Aktuality RSS

07.02.2017

Německo nabízí Česku sdílení vojenských letadel

www.e15.cz Německo nabízí Česku sdílení vojenských letadel
Německo jedná s několika státy včetně České republiky o společném využívání většího počtu z třinácti vojenských dopravních letadel Airbus A400M, která chtěl původně Berlín prodat. Ve svém úterním vydání to napsal list Süddeutsche Zeitung. Plán má německé armádě umožnit, aby mohla dál letadla využívat. Více čtěte v E15: Německo nabízí Česku sdílení vojenských letadel.
>
 
07.02.2017

Farming by Satellite Prize

(red), www.czechspaceportal.cz Farming by Satellite Prize
Český tým TTT Solutions z Univerzity Palackého v Olomouci získal prastižní ocenění na veletrhu v Berlíně. Na mezinárodním agroprůmyslovém veletrhu Zelený týden v Berlíně na konci ledna roku 2017 bylo rozhodnuto o vítězi třetího ročníku ceny propagující nové nápady pro využití družicových technologií v zemědělství nazvané Farming by Satellite Prize. V rámci soutěže se na druhém místě umístil český TTT Solutions, který uspěl s projektem na zjišťování typu a vyhodnocování stavu zemedělských plodin s přesahem ke kontrole vyplácení dotací pro zemědělce (CDES), využívající data družice Sentinel-2 evropského programu pro dálkový průzkum Země Copernicus.
>
 
06.02.2017

Přes Atény do Newarku

(red), www.bestcg.com Přes Atény do Newarku
Letecká společnost Emirates zavádí 12. března 2017 celoroční letové služby mezi Spojenými státy a Řeckem. Denní linka z Dubaje na mezinárodní letiště Newark Liberty v New Yorku s přistáním v Aténách doplní čtyři stávající lety mezi Dubají a newyorským letištěm JFK. 
>
 
05.02.2017

S koncem ledna úplně rozpuštěný a vypuštěný…

text, foto: (jjk) S koncem ledna úplně rozpuštěný a vypuštěný…
Sice to zní jako název jednoho populárního filmu z doby Rakouska – Uherska z pera Jaroslava Cimrmana (a Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka) na motivy divadelní hry „Vražda v salonním coupé“, ale spíš je to takový epilog. Vlastně to v těchto dnech znamená poslední sbohem a po čtvrtstoletí definitivní ukončení činnosti jedné letecké firmy zabývající se leteckou záchrannou službou. Tato společnost sice ukončila oficiálně činnost poslední den roku 2016, ale flotila se rozplynula postupně v průběhu měsíce ledna roku 2017. A jakoby symbolicky poslední stroje, s posledním lednovým dnem.     
>
 
05.02.2017

Doručování zboží drony je jen marketingový tah, Amazon má smůlu, říká Semetkovský

www.e15.cz Doručování zboží drony je jen marketingový tah, Amazon má smůlu, říká Semetkovský
V současnosti si legislativu bezpilotního létání stanovuje každá země individuálně, v horizontu několika let ovšem dojde ke sjednocení pravidel. Rusko, Čína, USA i většina evropských zemí včetně České republiky společně vytváří organizaci JARUS RPAS, budoucí certifikační autoritu pro členské státy. Mělo by dojít ke zpřísnění požadavků na piloty? A proč je avizovaná snaha obchodních řetězců doručovat zboží pomocí dronů jen marketingový tah? Více čtěte v E15: Doručování zboží drony je jen marketingový tah, Amazon má smůlu, říká Semetkovský.
>
 
04.02.2017

Olomoucká nejistota trvá

(red), www.kr-olomoucky.cz Olomoucká nejistota trvá
Už nějaký čas se řeší problém s heliportem olomoucké základny letecké záchranné služby, který ohrožuje plánovaná bytová zástavba v okolí. Po té, co antimonopolní úřad prověřuje tendr (resp. čeká na odborný posudek) na provozovatele letecké záchranky v Olomouci, hrozí navíc, že se celá základna bude muset odstěhovat jinam, protože plánovaná okolní zástavba může ohrozit, nebo úplně znemožnit provoz vrtulníků na Tabulovém vrchu. 
>
 
04.02.2017

Aplikace #Záchranka úspěšně pokračuje

(red), www.zachrankaapp.cz Aplikace #Záchranka úspěšně pokračuje
Od svého vzniku před deseti měsíci aplikace #Záchranka už pomohla více než pěti a půl tisícům lidí, kteří se ocitli v nějaké nouzi. Aplikace totiž díky lokalizaci GPS zkrátí dobu příjezdu záchranné služby a dokáže pomoci i těm, kteří z nějakého důvodu nemohou komunikovat. V tomto roce se chystá řada novinek včetně rozšíření aplikace i na sousední Rakousko a s možností využívat aplikaci i lidmi, kteří nemají tzv. chytrý telefon.
>
 
03.02.2017

Národní kolo výtvarné soutěže FAI Young Artists Contest

(red), www.aecr.cz Národní kolo výtvarné soutěže FAI Young Artists Contest
FAI Young Artists Contest je mezinárodní soutěž mezi členskými státy Mezinárodní letecké federace, kterých je v současné době přes 70. Soutěže se mohou zúčastnit děti a mládež ve věku 6 až 18 let. Vybraná komise Aeroklubu České republiky vybere celkem 9 kreseb, které následně odešle do Švýcarského Lausanne, kde 1.dubna vypukne velké finále mezi malbami dětí z celého světa. Letošní téma výtvarné soutěže je: „Nad oblaky.“
>
 
02.02.2017

Slabší rok v Olšových Vratech

(red), www.airport-k-vary.cz Slabší rok v Olšových Vratech
V těchto dnech byly zveřejněny statistiky provozu karlovarského letiště, které se po letech růstu v poslední době potýká s odlivem klientely. Poněkud se nevyplatilo jednostranné zaměření na východní trhy a tak dochází postupně ke změně obchodní strategie. Počet odbavených cestujících na letišti v Karlových Varech v roce 2016 poklesl oproti předcházejícímu roku o 41,5 procent, což bylo způsobeno pokračujícím nižším zájmem o návštěvu regionu ze strany ruské klientely a nabídkou letenek za výrazně nižší ceny na linkách z Moskvy a Petrohradu do Prahy.  
>
 
01.02.2017

ČSA od léta do Malmö

(red), www.csa.cz ČSA od léta do Malmö
České aerolinie postupně prozrazují své plány na letní sezonu a tak oznámily, že rozšiřují letový řád o novou pravidelnou linku mezi Prahou a Malmö. Provoz na ní zahájí 28. března 2017. Společnost v příští letní sezóně přidá nové lety také na linkách do Stockholmu, na které nabídne denní spojení, a do Göteborgu, kam zamíří letadla ČSA až dvakrát denně.
>
 
31.01.2017

Co na to průzkum

(red), www.median.eu Co na to průzkum
Agentura Median provedla na pražském ruzyňském letišti průzkum mezi třemi tisíci respondentů co se spokojenosti týče. Více než jednou letělo v posledních dvou letech třiapadesát procent českých leteckých cestujících a roste přitom počet cestujících, kteří létají často. Šestkrát a vícekrát během posledních dvou let tak letělo šest procent respondentů, což je dvakrát více, než tomu bylo v roce 2015. Třikrát až pětkrát pak patnáct procent.
>
 
30.01.2017

ŘLP ČR do Bosny a Hercegoviny

(red), www.rlp.cz ŘLP ČR do Bosny a Hercegoviny

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky prostřednictvím svého výcvikového střediska CANI (Czech Air Navigation Institute) vyhrál otevřené mezinárodní výběrové řízení na personální přípravu společnosti BHANSA pro převzetí odpovědnosti za poskytování letových navigačních služeb ve vzdušném prostoru Bosny a Hercegoviny. V současnosti řídí letový provoz ve vrchním vzdušném prostoru nad Bosnou a Hercegovinou sousední Chorvatsko a Srbsko. 

>
 
29.01.2017

Pětadvacetiletý „Osmnáctý“ si ještě chvilku počká

text, foto: (jjk) Pětadvacetiletý „Osmnáctý“ si ještě chvilku počká
V roce 2017 uplyne čtvrtstoletí od uvedení do provozu stanoviště Letecké záchranné služby v Liberci s volacím znakem Kryštof 18. Od samého počátku působení v Liberci také aktivně spolupracuje s Horskou službou, což je v tomto prostředí naprostá nezbytnost. V roce 1999 se LZS přestěhovala na moderní základnu s hangárem na letišti v Růžodole, kde má veškeré zázemí. Sice se před časem plánovalo, že bude nedaleko vybudován heliport pro nepřetržitý provoz a na programu dne byla i modernizace celé základny. Ale v tomto týdnu museli krajští radní tyto plány prozatím odložit, protože na pozemcích se stále nachází nedořešené věcné břemeno. 
>
 
29.01.2017

Podílejte se na stavbě teleskopu

(red), www.czechspaceportal.cz Podílejte se na stavbě teleskopu
Evropská jižní observatoř (ESO) připravuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu E-ELT (European Extremely Large Telescope). Jde o projekt největšího teleskopu světa, který se bude stavět na tři tisíce metrů vysoké hoře Cerro Armazones v oblasti pouště Atacama v Chile. Jeho realizaci pro ESO zajišťuje konsorcium italských stavebních společností Astaldi a Cimolai. Jedná se o největší kontrakt v dějinách pozemní astronomie. Do rozpočtu ESO přispívá finančně z titulu členství rovněž ČR a české firmy se tak mohou do výstavby E-ELT zapojit.
>
 
28.01.2017

Tuřany v šestnáctém roce

(red), www.brno-airport.cz Tuřany v šestnáctém roce
Pravidelné letecké spojení Brna se světem je základním faktorem pro rozvoj podnikání a vzdělávání obyvatel Jihomoravského kraje a tak tuřanské letiště spojuje celoročně pravidelnými linkami tento kraj s Londýnem, Eindhovenem a Mnichovem. Mezinárodní letiště Brno-Tuřany si v loňském roce, i přes pokles poptávky v cestovním ruchu, udrželo přízeň cestujících, a to především u pravidelných leteckých linek.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

28. - 29. dubna 2017

Mistrovství ČR & SR Indoor 2017

Praha - Letňany (Skydive arena)

Mistrovství České republiky a Slovenské republiky Indoor ve větrném tunelu, HF Arena Praha - Letňany www.skydivearena.cz, www.aecr.cz, www.hurricanefactory.com

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
29. dubna - 7. května 2017

13. Jarní pohár Jeseníků 2017

Šumperk

Jarní pohár Jeseníků 2017 v plachtění, Letiště Šumperk, www.aeroklub-sumperk.cz, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.jpj-sumperk.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
29. - 30. dubna 2017

Den ve vzduchu s Radiem Kiss Proton 2017

Plasy

15. ročník největší letecké show na západě Čech, Letiště Plasy, www.akplasy.cz, www.denvevzduchu.cz

 
detail akce
letecký den
 
29. dubna 2017 10:00-16:00

Tankový den

Mladá - Milovice

Celodenní zábavu pro děti i jejich rodiče a třeba i prarodiče v Parku Mirakulum a na Tankodromu Milovice, Park Mirakulum – Tankodrom Milovice, Letiště Mladá, www.mirakulum.cz, www.tankodrommilovice.cz

 
detail akce
společenská akce
 
29. dubna 2017 10:00-17:00

Zahájení sezony Leteckého muzea Kbely

Praha - Kbely (VHÚ)

Letecké muzeum Kbely Vojenského historického ústavu, otevřeno do 31. října 2017, 10,00 hodin až 18,00 hodin (hangáry se uzavírají v 17,30 hod.), vstup zdarma, Letiště Praha - Kbely, www.vhu.cz

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama