Zajímavosti RSS

14.03.2010

Tak tady to začalo v roce 1910

text,foto: (jjk) Tak tady to začalo v roce 1910

Severozápadním směrem od Plzně leží vesnička o níž jsou doloženy první písemné zprávy v roce 1239, kdy byla majetkem Zdeslava, syna Ratmírova. Posléz Děpolt ze Zbiroha zbudoval zde nedaleko v letech 1297 až 1321 hrad Kyjov. Jsou to Malesice, které jsou dnes přičleněny k městu Plzni. A shodou okolností 14.března 1910 požádalo České aviatické družstvo prostřednictvím Emanuela Kabáta o postavení dřevěného hangáru na místě závodiště, které má sloužit jako letiště a také jako místo pro leteckou školu. Následně je 15. března 1910 v dobovém tisku oznámeno, že České aviatické družstvo získalo zmíněnou závodní dráhu v Malesicích jako letiště a tak svou aktivitu v Praze ukončuje, protože se mu nezdařilo získat vhodnou plochu pro zřízení letiště. To znamená, že by se de facto dalo toto datum označit za den kdy na našem území vzniklo úplně první oficiální letiště…jak psal tehdejší tisk „první aerodrom v Čechách“. Ono to s tím přesným datem je poněkud složitější, a jak říká i autor publikací o historii plzeňského letectví Hanuš Salz, přesný termín vzniku malesického letiště se vlastně nedá určit, m.j. už jen proto, že vlastně nikdo žádné takové datum nikdy nevyřkl.

>
 
13.03.2010

A jaro nejde a nejde…. a zcela nesmyslná zpráva

text,foto: (jjk) A jaro nejde a nejde…. a zcela nesmyslná zpráva

Sezonu máme na dosah a ono nám sněží… to je k vzteku. U Černého dolu si jen nevzrušeně vrčí lanovka s jakousi horninou (či bez ní), krajina poeticky zasněžená, letiště ve Vrchlabí pod sněhem, stejně tak jako v Lomnici nad Popelkou, kde se jen proháněla paní na lyžích s větrem v zádech. K letišti ve Studenci cesta zavátá, v Jičíně sice bez sněhu, ale zabedněno a v Mladé Boleslavi zazimováno a v Mělníce stařičká věž už má konečně střechu…jen z Ruzyně startoval tchajwanský nákladní Boeing B-747…vůbec nic zajímavého, předjarní inspekce na nic a ani na fotkách není nic vidět, takže zcela bezcenná zbytečná zpráva.

>
 
07.03.2010

Jak „Akrobati bilancovali a plánovali“ před sezonou 1980

(jjk), L+K 4/1980 Jak „Akrobati bilancovali a plánovali“ před sezonou 1980

V nedávném rozhovoru s první pilotkou akrobatické sestavy The Flying Bulls Aerobatics Teamu ing. Radkou Máchovou (Běda mužům, kterým žena vládne…) byl kromě jiného zmíněn někdejší šéftrenér (předseda trenérské rady) Radomír Orlita. A s odstupem třiceti let je možná zajímavé, připomenout si, jak tehdejší šéf československých akrobatů hodnotí uplynulou sezonu s výhledem na tu, která v roce 1980 právě přicházela. Také je jistě zajímavé s odstupem třech desetiletí zjistit kolik tehdejších reprezentantů je i dnes možné vidět brázdit oblohu v akrobatických strojích, nebo je potkávat na soutěžích, či leteckých dnech. Už jen pro příklad zmíněná Radka Máchová a Jiří Saller létají spolu v boxu Flying Bulls, Petr Jirmus se na akrobatickém nebi opět zjevil v loňském roce na dvouplošníku Bücker Bü-131 Jungmann, Vladimír Peroutka je v Czech Jet Teamu, který se prezentuje letouny Aero L-29 Delfin, resp. L-39 Albatros a Tomáš Kořínek je k vidění jako hlavní rozhodčí na mnoha soutěžích v letecké akrobacii…

>
 
07.03.2010

Vzduch je naše moře, aneb naši předci věděli, co činí

www.airport-cb.cz Vzduch je naše moře, aneb naši předci věděli, co činí

Společnosti Jihočeské letiště České Budějovice se podařilo získat cenný archivní dokument, dokazující snahu našich předků vybudovat na jihu Čech letiště, které by sloužilo k přepravě osob, nákladu a pošty.

V Memorandu z 10.února roku 1920 se Československá letecká dopravní společnost obrací na slovutné radní města České Budějovice s žádostí o podporu svého záměru pokrýt území Československa stanicemi, z nichž by bylo možné „na všechny směry dvakrát denně dopravovati osoby, zboží a zásilky letadly na místo určení“.

>
 
28.02.2010

Co nového … po 30 letech II.

(jjk), L+K 3,4/80 Co nového … po 30 letech II.

Po měsíci si opět můžeme připomenout proti proudu minulosti, co časopis Letectví + kosmonautika přinesl jako úplné novinky na trhu s leteckými zařízeními, tak jak byly představeny v únoru roku 1980. Které stroje se na trhu ujaly a o kterých už dnes nic nevíme a na nebi nepotkáváme. A tak se tehdy představil velmi neobvykle koncipovaný letoun Edgley EA7 Optica, malý turistický Rockwell Commander, zemědělský práškařský Aamsa Quail A-9B a letoun Gates Learjet řady 54, 55 a 56 s jménem Longhorn. A tak tedy co nového ve své pravidelné rubrice představil časopis Letectví+kosmonautika přesně před třiceti lety? Ve třetím a čtvrtém čísle toho roku? … jen pro mladší ročníky je třeba připomenout, že tehdy ještě byl tento časopis čtrnáct a tak ročně vycházelo dvacet šest čísel a nikoli jako dnes podle počtu měsíců dvanáct.

 

>
 
27.02.2010

Stíhačkou proti balónům

(jjk), L+K Ročenka '73 Stíhačkou proti balónům

Jedním z nejstarších létajících prostředků je bezpochyby balón a za počátek tohoto druhu vzduchoplavby se považuje 4. červen 1783 a první start horkovzdušného balónu bratří Montgolfiérů, kteří na „palubu“ balónu umístili ovci, kachnu a kohouta. Krátce na to následoval balón plněný plynem a tato koncepce se postupně uplatnila nejen v civilním, tak i vojenském životě. Poprvé navrhoval vojenské využití balónu v roce 1783 Giroud de Villette, ale v praxi se pro vojenské účely podařilo balón použít až o deset let později (byť neúspěšně), kdy Guiton de Morveau zkusil propašovat z obklíčeného Condré vojenské depeše, jenže špatně postavený balón se zřítil přímo do náruče nepřátel. I když se jednalo o neúspěšný pokus, zajistilo to balónům do budoucna vojenskou službu. Úspěchem však skončila další známá akce a to v roce 1870, kdy pruská armáda obléhala Paříž a Francouzům se při šestašedesáti vzletech podařilo z obklíčení odvézt poměrně velké množství pošty a i několik pasažérů.

>
 
21.02.2010

Dolnorakouská zemská výstava i ve vzduchu

text: (jjk), MJ, foto: Miloš Jenčík Dolnorakouská zemská výstava i ve vzduchu

Ještě jedno ohlédnutí za minulou sezonou stojí za zmínku a po letecké show v Zelwegu (Generál Gruber vzýval Woodstock, Zelení kritizovali…) se i díky fotografiím Miloše Jenčíka můžeme podívat na letecký den do Dobersbergu, který se konal v rámci Dolnorakouské zemské výstavy 2009, společném to projektu kraje Vysočina a spolkové země Dolní Rakousy. Dvacet let po pádu tzv. „železné opony“ se v loňském roce konala první přeshraniční Dolnorakouská zemská výstava s názvem "RAKOUSKO. ČESKO. rozděleni – odloučeni – spojeni.“, která představovala společné dějiny Rakouska a Českých zemí. Probíhala od 18. dubna do 1. listopadu 2009 a hlavními centry výstavy byla města Horn a Raabs v regionu Waldviertel a Telč, přičemž Horn ve svých expozicích přibližoval návštěvníkům historii obou zemí, v Raabsu bylo možné shlédnout výstavu o životě na obou stranách „železné opony“ a v Telči se převážně konaly kulturní akce. Samozřejmě, že se na hlavní expozice a akce nabalily i různé jiné doprovodné záležitosti konající se i na jiných místech a mezi nimi byl i zmíněný letecký den, tedy Airshow 2009 na letišti v Dobersbergu 15. a 16.srpna 2009.

>
 
20.02.2010

Hurá na lyže…do Kroměříže

text: (jjk), text, foto: al.crab Hurá na lyže…do Kroměříže

I když je nasněženo, dá se celkem obstojně létat. Letadlu se namontují lyže a vyrazí se do závějí. Bývá to příjemné zpestření zimní přestávky, takže lze tu i tam potkat na obloze nějaké to letadélko s lyžemi na kolech, nebo místo koleček. Minulou neděli svatého Valentýna tak tímto způsobem slavili létavci v „Hanáckých Athénách“ na replice historického slavného stroje Zlin Z-XII OK-BTB (OK-KUD07), která je v laskavé péči Miroslava Rakušana a ostatních nadšenců na kroměřížském letišti. A z Valentýnských oslav nás z lyžařského létání pozdravil i autor knihy o historii kroměřížského létání Aleš Karban…

 

>
 
14.02.2010

Generál Gruber vzýval Woodstock, Zelení kritizovali…

text: (jjk), MJ, foto: Miloš Jenčík Generál Gruber vzýval Woodstock, Zelení kritizovali…

Pod Nízkými Taurami a Lavanttalskými Alpami, v zemi Štajerské (rodišti Elifrede Jelinekové), na řece Mur a v okrese Judenburg leží tu městečko, kde snad ani nejsou stany, městečko Zeltweg, kde se jezdívala Formule 1, kde za místní hokejový klub chytal český brankář Robert Slávik, kde je letiště s nejmodernějšími letouny rakouského letectva Eurofighter Typhoon. A na tomto letišti se koncem loňského června konala velká letecká show, prý snad největší v Evropě a tak spolu s prosluněnými fotografiemi Miloše Jenčíka si tuto výjimečnou událost můžeme připomenout (když už jsme v posledních dvou měsících bilancovali rok 2009) a v tomto nevlídném počasí se tak trochu pokusit přivolat modrou oblohu a nějaký ten stupeň Celsia navíc.


 

>
 
13.02.2010

Hrát si celý život….

text, foto: (jjk) Hrát si celý život….

…je snad sen téměř každého, ale jen někomu se to vyplní. Těmi z pohledu jiných, šťastnými, jsou asi všichni kdo se nějakým způsobem zabývají modýlky všeho možného. Většina modelářů s věkem na svůj koníček přestane mít čas a ten zbytek přeživších si v dospělosti s modýlky hraje jen ve volném čase. …Jen někteří si z tohoto koníčku umějí udělat i svou živnost a de facto si tak celoživotně hrát a zároveň svou činností dělat radost i ostatním. Každý se snad rád podívá na dioráma s různými výjevy, každý, kdo měl ve svém mládí nějaké vláčky typu H0 v měřítku 1:87, poměrně zoufale sháněl k nim nějaká ta autíčka, či jinou techniku, protože před dvaceti lety se na našem trhu jen v omezeném rozsahu objevovaly tyto doplňky z produkce tehdejší Německé demokratické republiky. Tato situace se samozřejmě za uplynulých dvacet let změnila a dnes je k dostání téměř cokoli, ale mezi ty úplně první, kteří se souběžně s politickými změnami v roce 1989 rozhodli poněkud zatuchlý socialistický rybníček rozčeřit svou produkcí byla pražská rodinná firmička SDV model Jana Podubeckého.

>
 
07.02.2010

Ještě jednou v Berlíně

text: (jjk), foto: Miloš Jenčík, www.dtmb.de Ještě jednou v Berlíně

Tak jak jsme minulou neděli absolvovali Nahlédnutí do Gatowa, tedy do leteckého muzea na místě bývalého, především vojenského letiště, tentokrát se projdeme po největším muzeu techniky na světě, které má rozlohu až padesát tisíc metrů čtverečních. Technické muzeum Berlín (Deutsches Technikmuseum Berlin) bylo uvedeno do provozu v roce 1983 v areálu starého Anhaltského nákladového nádraží (vida další příklad úspěšného brownfieldu … u nás by nádraží srovnali se zemí a postavili krásnou plechovou hranatou zrůdu) a je rozděleno do sedmnácti sektorů, které tématicky představují snad všechna odvětví lidské činnosti, od silniční, kolejové, městské a lodní dopravy, výrobní techniky, letectví a kosmonautiky, přes technologie textilní výroby, až po výpočetní a sdělovací techniku, včetně knihtisku a technologie výroby papíru, nebo expozic optiky, akustiky a elektřiny či i šperkařství.

>
 
31.01.2010

Nahlédnutí do Gatowa

text: (jjk), foto: Miloš Jenčík Nahlédnutí do Gatowa

V souvislosti s nedávnými informacemi o přestavbě berlínského letiště v Schönefoldu (Schönefeld bude největším berlínským letištěm) nepadla zmínka o čtvrtém aeroportu této německé metropole a to o letišti Gatow, které bylo uzavřeno v roce 1995. Letadla z něj ovšem tak úplně nezmizela, protože zde vzniklo Muzeum leteckých zbraní Bundeswehru, tedy Luftwaffe. Což může pro milovníky historie, ale nejen pro ně, být zajímavým tipem při návštěvě německého hlavního města.

 

>
 
24.01.2010

Co nového … po 30 letech

(jjk), L+K 1,2/80 Co nového … po 30 letech

Vývoj v leteckých technologiích se řítí nezadržitelně vpřed, někdy systémem pokus omyl, někdy zcela hladce bez problémů a někdy rovnou zamíří do slepé uličky. Pro připomenutí, jak se doba mění, a nebo naopak, že v některých směrech ustrnul na mrtvém bodě, si je užitečné sáhnout do historie, byť ne úplně vzdálené. Co nového ve své pravidelné rubrice představil časopis Letectví+kosmonautika přesně před třiceti lety? V prvním a druhém čísle toho roku?

>
 
23.01.2010

„Můj svět je také kulatý… „ Luigi Colani

(jjk), www.colani.de, www.colani.ch, L+K 2/80 „Můj svět je také kulatý… „  Luigi Colani

Bylo to před třiceti lety. Tehdy ve druhém čísle časopisu Letectví + kosmonautika 21.ledna 1980 vyšel článek o významném světovém designérovi Luigim Colanim, který svým neortodoxním stylem posunul tento obor do úplně jiného futuristického rozměru a stal se otcem tzv. biodesignu, který lze srovnat vizuálně do jisté míry například s tvorbou ateliéru Future Systems, nebo leteckého novátora Burta Rutana. Vzhledem k tomu, že Luigi Colani ve své tvorbě zabrousil i do letecké problematiky, je jistě na místě si tohoto letos dvaaosmdesátiletého polsko-švýcarsko-německého vystudovaného sochaře připomenout nejen článkem starým přesně třicet let.

>
 
16.01.2010

Letecká pohádka

(jjk), L+K ´73 Výběr Letecká pohádka

V prosinci padla zmínka o tom, že časopis Letectví + kosmonautika, respektive nakladatelství Naše vojsko vydávalo jako přílohu tohoto periodika různé „ročenky“. A v těchto přílohách se občas objevily i zajímavé a milé článečky. Tak se tu v roce 1981 objevil Večerníček pro plachtaře a autorovi těchto řádek se podařilo objevit ve „Výběru“ roku 1973 dokonce i Leteckou pohádku. Na rozdíl od Večerníčku, kde pisatel není uveden, je pod zmíněným článečkem podpis Jarda Sinecký a k zachumelené krajině a až skoro vánoční víkendové náladě se pro malé uklidnění v hektické době taková pohádka bezpochyby hodí.

>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

25. dubna 2019 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Jan Smrčka

Praha 2 (ČVUT Fd)
Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Jan Smrčka – vzduchoplavec na horkovzdušných i plynových balonech Jak se létá Gordon Bennett Cup, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/
 
detail akce
společenská akce
 
27. - 28. dubna 2019

Modelářský víkend

Mladá Boleslav - Bezděčín
Modelářský víkend pro mladé modeláře (cena 500,- Kč na osobu/víkend, v ceně je zahrnut materiál ke stavbě a po oba dva dny oběd a svačina), kteří si pod odborným dohledem postaví a odnesou domů funkční a létající model větroně, Letecké muzeum Metoděje Vlacha, Letiště Mladá Boleslav – Bezděčín, www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz
 
detail akce
letecké modelářství
 
27. - 28. dubna 2019

Den ve vzduchu s Plzeňským krajem 2019

Plasy

17. ročník největší letecké show na západě Čech, Letiště Plasy, www.akplasy.cz, www.denvevzduchu.cz

 
detail akce
letecký den
 
27. dubna 2019 10:00-18:00

Navigační seminář

Havlíčkův Brod
Tradiční předsezónní navigační seminář určený zájemcům o soutěžní létání, Letiště Havlíčkův Brod, www.laacr.cz, www.laacr.cz/SvazUL/, www.aeroklubhb.cz, www.lkhb.cz
 
detail akce
soutěž - ULL
 
27. dubna 2019 10:00-17:00

Podřipský přesnař

Krabčice, Roudnice nad Labem, Říp
Soutěž v parašutismu na přesnost přistání (současné s Řípskou poutí), Letiště Roudnice nad Labem, Krabčice, Říp (úpatí hory), www.aeroklubroudnice.cz, www.aecr.cz, www.paraklubrip.cz
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama