Aktuality RSS

28.08.2018

Skupinový přelet nad Československem 1918

(red), www.tisicmilnadcsr.cz, www.museum-kunovice.cz Skupinový přelet nad Československem 1918
Spolek „Aviatické sdružení Bohemia“ přeletí ke 100.výročí vzniku československého letectví území prvorepublikového Československa. Akce pod názvem „Lípy z nebe aneb 1000 mil na Československem 1918“ se uskuteční 29.srpna až 1.září 2018 a zúčastní se jí především historická letadla československé výroby. Piloti z Česka i Slovenska obletí se svými stroji místa, kudy „šla“ historie československého letectví. 
>
 
27.08.2018

I Bell slavil

(red), www.bestcg.com I Bell slavil
Dne 21. srpna je takzvaný „Světový den vrtulníků“ 2018  a firma Bell, která je jedním z předních světových výrobců, se každoročně k tomuto „dni“ připojuje. Po celém světě se lidé každodenně spoléhají na vrtulníky pro jejich bezpečnost při katastrofách, záchranářských misích, hašení požárů, lékařské přepravě, údržbě elektrické sítě, v cestovním ruchu, v zemědělství a mnoha dalších oblastech. 
>
 
26.08.2018

Vosí rojení na vysušené bezděčínské planině

text, foto: (jjk) Vosí rojení na vysušené bezděčínské planině
Poslední plachtařský závod sezony Gradient & Club Grand Prix 2018 se konal na bezděčínském letišti v Mladé Boleslavi od 18. až 25.srpna 2018. Shodou okolností je to v roce 2018, tedy přesně čtyřicet let od zahájení sériové výroby kluzáku Orličan VSO-10 Gradient, takže vlastně jedenáctý ročník Gradient & Club Grand Prix byl i trochu jubilejní. V Mladé Boleslavi se už jedenáct let létá tato soutěž, která je dnes z jedné třetiny monotypová, protože „Vosy“ soutěží samostatně.
>
 
26.08.2018

Pardubické průběžné výsledky jsou potěšující

(red), www.airport-pardubice.cz
Provozovatel civilní části pardubického mezinárodního letiště hodnotí první polovinu tohoto roku jako úspěšnou. Po několika hubených letech je i díky zprovoznění nového terminálu a nových linek, hospodářský výsledek za první pololetí roku 2018 opět kladný.>
 
25.08.2018

Spolupráce ŘLP s norským Avinorem

(red), www.rlp.cz Spolupráce ŘLP s norským Avinorem
Státní podnik Řízení letového provozu České republiky podepsal kontrakt na výcvik řídících letového provozu se společností Avinor. Prostřednictvím svého výcvikového centra CANI byl norským Avinorem vybrán jako provozovatel ATC vstupního výcviku po dobu následujících tří let. V rámci kontraktu bude tímto centrem vycvičeno přes šedesát studentů z Avinoru.
>
 
24.08.2018

O prázdninách posiloval Galileo

(red), www.esa.int O prázdninách posiloval Galileo

Nosná raketa Ariane 5 na konci července na oběžnou dráhu kvarteto družic Galileo. Díky tomu se konstelace systému Galileo rozrostla na 26 satelitů, čímž dosáhla globálního pokrytí. Let Ariane 5 označovaný jako VA244 a uskutečněný společností Arianespace na základě kontraktu s ESA odstartoval z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana) ve středu 25. července v 11:25 h GMT (13,25 hodin středoevropského času a 8,25 hodin času místního). 

>
 
23.08.2018

Ratifikace dohody se Saúdskou Arábií

(red), www.senat.cz Ratifikace dohody se Saúdskou Arábií
Senát v polovině srpna odsouhlasil ratifikaci mezistátní dohody mezi Českem a Saúdskou Arábií o leteckých dopravních službách. V roce 2017 Senát tuto smlouvu neschválil, protože někteří senátoři měli výhrady ke stavu lidských práv v arabské zemi. Poté už návrh do voleb neprojednala ani Poslanecká sněmovna, kde prošel pouze prvním čtením. Vláda proto předložila návrh na schválení dohody znovu.
>
 
22.08.2018

Výběr jména pro robota

(red), www.esa.int Výběr jména pro robota
Kosmická agentura UKSA (UK Space Agency) vyhlásila soutěž na pojmenování roveru, který poletí na Mars hledat stopy života. Rover vyrobený ve Velké Británii jako součást mise ESA ExoMars se chystá ke startu v roce 2020. Přímo na povrchu Marsu bude řešit, jak se vyvíjel a zda tu jsou či byly příhodné podmínky pro život.
>
 
21.08.2018

Ruzyně omezí noční provoz

(red), www.prg.aero Ruzyně omezí noční provoz
Pražské ruzyňské mezinárodní letiště omezí v dohledné době noční lety a regulací provozu od 22,00 hodin večer do 06,00 hodin ráno tak chce snížit hluk v okolí letiště. Protože si na hlukovou zátěž dlouhodobě stěžují některé obce v okolí letiště. O konkrétní podobě omezení teprve bude vedení pražského letiště jednat s leteckými dopravci a odpovědnými státními orgány.
>
 
20.08.2018

První letoun L-39NG se blíží k dokončení

(red), www.aero.cz První letoun L-39NG se blíží k dokončení
I o letních prázdninách pokračuje v Aeru Vodochody výroba prvního letounu Aero L-39NG podle stanoveného harmonogramu. Všechny části trupu byly smontovány do finálního celku a tento krok se tak stal dalším významným mezníkem ve výrobě nového cvičného proudového letounu. Konstrukce stroje je tak sedmdesáti procent kompletní, první kus Aerp L-39NG s trupovým číslem 7001 tak úspěšně směřuje k roll-outu naplánovanému na říjen letošního roku.
>
 
19.08.2018

Klatovské vodoměrky

(jjk) Klatovské vodoměrky
Na letišti v Klatovech, v areálu jedné z nejmodernějších dropzón nejen v České republice, ale určitě v celé střední Evropě, se ve dnech 15. až 19. srpna 2018 konalo další Mistrovství České republiky ve swoopingu, neboli pilotování a přistání na vysokorychlostních padácích, v rámci už tradiční parašutistické soutěže Pink Canopy Piloting Open 2018. V roce 2018 se zde kromě domácího českého šampionátu, konalo i mistrovství Německa a Rakouska. Canopy piloting, nebo také swooping je sice relativně mladý parašutistický sport, ale konkrétně s letištěm v Chaloupkách u Klatov je úzce spjatý už mnoho let, podobně jako bachraté dvoumotorové letouny Short SC.7 Skyvan „Růžových aerolinií“, rakouské společnosti Pink Aviation Services.       
>
 
19.08.2018

Na kotvrdovické savaně

text: (jjk), foto: M.J. Na kotvrdovické savaně
Pole a louky vysušené na troud, vzduch se horkem tetelil, ale i tak se v polovině srpna na letišti Tri sudy sešli letci na svém pravidelném sletu. V Kotvrdovicích se tak letecké setkání 18.srpna 2018 uskutečnilo v mezičase mezi navigačním Pohárem Petra Tučka, který se uskutečnil 13.května a Drakiádou, které proběhne 7.října 2018. Kotvrdovický slet se koná každý rok pravidelně v polovině srpna, kdy bývá počasí všelijaké, ale letošní dlouhé suché léto změnilo zelený pažit místního letiště (Plochy SLZ) v hnědou savanu.
>
 
19.08.2018

Orlíkovské přeháňky po sedmnácté

text: (jjk), foto: AK Hronov Orlíkovské přeháňky po sedmnácté
Kluzáky Orličan VT-16/116 Orlík (nebo M-28/35) byly sice před mnoha lety nahrazeny modernějšími a novějšími soutěžními větroni, ale přesto téměř dvacet let mají svou monotypovou soutěž, kterou pořádá Aeroklub Hronov. Na obnoveném hronovském letišti ve Velkém Poříčí se tak místní aeroklub od roku 2002 pořádá Hronovské Orlíkovské přeháňky, kterých se účastní kromě kluzáků VT-16 a VT-116 (a novější verze M-28 a M-35) i další typy kluzáků. Dnes se létá i doplňková třída kombi Pohár Petra Fialy. Hlavní klubový závod Orlíků se, ale už ve dnech 11. až 18. srpna 2018 letěl po sedmnácté. A shodou okolností příští rok, v roce 2019 kluzák Orličan VT-16 Orlík oslaví šedesáté kulaté narozeniny.
>
 
19.08.2018

Deset let Bell UH-1Y Venom

(red), www.bestcg.com Deset let Bell UH-1Y Venom

Před deseti roky, v srpnu 2008, byl vrtulník Bell UH-1Y Venom schválen americkým námořnictvem pro operační nasazení. Bell UH-1Y je v současné době nejvšestrannější a nejúčinnější užitkový vrtulník na světě, umožňuje námořním silám reagovat na přírodní katastrofy a bojové situace rychle a efektivně v jakémkoli prostředí. 

>
 
18.08.2018

Směna pozemků pod karlovarským letištěm

(red), www.kr-karlovarsky.cz Směna pozemků pod karlovarským letištěm
​Karlovarský kraj se dohodl s městem Karlovy vary na směně pozemků a podaří se mu tak získat území potřebné k rozšíření karlovarského mezinárodního letiště. Transakci ještě musí schválit krajští a městští zastupitelé a doplatek kraje ve prospěch města činí 470 tisíc korun. Na základě směny pak může dojít k rozšíření bezpečnostní zóny kolem přistávací plochy letiště tak, aby to odpovídalo platným předpisům.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

15. - 16. prosince 2018

Modelářský víkend

Mladá Boleslav - Bezděčín
Modelářský víkend pro mladé modeláře (cena 500,- Kč na osobu/víkend, v ceně je zahrnut materiál ke stavbě a po oba dva dny oběd a svačina), kteří si pod odborným dohledem postaví funkční a létající model větroně, který si odnesou domů, Letecké muzeum Metoděje Vlacha, Letiště Mladá Boleslav – Bezděčín, www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz
 
detail akce
letecké modelářství
 
22. prosince 2018 10:01-14:00

Otevřený slet combatů 310 sq.

Praha 5 Zličín (Sobínka)
Přátelský souboj 310. stíhací je skupiny RC modelářů z letiště Sobínka, Modelářské letiště Sobínka Praha 5 Zličín, www.310sq.cz, www.sobinka.eu
 
detail akce
letecké modelářství
 
28. prosince 2018 11:00-16:00

Štěpánské polétání

Bolešiny u Klatov

Klubové polétání Model klubu Bolešiny, Modelářské letiště Bolešiny, www.modelklubbolesiny.cz

 
detail akce
letecké modelářství
 
7. ledna 2019 08:00-16:00

Den otevřených dveří SOŠSaE Velešín

Velešín

Střední odborná škola strojní a elektrotechnická Velešín pořádá škola pro zájemce o studium Den otevřených dveří, SOŠSaE U Hřiště 527, Velešín, www.sosvel.cz

 
detail akce
společenská akce
 
8. ledna 2019 08:00-17:00

Den otevřených dveří SŠLVT Odolena Voda

Odolena Voda
Den otevřených dveří - Střední škola letecké a výpočetní techniky, Odolena Voda (U Letiště 370), www.sslvt.cz
 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama