Aktuality RSS

27.02.2017

Wizz Air v Lutonu

(red), www.accpr.cz Wizz Air v Lutonu
Letecká společnost Wizz Air v těchto dnech oznámila, že 18. června 2017 otevře svou 28. základnu na letišti Londýn - Luton ve Velké Británii s jedním novým strojem Airbus A320. Wizz Air létá na letiště Londýn - Luton již více než dvanáct lét a toto letiště bude prvním ve Velké Británii, které bude sloužit jako základna této maďarské letecké společnosti.
>
 
26.02.2017

Vítězný únor „Nesmrtelné tety“

text: (jjk), foto: Milan Horys Vítězný únor „Nesmrtelné tety“
V kalendáři, který u nás ještě platil do roku 1990 (od roku 1949) byl 25.únor zasvěcen tak zvanému vítězství pracujícího lidu. V tomto roce však 25.února vyhrála „Nesmrtelná teta“ a oslavila tento někdejší svátek prací. A „Nesmrtelná teta“ tedy hnojila a hnojila a hnojila, až všechno vůkol pohnojila. A přitom „Nesmrtelná teta“ je Čmelák. A ještě navíc „Nesmrtelná teta“ aniž by to věděla, asistovala nevědomky při rekordním letu balonu (Tři mouchy jednou ranou a jeden čmelák). Tak prostě a jednoduše, tato sobota byla pro „Nesmrtelnou tetu“ takovým tím vítězným únorem… 
>
 
26.02.2017

Z Prahy na Island

(red), www.accpr.cz Z Prahy na Island
Maďarský nízkonákladový letecký dopravce Wizz Air na jařeže zprovozní přímé spojení mezi Českou republikou a Islandem. Provoz na prvního přímého letového spojení z Prahy do Reykjavíku bude zahájen 31. května 2017. Cestující budou mít na výběr dvě spojení týdně, každou středu a neděli. Nová linka bude příležitostí pro turisty i obchodní cestující, kteří hodlají navštívit hlavní město Islandu a zároveň podpoří turistický ruch mezi oběma státy a vytvoří důležité spojení mezi Českou republikou a Islandem pro obchodníky a podnikatele.
>
 
25.02.2017

Tři mouchy jednou ranou a jeden čmelák

text: (jjk), text, foto: RicohTransRepublika.cz, foto: Milan Horys Tři mouchy jednou ranou a jeden čmelák
U Hrochova Týnce začínali práškaři letošní zemědělskou sezonu a za nimi v dáli kdesi za Turovem si to v klidu plul červenobílý balónek. A nebyl to ledajaký balónek, byl to balónek rekordní. V sobotu 25.února 2017 totiž posádka Jan Suchý a Ondřej Kostrhun uletěli na trase Turnov – Tászlár nový český rekord v balonovém létání, když za 9,59 hodin se jim absolvovat 550,57 kilometrů a vystoupat do výšky 4.012 metrů. Zajímavostí jistě i bylo, že se podařilo při jarních pracích Agroairu Milanu Horysovi v oblasti Hrochova Týnce vyfotit balon, kterým právě Ondřej Kostrhun a Jan Suchý cestovali nad Čeradicemi, Turovem a Ostrovem.  
>
 
25.02.2017

Návštěva kuchaře Tomáše, se srdcem na zástěře

text, foto: (jjk) Návštěva kuchaře Tomáše, se srdcem na zástěře
Mezi britským královstvím a Českou republikou, nebo dříve Československem je už vlastně od nepaměti (i v dobách Československa, kdy linky na tzv.Západ nebyly nepreferovanější) velmi čilý dopravní ruch, co se letectví týče. Samozřejmě British Airways a její předchůdci BEA a BOAC jsou zdaleka nejznámější, ale potkávat lze i další britské letecké společnosti. V posledních letech především nízkonákladový easyJet.com. Mezi řadou dalších, které až tak častými návštěvníky nejsou, je Thomas Cook Airlines. V tomto týdnu se ovšem letoun této společnosti v Praze mimořádně zjevil, protože opět část personálu British Airways tak trochu stávkovala. 
>
 
25.02.2017

VZLÚ se účastní na programu EPSILON

(red), www.vzlu.cz VZLÚ se účastní na programu EPSILON
Program EPSILON Technologické agentury České republiky  je zaměřen na zlepšení pozice českého a v globálním kontextu i evropského průmyslu pomocí podpory projektů aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje, jejichž výsledky mají vysoký potenciál pro rychlé uplatnění v nových produktech, výrobních postupech a službách v několika oblastech. V první výzvě programu EPSILON vedeným Technologické agentury ČR získal VZLÚ spolu s průmyslovými partnery financování na 4 výzkumné projekty.
>
 
24.02.2017

Léto v Brně

(red), www.brno-airport.cz Léto v Brně
Pomalu se blíží nová sezona a tak některé z plánů odhalilo i brněnské letiště v Tuřanech. Sezóna od konce března 2017 nabídne cestujícím z brněnského letiště možnost vycestovat prostřednictvím sezónních linek, které budou létat v pravidelných časech minimálně do patnácti destinací. Z toho dvanáct prostřednictvím největší české letecké společnosti Travel Service. Novinkou jsou sezónní linky z Brna přímo do egypských letovisek Hurghada, nebo Marsa Alam, které budou létat dvakrát týdně.  
>
 
23.02.2017

NIMR do Šenova

(red), www.vop.cz NIMR do Šenova
Na veletrhu IDEX 2017 v Abu Dhabi v těchto dnech podepsali zástupci firmy NIMR Automotive a VOP CZ z Šenova u Nového Jičína dohodu o strategické spolupráci při zavedení na trh, výrobě a poprodejní podpoře kompletní řady obrněných vozidel NIMR do zemí Visegrádské 4, tedy České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska. Vedoucí představitelé firmy NIMR Automotive ze Spojených arabských emirátů a podniku VOP CZ podepsali smlouvu o spolupráci za přítomnosti zástupců ministerstev obrany obou zemí.
>
 
22.02.2017

Nový bezpilotní letoun

(red), www.czechoslovakgroup.cz Nový bezpilotní letoun
Ve druhé polovině února 2017 na vojenském veletrhu IDEX 2017 v Abu Dhabí ve Spojených arabských emirátech byl úplně poprvé představen nejnovější český bezpilotní letoun CANTAS E. Díky koncepci pohonné soustavy je schopen vertikálního startu a přistání, a nevyžaduje tedy žádné další logistické pozemní vybavení. Také je možné ovládat letoun dálkově a dokáže operovat i v autonomním režimu. Stroj je čistě českou konstrukcí, také pohonné jednotky, datalinkový systém komunikace a systém autopilota mají český původ.
>
 
21.02.2017

Aero se upsalo na tři roky v Ostravě

(red), www.aero.cz Aero se upsalo na tři roky v Ostravě
Společnost Aero Vodochody Aerospace se rozhodla být generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR, které jsou největší leteckou akcí v České republice a také největší bezpečnostní show v Evropě. Aero Vodochody tak střídá v  pozici generálního partnera po sedmi letech švédský SAAB. Vodochodská letecká továrna se zároveň stává letošním generálním partnerem také další letecké akce v České republice, Dne otevřených dveří 21. základny taktického letectva Čáslav.
>
 
20.02.2017

V Karlových Varech už i na střechu

(red), www.kr-karlovarsky.cz V Karlových Varech už i na střechu
​V nemocnici v Karlových Varech už půjde nově přistávat i s vrtulníky, které používá české vojenské letectvo i k poskytování letecké záchranné služby. Dosud totiž nebylo možné na střeše karlovarské nemocnice přistávat, což bylo nevyhovující hlavně pro leteckou záchranku, kterou v Plzeňském a Karlovarském kraji právě provozuje vojenské letectvo s vrtulníky PZL W-3 Sokół, které jsou těžsí než věžně používané typy EC135T2 (případně do nedávna provozované Bell 427).
>
 
20.02.2017

Na Ruzyni v podzemí

(red), www.szdc.cz Na Ruzyni v podzemí
Správa železniční dopravní cesty představila v těchto dnech klíčovou část připravovaného železničního spojení Prahy s Letištěm Václava Havla. Veřejná prezentace a diskuze ke zpracování projektové dokumentace projektu Modernizace a novostavba trati Praha-Veleslavín (včetně) – Praha-Letiště Václava Havla (včetně) proběhla ve čtvrtek 16. února 2017 vpodvečer v posluchárně Fakulty dopravní ČVUT.
>
 
19.02.2017

Průkopník… průkopník…tady stojí v závorce jen Josef Kajetán

text, foto: (jjk), foto: Jan A.Novák, archiv Průkopník… průkopník…tady stojí v závorce jen Josef Kajetán
„….průkopník… průkopník…no tady stojí jenom v závorce Josef Kajetán …. jestli to nebude třeba přímo ten pan Kajetán… u nás je pojmenovaný Tylovo divadlo po nějakým  průkopníkovi….“, abych citoval klasika. Tak průkopníka bychom měli a dokonce i tu Plzeň, ale není to až tak to Tylovi, ale ta plzeňská souvislost tam je. V tomto roce 2017 je to takové skoro půlkulaté výročí od narození a úmrtí jednoho českého významného aviatického průkopníka Rudolfa Polaneckého (*17.10.1892 - †27.8.1922), tedy 125 let od narození a 95 let od úmrtí…
>
 
19.02.2017

Posílení v nové sezoně

(red), www.bestcg.com Posílení v nové sezoně
S blížící se jarní, respektive letní sezonou zveřejnila společnost Emirates některé své plány. Od 1. června 2017 uvede třetí denní let mezi Dubají a keňským hlavním městem Nairobi. Od 26. března 2017 pak začne operovat vůbec první komerční Airbus A380 v Jižní Americe, a to na trase Dubaj – Sao Paulo. Od téhož data plánuje Emirates na lince z Dubaje na tokijské letiště Narita do provozu opět zapojit svoji vlajkovou loď A380. Tato změna vyplynula z nedávného nasazení A380 na lety do Moskvy a plánovaného zavedení A380 na trasách do Johannesburgu a Casablancy.
>
 
18.02.2017

Béla Bartok zabloudil, aneb uherský Otesánek v Praze

text, foto: (jjk) Béla Bartok zabloudil, aneb uherský Otesánek v Praze
Před nějakými těmi dny se objevila informace, že německé vojenské letectvo si neví rady s přebytkem transportním letounů Airbus A400M Atlas. Jednou z možností je společné sdílení těchto vojenských transportních letounů s letectvy sousedních partnerů v Severoatlantické alianci. Shodou okolností několik dní po této zprávě se nečekaně na pražském ruzyňském letišti zjevil letoun Boeing C-17 Globemaster III s maďarskými výsostnými znaky, který patří do podobného sdíleného společenství NATO, o kterém se v těchto dnech mluví v souvislosti s letouny A400M Luftwaffe. Při nevlídném počasí na mateřské základně v maďarském městě Pápa tak ve dnech 16. a 17.února 2017 se v Praze zjevil letoun společné aliance NATO Strategic Airlift Capability.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

28. - 29. dubna 2017

Mistrovství ČR & SR Indoor 2017

Praha - Letňany (Skydive arena)

Mistrovství České republiky a Slovenské republiky Indoor ve větrném tunelu, HF Arena Praha - Letňany www.skydivearena.cz, www.aecr.cz, www.hurricanefactory.com

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
29. dubna - 7. května 2017

13. Jarní pohár Jeseníků 2017

Šumperk

Jarní pohár Jeseníků 2017 v plachtění, Letiště Šumperk, www.aeroklub-sumperk.cz, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.jpj-sumperk.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
29. - 30. dubna 2017

Den ve vzduchu s Radiem Kiss Proton 2017

Plasy

15. ročník největší letecké show na západě Čech, Letiště Plasy, www.akplasy.cz, www.denvevzduchu.cz

 
detail akce
letecký den
 
29. dubna 2017 10:00-16:00

Tankový den

Mladá - Milovice

Celodenní zábavu pro děti i jejich rodiče a třeba i prarodiče v Parku Mirakulum a na Tankodromu Milovice, Park Mirakulum – Tankodrom Milovice, Letiště Mladá, www.mirakulum.cz, www.tankodrommilovice.cz

 
detail akce
společenská akce
 
29. dubna 2017 10:00-17:00

Zahájení sezony Leteckého muzea Kbely

Praha - Kbely (VHÚ)

Letecké muzeum Kbely Vojenského historického ústavu, otevřeno do 31. října 2017, 10,00 hodin až 18,00 hodin (hangáry se uzavírají v 17,30 hod.), vstup zdarma, Letiště Praha - Kbely, www.vhu.cz

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama