Aktuality RSS

06.01.2018

Tři králové K+M+B

(red), www.vira.cz Tři králové K+M+B

Svátek Zjevení Páně, lidově zvaný sv. tří králů, je svým obsahem téměř totožný se svátkem Narození Páně. V obou jde o to, že se Bůh zjevuje jako člověk, dokonce jako právě narozené dítě. K tomuto dítěti nejprve přiběhnou prostí pastýři, kteří slyší jásající anděly ohlašující slávu Boží na výsostech a dobrou vůli a pokoj lidem na Zemi. Ti přijdou pohnuti vnitřním puzením, které vychází z jejich srdce. Jdou za tím, kdo je jako oni, kdo patří do Izraele. 

>
 
05.01.2018

Spolupráce Czech Airlines Technics a Fd ČVUT

(red), www.csatechnics.com Spolupráce Czech Airlines Technics a Fd ČVUT

Dceřiná společnost Českého Aeroholdingu poskytující služby v oblasti údržby a oprav letadel, Czech Airlines Technics (CSAT), a Fakulta dopravní Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze uzavřely na konci roku 2017 memorandum o spolupráci pro oblast letectví. Organizace budou spolupracovat na vzájemných projektech, sdílet informace z oboru a propagovat propojení studia a praxe. Studenti získají možnost dlouhodobějších stáží přímo v provozu CSAT, budou se podílet na konkrétních činnostech a mohou stáže propojit i se zpracováním svých závěrečných prací.

>
 
04.01.2018

Dva roky k prvnímu startu ATP, nástupci Walter M601

(red), www.ge.com Dva roky k prvnímu startu ATP, nástupci Walter M601
Společnost GE Aviation úspěšně dokončila v Praze, v prosinci 2017 první zkoušku doposud nejmodernějšího turbovrtulového motoru Advanced Turboprop (ATP). Motory ATP jsou vyvíjeny, testovány a kompletně budou vyráběny v nové centrále pro turbovrtulové motory v České republice. GE Aviation působí v svoučasné době v Praze – Letňanech, kam firma přestěhovala výrobu z původního areálu Walter v Jinonicích. Dosud zde vyrábí a servisuje letecké motory řady H80 (H75/85) pro vrtulová letadla (což je pokračovatel úspěšného motoru Walter M601). 
>
 
03.01.2018

Hlavně do Londýna v rekordním roce

(red), www.prg.aero Hlavně do Londýna v rekordním roce
Pražské ruzyňské letiště dosáhlo v posledních dvou týdnech minulém týdnu historického rekordu patnácti milionů odbavených cestujících. Nejvíce z nich prošlo letištěm 23. června 2017, a to více než šedesát čtyři tisíc. Jde tak z hlediska provozu letiště o nejvytíženější den letošního roku. Celkem se z Prahy v letošním rekordním roce létalo do sto šedesát tři destinací, přičemž nejvzdálenějším místem operovaným pravidelnou přímou linkou z Letiště Václava Havla Praha je Šanghaj (8 528 km). Naopak nejbližší destinací je Mnichov (266 km).
>
 
02.01.2018

Niki míří pod křídla majitele British Airways

(red) Niki míří pod křídla majitele British Airways
Letecká společnost Niki Luftfahrt GmbH po zániku Air Berlin měla podobný osud jako její mateřská firma a další dceřiné společnosti, ale míří za dvacet milionů euro pod křídla majitele British Airways společnosti International Airlines Group (IAG). Novým majitelem nízkonákladové rakouské společnosti známé pod názvem flyNiki se stává britské konsorcium International Airlines Group (IAG) pod které spadají British Airways, Iberia a Vueling.

 

>
 
01.01.2018

Pour Féliciter 2018

Pour Féliciter 2018

>
 
31.12.2017

Silvestrovská řachanda

(jjk) Silvestrovská řachanda
Připadá vám současný humor televizní (rozhlasové) zábavy trapný a plytký, nebo poněkud ubohý? Nic si z toho nedělejte, není to nic nového. Už naši předci, když se nutili vyprodukovat nějaký opravdu třaskavý humor, propadali se často do bezduchých frází, kostrbatých a trapných point. A zrovna Silvestr, poslední den roku, je tím dnem, kdy se všechna média předhánějí ve snaze vyprodukovat co nejveselejší humor. Většina těchto snah (z donucení) končí mimořádně trapně. Ale opravdu to není nic nového. Pro příklad můžeme zajít do Humoristických listů z roku 1935, kdy se autorům povedla pořádná „Silvestrovská řachanda“ na téma létání….a posuďte sami, násilně vyprodukovaný „humor“ se nikterak neliší od marných snah našich současníků…  
>
 
30.12.2017

Co rok dal ... listopad, prosinec 2017

(jjk) Co rok dal ... listopad, prosinec 2017
Na konec roku spojím listopad a prosinec, protože letošní velmi nejisté období a hodně nejistá sezona, kdy vlastně permanentně hrozil zánik magazínu (a spíš mne samotného překvapuje, že ještě vůbec existuje), byly poslední dva měsíce roku vlastně doháněním restů z předchozího období. Ale v devátém roku existence magazínu, mi trochu přišlo líto ukončit činnost tak nějak nedůstojně, ze dne na den. A vlastně konec roku jakoby symbolicky byl také dozvukem zániku společnosti Air Berlin, kdy padly další tři společnosti na tohoto dopravce navázání. A kromě toho narozeniny oslavilo na začátku prosince i českobudějovické letiště, které zažívá vlastně takový nový začátek, protože poslední fáze modernizace znamená výstavbu nového terminálu. A tak se příští rok uvidí, zda magazín bude vůbec existovat, nebo v jaké podobě, a zda se dožije desátých narozenin 1.dubna 2019. To se ukáže právě v průběhu roku roku 2018.
>
 
30.12.2017

Co rok dal ... říjen 2017

(jjk) Co rok dal ... říjen 2017
V říjnu se už sezona neodvratně chýlila ke konci, ale jak se mi letos nic nedařilo, tak naopak jsem právě v říjnu stihl Ranskou (nesvahovou) louku s létajícím Šedým vlkem, boleslavské historiky v Kolíně, kde vlastně bylo jejich poslední letošní vystoupení, ale i Baťovu Electru na Točné a nějaké další drobnosti. Těmi třeba byla připomínka sedmdesátin letounu typu Zlin Trener, nebo další ročník Model Hobby, zánik společnosti Air Berlin, nebo odhalení památníku československého a britského vojenského pilota genmjr. Jiřího Hartmana …  
>
 
30.12.2017

Co rok dal ... září 2017

(jjk) Co rok dal ... září 2017
V září vzala voda různé letecké akce, protože babí léto tedy nebylo úplně optimální. A tak málem voda vzal mošnovské Dny NATO a potrápila i CIAF v Hradci Králové. Ale třeba když létala pro děti středočeská (vrátkovská) letka 311. perutě, která se dožila deseti let, bylo babí léto v celé své kráce. V Ústí nad Labem bylo nebe plné letadel, a na Letenské pláni v Praze netradičně přistávali parašutisté a parkovaly tu i vrtulníky. Připomněl jsem, že už dvacet let uplynulo od poledního aerosalonu v Ruzyni a v září také bylo jedno datum spojené s narozeninami letiště v Dvoře Králové nad Labem.  
>
 
30.12.2017

Co rok dal ... srpen 2017

(jjk) Co rok dal ... srpen 2017
V srpnu se dolétalo plachtařské mistrovství Evropy Moravské Třebové, v Hořovicích se podařilo navštívit jediný létající unikát u nás v podobě letounu Max Holste MH.1521 Broussard. A v chrudimi proběhl tradiční letecký de, ale objevil se tu v jiném termínu i Spitfire na počest plk. Jaroslava Kudláčka. Dvouplošník Antonov An-2, tedy legenární "Andula" oslavila sedmdesátiny, létali Orlíci, a akrobati měli evropský šampionát v Chotěboři (kam jsem se nedostal a tak jsou zde jen výsledky) a začal do Prahy létat Qatar.
>
 
30.12.2017

Co rok dal ... červenec 2017

(jjk) Co rok dal ... červenec 2017
V červenci začal létat po letech příprav a stavby nový Šedý vlk, a POTKani měli své rande na Rané, kde i zmíněný Šedý vlk je doma. Pragovka, která se začíná vyrábět v Hradci Králové dostala kulaté razítko, a narozeniny by oslavil měl Metoděj Vlach, jehož muzeum i letadlo je v Mladé Boleslavi, ale jiné letecké muzeum "na Radarce", kam se odstěhovalo z Olomouce, oslavilo teprve své první narozeniny. A plachtařské soutěže se rozeběhly, takže se soutěžilo ve Dvoře Králové nad Labem, v Jihlavě, v Toužimi, v Halvíčkově Brodě. A kromě toho se objevily nějaké ty zajímavé stroje i na pražské Ruzyni.  
>
 
30.12.2017

Co rok dal ... červen 2017

(jjk) Co rok dal ... červen 2017
V červnu bylo slavnostně otevřeno nové letiště v Luhačovicích, kam se po devíti letech přestěhovali letci ze zrušeného letiště v Holešově. Ale konala se Aviatická pouť, roudnický Memorial air show, chotěbořský letecký den spojený s republikovým akrobatickým šampionátem, dámské světové mistrovství plachtařek ve Zbraslavicích (kde byl i akrobatický plachtařský závod). A oslavovaly se osmdesátiny na Ruzyni, ale i v Chebu, kde to byly rovnou stoletiny. A byl i třeba slet v Žatci, a nebo také týdenní slétávání na Rané, kde se potkali vrabčáci a v Jaroměři - Josefově, kde to byla letadla československé výroby.    
>
 
30.12.2017

Co rok dal ... květen 2017

(jjk) Co rok dal ... květen 2017
V květnu tradičně akrobatili vzduchoplavci v Mostě, ale uplynulo i osmdesát let od slavného obletu světa Jana Antonína Bati, nebo vrtulníkáři a letečtí záchranáři se sešli v Hradci Králové, sešlost měli Šohajové na Rané, ale i třeba balonáři u Živohoště. Půlstoletí uplynulo od otevření letiště na Sazené, ale narozeniny oslavil i zajímavý letoun Jak-18T. Připomněli jsme si, že už uplynulo dvacet let od okamžiku, kdy se v Brně poprvé objevil Gripen. Ale objevilo se, kromě jiného, i několik zajímavých kousků na pražské Ruzyni, včetně nákladních Jumbo Jetů, které do Prahy na svou novou základnu přestěhovala slovenská společnost Air Cargo Global.
>
 
30.12.2017

Co rok dal ... duben 2017

(jjk) Co rok dal ... duben 2017
V dubnu jsme si v několika článcích připomněli založení letecké záchranné služby v Československu v roce 1987, stejně tak jako otevření ruzyňského letiště v roce 1937. I přes různé peripetie a fatální zásahy do systému se leteckým záchranářům podařilo dožít třiceti let existence. Ale zároveň jsme v březnu navštívili zajímavá letecká muzea ve Vietnamu, což symbolicky doplnila i návštěva vietnamského letounu Boeing 787-9 Dreamliner v Praze. Ale začala i sezona, a tak to byl jak plachtařský první závod sezony ve Zbraslavicích, tak i letecký den v Plasích, a ještě několik dalších drobností jako třeba C-11 na Plané, nebo připomínka prvního vzletu B737, nebo Suchoj v belgických barvách.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

24. března 2018 10:00-18:00

Akce Záložka Vyškov

Vyškov

Seminář a školení o bezpečnosti létání s možností vyzkoušet odhoz záložního padáku na lanové dráze z parašutistického trenažéru, Letiště Vyškov, (paramotory@laacr.cz), www.laacr.cz

 
detail akce
PGL
 
24. března 2018 10:00-22:00

Mít křídla - X. ročník festivalu amatérských leteckých filmů

Dolní Dobrouč

Spolek přátel vzduchoplavby Letohrad a ORFilm pořádá amatérský filmový festival s leteckou tematikou „MÍT KŘÍDLA“ (poslední termín přihlášení je do 11. 3. 2018 pardpsv@seznam.cz, Dolní Dobrouč (kino), www.spvletohrad.cz, www.orfilm.eu

 
detail akce
film
 
24. - 25. března 2018

Balóny nad Prahou 2018 ODLOŽENO !!!

Praha

Fundraisingová akce Českého balónového svazu jejíž cílem je zvýšit povědomí o balónovém sportu a využít tuto akci k podpoře Dětského centra Paprsek (ODLOŽENO VZHLEDEM K NEPŘÍZNIVÉMU POČASÍ A POVĚTRNOSTNÍM PODMÍNKÁM - NOVÝ TERMÍN BUDE OZNÁMEN), Startoviště Praha (místo bude upřesněno podle počasí), www.balonynadprahou.cz

 
detail akce
balony
 
30. března - 1. dubna 2018

Raná Cup - Česká liga PGL 2018

Raná u Loun – svah
Česká liga paraglidingu 2018 - Ligový závod, FAI 2, Letiště Raná u Loun – svah, www.rana-paragliding.cz, www.ranskahora.cz, www.svazpg.cz, www.pgweb.cz
 
detail akce
soutěž - PGL
 
31. března - 2. dubna 2018

Velikonoční pohár

Benešov - Bystřice/Nesvačily

Soutěž v letecké akrobacii kluzáků třídy Basic, Sportsman, Letiště Benešov - Bystřice/Nesvačily, www.gac-ramert.eu, www.aecr.cz

 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama