Aktuality RSS

29.07.2017

Tlustý kupec z Cařihradu

text: (jjk), foto: Václav Kudela Tlustý kupec z Cařihradu
Se začátkem prázdnin se v Praze začal objevovat další nákladní letoun, další společnosti, která doposud do České republiky nelétala. Pasažérské stroje společnosti Turkish Airlines tak od července 2017 doplňují letouny Airbus A330-200F společnosti Turkish Airlines Cargo. A mile překvapí, když na lince z Istanbulu zastočí i A310-300F ULS Airlines Cargo.  
>
 
29.07.2017

Skoro polovina zrušených letů

(red), www.bestcg.com Skoro polovina zrušených letů
Brněnský vyhledávač a prodejce letenek Kiwi.com v rámci svého průzkumu zjistil, že čtyři čtyřicet procent českých obchdníků se při leteckých pracovních cestách někdy potýkalo se zrušením letu. Čtyři procenta z nich následně od letecké společnosti ani neobdržela žádnou kompenzaci. Firma spolupracuje s více než 650 leteckými společnostmi od nízkonákladových po nejvýznamnější dálkové přepravce, což umožňuje unikátnímu algoritmu vyhledávače kombinovat lety i jinak nespolupracujících leteckých společností. Tento proces se nazývá „Virtual Interlining“ (virtuální propojování). 
>
 
28.07.2017

Šestý Londýn

(red), www.prg.aero Šestý Londýn
Letecká společnost British Airways zavádí další přímou pravidelnou linku mezi Prahou a letištěm London City s platností od zimního letového řádu. Lety budou operovány dceřinou společností BA CityFlyer. Po zahájení linky bude mít Praha přímé spojení již se všemi šesti mezinárodními letišti v Londýně (Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton, City, Southend).
>
 
27.07.2017

Smlouva ATG a GE Aviation Czech

(red), www.geaviation.cz Smlouva ATG a GE Aviation Czech
Společnost GE Aviation Czech podepsala ještě před memorandem o stavbě nové továrny se Středočeským krajem smlouvu o spolupráci s českou firmou ATG. Ta se zaměřuje na takzvané nedestruktivní zkoušení leteckých výrobků. Konkrétně bude mít za úkol pro GE Aviation Czech ověřovat kvalitu prvních prototypových dílů turbovrtulových motorů. Právě tento typ bude vyvíjet a následně vyrábět centrála, kterou firma plánuje otevřít v roce 2022. 
>
 
26.07.2017

Webový portál pro veterány

(red), www.army.cz, www.inmemoriam.army.cz Webový portál pro veterány

Ministerstvo obrany České republiky uvedlo do provozu nové internetové věnované památce zemřelých novodobých válečných veteránů „In memoriam“ www.inmemoriam.army.cz. Hlavním posláním projektu je dát jména a tváře lidem, kteří v zahraničních misích pod vlajkou České republiky nasazovali svůj život a v důsledku tragických událostí ho předčasně ztratili. U zrodu projektu stojí plukovník gšt. Eduard Stehlík, ředitel odboru pro válečné veterány, který s Terezou Mrkvičkovou vytvořil „virtuální památník“ obsahující životopisy 37 válečných veteránů. 

>
 
25.07.2017

O více než milion víc než vloni

(red), www.prg.aero O více než milion víc než vloni
Pražské ruzyňské mezinárodní zaznamenalo v prvním pololetí letošního roku rekordní růst. Za první pololetí roku 2017 odbavilo letiště celkem 6 764 752 cestujících, zatímco za stejné období roku 2016 to bylo téměř o 1,2 milionů méně. Nejvíce cestujících využilo přímé spojení po Evropě, ale velké meziroční nárůsty zaznamenaly spoje mezi Prahou a Afrikou, ale i na Blízký a Dálný východ.
>
 
24.07.2017

Voda vzala Kazaň

(red), www.martin-sonka.cz Voda vzala Kazaň
Ruská Kazaň v zádově Red Bull Air Race o víkendu 22. a 23.července 2017 byla zamračená a deštivá a připravila závodníkům mnohé krušné chvilky. A v kvalifikaci tak doplatilo mnoho závodníků na nečistý průlet, kdy docházelo k častému trefování vzdušných pylonů. A smůla se nevyhnula ani dvěma českým reprezentantům. Petr Kopfstein ve finále trefil hned dvakrát pylon a penalizace ho z prvního odsunula na konečné čtvrtém místo, a Martin Šonka dokonce překvapivě ani nepostoupil do první osmičky a skončil devátý. Celkově Šonkovi patří třetí příčka a Kopfsteinovi pátá. V čele je Američan Kirby Chambliss.
>
 
24.07.2017

Z Dubaje do Hanoje (z Prahy stále nic)

(red), www.bestcg.com Z Dubaje do Hanoje (z Prahy stále nic)
Letecká společnost Emirates v červenci oficiálně zprovoznila přímou linku na trase z Dubaje do Hanoje, která cestujícím zajistí komfortní a bezproblémovou cestu do Vietnamu a to de facto i z Prahy, protože na přímou linku z České republiky do Vietnamu se stále marně čeká. Zákazníci Emirates si tak, v porovnání s předchozím spojením s mezipřistáním v barmském Rangúnu, zkrátí cestu o dvě a půl hodiny. 
>
 
23.07.2017

Už se neskáče jen z Bílého Kamene

text: (jjk), foto: Jakub Dvořák Už se neskáče jen z Bílého Kamene
Začínalo to více či méně krátkými seskoky se Schulgleiterem od dřevěného hangáru na Bílém Kameni, a dnes už z Henčova kluzáky startují k několikahodinovým cestám po obloze mezi mraky. Před více než sedmdesáti lety se na Bílém Kameni scházela mládež, která se v poválečném nadšení učila první aviatické krůčky, a v první polovině července se v Henčově sešla třicítka mladých pilotek a pilotů při letošním šampionátu plachtařů juniorů a akademiků. Od 9. do 21. července 2017 se tak nejen nad Vysočinou prohánělo hejno bělostných štíhlých „ptáků“…. 
>
 
23.07.2017

Dělostřelcům

(red), www.mocr.army.cz Dělostřelcům

Vláda na začátku července 2017 projednala modernizaci samohybných houfnic DANA a pořízení přenosných protiletadlových raketových kompletů RBS-70NG. V průběhu tří let projde modernizací tři a třiceti houfnic umístěných na podvozku nákladního automobilu Tatra 815, které jsou ve výzbroji 13. dělostřeleckého pluku Jince. Součástí modernizace je např. zvýšení balistické ochrany kabiny, navigační zařízení, poloautomatický systém řazení, balistické počítače, topení, klimatizace a granátomety. 

>
 
22.07.2017

Studenti v Pardubicích

(red), www.airport-pardubice.cz Studenti v Pardubicích
„Den s…“, byl příležitostí zajímavého setkání vedení pardubického letiště se studenty. Ředitelka Pardubického letiště Hana Šmejkalová připravila, v rámci akce dětského a studentského parlamentu ten den exkurzi na pardubickém mezinárodním letišti pro zástupce pardubických žáků a studentů.
>
 
21.07.2017

Začala výroba nové generace Albatrosů

(red), www.aero.cz Začala výroba nové generace Albatrosů
Spolu se začátkem letního období roku 2017 se letecké továrně Aero Vodochody Aerospace naplno rozběhla výroba nových dílů pro stroj Aero L-39NG, tedy novou generaci velmi úspěšného lehkého cvičného bojového letounu Albatros. Největší český letecký výrobce počítá s tím, že v první etapě vyrobí celkem čtyři letouny Aero L-39NG. Z toho tři prototypy a jeden předsériový letoun, který zamíří posléze k zákazníkovi.
>
 
20.07.2017

Bezplatné Wi-Fi

(red), www.bestcg.com Bezplatné Wi-Fi
Neomezená data pro všechny členy Emirates Skywards, kteří cestují první nebo byznys třídou a nebo sleva až padesát procent pro členy Skywards Silver a Blue, kteří letí v ekonomické třídě, To je nová nabídka jmenované letecké společnosti pro pasažéry. Ostatní cestující získají dvacet MB dat zdarma na dvě hodiny, naopak neomezená data jsou pro členy Emirates Skywards Platinum a Gold.
>
 
20.07.2017

Droní seminář

(red), www.vtusp.cz Droní seminář
Státní podnik Řízení letového provozu České republiky uspořádal na konci června 2017 v Jenči u Prahy seminář na aktuální téma, což už podle názvu semináře bylo zřejmě. Seminář se jmenoval „Integrace a detekce bezpilotních prostředků v České republice se zaměřením na malé drony létající v malých výškách“. Účastníky byly desítky odborníků z různých zainteresovaných institucí, včetně zástupců Vojenského technického ústavu, v čele s ředitelem státního podniku Jiřím Protivou a technicko - obchodním ředitelem VTÚ Jaroslavem Trávníčkem.
>
 
19.07.2017

Partnerství Emirates a flyDubai

(red), www.bestcg.com Partnerství Emirates a flyDubai
Společnosti Emirates a flydubai v polovině července ujednaly vzájemnou dohodu, respektive partnerství, které umožní těmto leteckým společnostem z Dubaje spojit své síly a zajistit jejich zákazníkům bezkonkurenční cestovní nabídky. Obě společnosti budou nadále vedeny nezávisle, ale budou vzájemně využívat sítě svých destinací pro zvýšení provozních možností a urychlení růstu.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

19. - 22. října 2017

26. Model Hobby 2017

Praha - Letňany (PVA)

Modelářská prodejně-kontraktační výstava s doprovodným programem, Pražský veletržní areál PVA Letňany, www.model-hobby.cz

 
detail akce
výstava
 
19. října 2017 17:00-19:00

Beseda na Albertově – František Bartoň a Alexandr Kubovec

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: František Bartoň a Alexandr Kubovec – akrobaté na větroních, „Pohled do historie akrobatické skupiny Alfa air“, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz

 
detail akce
společenská akce
 
21. října 2017 09:00-13:00

Den otevřených dveří

Benešov - Bystřice/Nesvačily

Prezentace společnosti a prostor F AIR, informace o leteckém výcviku a kadetského výcviku partnerských leteckých společností Travel Service a Ryanair a další, Letiště Benešov – Bystřice/Nesvačily, www.f-air.cz

 
detail akce
společenská akce
 
21. října - 5. listopadu 2017

Wave Camp - Vlnový kemp 2017/18

Mikulovice - Nová Ves

Mezinárodní dlouhodobá plachtařská soutěž Aeroklubu Jeseník, Letiště Mikulovice - Nová Ves, www.aeroklubjesenik.cz, www.jeswave.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
21. října - 5. listopadu 2017

Wave Camp 2017

Kyjov

Vlnové soustředění plachtařů v Krnově, Letiště Kyjov, www.ak-kyjov.cz, www.wavecamp.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama