Aktuality RSS

03.04.2017

Od dubna je v provozu nový simulátor L-410

(red), www.catc.cz Od dubna je v provozu nový simulátor L-410
Czech Aviation Training Centre (CATC), dceřiná společnost státního podniku Řízení letového provozu, začala od 1. dubna 2017 s výcvikem pilotů na letovém simulátoru L-410, který tak říkajíc na klíč vyrobila na zakázku kanadská společnost CAE. Simulátor splňuje veškeré předpisové požadavky pro nejvyšší úroveň těchto zařízení dle standardů ICAO, EASA i FAA.
>
 
02.04.2017

Aero L-159 Alca zpět do výroby

(red), www.aero.cz Aero L-159 Alca zpět do výroby
Vodochodská letecká továrna Aero Vodochody Aerospace a.s. představila nově vyrobený letoun Aero L-159 v pátek 31.března 2017. Stalo se tak třináct let po ukončení sériové výroby letounů L-159 a nyní je Aero Vodochody připraveno znovu začít dodávat nové letouny tohoto typu. V roce 2016 Aero Vodochody vyrobilo a dodalo dvoumístnou verzi L-159 jednomu ze svých zahraničních zákazníků, a tento letoun se stal také tím, který byl představen představitelům státu. Díky tomu, že se na trhu s letadly této kategorie změnila situace, bude podle poptávky zákazníků, možné se vrátit k sériové výrobě těchto letounů, které doplní s největší pravděpodobností i výrobu modernizované verze L-39NG.
>
 
02.04.2017

Pět let s programem

(red), www.skyteam.com Pět let s programem

Před pěti lety představil SkyTeam program SkyPriority a jako vůbec první globální letecká aliance začal nabízet přednostní výhody pro nejlepší zákazníky. Program SkyPriority usnadňuje létání cestujícím první třídou, třídou Business a členům programu Elite Plus u všech členských leteckých společností SkyTeamu. V současnosti je k dispozici na více než tisíc letištích na celém světě.

>
 
01.04.2017

První pomoc se snesla z nebe

text, foto: (jjk), Denní Telegraf: sobota 2.září 1995; První pomoc se snesla z nebe
Dnes 1.dubna 2017 slaví Letecká záchranná služba třicáté narozeniny, ale tehdy byla ještě letecká záchranka mladá. Psal se rok 1995 a Letecká záchranná služba existovala v Československu téměř šest let a následně v samostatných republikách dva roky. Tedy celkem osmým rokem. V té době už samozřejmě byla střediska Letecké záchranné služby rozprostřena stejně jako jsou dnes, jen s tím rozdílem, že teprve nedávno ukončilo činnost středisko Kryštof 17 v Havlíčkově Brodě. Jedním z důvodů byl překryv se střediskem v Jihlavě a druhým to, že i vojenské letectvo v Havlíčkově Brodě utlumilo svou činnost. A do (dnes už neexistujícího) periodika Denní telegraf jsem tedy 2.září 1995 o letecké záchrance cosi o historii a činnosti sepsal. Při těch třicátých narozeninách se možná dvaadvacet let stará vzpomínka hodí… 
>
 
01.04.2017

Výsledky zkušebního provozu letecké záchranné služby v ČSSR

(jjk), Letectví+kosmonautika 3/88 Výsledky zkušebního provozu letecké záchranné služby v ČSSR
Na „Apríla“ 1.dubna 1987 v 7 hodin a 15 minut, byl v Praze spuštěn zkušební provoz letecké záchranné služby pro oblast hlavního města a Středočeský kraj. Cílem bylo ověřit činnost a efektivnost letecké záchranky v československých podmínkách a celému, v té době vlastně experimentu,  předcházela rozsáhlá příprava sestávající ze zabezpečení financí, provozovatele vrtulníku, speciální zdravotnické výstroje a její zástavby, zdravotnické prověrky a vyškolení personálu, přípravy přistávacích ploch, organizace systému letecké záchranné služby a v neposlední řadě z koordinace všech provozních služeb. K 1. červenci 1987 pak probíhal zkušební provoz i ve Středoslovenském a Východoslovenském kraji. Zhodnocení tohoto zkušebního provozu zveřejnil časopis Letectví + kosmonautika ve svém třetím čísle v roce 1988. V každém případě byl 1.dubna 1987 položen fundamentální základ dalšího pilíře zdravotnické služby, která, i přes mnohá příkoří v posledních měsících, patří k těm nejlepším a neprofesionálnějším v Evropě….
>
 
01.04.2017

Letecké služby pro čs.zdravotnictví

(jjk), Letectví+kosmonautika 1/87 Letecké služby pro čs.zdravotnictví
Ještě daleko před 1.dubnem 1987, když se spustil zkušební provoz letecké záchranné služby v Československu se experimentovalo jak se zásahy vrtulníků, nebo tzv.sekundárními lety letadel. Tyto jednotlivé zásahy se postupem let vyhodnocovaly, podobně jako všechny dostupné zkušenosti ze zahraničí. A až po té se odborníci rozhodli, že tedy určí den „D“, hodinu „H“ a minutu „M“ a spustí tedy tuto bohulibou službu i v Československu, která se právě na „Apríla“ 2017 dožívá třiceti let. Letecká záchranka sice začala létat až v dubnu 1987, ale už v lednovém čísle časopisu Letectví+kosmonautika bylo čtenářstvo seznámeno s představami a plány, jak by měl tento systém v Československu fungovat… 
>
 
01.04.2017

Letiště má na přípravu ranveje dalších pět let

www.e15.cz Letiště má na přípravu ranveje dalších pět let
Ministerstvo životního prostředí prodloužilo pražskému letišti platnost ekologického stanoviska. Vedení Letiště Praha si může oddechnout a dál bez stresu připravovat stavbu paralelní vzletové a přistávací dráhy. Ministerstvo životního prostředí po několikaměsíčním posuzování prodloužilo platnost klíčového souhlasu se stavbou z hlediska vlivů na životní prostředí (EIA). Více čtěte v E15: Letiště má na přípravu ranveje dalších pět let.
>
 
31.03.2017

Germania absolvovala inaugurační let až 30.března 2016

(red), www.airport-k-vary.cz Germania absolvovala inaugurační let až 30.března 2016
Tak jak mělo, podle letového řádu přistálo 30.března 2017 ve 20,15 hodin letadlo Boeing 737-700 D-AGEL na lince ST8420 německé společnosti Germania ( www.flygermania.com) na letišti Karlovy Vary-Olšová Vrata. Oficiálně tak byl zahájen provoz na nové pravidelné letecké linky Düsseldorf – Karlovy Vary. Po odbavení a nastoupení cestujících na trase Karlovy Vary – Düsseldorf odletěl stroj na lince ST8421 zpět do Düsseldorfu. Karlovarský kraj plánuje v budoucnu usilovat o mnohem větší využití kapacity mezinárodního letiště v Karlových Varech.
>
 
31.03.2017

Wizz Air s pojišťovnou

(red), www.accpr.cz Wizz Air s pojišťovnou

Letecká společnost Wizz Air před časem uzavřela partnerství s pojišťovnou Chubb. V rámci nově navázané spolupráce bude poskytovat svým zákazníkům cestovní pojištění a pojištění pro případ zrušení letu. Cestující, kteří si zarezervují letenku na portálu wizzair.com nebo prostřednictvím aplikace Wizz Air pro mobilní telefony, mohou nyní uzavřít také cestovní pojištění nebo pojištění zrušení letu, nebo obojí, v závislosti na jejich lokalitě, poskytované pojišťovnou Chubb. 

>
 
30.03.2017

Mobilní aplikace záchranka slaví roční narozeniny

(red), www.zachrankaapp.cz Mobilní aplikace záchranka slaví roční narozeniny

Aplikace Záchranka slaví první rok od svého spuštění. Za dvanáct měsíců má za sebou 333 000 stažení (256 000 Android, 69 000 iOs, 8 000 Windows Phone) a sedm tisíc nouzových volání, ze kterých byly v 750 případech vyslány zdravotnické záchranné služby na pomoc pacientovi. O úspěchu aplikace svědčí nejen několik prestižních ocenění, ale především reálné příběhy lidí, kterým aplikace skutečně pomohla zachránit život. 

>
 
29.03.2017

Cvičení v Brně

(red), www.brno-airport.cz Cvičení v Brně
Ve druhé polovině března proběhlo na brněnském letišti v Tuřanech cvičení slořek Integrovaného záchranného systému, jehož tématem byla havárie letounu s letištním autobusem. Cílem bylo trénovat, jak rychle, efektivně a bezpečně zlikvidovat požár, který vznikl po střetu letounu s autobusem. Cvičení mělo procvičit nejen připravenost letištních hasičů, ale i koordinaci s dalšími složkami Integrovaného záchranného systému.
>
 
28.03.2017

Betonová dráha patří Chebu a bude se rekonstruovat

(red), www.cheb.cz Betonová dráha patří Chebu a bude se rekonstruovat
Dlouholeté jednání o osudu chebského letiště se v únoru podařilo posunout o výrazný krok dopředu. I když se jednání bezúplatném převodu především betonové vzletové a přistávací dráhy, která už akutně potřebuje rekonstrukci, táhla několik let, nyní se ji konečně městu Cheb podařilo získat a na řadu může přijít oprava betonu. Chebské letiště má statut veřejného vnitrostátního. Jeho provozovatelem je Aeroklub Karlovy Vary a správcem chebský Ultralight club.
>
 
27.03.2017

Nový tendr na LZS v Ústí

(red), www.mzcr.cz Nový tendr na LZS v Ústí
Ministerstvo zdravotnictví České republiky vyhlásilo nové výběrové řízení na provozovatele letecké záchranné služby ze základny v Ústí nad Labem. Vítěz by podle zadání měl provoz zajistit od července letošního roku do konce roku 2020. Vyplývá to z oznámení, které ministerstvo zveřejnilo ve věstníku veřejných zakázek. Předpokládaná hodnota zakázky je 168 milionů korun a zájemci se mohou hlásit do 10.května 2017. Hlavním kritériem pro výběr vítěze je opět nejnižší cenová nabídka.
>
 
26.03.2017

VÝletNÍČEK

Ve všední den do Líní s Michalem Slabým VÝletNÍČEK
VÝletNÍČEK názorů a postřehů. Magazín není primárně odborným periodikem, ale přináší spíš informace ze všech možných koutů, kde se co třeba děje, něco z různých soutěží a podobně. Od samého počátku je zaměřen především osvětově a se snahou se podělit o vlastní postřehy a pocity na různých letištích VÝletNÍČEK začal drobnými postřehy zaplňovat jeden mladý vzduchoplavec, který rád navštěvuje zajímavá, nebo atraktivní tuzemská letiště (pokud čas dovolí). Jedná se o víceméně o subjektivní dojmy a pocity z toho kterého navštíveného letiště. Ostatně někdy první a osobní pocit a dojem z letiště vydá za mnoho stránek odborného pojednání.      

 

>
 
26.03.2017

Tuřany v nové sezoně

(red), www.brno-airport.cz Tuřany v nové sezoně
V neděli 26. března 2017 vešel v platnost letní letový řád na brněnském letišti v Tuřanech, stejně jako na dalších českých letištích. Letní letový řád letos nabízí celkem 26 destinací, do kterých si lidé mohou v průběhu letní sezóny zaletět. V létě je očekáván velký zájem například o Burgas, který každoročně patří k nejnavštěvovanějším místům a k nejoblíbenějším zemím patří tradičně Řecko nebo Španělsko. Proti roku 2016 je v nabídce více letů na Palma de Mallorku, kam budou létat tři linky týdně, anebo čtyřikrát za týden do turecké Antalye.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

17. - 25. června 2017

3. Oblet republiky

Karlovy Vary – Hory (& Česká republika)

Letecký spolek Hory pořádá další setkání větroplachů směrem od Karlových Varů na okruh kolem České republiky (Erpužice, Staňkov, Strakonice, Kramolín, J.Hradec, Znojmo, Kraví Hora, Přerov, Slušovice, Zábřeh, Dětřichov, Letovice, Ústí n.Orlicí, Chvojenec, Vrchlabí, Všeň, Ústí n.Labem, Charvátce, Žatec, Hory), start letiště Letiště Karlovy Vary - Hory (a další), www.lsh.websnadno.cz

 
detail akce
slet
 
22. - 24. června 2017

Mistrovství ČR 2017 v letecké rally

Rakovník

Mistrovství České republiky v letecké rally motorových letounů, Letiště Rakovník, www.aeroklub-rakovnik.cz, www.aecr.cz, www.flynavigation.eu

 
detail akce
soutěž – rally
 
22. - 25. června 2017

XV. Bělské balónové hemžení 2017

Bělá pod Bezdězem

Tradiční akce Balloon Clubu Bílá Hlína v Bělé pod Bezdězem se zajímavými soutěžemi, balonovou poštou atp., Startoviště Bělá pod Bezdězem – hřiště U háječku, www.bcbh.cz

 
detail akce
balony
 
24. června 2017 09:00-19:00

Den otevřených dveří letiště Luhačovice

Luhačovice - Biskupice
Po několikaletém úsilí se Aeroklubu Holešov (dnes Luhačovice) podařilo postavit nové letiště a uspořádat první Den otevřených dveří; přilétnuvší by si měli zarezervovat místo na stojánce na e-mail: aeroklubluhacovice@gmail.com (typ letadla, čas příletu a odletu), Letiště Luhačovice – Biskupice, Facebook AK Luhačovice, www.luhacovice.cz/3692a-den-otevrenych-dveri-letiste-luhacovice
 
detail akce
společenská akce
 
24. - 25. června 2017

100 let 1. vojenského letiště

Cheb - Horní Dvory

Největší letecká událost roku 2017. Oslava 100 let 1. vojenského letiště pod záštitou ministra obrany ČR, Letiště Cheb – Horní Dvory, www.letistecheb.cz, www.ulc.ngi.cz

 
detail akce
letecký den
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

ap ap
jus jus

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama