Aktuality RSS

01.07.2018

Od goniostanice ke kotrmelcům

text, foto: (jjk) Od goniostanice ke kotrmelcům
Ve dvacátých letech dvacátého století sice vznikla v Břeclavi Masarykova letecká liga, ale hlavně zde bylo Státní veřejné pomocné letiště pro potřeby civilní dopravy a Československých státní aerolinií (případně Československé letecké společnosti) a bydlel zde správce „majáku“, a vlál tu větrný pytel. Budova správce radiomajáku stojí dodnes, ale s letištěm už nic moc nemá společného, na letišti však pulzuje dnes čilý provoz a opět po dvou letech se zde ve dnech 28. až 30.června 2018 opět uskutečnilo Mistrovství České republiky v letecké akrobacii motorových letounů v kategoriích Unlimited, Advanced, Intermediate a Sportsman.
>
 
01.07.2018

Kristina překvapila Břeclav

text, foto: (jjk) Kristina překvapila Břeclav

V sobotu 30.června 2018 přiletěl, během tuzemského šampionátu v letecké akrobacii, do Břeclavi letoun Jak-52 YL-STH (cn 877814/1987), který je prvním svého druhu v České republice a bydlet bude na letišti (Ploše SLZ) v Brťově. Kuriozitou bylo, že vedle sebe zaparkovaly dva letouny s lotyšskou registrací. Jak-52 YL-STH a Extra 300L YL-VUP Jaromíra Čiháka. Jak-52 přivezl do Břeclavi Petr Františ, který kromě brněnské Univerzity obrany působí v týmu Martina Šonky pro seriál Red Bull Air Race. 

>
 
01.07.2018

ERA dostala certifikáty v Číně

(red), www.era.aero ERA dostala certifikáty v Číně

Čínské řízení letového provozu CAAC China vydalo firmě ERA sérii certifikátů, které z ní udělaly prvního a v tuto chvíli jediného oprávněného dodavatele multilateračních přehledových systémů pro řízení letového provozu pro čínská letiště. Čínská organizace CAAC má velmi striktní pravidla, jaké systémy mohou být využívány k řízení letového provozu na čínských letištích, a podle nich vydává tzv. certifikovaná povolení. 

>
 
30.06.2018

Velkovévodský tryskáč u Litvínovic

text: (jjk), foto: JLČB www.airport-cb.cz Velkovévodský tryskáč u Litvínovic
Lucembursko sice nemá klasické vojenské letectvo, ale necelé dvě desítky letounů Boeing E-3 Sentry (letounů Severoatlantické aliance systému AWACS, nebo také AEW&C), létají s lucemburskou registrací a lucemburskými výsostnými znaky. Ale cvičný československý Albatros s lucemburskou registrací možná leckoho překvapí. A také překvapil i osazenstvo českobudějovického letiště u Plané, kde přistál poslední červnový den letoun Aero L-39ZO s registrací Velkovévodství lucemburského. Nový civilní terminál se na tomto letišti stále ještě staví, ale podle některých atraktivních návštěv to vypadá, že se množí zvědavci, kteří novou stavbu přilétávají obhlížet. 
>
 
30.06.2018

Volotea stále rozšiřuje své základny

(red), www.volotea.com Volotea stále rozšiřuje své základny
Španělská letecká společnost, která je poslední léta dobře známá i z pražského ruzyňského letiště, před několika týdny otevřela svou pátou základnu ve Francii, na letišti v Marseille, a o něco později i další základnu v řeckých Aténách. Shodou okolností do zmíněné Marseille nabízí společnost i lety z Prahy. Z České republiky Volotea létá i do dalších francouzských měst, Nantes a Bordeaux.
>
 
29.06.2018

Na zmrzlinu do Dubaje

(red), www.bestcg.com Na zmrzlinu do Dubaje

Letecká společnost Emirates během letošní letní sezóny bude svým cestujícím na mezinárodním letišti v Dubaji rozdávat zmrzlinu. Kelímky se zmrzlinou budou rozdávány v odletových a tranzitních prostorách Terminálu 3 až 31. srpna 2018 a tato zmrzlina pojmenovaná Emperor je připravena týmem Emirates Flight Catering a letecká společnost očekává, že během léta rozdá až dva miliony kelímků se zmrzlinou. 

>
 
28.06.2018

Stý vrtulník typu Bell 505

(red), www.bestcg.com Stý vrtulník typu Bell 505
Společnost Bell dodala v pořadí stý vrtulník typu Bell 505. Jubilejní víceúčelový stroj si převzala společnost Hunt Companies, která ji bude využívat pro své korporátní cesty. Bell 505 tak pokračuje v plnění významných zakázek po celém světě. První dodávky mířily do Polska, Číny a na Nový Zéland. Úplně první Bell 505 byl předán Scottu Urschelovi, majiteli společnosti Pylon Aviation, na veletrhu HAI Heli-Expo 2017.
>
 
27.06.2018

Spolupráce Bell a Safran

(red), www.bestcg.com Spolupráce Bell a Safran
Firmy Bell a Safran se dohodly na nové spolupráci. A spolupráce Bellu a Safranu se bude týkat vývoje inovativních hybridních elektrických pohonných systémů pro budoucí letecké taxi a systémy VTOL. V rámci této spolupráce se společnost Bell zaměří na návrh, vývoj a výrobu VTOL systémů a společnost Safran poskytne své odborné znalosti při vývoji převratného pohonného systému.
>
 
26.06.2018

Střednědobý plán rozvoje armády do roku 2025.

(red), www.army.cz Střednědobý plán rozvoje armády do roku 2025.

Předposlední týden v červnu schválila vláda České republiky Střednědobý plán rozvoje rezortu a armády do roku 2025. Střednědobý plán bude zároveň východiskem pro aktualizaci Koncepce výstavby Armády České republiky. Materiál obsahuje strategické modernizační projekty společně s výdaji na jejich programové financování, definuje cílové počty vojáků a výdaje na výcvik a nasazení armády v zahraničních operacích. 

>
 
25.06.2018

Červnové jednání v Bruselu

(red), www.army.cz Červnové jednání v Bruselu
V první polovině června se konalo zasedání ministrů obrany členských států NATO v Bruselu. Poprvé se konalo v nově vybudovaném sídle Severoatlantické aliance a jedním z hlavních témat byla příprava Summitu, který se bude v Bruselu konat 11. a 12. července 2018. Důležitými otázkami, které ministři obrany členských zemí aliance na jednání Severoatlantické rady (NAC) řešili, byly posilování odstrašení a obrany, do čehož spadá například adaptace Velitelské struktury NATO, nebo sdílení břemene, tedy dostatečné a mezi státy vyvážené vynakládání prostředků na obranu.
>
 
24.06.2018

Čáp skoro doletěl k narozeninám Luňáka

text: (jjk), foto: J.M. www.potk.info Čáp skoro doletěl k narozeninám Luňáka
U Čápova Dvora v Táboře se vystřídali plachtaři, a týden po republikovém šampionátu se na místní letiště nastěhovali veteráni na půlkulatém jubilejním setkání Plachtařského oldtimer klubu. Už pětadvacátý ročník národního sletu POTK na Čápově Dvoře konal od 16. do 24. června 2018. A bylo to vlastně i takové dvojité výročí. Nejen, že se takhle POTKani setkávají už čtvrt století, ale shodou okolností 25. červen 2018 (tedy den po oficiálním skončení sletu) připadl na sedmdesáté výročí prvního vzletu slavného akrobatického kluzáku LF-107 Luňák, který se samozřejmě také na táborském letišti objevil.   
>
 
24.06.2018

Martin Šonka zvítězil v Budapešti

(red), www.martin-sonka.cz Martin Šonka zvítězil v Budapešti
Český pilot Martin Šonka zvítězil v dalším závodu Red Bull Air Race v Budapešti když s časem 57,502 byl o více než půl sekundy lepší než Francouz Mike Brageot. V celkovém pořadí se tak posunul na třetí příčku. Po diskvalifikacích za technické problémy z úvodních dvou podniků v Abú Zabí a Cannes se Martin Šonka poprvé dostal na stupně vítězů v japonské Čibě a teď už zvítězil v maďarské Budapešti. Ve finálové osmičce porazil nejprve Francoise Le Vota a ve Final Four pak porazil Mike Brageota, Matta Halla a Michaela Gouliana. Celkově je Martin Šonka třetí za Mattem Hallem a Michaelem Goulianem. 
>
 
24.06.2018

Zelená „Jedenáctka“, Arnošt ve službě a zapomenutý „Evík“

text: (jjk), foto: M.J. Zelená „Jedenáctka“, Arnošt ve službě a zapomenutý „Evík“
Už počtvrté se 23. června 2018 na vojenském, civilním a dnes vlastně firemním letišti Přerov – Bochoř konal „Den letiště Přerov“, který vlastně navazuje na letecké dny pořádané dříve. Dnes je bývalé vojenské letiště veřejné vnitrostátní a neveřejné mezinárodní, a stará se o něj podnik LOM Praha, takže se kromě strojů v péči podniku Zlin-Avion Service a vírníků od Nirvany, zde objevují i stroje Centra leteckého výcviku z Pardubic. A 23. června 2018 tomu tak také bylo.
>
 
24.06.2018

První čínští piloti

(red), www.f-air.cz První čínští piloti
V polovině června proběhla na benešovském letišti, v prostorách letecké školy F Air graduace první skupiny čínských studentů za účasti prezidenta letecké společnosti Sichuan Airlines Li Haiyinga, ředitel letecké školy F Air Michala Markoviče a vedoucího oddělení leteckého provozu Ministerstva dopravy České republiky Tomáše Pustiny, a zástupce Kanceláře prezidenta republiky Jana Kohouta. Dalšími hosty byli starosta Bystřice Daniel Štěpánek a zástupci čínské ambasády Wang Jinsong a Yuan Mingsong. 
>
 
23.06.2018

Chmelnice letěla na La ferté Alais

text:(jjk), foto: LMMV & PKo, M.J. Chmelnice letěla na La ferté Alais
Před nějakým časem vznikla v Mladé Boleslavi replika historického letounu Caudron G.3, který, vzhledem ke svému vzezření, vypadá tak trochu jako létající „chmelnice“. Doposud se letoun předváděl pouze u nás, a to především ve svém domově na mladoboleslavském letišti. Ovšem ve druhé polovině června se podařil Vladimíru Handlíkovi z Leteckého muzea Metoděje Vlacha, podařil mimořádný kousek. Ve dnech 17. až 22. června 2018 se mu podařilo s letounem Caudron G.3 dálkový přelet z Mladé Boleslavi do francouzského La ferté Alais.   
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

18. října 2018 15:00-19:00

Pomoc z nebe zlínské onkologii – Pavel Březina

Zlín

Charitativní projekt Pomáháme onkologii: Přednáška Pavla Březiny Afrika na padáku; první představení GyroMotion ve Zlíně - originální cestování vzduchem a rychlý záchranný prostředek 14|15 Baťův institut, Vavrečkova 7040, Zlín, www.14-15.cz

 
detail akce
společenská akce
 
20. října 2018 10:00-18:00

7. Ranský doskok a "Hop na sud"

Raná u Loun – svah

7. ročník soutěže v přesnosti přistání na terč a sud a maškarní rej, Letiště Raná – svah, www.rana-paragliding.cz, www.ranskahora.cz, www.zakladni-skola-letani.cz

 
detail akce
PGL
 
20. října 2018 10:00-15:00

Drakiáda

Moravská Třebová - Staré Město

Drakiáda na letišti, stavbou balzových modelů kluzáku L-23 Blaník a bruslení po dráze, Letiště Moravská Třebová - Staré Město, www.lkmk.com

 
detail akce
společenská akce
 
20. - 21. října 2018

Zavírání nebe a Drakiáda

Bolešiny u Klatov

Zavírání nebe (20.10.2018 10,00 hod.) a Drakiáda (21.10.2018 11,00 hod.) Model klubu Bolešiny na závěr sezony, Modelářské letiště Bolešiny, www.modelklubbolesiny.cz

 
detail akce
společenská akce
 
20. října 2018 13:00-17:00

Drakiáda na letišti

Cheb - Horní Dvory

Drakiáda na letišti s programem pro děti, občerstvením a opékáním špekáčků, Letiště Cheb – Horní Dvory, www.letistecheb.cz, www.cheb.cz

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama