Aktuality RSS

13.05.2017

Výbava pro Pardubice

(red), www.airport-pardubice.cz Výbava pro Pardubice
Pardubické civilní letiště v roce 2017 investuje do zvýšení bezpečnosti zhruba deset milionů korun. Více než osm milionů přitom pokryje dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury a zbývající náklady pokryje letiště z vlastních zdrojů. Nové přístroje a zařízení se stanou vybavením nového terminálu, který je právě ve výstavbě a bude uveden do provozu na podzim roku 2017. 
>
 
12.05.2017

Češi vyvíjejí unikátní motor pro ultralighty. Letadlům umožní létat i na plyn

www.e15.cz Češi vyvíjejí unikátní motor pro ultralighty. Letadlům umožní létat i na plyn
Nový letecký motor od české firmy Knob Engines. Ilustrační fotoNový letecký motor od české firmy Knob Engines. Nový letecký motor od české firmy Knob Engines. Roční velikost leteckého trhu, pro který je nový motor určený, se celosvětově odhaduje na zhruba deset miliard korun. Více čtěte v E15: Češi vyvíjejí unikátní motor pro ultralighty. Letadlům umožní létat i na plyn.
>
 
11.05.2017

Spárování po zimě

(red). www.brno-airport.cz Spárování po zimě

Přistávací a vzletové plochy na brněnském letišti po nepříjemné zimě procházely v minulých dnech stejnou údržbu jako většina silnic a zahrnovaly například opravy trhlin, porušených hran, sanaci porušené vozovky ale i obnovu vodorovného značení. Údržba pohybové plochy, která se provádí pravidelně dvakrát ročně v jarním a podzimním období se týká především dráhy, pojezdových drah a odbavovacích ploch pro letadla. 

>
 
10.05.2017

Sentinel-2 a mapování

(red), www.esa.int Sentinel-2 a mapování
Na oběžné dráze se před časem usadila druhá družice z mise Sentinel-2 a začíná pracovat, což znamená, že začala snímat globální mapy zemského pokryvu s rozlišením detailů o velikosti deset metrů. ESA koordinuje globální mapy zemského pokryvu od roku 2002 skrze své iniciativy GlobCover a CCI (Climate Change Initiative) Land Cover. V nich dosahuje rozlišení tři sta metrů. Ale s dvojicí družic Sentinel-2 se rýsuje reálná možnost zvýšit rozlišení globálních map až na deset metrů.
>
 
09.05.2017

Euroklíč v Tuřanech

(red), www.brno-airport.cz Euroklíč v Tuřanech
Od dubna tohoto roku mají možnost lepší dostupnosti veřejných sociálních zařízení zdravotně znevýhodnění už i na brněnském mezinárodním letišti v Tuřanech. Tato zařízení jsou nově vybavena takzvaným euroklíčem. Euroklíč je projekt zaměřený na osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Těmto lidem má za úkol zajistit důstojnou dostupnost veřejných sociálních zařízení. A to prostřednictvím jednotného unifikovaného eurozámku ovládaného stejným typem euroklíče.
>
 
08.05.2017

Barevné lentilky v mléce

text: (jjk), foto Václav Kudela Barevné lentilky v mléce
Jako když se rozsypou pestrobarevné lentilky do mléka rozlitého od Živohoště po Nový Knín a od Slap až po Mokrsko. Tak tak nějak vypadala, už tradiční, balónová fiesta nedaleko břehů Vltavy. A když se nechce stále vzdát ani to sychravé předjarní povětří a zrána vůkol mlhy válí jak na blatech na podzim, i to balónové poletování nedaleko břehů Vltavy nevypadá jako by už bylo třeskuté jaro. A pak i ty startující a poletující balony v zamlženém oparu tak během Májové fiesty v okolí Chotilska a Slapské přehrady ve dnech 6. až 8.května 2017 vypadaly spíš, jakoby někdo vysypal lentilky do mléka.
>
 
08.05.2017

Den osvobození 8. květen 1945

(red), (jjk), www.psp.cz, www.senat.cz, www.vlada.cz Den osvobození 8. květen 1945
Den 8. květen 1945 je považován za konec 2. světové války v Evropě, kdy došlo ke kapitulaci německých vojsk a jejímu podpisu 7. května 1945 v Remeši. V platnost kapitulační smlouva vstoupila 8. května ve 23,01 hodin středoevropského času a tím byl vyhlášen Den vítězství v Evropě. Na území Protektorátu Čechy a Morava se bojovalo ještě do de facto do rána 9. května 1945, kdy se v Praze objevily sovětské tanky. V tehdejším Sovětském svazu byl (a je i v Rusku) Dnem vítězství nad fašismem 9. květen.
>
 
07.05.2017

Střimice málem vzala voda a zapomenuté výročí

text: (jjk), foto: M.J. Střimice málem vzala voda a zapomenuté výročí
Tak téměř za vteřinu dvanáct se podařilo odlétat kulatý jubilejní dvacátý ročník akrobatického Mosteckého poháru. Sice se mělo s létáním začít už v pátek 5.května 2017, ale černá mračna a velké množství dešťových kapek znamenala změnu programu. Ovšem v sobotu se sice všude postupně časilo a časilo až se vyčasilo, ale nad Mostem stále dlouho nic, až doslova za vteřinu dvanáct před zrušením závodů se mezi mraky na chvilku objevilo za mlžnou clonou i sluníčko a podařilo se stihnout odlétat dvě kola soutěže. Takže se nakonec jubilejní dvacátý Mostecký pohár dokončit podařilo, i když střimickou louku málem vzala voda.  
>
 
07.05.2017

H135 u letecké záchranky ve Francii

(red), www.accpr.cz H135 u letecké záchranky ve Francii
Tři vrtulníky Airbus Helicopters typu H135 dostali francouzští záchranáři ze SAF Group. První stroj má základnu v Toulouse, zatímco druhý a třetí vrtulník byl dodány pro zdravotníky v Alençonu a Besançonu. Jsou úplně prvními H135 nasazenými ve zdravotnických záchranných službách ve Francii.  
>
 
06.05.2017

Na křídle s vážkou

text, foto: (jjk) Na křídle s vážkou
Sice existuje jeden americký film s názvem „Na křídlech vážky“, ale aby nedošlo k záměně, zde se jedná o vážku, která je umístěna na křídle. A jedná se o vážku estonskou, která je grafickým symbolem nové estonské letecké společnosti Nordica, která nahradila zkrachovalou společnost Estonian Air. A právě letoun  společnosti Nordica se 3.května 2017 znenadání  a mimořádně objevil na pražském ruzyňském letišti.  
>
 
06.05.2017

Centrum testování leteckých motorů

(red), www.orbisavia.cz Centrum testování leteckých motorů
Na letišti v Hradci Králové by mělo vzniknout Evropské centrum vývoje, výzkumu a výroby moderních turbovrtulových leteckých motorů. To by mělo být dokonce jedno z nejmodernějších výzkumných center na světě a jeho provoz by měl být prakticky bezhlučný. Investice do evropského centra dosáhne výše přibližně dvě stě milionů.
>
 
05.05.2017

72. výročí Pražského povstání

(red), www.rozhlas.cz 72. výročí Pražského povstání
Český rozhlas uctí padlé hrdiny u příležitosti 72. výročí Květnového povstání českého lidu. Před historickou budovou Českého rozhlasu v Praze na Vinohradské ulici 12 se uskuteční se v pátek 5. května 2017 od 12,30 hodin tradiční pietní akt. Vzpomínkové ceremonie k uctění památky padlých v bojích o rozhlas v květnu roku 1945 se zúčastní čelní představitelé státu, zástupci Českého rozhlasu i pamětníci těchto událostí.
>
 
05.05.2017

U pomníčku

(red), www.airport-cb.cz U pomníčku

U příležitosti výročí konce II. světové války květiny opět ozdobily pomníčky, pamětní desky a památníky připomínající bývalé vojenské piloty, hrdiny II. světové války z Českobudějovicka, kteří bojovali a mnozí položili život za svobodu vlasti. Už tradičně zastavení se uskutečnilo u pamětní desky Prokopa Brázdy z Velešína, či ve Svatém Jáně nad Malší u pamětní desky Jana Čermáka. Nejdále se vzpomínkové květy dostaly až na Hojnou Vodu, kde ozdobily pamětní kámen věnovaný Františku Binderovi, příslušníku 311 sq. RAF, který zahynul v roce 1942. Účastníci pietního setkání si připomněli také památku Jaroslava Maňáka, průkopníka letectví na jihu Čech, který se významně zasloužil o vybudování letiště v Plané, stejně jako jeho syna Jiřího, stíhače RAF, který byl sestřelen a část války prožil v zajetí. 

>
 
04.05.2017

Slavnosti svobody v Plzni začínají

(red), www.slavnostisvobody.cz Slavnosti svobody v Plzni začínají
Oslavy 72. výročí osvobození americkou armádou se v Plzni uskuteční od pátku 5. do pondělí 8. května 2017 a nabídnou řadu tradičních akcí, jako jsou vojenské dobové kempy, vzpomínkové akty, setkání s veterány, Convoy of Liberty, prezentace Armády České republiky a další, ale také mnoho atraktivních novinek. Návštěvníci oslav se mohou těšit na rodinnou soutěž Operace Anthropoid, výstavu snímků z nasazení českých vojáků v zahraničních misích, DEPO Street Food Market, a bohatý kulturní program.
>
 
03.05.2017

Aero živí šance na výrobu desítek nových letadel

www.e15.cz Aero živí šance na výrobu desítek nových letadel
Vodochodská továrna oslaví za dva roky 100 let od svého založení. Historicky největšímu producentovi cvičných proudových letadel na světě se po roce 1989 přestalo dařit. Pomoc od státu ani partnerství s americkým Boeingem očekávání nesplnily. Nyní se firma snaží chytit druhý dech, obnovila výrobu proudových strojů. Po třinácti letech otevřela linku na bitevníky L-159 a první nový předala irácké armádě. Více čtěte v E15: Aero živí šance na výrobu desítek nových letadel.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

16. - 26. srpna 2017

9. FAI Mistrovství Evropy 2017 v MPGL

Břeclav

9. FAI Mistrovství Evropy 2017 v motorovém paraglidingu - 6th FAI European Paramotor Championships 2017, Letiště Břeclav, www.laacr.cz, http://paramotory.kubista.info/, www.epc2017.cz

 
detail akce
soutěž - MPGL
 
24. - 26. srpna 2017

Mistrovství ČR v letecké akrobacii 2017 na kluzácích

Jindřichův Hradec

Mistrovství České republiky v letecké akrobacii na kluzácích kategorie Sportsman a Intermediate, Letiště Jindřichův Hradec, www.aecr.cz, www.aerobatic.cz, www.lsc.cz, www.letistejh.cz, www.leteckaakrobacie.cz

 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
24. - 27. srpna 2017

Balony nad Telčí 2017

Telč

Dvacáctý první ročník setkání příznivců horkovzdušných balónů z celé republiky, Telč a okolí, www.telc.balon.cz; www.balon.cz

 
detail akce
soutěž - balony
 
26. srpna - 2. září 2017

10.Gradient Grand Prix & Pohár Metoděje Vlacha 2016

Mladá Boleslav - Bezděčín

Tradiční plachtařská soutěž, Letiště Mladá Boleslav – Bezděčín, www.akmb.cz, www.soaringspot.com, www.gliding.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
26. srpna 2017 10:00-17:00

15. Letecký den Olomouc 2017

Olomouc - Neředín

Město Olomouc a Hanácký letecký klub pořádají Letecký den s doprovodným programem a leteckými ukázkami, Letiště Olomouc - Neředín, www.olomouc.eu, www.hao.cz, www.lkol.cz, www.letisteolomouc.cz

 
detail akce
letecký den
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

vgc vgc

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama