Zajímavosti RSS

14.02.2010

Generál Gruber vzýval Woodstock, Zelení kritizovali…

text: (jjk), MJ, foto: Miloš Jenčík Generál Gruber vzýval Woodstock, Zelení kritizovali…

Pod Nízkými Taurami a Lavanttalskými Alpami, v zemi Štajerské (rodišti Elifrede Jelinekové), na řece Mur a v okrese Judenburg leží tu městečko, kde snad ani nejsou stany, městečko Zeltweg, kde se jezdívala Formule 1, kde za místní hokejový klub chytal český brankář Robert Slávik, kde je letiště s nejmodernějšími letouny rakouského letectva Eurofighter Typhoon. A na tomto letišti se koncem loňského června konala velká letecká show, prý snad největší v Evropě a tak spolu s prosluněnými fotografiemi Miloše Jenčíka si tuto výjimečnou událost můžeme připomenout (když už jsme v posledních dvou měsících bilancovali rok 2009) a v tomto nevlídném počasí se tak trochu pokusit přivolat modrou oblohu a nějaký ten stupeň Celsia navíc.


 

>
 
13.02.2010

Hrát si celý život….

text, foto: (jjk) Hrát si celý život….

…je snad sen téměř každého, ale jen někomu se to vyplní. Těmi z pohledu jiných, šťastnými, jsou asi všichni kdo se nějakým způsobem zabývají modýlky všeho možného. Většina modelářů s věkem na svůj koníček přestane mít čas a ten zbytek přeživších si v dospělosti s modýlky hraje jen ve volném čase. …Jen někteří si z tohoto koníčku umějí udělat i svou živnost a de facto si tak celoživotně hrát a zároveň svou činností dělat radost i ostatním. Každý se snad rád podívá na dioráma s různými výjevy, každý, kdo měl ve svém mládí nějaké vláčky typu H0 v měřítku 1:87, poměrně zoufale sháněl k nim nějaká ta autíčka, či jinou techniku, protože před dvaceti lety se na našem trhu jen v omezeném rozsahu objevovaly tyto doplňky z produkce tehdejší Německé demokratické republiky. Tato situace se samozřejmě za uplynulých dvacet let změnila a dnes je k dostání téměř cokoli, ale mezi ty úplně první, kteří se souběžně s politickými změnami v roce 1989 rozhodli poněkud zatuchlý socialistický rybníček rozčeřit svou produkcí byla pražská rodinná firmička SDV model Jana Podubeckého.

>
 
07.02.2010

Ještě jednou v Berlíně

text: (jjk), foto: Miloš Jenčík, www.dtmb.de Ještě jednou v Berlíně

Tak jak jsme minulou neděli absolvovali Nahlédnutí do Gatowa, tedy do leteckého muzea na místě bývalého, především vojenského letiště, tentokrát se projdeme po největším muzeu techniky na světě, které má rozlohu až padesát tisíc metrů čtverečních. Technické muzeum Berlín (Deutsches Technikmuseum Berlin) bylo uvedeno do provozu v roce 1983 v areálu starého Anhaltského nákladového nádraží (vida další příklad úspěšného brownfieldu … u nás by nádraží srovnali se zemí a postavili krásnou plechovou hranatou zrůdu) a je rozděleno do sedmnácti sektorů, které tématicky představují snad všechna odvětví lidské činnosti, od silniční, kolejové, městské a lodní dopravy, výrobní techniky, letectví a kosmonautiky, přes technologie textilní výroby, až po výpočetní a sdělovací techniku, včetně knihtisku a technologie výroby papíru, nebo expozic optiky, akustiky a elektřiny či i šperkařství.

>
 
31.01.2010

Nahlédnutí do Gatowa

text: (jjk), foto: Miloš Jenčík Nahlédnutí do Gatowa

V souvislosti s nedávnými informacemi o přestavbě berlínského letiště v Schönefoldu (Schönefeld bude největším berlínským letištěm) nepadla zmínka o čtvrtém aeroportu této německé metropole a to o letišti Gatow, které bylo uzavřeno v roce 1995. Letadla z něj ovšem tak úplně nezmizela, protože zde vzniklo Muzeum leteckých zbraní Bundeswehru, tedy Luftwaffe. Což může pro milovníky historie, ale nejen pro ně, být zajímavým tipem při návštěvě německého hlavního města.

 

>
 
24.01.2010

Co nového … po 30 letech

(jjk), L+K 1,2/80 Co nového … po 30 letech

Vývoj v leteckých technologiích se řítí nezadržitelně vpřed, někdy systémem pokus omyl, někdy zcela hladce bez problémů a někdy rovnou zamíří do slepé uličky. Pro připomenutí, jak se doba mění, a nebo naopak, že v některých směrech ustrnul na mrtvém bodě, si je užitečné sáhnout do historie, byť ne úplně vzdálené. Co nového ve své pravidelné rubrice představil časopis Letectví+kosmonautika přesně před třiceti lety? V prvním a druhém čísle toho roku?

>
 
23.01.2010

„Můj svět je také kulatý… „ Luigi Colani

(jjk), www.colani.de, www.colani.ch, L+K 2/80 „Můj svět je také kulatý… „  Luigi Colani

Bylo to před třiceti lety. Tehdy ve druhém čísle časopisu Letectví + kosmonautika 21.ledna 1980 vyšel článek o významném světovém designérovi Luigim Colanim, který svým neortodoxním stylem posunul tento obor do úplně jiného futuristického rozměru a stal se otcem tzv. biodesignu, který lze srovnat vizuálně do jisté míry například s tvorbou ateliéru Future Systems, nebo leteckého novátora Burta Rutana. Vzhledem k tomu, že Luigi Colani ve své tvorbě zabrousil i do letecké problematiky, je jistě na místě si tohoto letos dvaaosmdesátiletého polsko-švýcarsko-německého vystudovaného sochaře připomenout nejen článkem starým přesně třicet let.

>
 
16.01.2010

Letecká pohádka

(jjk), L+K ´73 Výběr Letecká pohádka

V prosinci padla zmínka o tom, že časopis Letectví + kosmonautika, respektive nakladatelství Naše vojsko vydávalo jako přílohu tohoto periodika různé „ročenky“. A v těchto přílohách se občas objevily i zajímavé a milé článečky. Tak se tu v roce 1981 objevil Večerníček pro plachtaře a autorovi těchto řádek se podařilo objevit ve „Výběru“ roku 1973 dokonce i Leteckou pohádku. Na rozdíl od Večerníčku, kde pisatel není uveden, je pod zmíněným článečkem podpis Jarda Sinecký a k zachumelené krajině a až skoro vánoční víkendové náladě se pro malé uklidnění v hektické době taková pohádka bezpochyby hodí.

>
 
31.12.2009

Ten rok nám teda dal….

text, foto: (jjk) Ten rok nám teda dal….

… to zas bude v alejích nablito… řečeno s klasikem. Ano, ano je tu poslední den roku 2009 a to je čas k bilancování toho co se stihlo objet, obletět a o čem napsat. Nebylo toho moc, jen několik málo drobností, které se čas od času dalo někde po naší českomoramskoslezské zahrádce zahlédnout, obhlédnout, objet, nebo obletět. Počasí bylo ještě o kousek horší než v roce 2008, takže se autor těchto řádků musel stát leckdy „babičkou všudezdejší“ a být na několika místech najednou, což je poměrně fyzicky náročné. A tak zde přináší v odkazech těch pár „kousků“, které v uplynulém roce stihl.

 

>
 
20.12.2009

Večerníček pro plachtaře

(jjk), L+K Příloha /1981 Večerníček pro plachtaře

Tak jako dnes vydává nakladatelství Aeromedia kromě časopisu Letectví + kosmonautika i jeho „Speciály“, tak kdysi Naše vojsko vydávalo nepravidelně k tomuto periodiku i ročenky a nebo přílohy. V „Příloze“ ročníku 1981, ale narazil autor tohoto textu na malou záhadu. S kresbami tehdejšího redaktora L+K a dnešního prezidenta Letecké amatérské asociace v ní vyšel „Večerníček pro plachtaře“, jenže bez autorova podpisu.

>
 
13.12.2009

Poprvé doma na Extrách v roce 1995

(jjk), L+K 18/95 Poprvé doma na Extrách v roce 1995

S Markem Hykou a Petrem Kopfsteinem se do české reprezentace vrátily a vracejí akrobatické speciály z produkce Waltera Extry jak bylo ostatně i zmíněno v rozhovoru s prvně zmíněným pilotem (Jakmile se blížím cíli, posunu si ho opět o kus dál…). Ale stroje Extra 300 byly prvními letouny zahraniční produkce v české reprezentaci v první polovině devadesátých let, po té co Zliny Z-50 už na absolutní světovou špičku v kategorii Unlimited přestávaly stačit.

 

>
 
06.12.2009

V dobách Franka Abagnala…

text (jjk), ilustrační foto: (jjk, vla), L+K 17/72 V dobách Franka Abagnala…

Stejně jako v lodní, vlakové a autobusové dopravě, i v té letecké se s jejím masivním rozvojem po druhé světové válce a především v šedesátých a sedmdesátých létech rozmáhaly různé podvůdky a podvody a i v tomto druhu dopravy se to hemžilo „černými pasažéry“. Především hlavním důvodem bylo, že rozmach letecké dopravy předběhl bezpečnostní opatření a zabezpečení letišť a letadel ani v nejmenším nedosahovalo stavu osmdesátých a devadesátých let a už vůbec ne dnešní dobu ovlivněnou 11. zářím 2001. Byly to zlaté doby všelijakých „vykuků“ z nichž nejslavnějším je bezpochyby Frank William Abagnale.

>
 
05.12.2009

Bývaly byly ruzyňské aerosalony

Text, foto (jjk), text L+K 22/95; 19/97 Bývaly byly ruzyňské aerosalony

Vzápětí po rozdělení československé federace se v plánech výstavní a veletržní agentury Joly z Lysé nad Labem (nyní Výstaviště Lysá n.L.) zrodila myšlenka pořádání velké letecké akce na území Prahy a tak v roce 1993 na kbelském letišti proběhl první ročník akce „Aerosalon ‘93“. Následoval „Aerosalon ‘95 a ‘97“ už na letišti ruzyňském. Tím, ale také tento ambiciosní plán skončil a na „trhu“ se etablovaly jiné akce jako CIAF, Memorial Air Show, IDF, Dny NATO, Acrobatshow, Aviatická pouť a řada dalších leteckých dnů, či veřejných sletů na menších letištích, které si postupně budují svou tradici.

>
 
05.12.2009

Městem chodí Mikuláš …

(jjk),(vla) Městem chodí Mikuláš …

… je jeden starší český film a v den 5.prosince tradičně chodí svatý Nicolaus, tedy svatý Mikuláš, Myrský biskup narozený v roce 250 v lykijské Pataře s podivným doprovodem  čertem a andělem a nosí zlobivým dětem rozličné ropné produkty, nebo lilek hlíznatý původem z peruánských hor, nebo těm hodným fermentované a praženě prefabrikované kakaové boby obsahující alkaloid theobromin, nebo hesperidium z dvouděložných rostlin z čeledi routovitých. Někde, ale bylo možné potkat Mikuláše, čerty i anděly už ve středu 2.prosince a to na pražském ruzyňském letišti.

>
 
29.11.2009

Mezi Suchodolem a Dlouhou Lhotou…

text, foto: (jjk) Mezi Suchodolem a Dlouhou Lhotou…

…je příbramské letiště. Není na tom nic zajímavého, celkem obecně známá věc. Konají se zde pravidelně mnohé akce, od Sabatu u Ocelového ptáka, přes parašutistické závody, Acrobatshow až po pravidelné dny otevřených dveří firmy OK Light Aicraft, resp. OK Aviation Group, která zastupuje mnoho světových značek a v sobotu 28.listopadu 2009 de facto uzavírala příbramskou sezonu.

 

>
 
28.11.2009

O prehistorii plachtění u nás

(jjk), L+K 22/1974 O prehistorii plachtění u nás

Před pětadvaceti lety se na stránkách časopisu Letectví+kosmonautika psalo o tom, jak se rodilo ve dvacátých létech dvacátého století plachtařské umění, respektive v té době především experimentování. Článeček to byl zajímavý, oproštěný od ideologické omáčky té doby a i pro laiky čtivý a poučný především v tom, na jakých leckdy bizarních a nebezpečných hračkách se v dřevních dobách létávalo.

>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

21. července - 3. srpna 2019

Plachtařské Mistrovství regionů - PMRg 2019

Vysoké Mýto – Voštice
Plachtařské Mistrovství regionů v plachtění - PMRg 2019, Letiště Vysoké Mýto - Voštice, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.lkvm.cz, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
25. - 27. července 2019

Mistrovství ČR 2019 v klasických disciplínách

Frýdlant nad Ostravicí - Paseky
Mistrovství České republiky v parašutismu v klasických disciplínách; Soutěž v parašutismu - přesnost přistání, Letiště Frýdlant nad Ostravicí - Paseky, www.akfrydlant.cz, www.plh.cz, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
25. - 27. července 2019

Rakovnický Skyleader pohár

Rakovník
Regionální soutěž v letecké akrobacii motorových letounů v kategoriích Sportsman, Intermediate a Advanced, Letiště Rakovník, www.aeroklub-rakovnik.cz, www.letamevtom.cz, www.skyleader.aero
 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
27. července 2019 10:00-18:00

Beskydský pohár - Moravský pohár

Frýdlant nad Ostravicí - Paseky
Soutěž v parašutismu - přesnost přistání, Letiště Frýdlant nad Ostravicí - Paseky, www.akfrydlant.cz, www.plh.cz, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
27. července - 3. srpna 2019

Pohár Českého Ráje 2019

Jičín - Vokšice
„Malé“ plachtařské závody Aeroklubu Jičín, Letiště Jičín - Vokšice, www.letistejicin.info
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama