Aktuality RSS

07.08.2019

Pět milionů Ryanairu v Praze

(red), www.prg.aero Pět milionů Ryanairu v Praze
Irská nízkonákladová společnost Ryanair s prvním letošním srpnovým dnem oslavila pět milionů přepravených cestujících na pražském ruzyňském letišti od dubna 2014, kdy zahájil provoz linek z Prahy do Dublinu a Londýna Stansted a začal nabízet letenky za nízké tarify. Pětimiliontý zákazník cestoval na letu Ryanairu z Prahy do Rigy, která je součástí letního letového řádu 2019. Ryanair v letní sezoně nabízí celkem jednatřicet linek.
>
 
06.08.2019

Aero L-39NG prochází testy

(red), www.aero.cz Aero L-39NG prochází testy
Společnost Aero Vodochody Aerospace úspěšně pokračuje v testovací fázi vývoje letounu Aero L-39NG. Na druhém vyrobeném prototypu začaly statické zkoušky ověřující pevnost konstrukce, které provádí Výzkumný a zkušební letecký ústav v Praze. Na prvním letovém prototypu, jenž absolvoval první let 22. prosince 2018, probíhají pozemní vibrační zkoušky a od září bude tento letoun pokračovat v letových testech.
>
 
05.08.2019

Arianespace a ESA vyšetřují selhání nosiče Vega

(red), www.esa.int Arianespace a ESA vyšetřují selhání nosiče Vega
Společnost Arianespace oznámila, že start rakety Vega VV15 11. července 2019 nesoucí družici FalconEye1, skončil havárií. Jde o první selhání nosiče po čtrnácti úspěšných startech v řadě od roku 2012, kdy začala Vega létat do vesmíru z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně.
>
 
04.08.2019

LOT zvýší konkurenci na lince z Prahy do Budapešti

(red), www.lot.com LOT zvýší konkurenci na lince z Prahy do Budapešti
Polská letecká společnost LOT na konci července oznámila spuštění nové pravidelné linky mezi Prahou a Budapeští od letního letového řádu 30.března 2020 a to až dvakrát denně sedm dní v týdnu. Polský letecký dopravce hodlá na tuto linku nasadit letadlo Embraer 195 v konfiguraci pro 112 cestujících. 
>
 
03.08.2019

Český ráj to na pohled

(jjk) Český ráj to na pohled
Pohár Českého ráje proběhl od 27. července 2019 – 3. srpna 2019 v Jičíně. Podařilo se odlétat šest letových dnů, aneb není malých soutěží. Pokud odmyslíme skvělé jičínské navigátory ověnčené mnoha medailemi z různých tuzemských i mezinárodních soutěží, tak plachtaře od pohádkového lesa Řáholce, tedy z jičínského aeroklubu, potkáváme na mnoha soutěžích, a to i namnoze na stupních vítězů. Kromě velkých soutěží na úrovni republikových šampionátů na různých místech celé republiky probíhají i různé plachtařské soutěže. Ale kromě plachtařských závodů, kterých se pravidelně účastní několik desítek větroňů a jejich posádek, probíhá v polovině letních prázdnin i taková malá komorní soutěž i na jičínském letišti.
>
 
03.08.2019

SkyUp Airlines na druhý pokus do České republiky od října

(red), www.skyup.aero SkyUp Airlines na druhý pokus do České republiky od října
Ukrajinská letecká společnost SkyUp Airlines v lednu tohoto roku sice oznámila spojení mezi Kyjevem a dalšími ukrajinskými městy a Prahou a Karlovými Vary, ale teprve na konci července spustila prodej letenek od zimního letového řádu a to na linkách z Kyjeva do Pardubic (v provozu bude od 22.října 2019) a Lvova, respektive Charkova a Prahou (létat začne 17.října 2019). 
>
 
02.08.2019

Skoro pět miliard provozního zisku v Praze

(red), www.prg.aero Skoro pět miliard provozního zisku v Praze
V roce 2018 vykázaly klíčové společnosti skupiny Letiště Praha provozní zisk před odpisy, úroky a daněmi (EBITDA) ve výši 4 922 milionů korun a přibližně tím dosáhly úrovně provozního zisku z roku 2017, který vykázala předchůdkyně skupiny Letiště Praha, Skupina Český Aeroholding. Na hospodaření skupiny se pozitivně projevily vyšší výnosy jak z leteckého, tak neleteckého obchodu, například pronájmu prostor či parkovacích služeb. Skupina Letiště Praha je tvořena klíčovými společnostmi Letiště Praha, a. s., Czech Airlines Handling, a.s., a Czech Airlines Technics, a.s.
>
 
01.08.2019

Nová linka Urumqi – Taškent - Ostrava

(red), www.airport-ostrava.cz, www.egtexpress.com Nová linka Urumqi – Taškent - Ostrava
Poslední červencový den začala létat mezi čínským Urumqi, uzbeckým Taškentem a Ostravou nová pravidelná nákladní linka. Garantem tohoto nového spojení je společnost EGT Express a spolupráci s Letištěm Ostrava je jeho provozovatelem letecká společnost Uzbekistan Airways. Uzbecká letecká společnost tuto linku mezi Evropou a Asii provozuje dvakrát týdně, ve středu a v sobotu ráno letounem Boeing 767-300F.
>
 
31.07.2019

Ovečka Shaun astronautem

(red), www.esa.int Ovečka Shaun astronautem
Pohádková postava Ovečka Shaun dokončila svůj mikrogravitační výcvik v rámci přípravy na svůj druhý celovečerní film Farmageddon. Stalo se tak v předvečer padesátého výročí přistání Neila Armstronga a Edwina Aldrina na Měsíci. Ovečka Shaun absolvovala pod dohledem týmu instruktorů ESA sérii parabolických letů v Airbusu „Zero G“ A310. Ty simulují „beztížné“ podmínky velmi podobné těm, s nimiž se lze setkat ve vesmíru.
>
 
30.07.2019

Letouny Airbusu mají podobný problém jako Boeing 737 MAX. Evropský regulátor varuje aerolinky

www.e15.cz Letouny Airbusu mají podobný problém jako Boeing 737 MAX. Evropský regulátor varuje aerolinky
Evropský úřad pro bezpečnost v letecké dopravě EASA upozornil provozovatele letounů Airbus A321neo na možné potíže s ovládáním letadla. To může za určitých okolností samo přejít do stoupavého letu. Jde tak o podobný problém jako v případě letounů Boeing 737 MAX, které byly po sérii katastrof odstaveny. Experti se ale shodují, že chyba v případě Airbusu je mnohem méně závažná. Více čtěte v E15: Letouny Airbusu mají podobný problém jako Boeing 737 MAX. Evropský regulátor varuje aerolinky.
>
 
29.07.2019

WizzAir a easyJet ohlásily nové zimní linky

(red), www.prg.aero WizzAir a easyJet ohlásily nové zimní linky
Letecké společnosti WizzAir a easyJet už s jistým předstihem oznámily nové linky, které budou provozovat z pražského ruzyňského letiště. Společnost easyJet oznámila že od začátku listopadu spustí nové pravidelné linky mezi Prahou a Ženevou a společnost WizzAir přišla z potvrzením nového spojení mezi Prahou a Kišiněvem od poloviny prosince.
>
 
28.07.2019

Ve Frankfurtu FlightAware

(red), www.flightaware.com Ve Frankfurtu FlightAware

Společnost Fraport AG začne používat předvídání času příletu v reálném čase, tzv. „ELDT" (Estimated Landing Times, Odhadované časy přistání) dodávané prostřednictvím zdroje společnosti FlightAware jako doplňkového zdroje dat pro další optimalizaci letištních operací na jejich domovské letištní základně ve Frankfurtu. Fraport je jednou z vedoucích společností v oblasti řízení letištního provozu na globálním trhu s aktivitami na 30 letištích po celém světě. Společnost FlightAware, která nabízí největší světovou platformu pro sledování letů, je lídrem v oblasti digitálních řešení pro letectví. 

>
 
27.07.2019

Podruhé v Rakovníku se Skyleaderem

(jjk) Podruhé v Rakovníku se Skyleaderem
V roce 2018 se na letišti v Rakovníku po mnoha dlouhých letech konala opět akrobatická soutěž. Do názvu Rakovnického poháru se v tomto roce dostal i název sponzora, tedy firmy Skyleader (Skyleader Group), do jejíhož portfolia se vloni dostal i výrobce akrobatických letounů XtremeAir GmbH. Ostatně tato firma byla už v loňském roce s Aeroklubem Rakovník, spolupořadatelem těchto akrobatických závodů. Letoun XtremeAir XA42 se také logicky i v soutěži objevil a sedlali ho Radek Filip a Lukáš Pařízek. A v tomto roce se podařilo vybrat i podobný termín na konci července 26. a 27.7.2019.
>
 
27.07.2019

Platforma eSky využívá obsah Kiwi.com

(red), www.bestcg.com Platforma eSky využívá obsah Kiwi.com

Globální cestovní platforma eSky nyní využívá veškerý obsah Kiwi.com pod vlastní značkou. Díky platformě Tequila má přístup k veškerým cestovním nabídkám brněnské společnosti, doposud zaznamenala tisíce transakcí a stala se tak dalším klíčovým B2B partnerem Kiwi.com. Online cestovní agentura eSky s vedoucím postavením v Evropě a Jižní Americe se stala klíčovým partnerem platformy Tequila od Kiwi.com. 

>
 
26.07.2019

Provoz nad Českou republikou rostl jen o jedno procento

(red), www.rlp.cz Provoz nad Českou republikou rostl jen o jedno procento

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky zaznamenal za první pololetí roku 2019 v českém vzdušném prostoru celkem 427 255 letových pohybů. Jedná se tak o meziroční nárůst letového provozu o jedno procento ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 (422 870 pohybů). V případě vzdušného prostoru České republiky a poskytování klíčových traťových služeb řízení letového provozu se situace oproti předchozím rokům výrazně změnila. V prvním čtvrtletí podnik ještě zaznamenal meziroční kumulativní nárůst provozu, ve druhém čtvrtletí však došlo k jeho snížení o jednotky procent.

>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

12. - 24. srpna 2019

Plachtařské Mistrovství České republiky – PMČR 2019

Moravská Třebová - Staré Město
Plachtařské Mistrovství České republiky – PMČR 2019 (klub+kombi), Letiště Moravská Třebová - Staré Město, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.aecr.cz, www.lkmk.com
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
20. - 25. srpna 2019

23.Mistrovství ČR v balónovém létání 2019

Jindřichův Hradec

Mistrovství České republiky v balonovém létání 2019 "Czech Balloon Open 2019", Letiště Jindřichův Hradec, www.aeronautic.cz, www.balonove-mistrovstvi.cz, www.balonovy-svaz.cz

 
detail akce
soutěž - balony
 
23. - 24. srpna 2019

Mistrovství ČR 2019 v letecké rally

Rakovník
Mistrovství České republiky 2019 v letecké rally motorových letounů, Letiště Rakovník, www.aeroklub-rakovnik.cz, www.aecr.cz, www.flynavigation.eu
 
detail akce
soutěž – rally
 
24. srpna 2019 10:00-18:00

Orlický pohár 2019

Ústí nad Orlicí - Černovír
Soutěž parašutistů v seskoku na přesnost přistání. Letiště Ústí nad Orlicí - Černovír, www.lkuo.cz, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
26. - 28. srpna 2019

Mistrovství České republiky FS&FF 2019

Most
Mistrovství České republiky Formation Skydiving a Free Flight 2019, Letiště Most, www.paraclubmost.wz.cz, www.skywalkers.cz, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama