Aktuality RSS

04.09.2017

Vysílače SQUID do Düsseldorfu

(red), www.era.aero Vysílače SQUID do Düsseldorfu
Pardubická firma ERA a.s. zvítězila v tendru na dodání 120 kusů vysílačů, které pomohou řídit pohyb vozidel na letišti v Düsseldorfu. Düsseldorf je již desáté německé letiště, které používá ERA technologie pro vylepšení bezpečnosti letového provozu. Vysílače SQUID výrazně vylepšují bezpečnost pozemního provozu na letištích. Jsou umístěny jako majáčky na střechách všech vozidel, která se pohybují v areálu letiště (například vozíky se zavazadly, záchranná a požární vozidla nebo pluhy pro úklid sněhu) a vysílají informace o jejich přesné poloze.
>
 
03.09.2017

Věkoše po dešti

text: (jjk), foto:Marek Odvárka Věkoše po dešti
Na králohradeckém letišti se konal 2. a 3.září už čtyřiadvacátý ročník mezinárodního leteckého festivalu CIAF (s několikaletým odskokem do Brna). Vzhledem k nepříznivé předpovědi a pátečnímu dešti to byla návštěvnost sice chudší, ale i tak se program podařilo docela obstojně zvládnout a diváci si mohli na zemi i na obloze prohlédnout zhruba osm desítek letounů. Problémy však měly některé letouny při příletech v pátek, kdy počasí nebylo nejpřívětivější.
>
 
03.09.2017

Hemžení v Podhoří pod Jedlovou horou

text: (jjk), foto: M.J. Hemžení v Podhoří pod Jedlovou horou
Ještě před nějakým časem se zdálo, že je s létáním v Ústí nad Labem konec a s letištěm tuplem, ale před dvěma roky se letiště znovu otevřelo a 2.září 2017 se už opět po nějaké té pauze konal na letišti v Podhoří, pod Jedlovou horou letecký den, respektive „Ústecké nebe plné letadel“. A tak se na ústeckém letišti po „generálce“ zjevil pro potěchu oka i letoun Avia BH.1 Marcela Sezemského, a nebo Be-50 Beta Minor a Jak-18T…
>
 
03.09.2017

Kusy železa a rychlé kovy z Přelouče a Slezska

text: (jjk), foto: VLa Kusy železa a rychlé kovy z Přelouče a Slezska
Poslední víkend před začátkem školního roku se v prostoru bývalé vojenské základny, dnes muzeu pozemního vojska, konalo už patnácté tradiční setkání s obrněnou technikou. Patnáctý Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany v sobotu 2. září 2017 představil nejen mnoho druhý tanků a obrněnců ze sbírek Vojenského historického ústavu, ale i novinky v podobě kolové techniky z VOP Nový Jičín a SVOS Přelouč.  
>
 
03.09.2017

Dostupnost letišť

(red), www.goeuro.com Dostupnost letišť
Společnost GoEuro, která umožňuje vyhledávání a rezervaci vlaků, autobusů a letenek po celé Evropě, zanalyzovala hlavní evropská letiště. Výsledkem je srovnání letišť s nejsnadnější dopravní dostupností do centra města. Levné letenky se mohou prodražit kvůli vysokým nákladům na dopravu z letiště do centra města. Cenovým rekordmanem je švédský Stockholm a absolutním vítězem je letiště v Nice s překvapivě levnou a rychlou dopravou.
>
 
02.09.2017

A380 po deseti letech do bazaru

text, foto: (jjk), foto: J.T. A380 po deseti letech do bazaru
Asi by těžko někoho napadlo, že už začnou dvoupatrové stroje Airbus A380 chodit do důchodu. Tedy ne přímo do důchodu, ale spíš do bazaru. Že už budou společnosti, které začnou v rámci obnovy letadlového parku letouny A380 vyřazovat z flotily, a naopak jiné společnosti začnou tyto dvoupatrové otesánky, tak říkajíc z druhé ruky sehnané, zařazovat do své flotily. Nu ano, v těchto týdnech a měsících společnost Singapore Airlines vyřazuje tyto letouny ze své flotily, aby je nahradila nově vyrobenými, a naopak dva stroje tohoto asijského dopravce zařazuje do svého letadlového parku portugalská charterová společnost Hi Fly. 
>
 
02.09.2017

Air China je oficiálním partnerem Olympiády 2022

(red), www.126.com Air China je oficiálním partnerem Olympiády 2022
Letecká společnost Air China Limited se v srpnu 2017 stala oficiálním partnerem Pekingského organizačního výboru pro olympijské a paralympijské zimní hry v roce 2022 ("Peking 2022"). Primátor Pekingu Chen Jining, Zhang Jiandong, náměstek primátora Pekingu, místopředseda výboru Peking 2022 a prezident společnosti Air China Limited pan Song Zhiyong podepsali dohodu o partnerství.
>
 
01.09.2017

Výběr místa u ČSA

(red), www.csa.cz Výběr místa u ČSA

České aerolinie rozšířily stávající službu „Výběr místa“ o nové atributy. Cestující ve třídě Economy mají díky tomu nově možnost vybírat si své sedadlo současně s rezervací letenky, libovolně ze všech neobsazených sedadel a bez ohledu či omezení na cenový balíček. Cestující tak mají možnost se při rezervaci letenky rozhodnout, jestli si zakoupí preferované sedadlo v předních řadách či u nouzových východů nebo si vyberou z ostatních volných míst. 

>
 
31.08.2017

Ale je stále mladá i v sedmdesáti

text, foto: (jjk) Ale je stále mladá i v sedmdesáti
Dodnes je možné na našich letištích (ale i po celé Evropě a Asii, Africe, obou amerických kontinentech a i sporadicky v Austrálii) potkávat objemný dvouplošník, s charakteristickým brumlavým zvukem hvězdicového motoru, kterému se říká „Andula“, „Andulka“, „Anča“, a všelijak podobně, a přitom jde o téměř nezničitelný stroj Olega Konstantinoviče Antonova, který překonal všechna očekávání svého tvůrce, protože 31.srpna 1947 už oslavil sedmdesáté narozeniny. A jak se zdá, nejen, že se nechystá, i přes pokročilý věk, do důchodu, ale vznikají i nové modifikované a modernizující verze…    
>
 
31.08.2017

Wizz Air končí nečekaně v Brně

(red), www.kr‑jihomoravsky.cz, www.brno-airport.cz Wizz Air končí nečekaně v Brně
Dne 28.října 2017 letecká společnost Wizz Air ukončí poněkud nečekaně provoz pravidelné linky mezi Brnem a nizozemským Eindhovenem. Poslední odlet do Eindhovenu z brněnského letiště je tedy naplánován na 28.října 2017, tedy po šesti letech provozu. Spojení mezi Nizozemím a Brnem fungovalo od roku 2011, ale přesný důvod, proč se rozhodl provoz linky dopravce ukončit, dopravce nesdělil.
>
 
30.08.2017

Budoucnost letecké dopravy? Čekejme automatické kontroly i větší zpoždění, říká analytik

www.e15.cz Budoucnost letecké dopravy? Čekejme automatické kontroly i větší zpoždění, říká analytik
O letecké dopravě se často hovoří jako o té vůbec nejbezpečnější. A jsou to právě bezpečnostní aspekty, které budou podle odborníka na letectví Petra Kováče z poradenské společnosti C-CorpFin shodně provázet veškeré inovace v letecké dopravě. Ne všechny změny v odvětví ale mohou být cestujícím příjemné. Ti by se prý měli připravit na sofistikovanější pasové kontroly i častější zpoždění letů. Více čtěte v E15: Budoucnost letecké dopravy? Čekejme automatické kontroly i větší zpoždění, říká analytik.
>
 
29.08.2017

Airbus Helicopters a IAR prodloužili strategické partnerství

(red), www.accpr.cz Airbus Helicopters a IAR prodloužili strategické partnerství
Airbus Helicopters a rumunská firma IAR potvrdily strategické partnerství o výrobě vrtulníku H215M prodloužením dohody na patnáct let. Airbus Helicopters a IAR, se rozhodly rozšířit spolupráci týkající se víceúčelových vrtulníků H125M. IAR se podle nové dohody stane předním smluvním partnerem H125M pro jakoukoli budoucí objednávku ze strany rumunského ministerstva obrany na obměnu stárnoucího parku. Dohoda, původně pětiletá, byla prodloužena na patnáct let.
>
 
28.08.2017

ČSA se zlepšily

(red), www.prg.aero ČSA se zlepšily
České aerolinie v prvním pololetí přepravily o téměř dva a dvacet procent více cestujících než loni při průměrné obsazenosti jednaosmdesát procent. Za prvních šest měsíců letošního roku přepravily České aerolinie na svých pravidelných linkách celkem 1,174 milionu cestujících. Meziročně se jedná o zlepšení o zmíněných bezmála dva a dvacet procent, když ve stejném období roku 2016 přepravily 963 tisíc pasažérů. ČSA se také dařilo více naplňovat letadla. Průměrná obsazenost za první pololetí dosáhla meziročně o výsledek lepší o jedenáct procentních bodů.
>
 
27.08.2017

Několik sluncí vycházelo, když jedno právě zapadalo…

text: (jjk), foto: M.J. Několik sluncí vycházelo, když jedno právě zapadalo…
Odpoledne, když už se srpnové slunce už sklánělo pomalu k západu, se několik jiných sluncí pomalu vznášelo nad siluetami starobylého města, kde dle pověsti před tisíciletím moravský kníže Otta II. zvítězil nad českým knížetem Břetislavem. Nad městem uzavřeným mezi rybníky a historické brány se vznášelo několik žlutých balónů během, už jednadvacáté fiesty. Balóny se vznášely nad Telčí ve dnech 24. do 27. srpna 2017 po startech z náměstí Zachariáše z Hradce, zámeckého parku, nebo od Roštejnského rybníka.
>
 
27.08.2017

Wizz Air mrazí na 48 hodin

(red), www.wizzair.com Wizz Air mrazí na 48 hodin
Letecká společnost Wizz Air uvedla do provozu službu Fare Lock, která cestujícím umožní zajistit cenu zvolené letenky i s balíčkem vybraných služeb na 48 hodin což znamená, že si cestující této společnosti mohou pojistit nejvýhodnější nákup letenek. Služba, která umožní cestujícím „zmrazit“ si cenu letenku po dobu osmačtyřicet  hodin za poplatek osmdesát korun na hodinu.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

1. - 15. prosince 2017

Báječný svět létání

Praha 1

Multimediální výstava z leteckých expedic Flying Revue, letecké artefakty, prezentace videí, přednášky a besedy, Karolinum - Křížová chodba, Ovocný trh 5, Praha 1, http://bajecnysvetletani.fonio.cz/

 
detail akce
společenská akce
 
15. prosince 2017 12:00-20:00

Dynamic Tour #2

Praha - Letňany (HF Arena)

Parašutistická soutěž Dynamic Tour #2 ve větrném tunelu, Hurricane Factory Prague Arena Praha – Letňany, www.skydivearena.cz, www.hurricanefactory.com

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
16. prosince 2017 10:00-14:00

Otevřený slet combatů 310 sq.

Praha 5 Zličín (Sobínka)

Přátelský souboj 310. stíhací je skupiny RC modelářů z letiště Sobínka, Modelářské letiště Sobínka Praha 5 Zličín, www.310sq.cz, www.sobinka.eu

 
detail akce
letecké modelářství
 
26. prosince 2017 11:00-16:00

Štěpánské polétání

Bolešiny u Klatov

Polétání Model klubu Bolešiny, Modelářské letiště Bolešiny, www.modelklubbolesiny.cz

 
detail akce
letecké modelářství
 
30. - 31. prosince 2017

Silvestrovský víkend ve vzduchu

Plzeň - Líně

Silvestrovský víkend ve vzduchu Aeroklubu Plzeň-Bory, Letiště Plzeň – Líně, www.aplzen.cz

 
detail akce
parašutismus
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama