Aktuality RSS

26.12.2017

Když na Štěpána silný vítr bouří, vinař smutně oči mhouří…

(jjk) Když na Štěpána silný vítr bouří, vinař smutně oči mhouří…

Svatí Štěpánové byli vlastně tři. Kromě Svatého Štěpána (Στέφανος), mučedníka žijícího v roce 1 až 35 (či 36, nebo 37, nebo 40) našeho letopočtu, to byl 23. papež Svatý Štěpán I., který svou funkci vykonával od 12. května 254 do 2. srpna 257, a třetím byl uherský král (Svatý) Štěpán I. (jehož předkřesťanské pohanské jméno bylo Vajk) z dynastie Arpádovců, zakladatel uherského státu, který do svého úřadu nastoupil v roce 1000, tedy před tisíci a šestnácti lety…

>
 
25.12.2017

Na Boží hod vánoční se nepracuje

(jjk) Na Boží hod vánoční se nepracuje

Na Boží hod vánoční by se nikde nemělo pracovat a všichni by měli zbožně rozjímat, a také ono se nic převratného v letectví nedělo, a si tedy patrně si to většina létavců vzala k srdci. Jen 25. prosince 1909 pražský deník Čas oznámil, že v Plzni Emanuel Kabát zhotovil úspěšně létající model letadla podle svého projektu. Jinde se, ale světnice ani zápraží se tento den nemetly a postele nestlaly. Nechodilo se ani po návštěvách a přišel-li přeci někdo, měl přinést koledu a popřát šťastných a veselých svátků narození Pána Krista. O božíhodové mši, zvané také „hrubá“ bývalo v kostele plno, zvlášť pak ve vinařských oblastech, kde se věřilo, že ozáří-li sluníčko během mše tvář pana faráře, předznamenává to hojnou úrodu dobrého vína. Tak ani my nebudeme pracovat… :-)

>
 
24.12.2017

Štědrý Humu humu Nuku nuku apua´a naděluje

(jjk) Štědrý Humu humu Nuku nuku apua´a naděluje

Opravdu štědrý Štědrý den měl 24.prosince 1915 průkopník české aviatiky, iniciátor vzniku pražského letiště ve Strašnicích a jeden z předních architektů výstavby československého vojenského letectva po roce 1918 Jindřich Kostrba. Na Štědrý den před pětadevádesáti lety Hptm.Kostrba získal, ještě co by příslušník rakouského letectva odznak polního pilota podle rozkazu PVBI Nr.214. A jako pilot byl během první světové války poměrně úspěšný, protože se mu během bojů podařilo sestřelit (potvrzeně) osm letounů nepřítele. Během války Kostrba létal na letounech Fokker A.III 03.51 a Hansa Brandenburg C.I 26.09. A po válce si naproti domu, kde bydlel (tehdy vila Vilhemina, č. p. 19, dnes ulice Ve stínu 1/192 u křižovatky s Černokosteleckou) zřídil ve Strašnicích, u tramvajové vozovny, vojenské letiště o rozměrech dvě stě krát padesát metrů. Hangárem byly stany na okraji letiště, velitelství kousek u hospody Na Vinici a „řídící věž“ mohl mít štábní kapitán Kostrba doma v pokoji, protože z okna vily bylo vidět přehledně na celé letiště. Letiště sice existovalo pouze jeden měsíc od začátku listopadu do 5. prosince 1918, ale svůj zápis do historie si rozhodně zaslouží, ale to je trochu jiná historie…

>
 
23.12.2017

UEC a GE Aviation Czech

(red), www.ge.com UEC a GE Aviation Czech
GE Aviation Czech a ruská Sjednocená motorová korporace (UEC), která zastřešuje ruskou motorovou výrobu, podepsali v listopadu Memorandum o porozumění. Podniky budou společně hledat příležitosti pro uplatnění turbovrtulových motorů v Rusku. Nejprve se přitom zaměří na identifikování oblastí synergie pro růst turbovrtulového portfolia na ruském trhu.
>
 
22.12.2017

Čerpání peněz pro obranu

(red), www.army.cz Čerpání peněz pro obranu
V pražském hotelu Pyramida proběhlo v uplynulých dnech setkání zástupců Ministerstva obrany se zástupci domácího obranného průmyslu, vysokých škol a dalších vědeckých a odborných společností. Setkání se zúčastnili ředitel odboru průmyslové spolupráce ministerstva Tomáš Kopečný, Tomasz Husak za Evropskou komisi, státní tajemník Úřadu vlády pro evropské záležitosti Aleš Chmelař a další zástupci ministerstva obrany. Ti zde představili, jak mohou pro svůj vývoj a výzkum v oblasti obranného průmyslu využít prostředky z Evropské unie.
>
 
21.12.2017

Patnáct milionů na Ruzyni

(red), www.prg.aero Patnáct milionů na Ruzyni
Letiště Praha 21.prosince 2017 překonalo hranici patnácti milionů odbavených cestujících, což je nejvíc za osmdesát let jeho existence. Největší letiště v České republice tak pokořilo teprve rok starý rekord z prosince loňského roku, kdy oznámilo třináct milionů odbavených cestujících. Provozně rekordní je pro Letiště Praha celý letošní rok.
>
 
21.12.2017

Nový pardubický terminál předán provozovateli

(red), www.airport-pardubice.cz Nový pardubický terminál předán provozovateli
Provozovatel pardubického mezinárodního letiště, společnost East Bohemian Airport, v posledních čtyřech týdnech přebírala týdnech od dodavatele novou odbavovací halu a ve středu 20.prosince 2017 Úřad pro civilní letectví oficiálně povolil testovací provoz terminálu. Pokud vše půjde podle předpokladů, měla by nová odbavovací hala přejít do plného provozu na konci ledna roku 2018.
>
 
20.12.2017

Bell V-280 Valor ve vzduchu

(red), www.bestcg.com Bell V-280 Valor ve vzduchu
Společnost Bell Helicopter (Textron Inc.), oznámila, že její nový letoun V-280 Valor provedl první úspěšný let. Bell V-280 Valor je letoun s otočnými rotory nové generace a je navržen tak, aby poskytoval bezkonkurenční obratnost, rychlost, dolet a nákladovou kapacitu za přijatelnou cenu. První let letounu V-280 představuje významný milník a pokrok v programu vývoje stroje a přivádí Bell Helicopter o krok blíže k vytvoření nové generace letadel s vertikálním vzletem pro americkou armádu.
>
 
19.12.2017

Wizz Air s evropskou cenou

(red), www.accpr.cz Wizz Air s evropskou cenou
Největší nízkonákladová letecká společnost ve střední a východní Evropě Wizz Air, se stala „Evropskou aerolinkou roku“, když ocenění od organizace Aviation 100 převzala v Londýně na slavnostním večeru konference Airline Economics Growth Frontiers 2017. Aviation 100 ocenila Wizz Air za mimořádně úspěšný rok, protože společnost v posledním roce přepravila rekordní počet cestujících, opět rozšířila svou rozsáhlou síť a na Dubai Airshow navíc oznámila nákup 146 letounů Airbus z rodiny A320neo.
>
 
18.12.2017

Panelová diskuse o využití 3D tisku

(red), www.sclp.cz Panelová diskuse o využití 3D tisku
Svaz českého leteckého průmyslu uspořádal před časem panelovou diskusi o využití 3D tisku v leteckém průmyslu. Hlavními tématy setkání, které proběhlo v nové budově Českého institutu robotiky, informatiky a kybernetiky ČVUT v Praze bylo, jak se dá tato technologie v letectví využít, jaká jsou její úskalí, a používají ji již české firmy, a jaká ji čeká budoucnost.
>
 
17.12.2017

Velký dárek k narozeninám

text, foto: (jjk) Velký dárek k narozeninám
Dne 13. prosince 1937 proběhla kolaudace českobudějovické letiště u Plané. A tak vlastně k osmdesátým narozeninám byla symbolicky 12. prosince 2017 zahájená poslední etapa výstavby a modernizace tohoto největšího jihočeského letiště. Za těch osmdesát let uplynulo mnoho vody a historie českobudějovického vzduchoplavectví (a i tohoto letiště) vydalo na několik publikací. Ostatně i v tomto roce jedna taková, z pera Miroslava Irry a Martiny Vodičkové (s titulem „Osmdesát let letiště České Budějovice“), k těmto narozeninám letiště vyšla. Ale i tak není od věci, několika větami, si stručně osmdesát let tohoto českobudějovického letiště připomenout. Když už má ty kulaté narozeniny, ke kterým dostalo, tedy dostane i ten nový terminál.   
>
 
17.12.2017

Walter na Uralu

(red), www.ge.com Walter na Uralu
Výrobce turbovrtulových motorů GE Aviation Czech (de facto pokračovatel slavné tradice firmy Walter/Motorlet) spojil síly s ruskou firmou UZGA. Souvisí to logicky i s aktivitami obou firem spojenými s výrobou letadel L-410 v Kunovicích. V praxi to znamená, že Uralský závod pro civilní letectví UZGA z Jekatěrinburgu se stává autorizovaným servisním centrem společnosti GE Aviation Czech pro Ruskou federaci. Dohoda mezi oběma stranami byla podepsána v listopadu na česko-ruském podnikatelském fóru v Moskvě. 
>
 
16.12.2017

Šest křížků tažného koně

text, foto: (jjk) Šest křížků tažného koně
Dnes je to už jen občasný návštěvník tuzemských letišť, ale vždy zaujme zvukem svých motorů a i černou stopou, za těmi motory se linoucími. V československém a posléze českém a slovenském vojenském letectvu létaly tyto stroje pouze dva a tak dnes ty sporadické návštěvy našich letišť už jen osvěžují stroje ukrajinských a běloruských společností (a výjimečně i některých dalších). Tento čtyřmotorový stroj se vznesl do nebes poprvé 16. prosince 1957, což znamená, že 16. prosince 2017 oslavil šedesáté narozeniny.
>
 
16.12.2017

Další oběť berlínské epidemie

text, foto: (jjk) Další oběť berlínské epidemie
V pátek 27.října 2017 před půlnocí přistál na letišti Berlin-Tegel poslední let společnosti Air Berlin a společnost se definitivně odebrala do učebnic historie letecké dopravy. Spolu s touto společností se do historie odebrala do historie i společnost Belair a ukončení protozu Air berlin se i fatálně podepsala na ukončení činnosti další švýcarské společnosti Darwin Airline. Ale i přes své dobré ekonomické výsledky pád mateřské společnosti nakonec nepřežila ani letecká společnost založená bývalým automobilovým závodníkem Niki Laudou Niki Luftfahrt GmbH, známá jako Fly Niki. Ta ukončila činnost ve středu 13. prosince 2017.
>
 
16.12.2017

Holding Czechoslovak Group koupil ELDIS Pardubice

(red), www.czechoslovakgroup.cz Holding Czechoslovak Group koupil ELDIS Pardubice
Holding Czechoslovak Group (CSG) koupil stoprocentní podíl společnosti ELDIS Pardubice, s.r.o. od jejích majitelů a zakladatelů. ELDIS je významným českým výrobcem letištních radarů vyvážející své výrobky do několika desítek zemí. CSG je holding průmyslových a obchodních společností sídlících zejména v České republice a na Slovensku, do kterého patří například automobilky Tatra Trucks a Avia Motors nebo Elton hodinářská, výrobce hodinek Prim. 
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

21. března 2018 16:00-19:00

Dny otevřených dveří na VŠO

Praha 1 – Nové Město

Den otevřených dveří - Vysoká škola obchodní v Praze, o.p.s., Praha 1 – Nové Město (Spálená 76/14, v místnosti S1 ve 4.patře), www.vso.cz

 
detail akce
společenská akce
 
22. března 2018 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Jacek Kerum

Praha 2 (ČVUT Fd)
Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Jacek Kerum – Ústav fyziky atmosféry AV ČR; Nebezpečné meteorologické jevy, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/
 
detail akce
společenská akce
 
24. března 2018 10:00-18:00

Akce Záložka Vyškov

Vyškov

Seminář a školení o bezpečnosti létání s možností vyzkoušet odhoz záložního padáku na lanové dráze z parašutistického trenažéru, Letiště Vyškov, (paramotory@laacr.cz), www.laacr.cz

 
detail akce
PGL
 
24. března 2018 10:00-22:00

Mít křídla - X. ročník festivalu amatérských leteckých filmů

Dolní Dobrouč

Spolek přátel vzduchoplavby Letohrad a ORFilm pořádá amatérský filmový festival s leteckou tematikou „MÍT KŘÍDLA“ (poslední termín přihlášení je do 11. 3. 2018 pardpsv@seznam.cz, Dolní Dobrouč (kino), www.spvletohrad.cz, www.orfilm.eu

 
detail akce
film
 
24. - 25. března 2018

Balóny nad Prahou 2018 ZMĚNA !!!

Praha

Fundraisingová akce Českého balónového svazu jejíž cílem je zvýšit povědomí o balónovém sportu a využít tuto akci k podpoře Dětského centra Paprsek (ZRUŠENÝ TERMÍN 3.-4.3., 10.-11.3. a 17.-18.3.2018), Startoviště Praha (místo bude upřesněno podle počasí), www.balonynadprahou.cz

 
detail akce
balony
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama