky do Ostravy, ale také ukončení spojení z Prahy do Bratislavy a následně do Košic. 

>
 
27.12.2018

Dárky z pražského letiště

(red), www.prg.aero Dárky z pražského letiště
Společnost Letiště Praha tradičně v období Vánoc rozdává různé dárky v podobě finančního příspěvku na činnost či konkrétní projekty nejrůznějším spolkům a sdružením, ale také několika fyzickým osoba s náročným zdravotním hendikepem. V letošním roce bylo podpořeno celkem sedmdesát žádostí z blízkého okolí v celkové hodnotě 13,5 milionů korun. Jednalo se například o podporu sportovních klubů, dobrovolných hasičů, základních a mateřských škol, rodinných klubů a dalších zájmových sdružení.
>
 
26.12.2018

Když na Štěpána silný vítr bouří, vinař smutně oči mhouří…

(jjk) Když na Štěpána silný vítr bouří, vinař smutně oči mhouří…

Svatí Štěpánové byli vlastně tři. Kromě Svatého Štěpána (Στέφανος), mučedníka žijícího v roce 1 až 35 (či 36, nebo 37, nebo 40) našeho letopočtu, to byl 23. papež Svatý Štěpán I., který svou funkci vykonával od 12. května 254 do 2. srpna 257, a třetím byl uherský král (Svatý) Štěpán I. (jehož předkřesťanské pohanské jméno bylo Vajk) z dynastie Arpádovců, zakladatel uherského státu, který do svého úřadu nastoupil v roce 1000, tedy před tisíci a šestnácti lety…

>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

16. - 20. ledna 2019

Mistrovství České Republiky Para Ski 2019

Vrchlabí – Lánov/Strakonice

Mistrovství České republiky v para-ski jednotlivců a družstev 2019, Letiště Vrchlabí – Lánov/Strakonice, www.aecr.cz, www.paraski.cz

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
17. ledna 2019 15:00-18:00

Den otevřených dveří SOŠCL Ruzyně

Praha 6 Ruzyně
Den otevřených dveří - Střední odborná škola civilního letectví, Praha 6 – Ruzyně (K Letišti 278), www.soscl-ruzyne.cz
 
detail akce
společenská akce
 
18. ledna 2019 10:00-15:00

Den otevřených dveří SŠL Kunovice

Kunovice

Den otevřených dveří - Střední škola letecká s.r.o., Kunovice (Na Záhonech 1177), www.ssletecka.com

 
detail akce
společenská akce
 
19. ledna 2019 19:00-23:59

16. Letecký ples AK Brno-Medlánky

Brno - Medlánky

Rada Aeroklubu zve na 16. ročník tradičního Leteckého plesu, hudba k tanci i poslechu, Kulturní centrum Sýpka Brno-Medlánky, www.akmedlanky.cz

 
detail akce
společenská akce
 
21. ledna 2019 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Pavel Vančata

Praha 2 (ČVUT Fd)
Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Pavel Vančata – letecký badatel, člen Leteckého Spolku Praha Otakar Janůj – radiotelegrafista 311 Sq., Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/
 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama