Aktuality RSS

20.08.2017

Malešice v zisku

(red), www.lompraha.cz Malešice v zisku
Státní podnik LOM Praha zaznamenal v roce 2016 rekordní zisk. A zisk státního podniku LOM Praha činil v loňském roce 97 milionů korun. Podnik tak udržel trend meziročního rostoucího zisku, když zisk z roku 2015 více než zdvojnásobil. Jedná se o nejvyšší dosažený zisk v historii podniku.
>
 
19.08.2017

Spitfire na počest Jaroslava Kudláčka

text: (jjk), foto: Milan Horys Spitfire na počest Jaroslava Kudláčka
V sobotu 19.srpna 2017 byla v Chrudimi odhalena pamětní deska připomínající památku plk. Jaroslava Kudláčka (* 9.12.1919 Chrudim -† 5.10.1945 Blackbushe), pilota 311. československé bombardovací perutě RAF, který zahynul při repatriačním letu 5. října 1945 jako kapitán letounu Consolidated Liberator GR VI, PP-N, KG867 krátce po startu z letiště Blackbushe v Hampshire, kdy letoun s třiadvaceti lidmi na palubě z technických důvodů havaroval (zahynuli všichni cestující). Vzhledem k tomu, že letoun Consolidated Liberator u nás není k mání, tak symbolický přelet nad Chrudimí, kde byla odhalena pamětní deska, a chrudimské letiště navštívil Radim Vojta a Spitfire Mk.XVIE TE184 G-MXVI (v barvách 9N-B, S/Ldr Otto Smik, 129. Squadron 1944). 
>
 
19.08.2017

Další nárůst v Tuřanech

(red), www.rlp.cz Další nárůst v Tuřanech
​Státní podnik Řízení letového provozu České republiky v první polovině roku 2017 zaznamenal nárůst poptávky po poskytování přibližovacích a letištních služeb na letišti Brno - Tuřany. Dosavadní vyhodnocení provozních i hospodářských výsledků střediska letových navigačních služeb Brno potvrzuje rostoucí atraktivitu tohoto letiště pro domácí i zahraniční zákazníky a velmi dobrou kondici mezinárodní letecké dopravy. 
>
 
18.08.2017

V Pardubicích tři měsíce do finiše

(red), www.airport-pardubice.cz V Pardubicích tři měsíce do finiše
Do otevření terminálu pardubického mezinárodního letiště zbývají poslední tři měsíce. Hrubá stavba nové letištní haly je hotová a probíhají v ní dokončovací práce. Po té bude nový terminál na letišti Pardubice předán civilnímu provozovateli letiště, firmě East Bohemian Airport, a v prosinci terminál odbaví první cestující. Tím se také završí mnohaleté úsilí o vybudování důstojného zázemí pro cestující. Doposud se na pardubickém letišti rekonstruovaly stávající objekty a přestavovaly do podoby odbavovací haly, tentokrát poprvé se jedná o zbrusu nový terminál tak říkajíc na zelené louce. 
>
 
17.08.2017

Přímo z Prahy do Filadelfie

(red), www.prg.aero Přímo z Prahy do Filadelfie
V roce 2017 bude mít Česká republika další přímou linsku se Spojenými státy americkými, a to s městem Filadelfie. Největší letecká společnost na světě American Airlines novou pravidelnou linku mezi pražským ruzyňským Letiště Václava Havla a letištěm Philadelphia International Airport bude spuštěna 4. května 2017. Nové spojení mezi těmito dvěma městy nabídne v letních měsících více než dva tisíce osm set míst týdně a provozována bude strojem Boeing 767-300, protože bude provozováva každý den, sedm dní v týdnu. Do Prahy bude spoj přilétat v 9,05 hodin a odlétat zpět do Filadelfie v 11,30 hodin.          
>
 
16.08.2017

Deset tisíc do Mnichova

(red), www.brno-airport.cz Deset tisíc do Mnichova
Brněnské letiště v těchto červencových dnech odbavilo desetitisícího cestujícího na lince Brno - Mnichov. Toto letecké spojení bude 16.listopadu 2017 v provozu přesně 2 roky. Na lince operují proudové letouny Embraer 135 o kapacitě 39 sedadel a větší Embraer 145 o kapacitě 49 míst a z hlediska dopravní obslužnosti jihomoravské metropole i celého regionu jde o významné spojení.
>
 
15.08.2017

Zákaz letové činnosti na ploše SLZ Milovice

(red), www.kr-stredocesky.cz Zákaz letové činnosti na ploše SLZ Milovice
Odbor majetku krajského úřadu Středočeského kraje, pověřený správou krajských majetků v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Mladá usnesením Rady Středočeského  kraje č. 011-16/2017/RK ze dne 4. 5. 2017, prodlužuje zákaz veškeré činnosti na ploše pro vzlety a přistání sportovních leteckých zařízení Milovice, vydaný dle rozhodnutí Odboru majetku s č.j. 083348/2017/KUSK ze dne 30. 6. 2017.
>
 
15.08.2017

Rekordní české nebe

(red), www.rlp.cz Rekordní české nebe
Státní podnik Řízení letového provozu České republiky zaznamenal v červenci nový provozní rekord za jeden měsíc a současně i nejvyšší počet letových pohybů za jeden den v českém vzdušném prostoru. Celkový počet pohybů nad Českou republikou v červenci 2017 poprvé v historii překonal hranici devadesáti tisíc a to devadesát tisíc a pět.  Jedná se o meziroční nárůst ve srovnání s červencem 2016 o 2,75 procenta. Tedy z 87 583 na 90 005.   
>
 
14.08.2017

Z Kolína do Rijeky i mimo sezonu

(red), www.eurowings.com Z Kolína do Rijeky i mimo sezonu
Letecký společnost Eurowings i nadále rozšiřuje zimní letový řád 2017/2018 a tak nabízí i nově spojení Kolína nad Rýnem s Rijekou i v zimním období, kdy sezonní spoje ostatní společnosti neprovozují. Od listopadu 2017 tak budou stroje létat každou středu, pátek a neděli z Kolína nad Rýnem / Bonnu k moři.
>
 
13.08.2017

Monitorování radiační situace

(red), www.nuvia.cz Monitorování radiační situace
Drones-G je modulární detekční systém pro monitorování radiační situace s využitím bezpilotních prostředků a společnost Nuvia a. s. ve spolupráci s Vojenským technickým ústavem letectva a protivzdušné obrany (VTÚL a PVO) předvedla v první polovině července předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, paní Daně Drábové, aktuální možnosti v radiační ochraně, zejména letecký monitoring a pozemní monitorovací a pozorovací systémy.
>
 
12.08.2017

Evektor v Oshkosh

(red), www.evektor.cz Evektor v Oshkosh
Kunovická firma Evektor se i v letošním roce účastnila letecké výstavy Oshkosh AirVenture 2017, která se konala tradičně na letišti Witman Regional  Airport ve státě Wisconsin ve dnech 24. až 30.července 2017. Evektor prezentoval v Oshkoshi svůj nejnovější lehký sportovní letoun Harmony LSA, schválený americkým leteckým úřadem FAA. Letoun Harmony LSA a jeho předchůdce SportStar (první na světě FAA schválenýletoun v kategorii LSA) si vybudovaly  reputaci mezi americkými leteckými školami a privátními piloty díky své vysoké výrobní kvalitě, provozní spolehlivosti prověřené v náročném provozu v leteckých škol, nízkým provozním nákladům a servisní podpoře poskytované v USA.
>
 
11.08.2017

Pokračuje soutěž o dostavbu terminálu v Budějovicích

(red), www.kraj-jihocesky.cz Pokračuje soutěž o dostavbu terminálu v Budějovicích
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal rozhodnutí, díky kterému může Jihočeský kraj dokončit soutěž na modernizaci letiště v Plané u Českých Budějovic. Jihočeský kraj může tak dokončit soutěž na modernizaci letiště v Plané u Českých Budějovic. Rozhodl o tom v úterý 8. srpna 2017 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Zamítl tak rozklad podaný sdružením společností Geosan Group a Habau CZ a potvrdil své dřívější rozhodnutí, že má být do hry vrácen vyloučený uchazeč společnost Hochtief CZ. 
>
 
10.08.2017

Trump ušetří na Air Force One. Koupí stroje určené pro zkrachovalou ruskou aerolinku

www.e15.cz Trump ušetří na Air Force One. Koupí stroje určené pro zkrachovalou ruskou aerolinku
Úřad amerického prezidenta oddaloval nákup dvojice nových letadel pro nejmocnějšího muže světa několik let. Prostoje způsobily, že americký prezident Donald Trump nyní létá v 30 let starém stroji, který z výroby převzal v roce 1990 George Bush starší. Nyní by však na nástupci mohly Spojené státy ušetřit. Boeing Bílému domu nabídl stroje, které si nestihla převzít již neexistující ruská aerolinka Transaero. Od té doby dvojice letadel čeká na nového zájemce. Více čtěte v E15: Trump ušetří na Air Force One. Koupí stroje určené pro zkrachovalou ruskou aerolinku.
>
 
09.08.2017

Devět let A380 u Emirates

(red), www.bestcg.com Devět let A380 u Emirates
Letoun Airbus A380 je ve službě u společnosti Emirates devět let a ačkoli výrobce rozhodně nemůže být spokojený s odbytem stroje, nebýt právě společnosti Emirates, které využívají téměř polovinu vyrobených, byl by to pro firmu Airbus ztrátový podnik. Emirates je největším provozovatelem letadel A380 s flotilou o 96 letounech a dalších 46 objednaných. Letecká společnost Emirates přepravila od roku 2008 už osmdesát milionů cestujících.  
>
 
08.08.2017

Výstava k 80. výročí ruzyňského letiště

(red), www.letisteslavi80.cz Výstava k 80. výročí ruzyňského letiště
Pro cestující i veřejnost byla před několika dny otevřena výstava k 80. výročí mezinárodního letiště Praha – Ruzyně, které dnes nese jmén Letiště Václava Havla Praha, které si letiště připomíná po celý tento rok. Návštěvníci výstavu najdou v příletové hale Terminálu 2 v prostoru vedle provozovny supermarketu Billa a kromě zajímavých snímků z historie, současnosti i budoucnosti letiště je zde možné vidět zajímavé artefakty z historie včetně uniforem.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

17. - 19. listopadu 2017

Evropský pohár na přesnost přistání MPG

Prostějov II. - Stichovice

8. ročník soutěže v motorovém paraglidingu Evropského poháru v přesnosti přistání MPG, Letiště Prostějov II. – Stichovice, www.deltaklub.cz, www.akstichovice.webnode.cz, www.laacr.cz

 
detail akce
soutěž - MPGL
 
23. listopadu 2017 17:00-19:00

Beseda na Albertově – Pavel Vančata

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Pavel Vančata – letecký badatel, člen Leteckého Spolku Praha, „Adolf Pravoslav Zelený MBE – navigátor 311Sq.“, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz

 
detail akce
společenská akce
 
25. listopadu 2017 10:00-22:00

Zavítání nebe na Rané

Raná u Loun – svah & Ponorka

Společné létání z Rané nebo Oblíku s motory i bez podle počasí (od 10,00 hod.) s přednáškou S.Mayera (od 17,15 hod.) a koncertem kapely, Letiště Raná u Loun – svah & Ponorka, www.rana-paragliding.cz, www.ranskahora.cz, www.zakladni-skola-letani.cz

 
detail akce
PGL
 
1. - 15. prosince 2017

Báječný svět létání

Praha 1

Multimediální výstava z leteckých expedic Flying Revue, letecké artefakty, prezentace videí, přednášky a besedy, Karolinum - Křížová chodba, Ovocný trh 5, Praha 1, http://bajecnysvetletani.fonio.cz/

 
detail akce
společenská akce
 
2. - 3. prosince 2017

Přibyslavská PPG palačinka 2017

Přibyslav - Hříště

Druhý ročník přesnosti přistání na "palačinku" s vyhlášením výsledků soutěže paramotorové XContest 2017, Letiště Přibyslav – Hříště, www.lkpi.cz

 
detail akce
MPGL
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama