Zajímavosti RSS

08.04.2010

Air Force One je tu zase…duben 2010

text, foto: (jjk), www.boeing.com Air Force One je tu zase…duben 2010

Opět po roce na pražské Ruzyni dnes 8.dubna 2010 přistál americký prezident Barack Obama ve svém „létajícím Bílém domě“ Boeing B-747-200B VC-25A a krátce po něm i Boeing B-757 s doprovodem. A protože opakování je matka moudrosti určitě neuškodí malá informace o tom, kde a jak se vzaly speciály amerických prezidentů. Původně americký prezident téměř necestoval. A pokud ano, tak pouze v pozemních dopravních prostředcích. Létat by tehdy bylo nepraktické, protože hlava státu by se při absenci bezdrátového spojení na řadu dní zcela odřízla od mnohem důležitějšího dění doma. Světové události však dohnaly ke změně názoru i americkou hlavu státu v roce 1943, kdy F. D. Roosevelt jako první úřadující prezident odletěl jednat se spojenci do Maroka.

>
 
05.04.2010

Hemžení na věži na Plané

text,foto: (jjk), M.V. Hemžení na věži na Plané

U nějaký ten týden se to hemží kolem věže řízení letového provozu mezinárodního letiště České Budějovice – Planá. Doslova se ocitla v nedbalkách po té co díky právě probíhající rekonstrukci věž  "smekla" svůj starý skleněný cylindr a co nevidět vyfasuje zbrusu nový skleněný klobouk, který bude na rozdíl od toho původního více oblých tvarů. Celá věž dostala v uplynulých dnech dostala nový teplejší  kabát. Po odstranění lešení bude vidět o nová barva omlazené věže, která by měla být vyladěna do červeno šeda

>
 
03.04.2010

Řeka Jang-ce proudí do Prahy

text, foto: (jjk) Řeka Jang-ce proudí do Prahy

Od konce března roku 2010, respektive od tohoto týdne nabízí pražské ruzyňské letiště jak lovcům fotografií, tedy spotterům, tak i návštěvníkům, kteří se jen chtějí pokochat leteckým provozem, další atraktivní lahůdku. Mezi Čínskou lidovou republikou a Českou republikou byla dnem 29.března 2010  zavedena přímá nákladní letecká linka, kterou ze Šanghaje a Tchien-ťinu (Tianjinu) třikrát týdně operuje čínská společnost Yangtze River Express Airlines s letouny Boeing B747F (747-481/BDSF), tedy Jumbo Jet.

>
 
30.03.2010

Kunovický Evektor EV-55 Outback se představil

(red), www.evektor.cz, foto: (jjk) Kunovický Evektor EV-55 Outback se představil

Dnes 30.března 2010 se uskutečnilo v prostorách společnosti Evektor slavnostní představení nového turbovrtulového letounu EV-55 Outback, takzvaným roll-outem a nyní jsou na řadě všechny možné zkoušky, aby letoun mohl vzlétnout ke svému prvnímu oficiálnímu letu, který se plánuje na třetí čtvrtletí tohoto roku. EV-55 Outback je hornokřídlý, dvoumotorový, turbovrtulový letoun pro přepravu 9 nebo 14 cestujících nebo až 1824 kg nákladu.

>
 
28.03.2010

Lufthansa v Odolena Vodě

text,foto: (jjk) Lufthansa v Odolena Vodě

Píše se 28.březen roku 2013 a necelých patnáct kilometrů vzdušnou čarou od pražského ruzyňského letiště vystupují z Airbusu A319-100 letecké společnosti Lufthansa první pasažéři vracející se z nějaké prosluněné destinace…přesně podle letního letového řádu mezinárodního letiště ve Vodochodech. Dnes se píše 28.březen roku 2010 a z tohoto letiště na okraji Prahy odpoledne odstartoval letoun Airbus A319-100 letecké společnosti Lufthansa, ale nikoli s cestujícími turisty, ale s posádkami zmíněného dopravce, které tu po oba víkendové dny trénovaly. Lufthansa zde prováděla přeškolovací výcvik pilotů v koncové řízené oblasti letiště, která se částečně překrývá s oblastí přiblížení letiště Praha-Ruzyně, včetně přiblížení, letmých i úplných přistání a vzletů za podmínek IFR (tedy létání tzv. na přístroje). A předpokládá se, že spolupráce bude probíhat i nadále a vlastně nejde jen o proškolování pilotů německé společnosti, ale možnost ověřit si synchronizované přibližování letadel se sousedním ruzyňským letištěm si mohou ověřit i řídící letového provozu ve Vodochodech.

>
 
27.03.2010

Jaro začíná v Příbrami…

text,foto: (jjk) Jaro začíná v Příbrami…

…protože jsme měli nějak podivně dlouhou zimu a ani sveřepí odvážlivci s padákem nad hlavou a motorem za zády se v Tchořovicích nedostali do vzduchu. Tak k prvnímu jarnímu podívání na nějaké to létáctvo byla příležitost až v souvislosti s dnem otevřených dveří firmy OK Light aviation, která sídlí na letišti Příbram - Dlouhá Lhota. Ono to s tím jarem tedy není ještě úplně ideální, ale už i zde vystrčili létavci zobáčky z budek a jak Aeroklub Příbram, tak paragánský Sky Service, nebo Aldis, či hostující Letecká škola ULL Točná (po té co má na svém uzavřeném letišti utrum) už své strojky, nebo padáky provětrávaly.

>
 
21.03.2010

Letiště Zlosyň a ještě pohled na Sazenou

text,foto: (jjk) Letiště Zlosyň a ještě pohled na Sazenou

V létě roku 1938 bylo nedaleko Veltrus československou armádou u obce Zlosyň zřízeno v souvislosti s mobilizací záměnné, neboli polní letiště. Vedle barokního špýcharu, ve kterém byla uložena munice, na poli s vojtěškou tak bylo připraveno pro potřeby letectva plocha, která jen čekala na přílet vojenských strojů, především z kbelského letiště. Takových letišť tehdy bylo mnohem mnohem víc, byla zbudována polní letiště například i v Dobřenicích, Hostíně, Zdibech, Býkvi, na Vypichu, Chýni, Velelibech, Voticích a jinde. Československou armádou byla zřizována především kolem Prahy a nakonec byla i během zmíněné mobilizace v září 1938 i obsazena letectvem. A tak se tady objevily koncem letních měsíců roku 1938 letouny Aero Ab-101 a Avia B-71 (Tupolev SB-2) z I./6. lehké bombardovací perutě, tedy 71. a 72. letky. V srpnu a září tu bylo poměrně živo, protože zde v jednu chvíli „parkovalo“ podle některých údajů celkem dvacet osm strojů ze šestého kbelského leteckého pluku, které byly rozestavěny od Zlosyně a Úžic proti sobě směrem do kopce a případně i zaplachtovány, pokud neprováděly technické přelety.

>
 
14.03.2010

Tak tady to začalo v roce 1910

text,foto: (jjk) Tak tady to začalo v roce 1910

Severozápadním směrem od Plzně leží vesnička o níž jsou doloženy první písemné zprávy v roce 1239, kdy byla majetkem Zdeslava, syna Ratmírova. Posléz Děpolt ze Zbiroha zbudoval zde nedaleko v letech 1297 až 1321 hrad Kyjov. Jsou to Malesice, které jsou dnes přičleněny k městu Plzni. A shodou okolností 14.března 1910 požádalo České aviatické družstvo prostřednictvím Emanuela Kabáta o postavení dřevěného hangáru na místě závodiště, které má sloužit jako letiště a také jako místo pro leteckou školu. Následně je 15. března 1910 v dobovém tisku oznámeno, že České aviatické družstvo získalo zmíněnou závodní dráhu v Malesicích jako letiště a tak svou aktivitu v Praze ukončuje, protože se mu nezdařilo získat vhodnou plochu pro zřízení letiště. To znamená, že by se de facto dalo toto datum označit za den kdy na našem území vzniklo úplně první oficiální letiště…jak psal tehdejší tisk „první aerodrom v Čechách“. Ono to s tím přesným datem je poněkud složitější, a jak říká i autor publikací o historii plzeňského letectví Hanuš Salz, přesný termín vzniku malesického letiště se vlastně nedá určit, m.j. už jen proto, že vlastně nikdo žádné takové datum nikdy nevyřkl.

>
 
13.03.2010

A jaro nejde a nejde…. a zcela nesmyslná zpráva

text,foto: (jjk) A jaro nejde a nejde…. a zcela nesmyslná zpráva

Sezonu máme na dosah a ono nám sněží… to je k vzteku. U Černého dolu si jen nevzrušeně vrčí lanovka s jakousi horninou (či bez ní), krajina poeticky zasněžená, letiště ve Vrchlabí pod sněhem, stejně tak jako v Lomnici nad Popelkou, kde se jen proháněla paní na lyžích s větrem v zádech. K letišti ve Studenci cesta zavátá, v Jičíně sice bez sněhu, ale zabedněno a v Mladé Boleslavi zazimováno a v Mělníce stařičká věž už má konečně střechu…jen z Ruzyně startoval tchajwanský nákladní Boeing B-747…vůbec nic zajímavého, předjarní inspekce na nic a ani na fotkách není nic vidět, takže zcela bezcenná zbytečná zpráva.

>
 
07.03.2010

Jak „Akrobati bilancovali a plánovali“ před sezonou 1980

(jjk), L+K 4/1980 Jak „Akrobati bilancovali a plánovali“ před sezonou 1980

V nedávném rozhovoru s první pilotkou akrobatické sestavy The Flying Bulls Aerobatics Teamu ing. Radkou Máchovou (Běda mužům, kterým žena vládne…) byl kromě jiného zmíněn někdejší šéftrenér (předseda trenérské rady) Radomír Orlita. A s odstupem třiceti let je možná zajímavé, připomenout si, jak tehdejší šéf československých akrobatů hodnotí uplynulou sezonu s výhledem na tu, která v roce 1980 právě přicházela. Také je jistě zajímavé s odstupem třech desetiletí zjistit kolik tehdejších reprezentantů je i dnes možné vidět brázdit oblohu v akrobatických strojích, nebo je potkávat na soutěžích, či leteckých dnech. Už jen pro příklad zmíněná Radka Máchová a Jiří Saller létají spolu v boxu Flying Bulls, Petr Jirmus se na akrobatickém nebi opět zjevil v loňském roce na dvouplošníku Bücker Bü-131 Jungmann, Vladimír Peroutka je v Czech Jet Teamu, který se prezentuje letouny Aero L-29 Delfin, resp. L-39 Albatros a Tomáš Kořínek je k vidění jako hlavní rozhodčí na mnoha soutěžích v letecké akrobacii…

>
 
07.03.2010

Vzduch je naše moře, aneb naši předci věděli, co činí

www.airport-cb.cz Vzduch je naše moře, aneb naši předci věděli, co činí

Společnosti Jihočeské letiště České Budějovice se podařilo získat cenný archivní dokument, dokazující snahu našich předků vybudovat na jihu Čech letiště, které by sloužilo k přepravě osob, nákladu a pošty.

V Memorandu z 10.února roku 1920 se Československá letecká dopravní společnost obrací na slovutné radní města České Budějovice s žádostí o podporu svého záměru pokrýt území Československa stanicemi, z nichž by bylo možné „na všechny směry dvakrát denně dopravovati osoby, zboží a zásilky letadly na místo určení“.

>
 
28.02.2010

Co nového … po 30 letech II.

(jjk), L+K 3,4/80 Co nového … po 30 letech II.

Po měsíci si opět můžeme připomenout proti proudu minulosti, co časopis Letectví + kosmonautika přinesl jako úplné novinky na trhu s leteckými zařízeními, tak jak byly představeny v únoru roku 1980. Které stroje se na trhu ujaly a o kterých už dnes nic nevíme a na nebi nepotkáváme. A tak se tehdy představil velmi neobvykle koncipovaný letoun Edgley EA7 Optica, malý turistický Rockwell Commander, zemědělský práškařský Aamsa Quail A-9B a letoun Gates Learjet řady 54, 55 a 56 s jménem Longhorn. A tak tedy co nového ve své pravidelné rubrice představil časopis Letectví+kosmonautika přesně před třiceti lety? Ve třetím a čtvrtém čísle toho roku? … jen pro mladší ročníky je třeba připomenout, že tehdy ještě byl tento časopis čtrnáct a tak ročně vycházelo dvacet šest čísel a nikoli jako dnes podle počtu měsíců dvanáct.

 

>
 
27.02.2010

Stíhačkou proti balónům

(jjk), L+K Ročenka '73 Stíhačkou proti balónům

Jedním z nejstarších létajících prostředků je bezpochyby balón a za počátek tohoto druhu vzduchoplavby se považuje 4. červen 1783 a první start horkovzdušného balónu bratří Montgolfiérů, kteří na „palubu“ balónu umístili ovci, kachnu a kohouta. Krátce na to následoval balón plněný plynem a tato koncepce se postupně uplatnila nejen v civilním, tak i vojenském životě. Poprvé navrhoval vojenské využití balónu v roce 1783 Giroud de Villette, ale v praxi se pro vojenské účely podařilo balón použít až o deset let později (byť neúspěšně), kdy Guiton de Morveau zkusil propašovat z obklíčeného Condré vojenské depeše, jenže špatně postavený balón se zřítil přímo do náruče nepřátel. I když se jednalo o neúspěšný pokus, zajistilo to balónům do budoucna vojenskou službu. Úspěchem však skončila další známá akce a to v roce 1870, kdy pruská armáda obléhala Paříž a Francouzům se při šestašedesáti vzletech podařilo z obklíčení odvézt poměrně velké množství pošty a i několik pasažérů.

>
 
21.02.2010

Dolnorakouská zemská výstava i ve vzduchu

text: (jjk), MJ, foto: Miloš Jenčík Dolnorakouská zemská výstava i ve vzduchu

Ještě jedno ohlédnutí za minulou sezonou stojí za zmínku a po letecké show v Zelwegu (Generál Gruber vzýval Woodstock, Zelení kritizovali…) se i díky fotografiím Miloše Jenčíka můžeme podívat na letecký den do Dobersbergu, který se konal v rámci Dolnorakouské zemské výstavy 2009, společném to projektu kraje Vysočina a spolkové země Dolní Rakousy. Dvacet let po pádu tzv. „železné opony“ se v loňském roce konala první přeshraniční Dolnorakouská zemská výstava s názvem "RAKOUSKO. ČESKO. rozděleni – odloučeni – spojeni.“, která představovala společné dějiny Rakouska a Českých zemí. Probíhala od 18. dubna do 1. listopadu 2009 a hlavními centry výstavy byla města Horn a Raabs v regionu Waldviertel a Telč, přičemž Horn ve svých expozicích přibližoval návštěvníkům historii obou zemí, v Raabsu bylo možné shlédnout výstavu o životě na obou stranách „železné opony“ a v Telči se převážně konaly kulturní akce. Samozřejmě, že se na hlavní expozice a akce nabalily i různé jiné doprovodné záležitosti konající se i na jiných místech a mezi nimi byl i zmíněný letecký den, tedy Airshow 2009 na letišti v Dobersbergu 15. a 16.srpna 2009.

>
 
20.02.2010

Hurá na lyže…do Kroměříže

text: (jjk), text, foto: al.crab Hurá na lyže…do Kroměříže

I když je nasněženo, dá se celkem obstojně létat. Letadlu se namontují lyže a vyrazí se do závějí. Bývá to příjemné zpestření zimní přestávky, takže lze tu i tam potkat na obloze nějaké to letadélko s lyžemi na kolech, nebo místo koleček. Minulou neděli svatého Valentýna tak tímto způsobem slavili létavci v „Hanáckých Athénách“ na replice historického slavného stroje Zlin Z-XII OK-BTB (OK-KUD07), která je v laskavé péči Miroslava Rakušana a ostatních nadšenců na kroměřížském letišti. A z Valentýnských oslav nás z lyžařského létání pozdravil i autor knihy o historii kroměřížského létání Aleš Karban…

 

>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

21. července - 3. srpna 2019

Plachtařské Mistrovství regionů - PMRg 2019

Vysoké Mýto – Voštice
Plachtařské Mistrovství regionů v plachtění - PMRg 2019, Letiště Vysoké Mýto - Voštice, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.lkvm.cz, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
25. - 27. července 2019

Mistrovství ČR 2019 v klasických disciplínách

Frýdlant nad Ostravicí - Paseky
Mistrovství České republiky v parašutismu v klasických disciplínách; Soutěž v parašutismu - přesnost přistání, Letiště Frýdlant nad Ostravicí - Paseky, www.akfrydlant.cz, www.plh.cz, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
25. - 27. července 2019

Rakovnický Skyleader pohár

Rakovník
Regionální soutěž v letecké akrobacii motorových letounů v kategoriích Sportsman, Intermediate a Advanced, Letiště Rakovník, www.aeroklub-rakovnik.cz, www.letamevtom.cz, www.skyleader.aero
 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
27. července 2019 10:00-18:00

Beskydský pohár - Moravský pohár

Frýdlant nad Ostravicí - Paseky
Soutěž v parašutismu - přesnost přistání, Letiště Frýdlant nad Ostravicí - Paseky, www.akfrydlant.cz, www.plh.cz, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
27. července - 3. srpna 2019

Pohár Českého Ráje 2019

Jičín - Vokšice
„Malé“ plachtařské závody Aeroklubu Jičín, Letiště Jičín - Vokšice, www.letistejicin.info
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama