Aktuality RSS

24.10.2017

Elektrickým letadlem do pěti let? Boeing investuje do dopravní revoluce

www.e15.cz Elektrickým letadlem do pěti let? Boeing investuje do dopravní revoluce
Odvětví letecké dopravy patří mezi jedny z mála, které v současnosti neprochází významnými změnami. Princip dvouproudového motoru je desítky let známý, i přesto se výrobci snaží spíše pouze o jeho evoluci a zvýšení efektivity. V průběhu následující dekády má však i letecký průmysl zachvátit revoluce v podobě strojů s elektrickým pohonem. Ty první mají vzlétnout do pěti let. Více čtěte v E15: Elektrickým letadlem do pěti let? Boeing investuje do dopravní revoluce.
>
 
23.10.2017

Air Canada Rouge bude létat víc

(red), www.prg.aero Air Canada Rouge bude létat víc
Kanadská letecká společnost Air Canada Rouge oznámila, že zvýší počet spojení mezi pražským ruzyňským letištěm a Torontem. V rámci letní letové sezony 2018 si budou cestující moci vybrat až z pět letů týdně, což je o dva více než společnost nabízela dosud. A tak se bude Boeing 767 Air Canada Rouge v Praze objevovat v pátek a v neděli a doplní tak stávající spojení v pondělí, ve čtvrtek a v sobotu.
>
 
23.10.2017

Údržba hlavní ruzyňské dráhy 06/24

(red), www.prg.aero Údržba hlavní ruzyňské dráhy 06/24
V termínu od 23.října do 27.října 2017 do odpoledních hodin bude probíhat pravidelná podzimní uzávěra hlavní dráhy pražského ruzyňského letiště RWY 06/24. Po tuto dobu bude provoz směřován pouze na vedlejší vzletovou a přistávací dráhu 12/30, jejíž letové koridory vedou nad Prahu a v opačném směru na Kladno.
>
 
22.10.2017

Po šestadvacáté

text, foto: (jjk) Po šestadvacáté
Už před čtvrtstoletím v roce 1992 se konal první ročník výstavy a veletrhu pro modeláře Model Hobby (viz. Model Hobby 92). Během těch let se na, původně modelářskou akci, nabalily další výstavy, veletrhy a kontraktační prezentace a Model Hobby je jen jednou z několika akcí, které však ještě nemají takovou tradici. Prodejní modelářský kontraktační veletrh tak možná modelářům srdcařům může připadat trochu upozaděný mezi paralelními veletrhy a výstavami, ač tomu tak úplně není. Ale na druhou stranu, která podobná prezentace se dožila takové dlouhověkosti jako Model Hobby slavící své šestadvacáté narozeniny od 19. do 22.října 2017.  
>
 
22.10.2017

LOM a PKO

(red), www.lomtrade.cz LOM a PKO
V rámci sezóny 2017/2018 Pražského komorního orchestru (PKO) proběhnou čtyři koncerty kalendářního roku 2017 pro české válečné veterány. Myšlenka koncertů se zrodila po dohodě Ministerstva obrany České republiky a vedení firmy LOM Praha Trade. Váleční veteráni se tak účastnili vybraných koncertů PKO už v uplynulé sezoně a návštěvnost předčila veškerá naše očekávání, takže se v této tradici bude pokračovat. 
>
 
21.10.2017

Luthansa koupila část Air Berlin

(red), www.airberlin.com Luthansa koupila část Air Berlin
V minulém týdnu německá letecká společnost Lufthansa podepsala dohodu o koupi velké části krachující společnosti Air Berlin. Lufthansa by tak měla získat 81 ze 130 letadel společnosti Air Berlin což by mohlo zachránit téměř šest a půl tisíce pracovních míst, ze stávajících osmi tisíc a transakce by se měla pohybovat kolem 210 miliónů euro, což je 5,44 miliard korun. U Lufthasy budou stroje zařazeny do flotily dceřiné společnosti Eurowings.
>
 
20.10.2017

Trenérova křídla slaví sedmdesáté narozeniny

text, foto: (jjk) Trenérova křídla slaví sedmdesáté narozeniny
Dne 20.října 1947 poprvé vzlétl z továrního letiště v Otrokovicích prototyp letounu Zlin Z-26 pilotován Ladislavem Švábem. Začala tak dlouholetá historie letounu, která vlastně trvá dodnes. A leckdy se už po léta vyřazené stroje vrací na oblohou po opravách a repasích, takže se zdá, že ani sedmdesátiletý stroj, a jeho mladší sourozenci se do důchodu nechytají a jistě dlouho ani chystat nebudou. Tedy dokud bude možné sehnat správné použitelné motory, nebo to drak letounu dovolí…  
>
 
20.10.2017

EasyJet chce do deseti let létat elektrickými letouny. Mají být tišší a levnější

www.e15.cz EasyJet chce do deseti let létat elektrickými letouny. Mají být tišší a levnější
Britská nízkonákladová aerolinka EasyJet se spojila s americkou společností Wiright Electric, která vyvíjí letadlo poháněné bateriemi. Takové stroje by měly obsloužit krátké trasy do dvou hodin, píše britský list The Guardian. První lety by měly začít do deseti let, oznámila letecká společnost. Více štěte v E15: EasyJet chce do deseti let létat elektrickými letouny. Mají být tišší a levnější.
>
 
19.10.2017

Na Karlovarsko se vrací armáda

(red), www.army.cz, www.kr-karlovarsky.cz Na Karlovarsko se vrací armáda

V rámci obnovení struktury záložních letišť bylo v posledních dnech rozhodnuto, že karlovarským letištěm je počítáno jako s jedním ze záložních armádních letišť a proto se zde uvažuje o zřízení malého detašovaného pracoviště vzdušných sil. Svojí lokací má letiště ideální podobu a může zde přistát prakticky všechna současná letecká technika využívaná českou armádou. Dohodli se na tom hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová, ministr obrany Martin Stropnický, ministr dopravy Dan Ťok a náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Josef Bečvář. 

>
 
18.10.2017

V Jihlavě bude asfalt

(red), www.jihlava.cz V Jihlavě bude asfalt
Letiště Jihlava – Henčov se po několika letech dočká zpevněné vzletové a přistávací dráhy, do budoucna i osvětlené. Souvisí to se snahou ministerstva obrany obnovit sít takzvaných záložních letišť. Zástupci města Jihlava a ministerstva obrany se dohodli, že jihlavské letiště bude vedeno jako tzv. záložní, a může tak být využito při obraně státu. Poslouží záchranářům a hasičům, dál bude k dispozici civilnímu létání jako dosud. Zásadním způsobem to však mění situaci ve snaze města letiště modernizovat a vybudovat zde zpevněnou startovací a přistávací plochu.
>
 
17.10.2017

Splín ovlivňuje cestování?

(red), www.bestcg.com Splín ovlivňuje cestování?
Data společnosti Kiwi.com ukazují, že cestujícím na dovolenou v červnu, trvá průměrně dvacet tři dní, než si zarezervují další let. Na druhou stranu ti, kteří měli dovolenou v srpnu, si rezervovali druhý let v průměru jen za jedenáct dní. Podle zmíněné společnosti stres, menší motivace, problémy se spánkem a chuť znova vyrazit pryč mohou být některé typické symptomy prožívané po návratu z dovolené, nazývané běžně jako "post holiday syndrom“. Podovolenkový splín se častěji projevuje na konci léta než jeho začátkem. 
>
 
16.10.2017

Czechoslovak Group v Srbsku

(red), www.czechoslovakgroup.cz Czechoslovak Group v Srbsku
Skupina MSM Group, slovenská část holdingu Czechoslovak Group (CSG), uspěla ve výběrovém řízení a převzala do svého vlastnictví společnost IMK 14. Oktobar. Tradiční srbská společnost se před dvěma lety dostala do konkurzu a radikálně omezila svou produkci. Průmyslový holding CSG, který v České republice i na Slovensku zachránil několik tradičních průmyslových firem, tak rozšířil své aktivity mimo území bývalého Československa. V srbském podniku plánuje v nejbližší době obnovení výroby. 
>
 
15.10.2017

Jan Antonín s pozdními letními paprsky

text, foto: (jjk) Jan Antonín s pozdními letními paprsky
Ještě poslední hřejivé paprsky léta, když se už hodně brzy sklání sluníčko k západu, prohřály sobotu 14.října 2017 letiště na Točné. A tak se v poměrně rychle zapadajícím říjnovém slunci provětral domácí letoun Lockheed Electra 10A OK-CTB/N241M odrážející jako zrcadlo veškeré okolí. Bylo to symbolicky skoro poslední letošní připomenutí osmdesátého výročí slavné cesty Jana Antonína Bati kolem světa. Ke slavnému příletu do Československa došlo sice 1.května 1937 (v Otrokovicích se také tento den Electra objevila). Ale protože tento Baťův letoun je víceméně celou sezonu někde mimo svou mateřskou základnu, tak jednou z mála možností si ho prohlédnout na zemi, i ve vzduchu v Praze, byla právě ta točenská sobota 14.října 2017.
>
 
15.10.2017

Průmyslový den v Lucembursku

(red), www.mocr.cz Průmyslový den v Lucembursku
Historicky první Průmyslový den České republiky se uskutečnil v lucemburském Capellenu. Tuto akci pořádalo Ministerstvo obrany České republiky a Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ve spolupráci s NATO Support and Procurement Agency.
>
 
14.10.2017

Bratislavský rekord

(red), www.bts.aero Bratislavský rekord
Bratislavské letiště M.R. Štefánika zaznamenalo v září roku 2017 nejvíce cestujících za posledních devět let. Během rekordního září vybavilo dohromady 220 543 cestujících, což je o šestnáct procent více než loni. A rostlo i množství odbaveného nákladu, protože v devátém měsíci tohoto roku letiště odbavilo o dvacet procent více zboží, než ve stejném období loni (celkem 2 131 tun).
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

20. ledna 2018 10:00-14:00

Otevřený slet combatů 310 sq.

Praha 5 Zličín (Sobínka)

Přátelský souboj 310. stíhací je skupiny RC modelářů z letiště Sobínka, Modelářské letiště Sobínka Praha 5 Zličín, www.310sq.cz, www.sobinka.eu

 
detail akce
letecké modelářství
 
24. ledna 2018 16:00-19:00

Dny otevřených dveří na VŠO

Praha 1 – Nové Město
Den otevřených dveří - Vysoká škola obchodní v Praze, o.p.s., Praha 1 – Nové Město (Spálená 76/14, v místnosti S1 ve 4.patře), www.vso.cz
 
detail akce
společenská akce
 
7. února 2018 16:00-19:00

Dny otevřených dveří na VŠO

Praha 1 – Nové Město
Den otevřených dveří - Vysoká škola obchodní v Praze, o.p.s., Praha 1 – Nové Město (Spálená 76/14, v místnosti S1 ve 4.patře), www.vso.cz
 
detail akce
společenská akce
 
10. února 2018 19:30-23:59

XXVII. reprezentační letecký ples

Praha 1 (Palác Lucerna)

Český svaz letectví z.s., společnost Aviatik s.r.o., ve spolupráci s Velitelstvím vzdušných sil AČR, LAA ČR, AeČR pořádají tradiční reprezentační letecký ples, hraje Orchestr Karla Vlacha, Praha 1 Nové město, Palác Lucerna, www.aviatik.cz, www.ticketpro.cz

 
detail akce
společenská akce
 
10. února 2018 20:00-23:59

VII.Letecký ples

Rakovník

Letecký ples Aeroklubu Rakovník s vystoupením nejen modelářů, hraje Ideal Band, průvodním slovem Marcely Škábové a tancem a ve stylu filmu Pomáda, Kulturní centrum Rakovník, www.aeroklub-rakovnik.cz, www.kulturnicentrum.cz

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama