Aktuality RSS

07.07.2017

Qatar Airways do Prahy v srpnu

(red), www.prg.aero Qatar Airways do Prahy v srpnu
Letecká společnost Qatar Airways oznámila dřívější zahájení provozu přímé pravidelné linky mezi Prahou a katarským hlavním městem Dauhá. Původně plánovala linku zavést až v průběhu letní sezóny 2018. První let však bude uskutečněn již letos, a to od pondělí 21. srpna 2017 na denní bázi. Jedná se o výsledek intenzivních jednání, která mezi dopravcem a zástupci Letiště Praha probíhala po celý minulý rok.
>
 
06.07.2017

Ředitel jihočeských strojíren, který se proslavil v Boleslavi

text, foto: (jjk) Ředitel jihočeských strojíren, který se proslavil v Boleslavi
Všeuměl, který končil kariéru jako ředitel strojíren v Sezimově Ústí, narodil se nedaleko Přerova, se ale proslavil hlavně v Mladé Boleslavi. I když jeho jméno zapadlo a v historii létání a české aviatiky se hlavně hovořilo o Janu Kašparovi a případně Evženu Čihákovi, patří neodmyslitelně k naší vzduchoplavecké historii. Nu ano, 6.července roku 2017 by se Metoděj Vlach, který vyrobil historicky první letoun ryze české konstrukce, by se dožil sto třicátých narozenin…  
>
 
06.07.2017

Mistr Jan Hus

(jjk) Mistr Jan Hus
Mistr Jan Hus (cca 1370 Husinec – 6. července 1415 Kostnice) byl římskokatolickým knězem a zároveň náboženským myslitelem a reformátorem kritizujícím mravní úpadek. Byl učitelem, ale i rektorem pražské univerzity, ale za své kritické názory vůči jednání a chování katolické církve a jejích hodnostářů (a inklinaci k některým myšlenkám Johna Wycliffa), byl z univerzity vyloučen, označen za kacíře, v roce 1411 exkomunikován z církve a v roce 1415 po soudu v Kostici popraven.
>
 
05.07.2017

Konstantin (Cyril) a Metoděj

(jjk) Konstantin (Cyril) a Metoděj
Svatí Konstantin (Cyril) a Metoděj jsou známí jako Slovanští věrozvěstové, kteří v tehdejší Velkomoravské říši pod roce 863, kdy zde na své misii pobývali, zavedli písmo hlaholici a jako bohoslužebný jazyk staroslověnštinu. Papež Jan Pavel II. oba bratry v roce 1980 prohlásil spolupatrony Evropy a vesměs se u nás a obecně v římské církvi slaví svátek Cyrila a Metoděje 5. července (ale svátek svatého Cyrila se slaví v pravoslavné církvi dne 14. února a svátek svatého Metoděje dne 6. dubna, tedy ve dny jejich úmrtí a společná slavnost se slaví v pravoslavné církvi dne 11. května).
>
 
04.07.2017

Sedmé narozeniny a United for Wildlife

(red), www.bestcg.com Sedmé narozeniny a United for Wildlife
Společnost Emirates oslaví 1. července 2017 sedmé výročí denní linky na trase Praha - Dubaj. Od zahajovacího letu v červenci 2010 se počet cestujících na této trase přehoupl již přes hranici jeden a půl milionu. Popularita trasy Praha – Dubaj vedla k tomu, že na tuto pravidelnou denní linku společnost Emirates 1. května 2016 nasadila největší osobní letadlo světa Airbus A380. A při příležitosti sedmých narozenin na linku do Prahy společnost Emirates představila i logotyp propagující nadaci United for Wildlife. 
>
 
03.07.2017

První rok na Radarce

text: (jjk), foto: Jakub Dvořák První rok na Radarce
Občas se tak stává, že se i muzeum přestěhuje z místa na místo, ale nebývá to tak úplně zvykem. Ale tato, původně nejspíš nemilá, ale z dnešního pohledu spíš pozitivní událost se stala leteckému muzeu, dnes sídlícího v areálu bývalé radarové stanice u Koněšína. A tak macešské papalášstvo města Olomouc vystřídala vstřícnost malé vesničky Koněšín a tak se letecké muzeum přestěhovalo v roce 2016 a 2.července 2017 tak bylo možné oslavit první narozeniny expozice v novém prostředí.   
>
 
03.07.2017

Wizz Air do Lutonu

(red), www.accpr.cz Wizz Air do Lutonu

Letecká společnost Wizz Air otevírá svou první britskou bázi, a to v londýnském Lutonu. Na letišti bude mít základnu jedno z nových letadel Airbus A320 Wizz Air a počet tras operovaných z Lutonu se zvýší na 42. Nově přibude izraelský Tel Aviv, kosovská Priština a gruzínské Kutaisi. Díky novému stroji v Lutonu může Wizz Air zahájit lety na třech nových dlouho očekávaných trasách: do Tel Avivu (Izrael), Prištiny (Kosovo), Kutaisi (Gruzie), což je jediné přímé spojení mezi Kutaisi a Velkou Británií. 

>
 
02.07.2017

Vrtulníky H145M pro Bundeswehr a další

(red), www.accpr.cz Vrtulníky H145M pro Bundeswehr a další
Firma Airbus Helicopters dodala patnáctý a zároveň poslední objednaný multifunkční vrtulník německému Bundeswehru. Vrtulník se připojí k ostatním strojům provozovaným speciálními jednotkami Bundeswehru umístěným na základně v Laupheimu. Bundeswehr jako vůbec první zákazník v roce 2013 objednal patnáct těchto vysoce výkonných vrtulníků jako součást projektu Light Utility Helicopter (LUH) Special Operations Forces (SOF) a první letoun převzal na konci roku 2015. Touto poslední dodávkou Airbus Helicopters dokončil celý program ve stanoveném časovém plánu a rozpočtu. 
>
 
01.07.2017

Sedm let do Dubaje

(red), www.bestcg.com Sedm let do Dubaje
Společnost Emirates oslaví 1. července 2017 sedmé výročí denní linky na trase Praha - Dubaj. Od zahajovacího letu v červenci 2010 se počet cestujících na této trase přehoupl již přes hranici jeden a půl milionu. Popularita trasy Praha – Dubaj vedla k tomu, že na tuto pravidelnou denní linku společnost Emirates 1. května 2016 nasadila největší osobní letadlo světa Airbus A380.
>
 
30.06.2017

Aero a Sikorsky prodloužily kontrakt na Black Hawk

(red), www.aero.cz Aero a Sikorsky prodloužily kontrakt na Black Hawk
Podnik Aero Vodochody Aerospace a firmy Sikorski se dohodly na další spolupráci a podle nového dodatku ke smlouvě bude Aero Vodochody vyrábět kokpity pro vrtulníky UH-60M Black Hawk nejméně do roku 2023. Aero Vodochody vyrábí plně vybavené kokpity pro vrtulníky UH-60M Black Hawk od roku 2011.
>
 
29.06.2017

Bell Helicopter v Paříži podepisoval

(red), www.bestcg.com Bell Helicopter v Paříži podepisoval
Společnost Bell Helicopter (Textron Inc.) oznámila podpisy smluv na tři vrtulníky s VIP konfigurací v Evropě. Jedná se o Bell 429 pro Helix Av. ve Velké Británii a King's Casino v České republice a jeden Bell 407GXP soukromému zákazníkovi v Itálii. Stalo se tak při příležitosti pařížského aerosalonu.
>
 
28.06.2017

Airbus za čtyřicet miliard

(red), www.accpr.cz Airbus za čtyřicet miliard
Airbus Commercial Aircraft si v Paříži pojistil dodávky nových letadel v hodnotě čtyřiceti miliard dolarů, přičemž typ Airbus A320neo má nadále silné postavení na trhu, novým rekordem je šest tisíc osm set objednaných letounů a prioritou firmy je výroba a dodávky komerčních letounů.
>
 
27.06.2017

Bosenští řídící letového provozu se budou školit

(red), www.mdcr.cz Bosenští řídící letového provozu se budou školit
Řízení letového provozu České republiky poskytne Bosně a Hercegovině výcvik dispečerů umožňující jim převzít kontrolu nad svým vlastním vzdušným prostorem. Kontrakt za více než dvě stě milionů korun vyhráli čeští dispečeři v otevřeném mezinárodním výběrovém řízení. Spolupráci v oblasti civilního letectví navíc podpořila společná iniciativa, kterou minulý týden podepsali český ministr dopravy Dan Ťok a bosenský ministr Ismir Jusko.
>
 
26.06.2017

Z Taškentu do Varů

(red), www.airport-k-vary.cz Z Taškentu do Varů

Provoz na letišti v Karlových Varech obohatilo zajímavé letecké spojení společnosti Uzbekistan Airways, která bude zajišťovat charterové lety z Taškentu. Zároveň se jedná o první a jediné přímé letecké spojení, provozované mezi Uzbekistánem a Českou republikou od roku 2014. Lety jsou provozovány od neděle 25.června do 17.září 2017. Spojení Taškentu a Karlových Varů je historicky nejdelší leteckou linkou, která bude provozována do Karlových Varů. Letová vzdálenost mezi Taškentem a Karlovými Vary je přibližně 4 300 kilometrů a doba letu bude přibližně pět a půl hodiny. 

>
 
25.06.2017

Na svatého Jana otvírá se létu brána

text: (jjk), text, foto: M.J. Na svatého Jana otvírá se létu brána
I když to podle předpovědi až tak optimisticky nevypadalo, víkend na svatého Jana Křtitele 24. a 25.června 2017 nakonec podle pranostiky to léto opravdu úspěšně přivítal hned několika akcemi. Kromě stoletých narozenin chebského letiště, to byl mimo jiné i čtrnáctý ročník Memorial Air Show 2017 pod horou Řípna letišti v Roudnici nad Labem.   
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

19. - 22. října 2017

26. Model Hobby 2017

Praha - Letňany (PVA)

Modelářská prodejně-kontraktační výstava s doprovodným programem, Pražský veletržní areál PVA Letňany, www.model-hobby.cz

 
detail akce
výstava
 
19. října 2017 17:00-19:00

Beseda na Albertově – František Bartoň a Alexandr Kubovec

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: František Bartoň a Alexandr Kubovec – akrobaté na větroních, „Pohled do historie akrobatické skupiny Alfa air“, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz

 
detail akce
společenská akce
 
21. října 2017 09:00-13:00

Den otevřených dveří

Benešov - Bystřice/Nesvačily

Prezentace společnosti a prostor F AIR, informace o leteckém výcviku a kadetského výcviku partnerských leteckých společností Travel Service a Ryanair a další, Letiště Benešov – Bystřice/Nesvačily, www.f-air.cz

 
detail akce
společenská akce
 
21. října - 5. listopadu 2017

Wave Camp - Vlnový kemp 2017/18

Mikulovice - Nová Ves

Mezinárodní dlouhodobá plachtařská soutěž Aeroklubu Jeseník, Letiště Mikulovice - Nová Ves, www.aeroklubjesenik.cz, www.jeswave.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
21. října - 5. listopadu 2017

Wave Camp 2017

Kyjov

Vlnové soustředění plachtařů v Krnově, Letiště Kyjov, www.ak-kyjov.cz, www.wavecamp.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama