Zajímavosti RSS

16.05.2010

Mezi odpadky, nakupující krávou a všudypřítomnou špínou…

text: (jjk), foto: M.H. Mezi odpadky, nakupující krávou a všudypřítomnou špínou…

…a nesnesitelným zápachem se potácejí turisté, pokud se toulají v přelidněných indických městech (a nikoli jen po památkách), kde doslova bydlí všichni na jedné hromadě spolu se zvířaty, odpadky a dalšími těžko identifikovatelnými věcmi… A byl by hřích z této největší demokratické země světa něco málo nepřivézt v podobě několika fotografií. Bohužel většina průletů nad Indií probíhala vesměs v nočních hodinách, ale i tak se přes neuvěřitelně špinavé sklo letištního autobusu podařilo Michelovi Hegrovi ulovit, alespoň částečně zřetelné obrázky z provozu na letišti ve městě Goa, respektive Panadží (nebo také Velha Goa) ve stejnojmenném indickém státě, na podobném dopravním uzlu v Mumbaí (dříve Bombaji) ve státě Maháráštra a drobné nahlédnutí do ulic Kalkaty (dnes už se používá název Kolkata) v Západním Bengálsku. Přes prachem zanesené sklo autobusu a padesátistupňový tetelící se vzduch je trochu rozeznat stroje společností Jet Airways (a jejích dcer) Go Air a SpiceJet.

>
 
15.05.2010

Věž se klube a sezona v plném proudu

(red), www.airport-cb.cz Věž se klube a sezona v plném proudu

Letošní letecká sezona odstartovala na výtečnou. Jak prozrazují statistické údaje, Letiště České Budějovice zaznamenalo v měsíci dubnu přes tisíc pohybů, z toho téměř padesátku tvoří vzlety a přistání zahraničních klientů. Počasí se vydařilo a po dlouhých zimních měsících, kdy se na dráze spíše povaloval sníh, který příliš tanečků letadlům neumožnil, se dá směle mluvit o tom, že to v Českých Budějovicích řádně rozlítali a tak se každý zájemce může přiletět přesvědčit.

>
 
02.05.2010

Křemíkový ječmen, slepá srna, jásající šibalové…

text,foto: (jjk) Křemíkový ječmen, slepá srna, jásající šibalové…

Budoucnost nás čeká velkolepá… místo obilí nám na všech pastvinách a polnostech budou růst fotovoltaické elektrárny, aby několik málo šibalů nahrabalo něco zlaťáků, a zbytek zaplní Brassica napus subsp. Napus, tedy žluté lány … z křemíkových panelů si budeme péct chléb a pečivo a vůkol budou bloudit zfetované slepé srny…zemský ráj to na pohled…Sice to na první pohled nesouvisí s letištěm a někdejším vojenským prostorem Milovice – Mladá, ale opak je pravdou…Dvacet let se spekulovalo co s tímto rozlehlým areálem udělat. Hovořilo se převážně o velkém cargo letišti s přilehlou průmyslovou zónou (obdobným směrem se vydali například v Českých Budějovicích, či Hradci Králové), ale dlouho se nic konkrétního nedělo až na to, že se místním ani moc nelíbilo, že by po odchodu Sovětské armády zde opět bylo podobně rušno. A tak se hledalo a hledalo nějaké rozumné využití až do územní studie datované listopadem loňského roku, která kromě revitalizace zdevastovaného území počítala i s malým sportovním letištěm.

>
 
01.05.2010

Jasný sokol, dvě věže, zálet a idylka v máji

text, foto: (jjk) Jasný sokol, dvě věže, zálet a idylka v máji

Byl pozdní večer první máj, napsal jistý kolega a docela obstojně se tím proslavil. Letošní první máj se nijak ničím neproslaví, snad jen tím, že hatil původní plány. Co naplat, že si člověk něco předem naplánuje, když se svatý Petr rozhodne, že bude pršet, tak je všechno zase, jako každou sezonu, úplně jinak. Vzhledem k předpovědi počasí Letecká amatérská asociace odpískala první kolo Memoriálu Petra Tučka ve Skutči a v sobotu 1.května 2010 po briefingu před jedenáctou hodinou dopolední odpískali ve Velkém Poříčí první závodní den Hronovských orlíkovských přeháněk….nu což, co naplat…nezbývá než zvolnit tempo, otočit stroje a okruhem kolem Prahy se cestou zpět podívat jestli se něco neděje alespoň na trase k domovu….

>
 
18.04.2010

...už se jarně létá i u pravnuků Bivoje…

text,foto: (jjk) ...už se jarně létá i u pravnuků Bivoje…

…který jak známo na Kavčích horách zabil strašného kance. Na ty současné, kterých se to tam každou neděli po poledni jen hemží by asi sám nestačil, ale měl pravnuky Róda a Zbraslava po nichž se jmenovalo i letiště ležící mezi Budou a Lahovicemi a kde už také začalo jaro létáním historických CRC-EHS,  CRC-E 400,  CRC-Atom, Classic, TEXACO. Jasné… stručné… srozumitelné…

>
 
17.04.2010

Piper L-4H v Kroměříži

text,foto: (Al Crab), text: (jjk) Piper L-4H v Kroměříži

Když  kroměřížský pilot Marek Vala objevil v roce 2000 na italském letišti Ceresara,  kde se účastnil soutěže Picola Schneider cupu, v koutě hangáru rozebraný Piper L-4 projevil hned zájem o jeho koupi. V té době ovšem majitel o prodeji nechtěl ani slyšet, takže Marek odešel s prázdnou. Dlouhou dobu se nic nedělo, ani na inzeráty to nevyšlo, až roku 2009 se ozval pan Giovanni Marchi, zda zájem o Pipera stále trvá. Ohlas byl samozřejmě kladný a Marek vyrazil i s manželkou do Itálie domluvit podmínky prodeje. Letadlo bylo "schváleno" i manželkou, takže již nic nestálo v cestě dopravit stroj do České republiky. K tomu došlo v půli prosince 2009 kdy se na kroměřížském letišti objevil náklaďák v jehož útrobách byl vytoužený Piper.

>
 
10.04.2010

Studené Teplice, Kozly a rogala

text,foto: (jjk) Studené Teplice, Kozly a rogala

..opět zcela nesmyslná zpráva…Na letišti v Teplicích bylo ve větru a chladu zazimováno, v Kozlech se hrál fotbal a na Rané létala jen rogala a po dráze se proháněli nějací kolečkovaní lidé s padáčky na šňůrkách…prostě se nic zajímavého nedělo…

 

>
 
10.04.2010

Vzpomínka na Tupolev Tu-154

text,foto: (jjk) Vzpomínka na Tupolev Tu-154

V souvislostí s tragickou nehodou vojenského speciálu polské armády na palubě s prezidentem Lechem Kaczyńskim a předními představiteli Polské republiky i tamní armády je na místě připomenout i letoun, kterým byl osvědčený Tupolev Tu-154M. Z polských aerolinií LOT byl tento stroj vyřazen už před několika lety, ale vojenské letectvo ho stále ještě používalo. Ve stavu mělo polské vojenské letectvo dva kusy tohoto stroje, ale jeden z nich byl trvale odstaven. Tupolev Tu-154M, který havaroval u Smolenska byl ruskými techniky servisován a modernizován v prosinci roku 2009. Letouny tohoto typu létaly i v České republice resp. Československu a byly vyřazeny v listopadu roku 2007.

>
 
08.04.2010

Air Force One je tu zase…duben 2010

text, foto: (jjk), www.boeing.com Air Force One je tu zase…duben 2010

Opět po roce na pražské Ruzyni dnes 8.dubna 2010 přistál americký prezident Barack Obama ve svém „létajícím Bílém domě“ Boeing B-747-200B VC-25A a krátce po něm i Boeing B-757 s doprovodem. A protože opakování je matka moudrosti určitě neuškodí malá informace o tom, kde a jak se vzaly speciály amerických prezidentů. Původně americký prezident téměř necestoval. A pokud ano, tak pouze v pozemních dopravních prostředcích. Létat by tehdy bylo nepraktické, protože hlava státu by se při absenci bezdrátového spojení na řadu dní zcela odřízla od mnohem důležitějšího dění doma. Světové události však dohnaly ke změně názoru i americkou hlavu státu v roce 1943, kdy F. D. Roosevelt jako první úřadující prezident odletěl jednat se spojenci do Maroka.

>
 
05.04.2010

Hemžení na věži na Plané

text,foto: (jjk), M.V. Hemžení na věži na Plané

U nějaký ten týden se to hemží kolem věže řízení letového provozu mezinárodního letiště České Budějovice – Planá. Doslova se ocitla v nedbalkách po té co díky právě probíhající rekonstrukci věž  "smekla" svůj starý skleněný cylindr a co nevidět vyfasuje zbrusu nový skleněný klobouk, který bude na rozdíl od toho původního více oblých tvarů. Celá věž dostala v uplynulých dnech dostala nový teplejší  kabát. Po odstranění lešení bude vidět o nová barva omlazené věže, která by měla být vyladěna do červeno šeda

>
 
03.04.2010

Řeka Jang-ce proudí do Prahy

text, foto: (jjk) Řeka Jang-ce proudí do Prahy

Od konce března roku 2010, respektive od tohoto týdne nabízí pražské ruzyňské letiště jak lovcům fotografií, tedy spotterům, tak i návštěvníkům, kteří se jen chtějí pokochat leteckým provozem, další atraktivní lahůdku. Mezi Čínskou lidovou republikou a Českou republikou byla dnem 29.března 2010  zavedena přímá nákladní letecká linka, kterou ze Šanghaje a Tchien-ťinu (Tianjinu) třikrát týdně operuje čínská společnost Yangtze River Express Airlines s letouny Boeing B747F (747-481/BDSF), tedy Jumbo Jet.

>
 
30.03.2010

Kunovický Evektor EV-55 Outback se představil

(red), www.evektor.cz, foto: (jjk) Kunovický Evektor EV-55 Outback se představil

Dnes 30.března 2010 se uskutečnilo v prostorách společnosti Evektor slavnostní představení nového turbovrtulového letounu EV-55 Outback, takzvaným roll-outem a nyní jsou na řadě všechny možné zkoušky, aby letoun mohl vzlétnout ke svému prvnímu oficiálnímu letu, který se plánuje na třetí čtvrtletí tohoto roku. EV-55 Outback je hornokřídlý, dvoumotorový, turbovrtulový letoun pro přepravu 9 nebo 14 cestujících nebo až 1824 kg nákladu.

>
 
28.03.2010

Lufthansa v Odolena Vodě

text,foto: (jjk) Lufthansa v Odolena Vodě

Píše se 28.březen roku 2013 a necelých patnáct kilometrů vzdušnou čarou od pražského ruzyňského letiště vystupují z Airbusu A319-100 letecké společnosti Lufthansa první pasažéři vracející se z nějaké prosluněné destinace…přesně podle letního letového řádu mezinárodního letiště ve Vodochodech. Dnes se píše 28.březen roku 2010 a z tohoto letiště na okraji Prahy odpoledne odstartoval letoun Airbus A319-100 letecké společnosti Lufthansa, ale nikoli s cestujícími turisty, ale s posádkami zmíněného dopravce, které tu po oba víkendové dny trénovaly. Lufthansa zde prováděla přeškolovací výcvik pilotů v koncové řízené oblasti letiště, která se částečně překrývá s oblastí přiblížení letiště Praha-Ruzyně, včetně přiblížení, letmých i úplných přistání a vzletů za podmínek IFR (tedy létání tzv. na přístroje). A předpokládá se, že spolupráce bude probíhat i nadále a vlastně nejde jen o proškolování pilotů německé společnosti, ale možnost ověřit si synchronizované přibližování letadel se sousedním ruzyňským letištěm si mohou ověřit i řídící letového provozu ve Vodochodech.

>
 
27.03.2010

Jaro začíná v Příbrami…

text,foto: (jjk) Jaro začíná v Příbrami…

…protože jsme měli nějak podivně dlouhou zimu a ani sveřepí odvážlivci s padákem nad hlavou a motorem za zády se v Tchořovicích nedostali do vzduchu. Tak k prvnímu jarnímu podívání na nějaké to létáctvo byla příležitost až v souvislosti s dnem otevřených dveří firmy OK Light aviation, která sídlí na letišti Příbram - Dlouhá Lhota. Ono to s tím jarem tedy není ještě úplně ideální, ale už i zde vystrčili létavci zobáčky z budek a jak Aeroklub Příbram, tak paragánský Sky Service, nebo Aldis, či hostující Letecká škola ULL Točná (po té co má na svém uzavřeném letišti utrum) už své strojky, nebo padáky provětrávaly.

>
 
21.03.2010

Letiště Zlosyň a ještě pohled na Sazenou

text,foto: (jjk) Letiště Zlosyň a ještě pohled na Sazenou

V létě roku 1938 bylo nedaleko Veltrus československou armádou u obce Zlosyň zřízeno v souvislosti s mobilizací záměnné, neboli polní letiště. Vedle barokního špýcharu, ve kterém byla uložena munice, na poli s vojtěškou tak bylo připraveno pro potřeby letectva plocha, která jen čekala na přílet vojenských strojů, především z kbelského letiště. Takových letišť tehdy bylo mnohem mnohem víc, byla zbudována polní letiště například i v Dobřenicích, Hostíně, Zdibech, Býkvi, na Vypichu, Chýni, Velelibech, Voticích a jinde. Československou armádou byla zřizována především kolem Prahy a nakonec byla i během zmíněné mobilizace v září 1938 i obsazena letectvem. A tak se tady objevily koncem letních měsíců roku 1938 letouny Aero Ab-101 a Avia B-71 (Tupolev SB-2) z I./6. lehké bombardovací perutě, tedy 71. a 72. letky. V srpnu a září tu bylo poměrně živo, protože zde v jednu chvíli „parkovalo“ podle některých údajů celkem dvacet osm strojů ze šestého kbelského leteckého pluku, které byly rozestavěny od Zlosyně a Úžic proti sobě směrem do kopce a případně i zaplachtovány, pokud neprováděly technické přelety.

>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

25. dubna 2019 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Jan Smrčka

Praha 2 (ČVUT Fd)
Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Jan Smrčka – vzduchoplavec na horkovzdušných i plynových balonech Jak se létá Gordon Bennett Cup, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/
 
detail akce
společenská akce
 
27. - 28. dubna 2019

Modelářský víkend

Mladá Boleslav - Bezděčín
Modelářský víkend pro mladé modeláře (cena 500,- Kč na osobu/víkend, v ceně je zahrnut materiál ke stavbě a po oba dva dny oběd a svačina), kteří si pod odborným dohledem postaví a odnesou domů funkční a létající model větroně, Letecké muzeum Metoděje Vlacha, Letiště Mladá Boleslav – Bezděčín, www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz
 
detail akce
letecké modelářství
 
27. - 28. dubna 2019

Den ve vzduchu s Plzeňským krajem 2019

Plasy

17. ročník největší letecké show na západě Čech, Letiště Plasy, www.akplasy.cz, www.denvevzduchu.cz

 
detail akce
letecký den
 
27. dubna 2019 10:00-18:00

Navigační seminář

Havlíčkův Brod
Tradiční předsezónní navigační seminář určený zájemcům o soutěžní létání, Letiště Havlíčkův Brod, www.laacr.cz, www.laacr.cz/SvazUL/, www.aeroklubhb.cz, www.lkhb.cz
 
detail akce
soutěž - ULL
 
27. dubna 2019 10:00-17:00

Podřipský přesnař

Krabčice, Roudnice nad Labem, Říp
Soutěž v parašutismu na přesnost přistání (současné s Řípskou poutí), Letiště Roudnice nad Labem, Krabčice, Říp (úpatí hory), www.aeroklubroudnice.cz, www.aecr.cz, www.paraklubrip.cz
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama