Aktuality RSS

06.05.2018

Povstání tichých kotrmelců nad Pašinkou

text, foto: (jjk) Povstání tichých kotrmelců nad Pašinkou
V první polovině května v roce 2011 nad Kolínem v malé výšce prohrčel na svém Blériotu Jan Kašpar. A v první polovině května 2018 na okraji Kolína začala plachtařská akrobatická sezona. Tak není to úplně kulaté výročí, ale o trochu kulatější je, že v roce 1948 se podařilo definitivně oklepnout rozhodnutí o stavbě kolínského letiště, kde se 5.května 2018 konala první letošní akrobatická soutěž na kluzácích v kategoriích Basic (Beginner), Sportsman, Intermediate, a sešlo se zde šestnácti pilotů.
>
 
06.05.2018

Moravia GSA k rozvoji letecké dopravy

(red), www.brno-airport.cz, www.kr-jihomoravsky.cz Moravia GSA k rozvoji letecké dopravy
V posledních dubnových dnech bylo Zastupitelstvem Jihomoravského kraje rozhodnuto o založení obchodní společnosti Moravia GSA, jako dceřiné společnosti Jihomoravská rozvojová společnost, ve které bude mít 55 procentní podíl společnost Letiště Brno a 45 procentní podíl právě Jihomoravská rozvojová.
>
 
05.05.2018

American Airlines létá do Prahy

(red), www.prg.aero American Airlines létá do Prahy
Od pátého květnového dne létá do hlavního města České republiky největší letecká společnost světa American Airlines. Ta zahájila v sobotu 5.května 2018 zahájila pravidelné lety mezi Prahou a Filadelfií, které bude provozovat každý den po dobu letního letového řádu převážně strojem Boeing 767-300. Společnost American Airlines byla založena v roce 1930 pod názvem American Airways. V roce 2015 American Airlines odkoupily aerolinky US Airways a s necelým tisícem letounů ve své flotile, je v současné době největší leteckou společností na světě.
>
 
05.05.2018

73. výročí Pražského povstání

(red), www.rozhlas.cz 73. výročí Pražského povstání

Český rozhlas uctí padlé hrdiny u příležitosti 73. výročí Květnového povstání českého lidu. Před historickou budovou Českého rozhlasu v Praze na Vinohradské ulici 12 se uskuteční se v sobotu 5. května 2017 od 12,30 hodin tradiční pietní akt. Vzpomínkové ceremonie k uctění památky padlých v bojích o rozhlas v květnu roku 1945 se zúčastní čelní představitelé státu, zástupci Českého rozhlasu i pamětníci těchto událostí.

>
 
04.05.2018

Spolupráce CSA Technics a MÚ ČVUT

(red), www.csatechnics.com Spolupráce CSA Technics a MÚ ČVUT
Dceřiná společnost Českého Aeroholdingu poskytující služby v oblasti údržby a oprav letadel Czech Airlines Technics (CSAT) a Masarykův ústav vyšších studií (MÚVS) ČVUT v Praze uzavřely v těchto dnech memorandum o spolupráci v oblasti Lean managementu a dalších projektech, při kterých si budou vzájemně vyměňovat informace důležité pro rozvoj firmy i pro výuku. Studenti díky partnerství získají teoretické i praktické znalosti přímo v provozu společnosti.
>
 
03.05.2018

V Plzni začínají Slavnosti svobody

(red), www.slavnostisvobody.cz V Plzni začínají Slavnosti svobody

V Plzni začínají tradiční Slavnosti svobody, které připomenou opět události ze začátku května roku 1945. V tomto roce probíhají Slavnosti svobody od čtvrtka 3. do neděle 6. května 2018. Oslavy osvobození nabízejí bohatý vojensko-historický a kulturní program. Zahájení patří koncertu The Count Basie Orchestra z USA, který je držitelem osmnácti cen Grammy, a program oslav zakončí vzpomínkové setkání u památníku Díky, Ameriko!, jemuž se po dvou letech vrací jeho původní podoba. Slavností se zúčastní také američtí a belgičtí veteráni, kteří v roce 1945 přinesli Plzni svobodu. 

>
 
03.05.2018

Projekt českého letadla je před krachem. Investice od malajsijského expremiéra nedopluly

www.e15.cz Projekt českého letadla je před krachem. Investice od malajsijského expremiéra nedopluly
Nové české dopravní letadlo od společnosti Evektor, které mělo být největším projektem českého leteckého průmyslu v porevoluční historii, je nejspíš po smrti. Slíbené miliardové investice z Malajsie nedorazily a firmou zmítají vnitřní spory. Do projektu se už celkem nalilo dva a půl miliardy korun. Více čtěte v E15: Projekt českého letadla je před krachem. Investice od malajsijského expremiéra nedopluly.
>
 
02.05.2018

Půl roku partnerství Emirates a flydubai

(red), www.bestcg.com Půl roku partnerství Emirates a flydubai
Už půl roku funguje partnerství dvou leteckých společností Emirates a flydubai, které se přímo dotklo více než 650 tisíců cestujících. V posledních dnech obě společnosti představily výsledky vzájemné šestiměsíční spolupráce, která se dočkala velmi pozitivní reakce od zákazníků. Codesharové partnerství bylo oznámeno v červenci 2017 a zahájeno na konci října loňského roku. V období listopad 2017 – březen 2018 je využilo již více než čtyři sta tisíc cestujících a dalších dvěstě padesát tisíc 000 si již v jeho rámci koupilo letenky na následující období. 
>
 
01.05.2018

Divadélko Zelená Husa má čest předvést: Máj

Karel Hynek Mácha Divadélko Zelená Husa má čest předvést: Máj

Byl pozdní večer – první máj –

večerní máj – byl lásky čas.

Hrdliččin zval ku lásce hlas,

kde borový zaváněl háj.

>
 
30.04.2018

Uzavření letiště Pardubice 2.- 4.května 2018

(red), www.facebook.com/lkpd.info/, www.airport-pardubice.cz Uzavření letiště Pardubice 2.- 4.května 2018
Ve dnech 2.-4.května 2018 bude letiště LKPD pro veškerý provoz uzavřeno. Pravidelné a charterové lety, směřující do Pardubic, budou odbaveny z Prahy - Ruzyně. Pro cestující společnosti Ryanair bude v obou směrech zajištěna autobusová přeprava.
>
 
30.04.2018

Ruzyně nekouří

(red), www.prg.aero Ruzyně nekouří
Pražské mezinárodní ruzyňské letiště se od 1. května 2018 stane nekuřáckým letištěm. Od tohoto data nebude možné kouřit ve všech interiérových prostorech a zároveň bude ukončen provoz dosavadních kuřáckých koutků v tranzitním prostoru. Letiště Praha tímto rozhodnutím jde vstříc modernímu trendu a zároveň reaguje na zpětnou vazbu od cestujících. Cestujícím kuřákům budou nadále k dispozici vyhrazená místa před vstupy do budov.
>
 
29.04.2018

Tentokrát na pasece s „patnáctkou“

text: (jjk), foto: M.J. Tentokrát na pasece s „patnáctkou“
Sezona leteckých dnů se tradičně už mnoho let otevírá na západu Čech, a také, už tradičně, pokaždé trochu obměněným programem a s jinými vystupujícími hosty. Ale také bývá leckdy zvykem, že se nad prvním leteckým dnem sezony prolétnou armádní letouny Saab JAS-39 Gripen. Tentokrát, při šestnáctém ročníku Dne ve vzduchu, se nad Plasy prohnal i dvoumístný MiG-15UTI z Hradce Králové. Kdybychom si pomohli nejapnou sloní hříčkou, tak v roce 2017 byl patnáctý ročník tohoto leteckého dne a v roce 2018 ta „patnáctka“ byla i ve vzduchu.
>
 
29.04.2018

A tak tedy opět v Schönefeldu

text: (jjk), foto: Miloš Jenčík www.airfoto.jencik.net A tak tedy opět v Schönefeldu
Letí to a letí, a stále se nic neděje, a koná se letecký veletrh ILA Berlin (Internationale Luft-und Raumfahrtausstellung) na letišti v Schönefeldu. Už před několika lety jsem psal, že v roce 2010 už mělo být slavnostně otevřeno na tomto místě rozšířené a modernizované letiště Berlin – Brandenburg. Ale nestalo se tak, a v roce 2012 se letecký veletrh konal na stále rozestavěném letišti (viz. Veletrh na berlínském staveništi…), a o dva roky později se ILA 2014 opět (viz. Stále ve starém dobrém Schönefeldu), a totéž se opakovalo i v roce 2016. A protože se toho v Berlíně nic moc nezměnilo ani po osmi letech,ve dnech 25. a 29. dubna 2018 se veletrh ILA Berlin koná opět na letišti Berlín – Schönefeld. 
>
 
29.04.2018

Vysoká nehodovost ruských letadel je už mýtus, tvrdí expert

www.e15.cz Vysoká nehodovost ruských letadel je už mýtus, tvrdí expert
Nedávná letecká tragédie ruské společnosti Saratovské aerolinie stála život všech 71 osob na palubě, příčina nehody je stále neznámá. Za poslední roky přitom nejde o ojedinělou nehodu ruského letadla. Podle Ladislava Kellera, pilota a někdejšího vedoucího oddělení bezpečnosti a prevence nehod u firmy Travel Service, je ale představa o vyšší nebezpečnosti ruské letecké dopravy zavádějící. „Rusové se z incidentů poučili, špatná pověst je spíše záležitost médií,“ říká Keller, který je mimo jiné také autorem knihy Nehody dopravních letadel v Československu. Více čtěte v E15: Vysoká nehodovost ruských letadel je už mýtus, tvrdí expert.
>
 
28.04.2018

Pícha s osmnáctkou k narozeninám

text, foto: (jjk) Pícha s osmnáctkou k narozeninám
Své padesáté narozeniny v roce 2018 oslaví Letecké muzeum Kbely Vojenského historického ústavu. Ačkoli se opět otevřelo veřejnosti na přelomu dubna a května (28.dubna 2018), padesáté narozeniny oslaví až v říjnu. Původně mělo jít jen o jednorázovou výstavu při příležitosti velkolepých oslav 50.let vzniku československého letectva. Ale neblahé události srpnových dnů roku 1968 zhatily nejen oslavy, ale i otevření výstavy, která se omezila jen na dva měsíce. Ale i přes všechny těžkosti to byl start nového leteckého muzea, které letos slaví už padesáté narozeniny.  
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

11. - 18. srpna 2018

17.Hronovské Orlíkovské přeháňky 2018

Hronov - Velké Poříčí

17. ročník tradiční soutěže kluzáků old timerů, Letiště Hronov – Velké Poříčí, www.lkvp.cz, www.soaringspot.com, www.gliding.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
14. - 18. srpna 2018

CZECH MADe Boogie 2018

Klatovy - Chaloupky

Parašutistický CZECH MADe Boogie 2018 na Skydive Pink Klatovy, Letiště Klatovy - Chaloupky, www.pink.at, www.pinkskyvan.cz, www.lkkt.cz

 
detail akce
parašutismus
 
15. - 19. srpna 2018

Pink Canopy Piloting Open 2018 – MČR 2018 Swoop

Klatovy - Chaloupky

Mezinárodní mistrovství České republiky, Německa, Rakouska a Španělska v parašutismu v pilotování padáku (swoop) - Pink Canopy Piloting Open 2018, Letiště Klatovy –Chaloupky, www.pink.at, www.pinkskyvan.cz, www.lkkt.cz

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
16. - 19. srpna 2018

Balony nad Bouzovem a Olomoucí 2018

Bouzov a Olomouc

Balonová fiesta u hradu Bouzov a festival balonového létání, Startoviště hřiště Bouzov a Letiště Olomouc - Neředín, www.k-plus.cz, www.obec-bouzov.cz

 
detail akce
slet - fiesta
 
17. - 18. srpna 2018

Jindřichohradecký pohár - Český pohár

Jindřichův Hradec

Soutěž v parašutismu - přesnost přistání, Letiště Jindřichův Hradec, www.letistejh.cz, www.aecr.cz

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama