Zajímavosti RSS

10.07.2010

Delphinapterus leucas Pallas na Ruzyni…

text, foto: (jjk) Delphinapterus leucas Pallas na Ruzyni…
….neboli ozubený kytovec z čeledi narvalovitých typický svou bílou barvou, neboli Běluha severní přistála na pražském letišti. Podobnost není čistě náhodná, Airbus A300-608ST (Super Transporter) má přízvisko Beluga a to právě kvůli podobnosti s výše zmíněným mořským tvorem. Jedná se o unikátní nákladní letoun, který ve středu 7.července 2010 přistál na ruzyňském letišti, aby dovezl horizontální stabilizátor pro poškozený letoun Airbus A321 letecké společnosti Lufthansa, který byl poškozen srážkou s tureckým letadlem Boeing 737-800 společnosti SunExpress viz článek zde: Boeing vs. Airbus 1:0. Letoun Airbus A300-608ST Beluga je přizpůsoben k přepravě rozměrných nákladů a proto také jeho zvláštní tvar a kvůli velikosti a choulostivosti nákladu výškovky byl výrobním závodem vybrán právě tento stroj.
>
 
03.07.2010

Od července do Dubaje..

text,foto: (jjk) Od července do Dubaje..
..vede z pražské Ruzyně přímá linka letecké společnosti Emirates a 1. července 2010 tím prvním strojem zmíněné letecké společnosti, který dosedl na betonovou dráhu letiště v českém hlavním městě byl Airbus A330-243 (výrobního čísla 462) poznávací značky A6-EAL. S leteckou společností Emirates bude možné létat do Dubaje ve Spojených arabských emirátech každý den od pondělí po neděle. Linka EK140 odlétá z Prahy v 16,20 hodin, do Dubaje přilétá v 0,10 hodin následujícího dne a zpět EK139 odlétá z Dubaje v 10,30 hodin a přistává v Praze ve 14,50 hodin, přičemž doba letu je přibližně šest hodin. A Praha se stala sto třetí destinací letecké společnosti Emirates.
>
 
26.06.2010

U Svrabova od první republiky…

text,foto: (jjk) U Svrabova od první republiky…
…bylo na louce plachtařské letišťátko, kde se ve polovině třicátých let dvacátého století snažili první nadšenci na laně do vzduchu zvedat své dřevěné vehikly. Tamtéž dnes leží opuštěné záložní vojenské letiště Tábor – Všechov, které druhdy mělo volací kód „STOJAN“ a ještě před rokem bylo oficiálně neveřejnou plochou pro sportovní létající zařízení, tedy pro ultralehká letadla, ale dnes už je oficiálně zrušené a čeká na nového majitele. Ministerstvo obrany České republiky, jako dosavadní majitel, se totiž rozhodlo, že letiště Tábor – Všechov prodá a to komplet včetně  dva kilometry dlouhou přistávací dráhou a s pozemky o celkové výměře přesahující 407 tisíc metrů čtverečních a dvou přístupových cest. Československá armáda toto letiště používala od roku 1962 a bylo situováno na místě bývalého plachtařského letiště severozápadně od Tábora, mezi obcemi Klokoty, Všechov, Balkova Lhota a Svrabov. Vojenské záložní letiště III. třídy bylo vybudováno s živičnou vzletovou a přistávací dráhou (VPD) o rozměrech 2 000 x 30 m, propojenou spojovacími dráhami se dvěma stojánkami a pojížděcí dráhou rovnoběžnou s VPD. Další stojánky jsou u hangáru a budovy řízení letového provozu, kde je dnes restaurace, benzínová pumpa (oboje je v pronájmu) a nefunkční trafostanice.
>
 
19.06.2010

O třech pannách a mrtvém dítěti

text,foto: (jjk) O třech pannách a mrtvém dítěti

Žil, byl dávno tomu na hradě Kámen chudý šlechtic a jeho tři dcery. Nemohl se rozhodnout, kterou dceru na zdejším panství ustanoví svou nástupkyní a přemýšlel a přemýšlel až umřel. Jako v každé pohádce byly ty dvě starší byly chamtivé a hašteřivé. Ta nejmladší byla krásná, hodná a chytrá a přišla na to, jak spor vyřešit. Zasadily tedy všechny tři jednu větvičku lípy, a které do roka vyroste stromek největší panství i s hradem Kámen získá. Do dědictví však nepatřilo letiště, které tu v podhradí leží. To dnes už původnímu účelu neslouží a dávno dávno tomu, co tu při vojenském cvičení Varšavské smlouvy pod názvem Zenit v roce 1963 přistávaly Migy-19PM. Teď tu občasně hospodaří Technický a zkušební ústav stavební Praha, který zde testuje svodidla.

>
 
18.06.2010

Boeing vs. Airbus 1:0

(jjk) Boeing vs. Airbus 1:0

O příspěvek k právě probíhajícímu Mistrovství světa ve fotbale se postarali letouny německé Lufthansy a turecké společnosti Sun Express na letišti v Praze Ruzyni. A z ryze fotbalové potyčky bez míče mezi tureckým Boeingem 737-800 a německého Airbusu A321 vyšel o trochu lépe Boeing 737, který přišel jen o část wingletu, ale Airbus má přeříznutou výškovku. Oba si vysloužili červenou kartu a vyloučení a distanc na další zápas. Zranění si prozatím budou oba svorně léčit v Praze.

>
 
12.06.2010

Kouzelný koberec opět v Praze

text,foto: (jjk) Kouzelný koberec opět v Praze
K vidění byl na pražské Ruzyni v uplynulém týdnu Boeing 747-437 VT-ESP indického národního dopravce Air India. Pokud paměť neklame, tak naposledy tento typ indického národního dopravce zde byl k vidění naposledy před čtrnácti lety a svou úplně první návštěvu vykonal 8.listopadu 1972, což už je tedy hodně dlouho a zmínka o tom je na jiném místě a to konkrétně zde: Vzpomínka na kouzelný koberec. Jedním z devíti strojů typu Boeing 747 ve stáji Air india do České republiky přiletěl na oficiální návštěvu indický viceprezident Hamíd Ansárí a proto měli milovníci exotiky příležitost vidět v Praze indické barvy na „Jumbu“ začátkem června a to hned několik dnů.
>
 
23.05.2010

Jako oáza mezi lijáky…

text,foto: (jjk) Jako oáza mezi lijáky…

…se v sobotu 22.května 2010 mohlo zdát místo letiště v Nymburce. Přes republiku se hnalo několik bouřek, které ovlivnili po ránu počasí v Lomnici nad Popelkou a odpoledne zabránilo několika strojům dolétnout na letecký den v Chotěboři a zastavilo provoz na vojenském letišti v Čáslavi. Podle meteorologů bouřky s přívalovými dešti zasáhly během dne postupně Děčínsko, Českolipsko, Mladoboleslavsko, Poděbrady, Kolín, Kutnou horu, Čáslav, okolí Havlíčkova Brodu a Jihlavy a také Liberecko, Jablonecko, zabloudily do Jizerských hor a Krkonoš. Radost v tomto počasí létat, ale pokud se podařilo tímto marastem proletět, v Nymburce svítilo sluníčko a probíhal normální sobotní provoz.

>
 
16.05.2010

Mezi odpadky, nakupující krávou a všudypřítomnou špínou…

text: (jjk), foto: M.H. Mezi odpadky, nakupující krávou a všudypřítomnou špínou…

…a nesnesitelným zápachem se potácejí turisté, pokud se toulají v přelidněných indických městech (a nikoli jen po památkách), kde doslova bydlí všichni na jedné hromadě spolu se zvířaty, odpadky a dalšími těžko identifikovatelnými věcmi… A byl by hřích z této největší demokratické země světa něco málo nepřivézt v podobě několika fotografií. Bohužel většina průletů nad Indií probíhala vesměs v nočních hodinách, ale i tak se přes neuvěřitelně špinavé sklo letištního autobusu podařilo Michelovi Hegrovi ulovit, alespoň částečně zřetelné obrázky z provozu na letišti ve městě Goa, respektive Panadží (nebo také Velha Goa) ve stejnojmenném indickém státě, na podobném dopravním uzlu v Mumbaí (dříve Bombaji) ve státě Maháráštra a drobné nahlédnutí do ulic Kalkaty (dnes už se používá název Kolkata) v Západním Bengálsku. Přes prachem zanesené sklo autobusu a padesátistupňový tetelící se vzduch je trochu rozeznat stroje společností Jet Airways (a jejích dcer) Go Air a SpiceJet.

>
 
15.05.2010

Věž se klube a sezona v plném proudu

(red), www.airport-cb.cz Věž se klube a sezona v plném proudu

Letošní letecká sezona odstartovala na výtečnou. Jak prozrazují statistické údaje, Letiště České Budějovice zaznamenalo v měsíci dubnu přes tisíc pohybů, z toho téměř padesátku tvoří vzlety a přistání zahraničních klientů. Počasí se vydařilo a po dlouhých zimních měsících, kdy se na dráze spíše povaloval sníh, který příliš tanečků letadlům neumožnil, se dá směle mluvit o tom, že to v Českých Budějovicích řádně rozlítali a tak se každý zájemce může přiletět přesvědčit.

>
 
02.05.2010

Křemíkový ječmen, slepá srna, jásající šibalové…

text,foto: (jjk) Křemíkový ječmen, slepá srna, jásající šibalové…

Budoucnost nás čeká velkolepá… místo obilí nám na všech pastvinách a polnostech budou růst fotovoltaické elektrárny, aby několik málo šibalů nahrabalo něco zlaťáků, a zbytek zaplní Brassica napus subsp. Napus, tedy žluté lány … z křemíkových panelů si budeme péct chléb a pečivo a vůkol budou bloudit zfetované slepé srny…zemský ráj to na pohled…Sice to na první pohled nesouvisí s letištěm a někdejším vojenským prostorem Milovice – Mladá, ale opak je pravdou…Dvacet let se spekulovalo co s tímto rozlehlým areálem udělat. Hovořilo se převážně o velkém cargo letišti s přilehlou průmyslovou zónou (obdobným směrem se vydali například v Českých Budějovicích, či Hradci Králové), ale dlouho se nic konkrétního nedělo až na to, že se místním ani moc nelíbilo, že by po odchodu Sovětské armády zde opět bylo podobně rušno. A tak se hledalo a hledalo nějaké rozumné využití až do územní studie datované listopadem loňského roku, která kromě revitalizace zdevastovaného území počítala i s malým sportovním letištěm.

>
 
01.05.2010

Jasný sokol, dvě věže, zálet a idylka v máji

text, foto: (jjk) Jasný sokol, dvě věže, zálet a idylka v máji

Byl pozdní večer první máj, napsal jistý kolega a docela obstojně se tím proslavil. Letošní první máj se nijak ničím neproslaví, snad jen tím, že hatil původní plány. Co naplat, že si člověk něco předem naplánuje, když se svatý Petr rozhodne, že bude pršet, tak je všechno zase, jako každou sezonu, úplně jinak. Vzhledem k předpovědi počasí Letecká amatérská asociace odpískala první kolo Memoriálu Petra Tučka ve Skutči a v sobotu 1.května 2010 po briefingu před jedenáctou hodinou dopolední odpískali ve Velkém Poříčí první závodní den Hronovských orlíkovských přeháněk….nu což, co naplat…nezbývá než zvolnit tempo, otočit stroje a okruhem kolem Prahy se cestou zpět podívat jestli se něco neděje alespoň na trase k domovu….

>
 
18.04.2010

...už se jarně létá i u pravnuků Bivoje…

text,foto: (jjk) ...už se jarně létá i u pravnuků Bivoje…

…který jak známo na Kavčích horách zabil strašného kance. Na ty současné, kterých se to tam každou neděli po poledni jen hemží by asi sám nestačil, ale měl pravnuky Róda a Zbraslava po nichž se jmenovalo i letiště ležící mezi Budou a Lahovicemi a kde už také začalo jaro létáním historických CRC-EHS,  CRC-E 400,  CRC-Atom, Classic, TEXACO. Jasné… stručné… srozumitelné…

>
 
17.04.2010

Piper L-4H v Kroměříži

text,foto: (Al Crab), text: (jjk) Piper L-4H v Kroměříži

Když  kroměřížský pilot Marek Vala objevil v roce 2000 na italském letišti Ceresara,  kde se účastnil soutěže Picola Schneider cupu, v koutě hangáru rozebraný Piper L-4 projevil hned zájem o jeho koupi. V té době ovšem majitel o prodeji nechtěl ani slyšet, takže Marek odešel s prázdnou. Dlouhou dobu se nic nedělo, ani na inzeráty to nevyšlo, až roku 2009 se ozval pan Giovanni Marchi, zda zájem o Pipera stále trvá. Ohlas byl samozřejmě kladný a Marek vyrazil i s manželkou do Itálie domluvit podmínky prodeje. Letadlo bylo "schváleno" i manželkou, takže již nic nestálo v cestě dopravit stroj do České republiky. K tomu došlo v půli prosince 2009 kdy se na kroměřížském letišti objevil náklaďák v jehož útrobách byl vytoužený Piper.

>
 
10.04.2010

Studené Teplice, Kozly a rogala

text,foto: (jjk) Studené Teplice, Kozly a rogala

..opět zcela nesmyslná zpráva…Na letišti v Teplicích bylo ve větru a chladu zazimováno, v Kozlech se hrál fotbal a na Rané létala jen rogala a po dráze se proháněli nějací kolečkovaní lidé s padáčky na šňůrkách…prostě se nic zajímavého nedělo…

 

>
 
10.04.2010

Vzpomínka na Tupolev Tu-154

text,foto: (jjk) Vzpomínka na Tupolev Tu-154

V souvislostí s tragickou nehodou vojenského speciálu polské armády na palubě s prezidentem Lechem Kaczyńskim a předními představiteli Polské republiky i tamní armády je na místě připomenout i letoun, kterým byl osvědčený Tupolev Tu-154M. Z polských aerolinií LOT byl tento stroj vyřazen už před několika lety, ale vojenské letectvo ho stále ještě používalo. Ve stavu mělo polské vojenské letectvo dva kusy tohoto stroje, ale jeden z nich byl trvale odstaven. Tupolev Tu-154M, který havaroval u Smolenska byl ruskými techniky servisován a modernizován v prosinci roku 2009. Letouny tohoto typu létaly i v České republice resp. Československu a byly vyřazeny v listopadu roku 2007.

>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

21. července - 3. srpna 2019

Plachtařské Mistrovství regionů - PMRg 2019

Vysoké Mýto – Voštice
Plachtařské Mistrovství regionů v plachtění - PMRg 2019, Letiště Vysoké Mýto - Voštice, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.lkvm.cz, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
25. - 27. července 2019

Mistrovství ČR 2019 v klasických disciplínách

Frýdlant nad Ostravicí - Paseky
Mistrovství České republiky v parašutismu v klasických disciplínách; Soutěž v parašutismu - přesnost přistání, Letiště Frýdlant nad Ostravicí - Paseky, www.akfrydlant.cz, www.plh.cz, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
25. - 27. července 2019

Rakovnický Skyleader pohár

Rakovník
Regionální soutěž v letecké akrobacii motorových letounů v kategoriích Sportsman, Intermediate a Advanced, Letiště Rakovník, www.aeroklub-rakovnik.cz, www.letamevtom.cz, www.skyleader.aero
 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
27. července 2019 10:00-18:00

Beskydský pohár - Moravský pohár

Frýdlant nad Ostravicí - Paseky
Soutěž v parašutismu - přesnost přistání, Letiště Frýdlant nad Ostravicí - Paseky, www.akfrydlant.cz, www.plh.cz, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
27. července - 3. srpna 2019

Pohár Českého Ráje 2019

Jičín - Vokšice
„Malé“ plachtařské závody Aeroklubu Jičín, Letiště Jičín - Vokšice, www.letistejicin.info
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama