Zajímavosti RSS

23.10.2010

Rozborka a zborka tanku…

text, foto: (jjk) Rozborka a zborka tanku…

…mohla připomínat příhoda jednoho z exponátů Air parku ve Zruči u Plzně. Kromě létajících aparátů a jejich součástí je totiž v tomto sběratelském areálu pánů Tarantíků také obrněná technika. A to se týká nejen tanků, ale i děl, obrněných transportérů a dalších příbuzných kousků. Jsou tu tak protiletecké i protitankové kanony, kakonová houfnice, ale i z naší armády známá „Otéčka“, nebo obrněné vozidlo „Hakl“, nebo tank T-55. Nejvíce je však kousků legendárních tanků T-34 a to jak v celém, tak rozloženém stavu. Asi nejkuriosnější případ je však příběh tanku, který na sobě nese nápis „ЗА СТАЛИНА“, tedy „Za Stalina“, který je vlastně složen ze dvou strojů a jeho skládání připomínalo už v úvodu zmíněnou rozborku a zborku.

>
 
17.10.2010

Se sluncem západu…

text,foto: (jjk) Se sluncem západu…

…to už i s letošní letovou sezonou zapadá, ale s podzimním, ještě občasným sluníčkem se stále leckde poletuje. Letošní velice rozmarné počasí se podepsalo na mnoha akcích a tak to s letošním tradičním sletem a Memoriálem Míry Forejta v Rokycanech, nebylo díky dešti nijak veselé, na rozdíl od uplynulých ročníků. Takže se můžeme podívat na to jak to v Rokycanech vypadalo v roce 2009 viz. Eibllin strašila „Východ“, jelo se za „Západ“ a v roce 2008 viz. Letiště Rokycany je už opět "dospělé". A v tomto podzimním termínu se tu ještě o další rok dřív konala paraglidistická doskočná viz. Doskočná pod Oseckým vrchem.  Letos to s návštěvou na sletu v Rokycanech i přičiněním počasí autorovi těchto řádků nějak nevyšlo a tak je potřeba vzít za vděk jen potemnělými obrázky z podvečerního rogalistického hemžení jednoho říjnového slunce zapadání.

>
 
17.10.2010

Stalin nad Třemošnou…

text,foto: (jjk) Stalin nad Třemošnou…
…už nějaký ten rok hlídá unikátní rodinnou sbírku nejméně padesátky letounů, vrtulníků, či jejich fragmentů a také tanků, bojových vozidel a dalších zajímavostí. A ač je po letecké sezoně, může si každý v, dnes už všeobecně známém, Air parku Karla Tarantíka(a jeho syna Miloše) ve Zruči u Plzně užít letadýlek v průběhu celého roku, který není v pravém smyslu slova muzeem, ale soukromou sbírkou dvou nadšenců, kterým není lhostejná letecká, nebo vojenská historie u nás. Určitě se najde mnoho škarohlídů, kteří čas od času mají výhrady k formě stěhování exponátů do Zruče, či ke stylu jejich opravování exponátů a podobně. A v tu chvíli je vždy na místě se těch škarohlídů zeptat, co oni z vlastní iniciativy a z vlastních finančních prostředků kdy udělali pro zachování nějaké té historické památky a nemusí to být zrovna tank, nebo letadlo, která hlídá ve Zruči generalissimus Stalin, který před tím hlídal plzeňské (nyní Anglické) nábřeží. Ale kdo bude mít někdy cestu ku Plzni, bez ohledu na roční období, může do naší historie nakouknout na „zahradě“ Karla Tarantíka ve Zruči, my můžeme využít slunečného podzimního počasí a nahlédnout tam hned.
>
 
03.10.2010

Stůj noho! Posvátná místa jsou kamkoli kráčíš…

text,foto: (jjk) Stůj noho! Posvátná místa jsou kamkoli kráčíš…
…má ve svém záhlaví obec Ledčice, na půl cesty mezi Kralupy nad Vltavou a Roudnicí nad Labem. A to především z toho důvodu, že v Ledčicích se nachází kostel svatého Václava, který je odedávna dominantou obce. Nedaleko Ledčic se nachází také letiště Sazená, které bylo vystavěno na přelomu padesátých a šedesátých let dvacátého století jako náhrada za zrušené letiště v Kralupech nad Vltavou. A vzhledem ke zvrásněné krajině a všelijakým vzdušným proudům se tu také hojně dařívalo plachtařům, kteří v dřevních dobách vzduchoplavby využívali kdejaké návrší a ze stráně se spouštěli se svými vehikly do údolí, načež museli opět vyšlapat na kopec, tak jak to dodnes dělají rogalisté a paraglidisté na vrchu Raná u Loun. Dnes už se tedy aviatici netahají s větroni na kopec, protože mohou používat navijáky, ale nezasvěcená veřejnost možná neví, že i dnes existují porůznu startovací místa, tak jako v dobách dávno minulých, která jsou jakýmisi pokračovateli někdejších svahových letišť, i když tento statut oficiálně nemají. A právě jedním z těch míst, které by se kdysi nazývalo svahovým letištěm je udržovaná cvičná louka pro paragliding a rogala nad obcí Ledčice a tato terénní hrana s převýšením kolem čtyřiceti metrů se svažuje k polím u Jeviněvsi. Sice, ač je podzimně lehce mlžno a je to i na snímcích vidět (tedy spíš není moc nic vidět), díky svěžímu termickému proudění se tu vesele na ploše Ledčice-Jeviněves prohánějí i při podzimním sychravém odpoledni paraglidisté a rogalisté….
>
 
25.09.2010

Letu zdar svatý Prokope, Bratři Milosrdní…

text,foto: (jjk) Letu zdar svatý Prokope, Bratři Milosrdní…
Kladorubka, Křetínka a Svitava…. V historickém místě zmíněných říček každý bude především hledat historické památky v podobně původně gotického kostela svatého Prokopa, kláštera Milosrdných bratří, nebo letovického zámku, nebo keltského skanzenu. Z období eolitu tu zbyly provrtané kamenné mlaty, po lužické kultuře z bronzové doby zbyly sekyrky a kopí, po Římanech zase mince císařů Trajána, Aureliána a Konstantina I. a po prvních Slovanech ze šestého století sošky bůžků. A v roce 1145 se už v listině Oty III. se už píše o Lethowiczích, tedy dnešních Letovicích…I když se později zjistilo, že listina je padělek, kromě toho, že v ní bylo psáno o darování části mostného klášteru, víc se z ní nedozvíme. natož něco o letišti a létání na Letovicku či Boskovicku. Ale po staletí se nedá říci, že by se Letovičtví nudili i bez létání… Postupně město vyplenili a vypálili a pobořili Tataři, po nich Husité a do třetice všeho dobrého (spíš špatného) vše během třicetileté války dorazili Švédové. Že se tu vojákům líbí je vidět i dnes, když si vrtulníkáři na strojích Mi-17 na letišti Letovice hrají na schovávanou na cestě domů na 23. základnu vrtulníkového letectva v Přerově a zpívají si: „…Studýnka róbená, voda s ní stodená….“
>
 
18.09.2010

Za humny je drak…

text: (jjk, VLa), foto: (VLa) Za humny je drak…
Někdo má za svou stodolou nějakou tu příšeru, ještěra, brontosaura, bezhlavého rytíře, nebo bílou paní, nebo jiného rodinného mazlíčka. Uhlíř (ne Jaroslav, ale povoláním) Patočka měl za svým milířem schovaného dobrosrdečného dráčka Mráčka. A kromě letounů a letadýlek se mezi mráčky jak všichni víme prohánějí draci (třeba ten karlovický má rozpětí křídel šest metrů), ptáci, pterodaktylové, bludičky, létající ševci, Jan Tleskač, čerti, nebo létající talíře. Nu a čas od času se také stane, že se zčista jasna na humna snese z nebes balon jako v dobách bratrů Montgolfiérů. 
>
 
29.08.2010

Samá Kráva, Kryštof Harant, Buben, ….a navíc Brabenec

text, foto (jjk), VLa Samá Kráva, Kryštof Harant, Buben, ….a navíc Brabenec
Po kopečkách úbočích se pasou kravičky a vůkol kolem ukusují drny travičky a smějou se na svět celý celičký….mezi Chebem a Plzní se jich tu kol kolem pase opravdu požehnaně a ani, jak se zdá, jim srpnové skotačení větru a vody až zase tak příliš nevadí. A tak jak rok rychle ubíhá a času není nazbyt, nedá se tak úplně všechno stihnout, lze výjimečně najít minutu času a podívat se tam, kam to jindy nevyšlo. A tak po leteckém dnu v Horních Dvorech u Chebu za dohledu kraviček přišlo na řadu letiště Kryštofa Haranta z Polžic, nebo letiště Petra Chlumčanského z Přestavlk, či snad letiště Bohumila Hanče? Že to nikomu nic neříká? To jen tato letiště takto překřtil autor těchto řádků a je to na úvod malá hádanka, kde by asi tak tito pánové svá letiště mohli mít….dvě jsou na zmíněné trase mezi Chebem a Plzní a to třetí v Krakonošově zahrádce…
>
 
21.08.2010

Benešovská konina

text,foto: (jjk) Benešovská konina

Živočich, strunatec, obratlovec, savec, lichokopytník koňovitý…kůň Equus caballus f. caballus býval v dřevních dobách průkopnictví aviatiky čas od času nepříjemným zpestřením přistávacího manévru, kdy se zčista jasna zjevil v ose klesajícího stroje a pilot měl co dělat, aby se nějakým krkolomným manévrem vyhnul. A protože se vzhledem ke kvalitě tehdejších strojů často přistávalo nejen na letištích, ale na kdejaké loučce, bylo zmíněné setkávání aviatiků se čtyřnohými stvořeními poměrně časté. Ale i dnes někdy potkáte na našich travnatých letištích osamělé jezdce na koních, či nějakou partičku, která se řídí tezí, že nejhezčí pohled na svět je ze hřbetu koně. To však bývá vesměs řízený pohyb jezdce a koně z bodu A do bodu B. Že však může, tak jako v dřevních dobách letectví mezi letadla na plochu letiště odkudsi dokráčet i koník osamělý a jen klidně se pasoucí, se přesvědčili na letišti v Bystřici u Benešova, kde je poměrně hustý provoz.

>
 
07.08.2010

Rozkvetly modré „Azal“ky…

text, foto: (jjk) Rozkvetly modré „Azal“ky…
…a v Praze se začaly objevovat v polovině června 2010 letouny společnosti Azərbaycan Hava Yolları (AHY), tedy vlajkového dopravce Ázerbájdžánu. Ač Ázerbájdžán leží na evropském kontinentu, i podle grafického ztvárnění letounů letecké společnosti Azal (Azerbaijan Airlines) je tak trochu cítit závan exotiky. Jen velmi vzdáleně, jakoby ideou svého designu (a v jiném barevném provedení) se zdá u ázerbájdžánské největší letecké společnosti cítit volná inspirace historickým grafickým provedením dopravce ze země jazykově spřízněné a to z Turecka. I v názvu je vidět jazyková podobnost - Türk Hava Yolları (THY) a Azərbaycan Hava Yolları (AHY). A od 15.června 2010 tedy Airbusy A319-114 ze země pod Kavkazem lze potkávat i každý čtvrtek v Praze.
>
 
07.08.2010

V dešti do Deštné…

text: (jjk), foto: (VLa) V dešti do Deštné…
Tak nám to počasí zase nějak zlobí a víkend se zalil kapkami deště a někde po naší zemi nejen kapkami, ale pořádnou dávkou přílivových vln. Ale komu se zrovna nechce sedět doma, není v zajetí povodní a má neodolatelnou touhu i v tomto počasí vyrazit na výlet, může navštívit třeba nějaké to letecké muzeum. A jedno menší a relativně novější je například na jihu Čech v městečku Deštná, nedaleko Jindřichova Hradce. A tak kromě muzea, na jehož založení se v roce 2008 podílel Klub  historie  letectví  Jindřichův  Hradec a město Deštná, mohou se turisté (pokud počasí) dojít vyvětrat i na letiště v Jindřichově Hradci, které je z Deštné po silnici okolo patnácti kilometrů…. a nebo ani letiště v Soběslavi a Táboře nejsou nikterak daleko … dvacet, respektive třicet kilometrů.
>
 
01.08.2010

Když lišky dávají dobrou noc…

text,foto: (jjk) Když lišky dávají dobrou noc…
….a svět je prý krásný z hřbetu koně se říká, že je den krásný se zpívá v legendárním filmu Starci na chmelu a Život je krásný se jmenuje film Roberta Benigniho…a když to sečteme všechno dohromady, máme tu vlahý letní podvečer, a vzduch se tetelíc vrčí malé motorky, roztáčejíc vrtulku, kolečka se hrnou po posekané travičce a plachta se napíná….a už se pilot naplno kochá krajinou se zapadajícím sluncem daleko na obzoru a říká si, že ten svět, či den, nebo život je krásný. Tak nějak vypadá stav blaženosti na sedm (křížovkářsky řečeno) v podání aviatiků, kteří si to podvečerní oblohou, za brumlání motoru za zády brázdí nad krajinou. Ale tohle duševní (či duchovní?) rozpoložení nenajdete v Praze na Ruzyni, nebo v Brně Tuřanech, a ani třeba v Benešově, nebo Příbrami, na zcela jistě krásných letištích, ale musíte jinam, někam, kde lišky dávají ta říkajíc dobrou noc a kde čas plyne úplně jinak…tak nějak pomalu, rozvláčně a i to se občas v poetické konstelaci podaří…tak třeba se to tak hezky sešlo nedaleko Přelouče, na malinkém letišti Škudly, kde bylo tak krásně, jak se to občas, výjimečně poštěstí.
>
 
25.07.2010

Ve znaku se svatým Kryštofem, aneb…

text,foto: (jjk) Ve znaku se svatým Kryštofem, aneb…
…. záchranáři měli svátek. Podle křesťanského kalendáře připadá na den 24.července svátek mučedníka Kryštofa, tedy patrona všech, kteří mají něco společného s dopravou a mimo jiné i leteckých záchranářů, kteří nejen v České republice podle tohoto světce používají volací symbol Kryštof. Není to žádná novinka, protože svatý Kryštof je jako pomocník v nouzi v Evropě uctíván už od pátého století. Podle legendy se Kryštof narodil v zemi kanánské a byl mohutné postavy. Zklamání ze světských panovníků ho přivedlo k rozhodnutí hledat víru v Ježíše Krista. Vzdělání hledal u moudrého poustevníka, který mu dal za úkol přenášet pocestné přes dravou řeku. Jedné noci, kdy bylo obzvlášť nehezké počasí, ho oslovil malý chlapec s přáním, aby ho přenesl přes řeku. Ale během cesty se stával těžším a těžším, že i svalovec měl s ním problémy, ale nakonec se mu chlapce přes řeku přenést podařilo. Na břehu mu klučina prozradil, že to byla zkouška, zda odolá nastraženým příkořím a, že on je tím koho hledá, tedy Ježíšem Kristem a muži udělil jméno Christoforus, neboli nosič Krista.
>
 
24.07.2010

Inspirace Stendhalem, Červený a černý v Budějovicích

text,foto: (jjk) Inspirace Stendhalem, Červený a černý v Budějovicích

..jak už napsal kdysi Stendhal, vlastním jménem Henri Beyle, dvojdílný román Červený a černý, tak jakoby symbolicky by to v Českých Budějovicích bylo i s dvěma věžemi.S letními prázdninami 2010 se totiž k Černé věži postavené v letech 1549 – 1577, připojila i věž červená a to na mezinárodním letišti v Plané u Litvínovic. Tato věž sice byla postavena už v roce 1953 pro potřeby vojenského leteckého provozu na této tehdejší základně, ale s modernizací a rozvojem dnes už plně civilního letiště se těsně v červnu 2010 věž převlékla do červeného kabátu a obdržela i nový moderní klobouk. Do červeného se převlékla i administrativní budova, ale nejviditelnějším symbolem právě dokončené I.etapy modernizace českobudějovického letiště je právě věž řízení letového provozu. A když nám o víkendech při plánovaných akcích to počasí nějak nepřeje, využijme příležitosti a dolétněme se na ní hezky z výšky podívat.
>
 
20.07.2010

Umrtvená Vlašim

text,foto: (jjk) Umrtvená Vlašim
Léto roku 2010 bylo poněkud chmurné, protože Aeroklub Vlašim přišel o letiště, které ztratilo povolení k provozu. Místní aeroklubáci tak musí létat ve Zbraslavicích a jednat a vyjednávat. Na letišti, respektive na louce, která už ve své podstatě není letištěm tak jen občas odstartují paraglidisté na malé posekané části, která do majetkových sporů nespadá. Problém je v tom, že plochu někdejšího vojenského záložního letiště vlastní téměř dvě desítky majitelů a ti se navzájem a s aeroklubem nějak nemohou dohodnout.
>
 
18.07.2010

Červený traktůrek a ti druzí…

text,foto: (jjk) Červený traktůrek a ti druzí…
Se nám to s tím počasím tento víkend ta úplně nevyvedlo, člověk míní a plánuje a příroda mění. Až na nějaké ty výjimky to zrovna na létání příliš nebylo a tak se alespoň zadařilo něco málo ulovit na dvou plachtařských závodech, které v tomto týdnu skončily a to Pohár Safari 2010 ve Dvoře Králové nad Labem (viz. Sázka na třináctku…) a Pohár Českého ráje v Jičíně (viz. …“vidíš Karle, to není země, to je zahrádka….). Ale když nejsou zrovna závody větroňů a na všelijakých letištích si aviatici jen tak na nějakých těch Blanících, či „Vosách“ poletují. A někdy se stane, že na druhém konci dráhy stojí podivuhodný červený traktůrek jakoby vystřižený ze známého večerníčku. Pravda, i autor těchto řádků se co by čtyřleté robě na přelomu šedesátých a sedmdesátých let dvacátého století, při návštěvě nějakého to travnatého lětišťátka, zvědavě vyptával svého dědečka (bývalého pilota), co že ta vrčící a čmoudící červená věc je vlastně zač. A i dnes se občas stane, že se někteří nezainteresovaní návštěvníci nějakého toho letiště dohadují, co to je za podivný stroj, nevidí-li ho přímo při práci. A když tedy zrovna nejsou závody větroňů a aviatici si jen tak na těch Blanících a „Vosách“ jen tak poletují, není-li k dispozici nějaký ten motorový letoun, ten červený traktůrek tahá na laně větroně do vzduchu. Tak, aby osvětě bylo učiněno zadost, možná bude užitečné nějakou tu větu o tomto podivném strojku napsat.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

21. července - 3. srpna 2019

Plachtařské Mistrovství regionů - PMRg 2019

Vysoké Mýto – Voštice
Plachtařské Mistrovství regionů v plachtění - PMRg 2019, Letiště Vysoké Mýto - Voštice, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.lkvm.cz, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
25. - 27. července 2019

Mistrovství ČR 2019 v klasických disciplínách

Frýdlant nad Ostravicí - Paseky
Mistrovství České republiky v parašutismu v klasických disciplínách; Soutěž v parašutismu - přesnost přistání, Letiště Frýdlant nad Ostravicí - Paseky, www.akfrydlant.cz, www.plh.cz, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
25. - 27. července 2019

Rakovnický Skyleader pohár

Rakovník
Regionální soutěž v letecké akrobacii motorových letounů v kategoriích Sportsman, Intermediate a Advanced, Letiště Rakovník, www.aeroklub-rakovnik.cz, www.letamevtom.cz, www.skyleader.aero
 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
27. července 2019 10:00-18:00

Beskydský pohár - Moravský pohár

Frýdlant nad Ostravicí - Paseky
Soutěž v parašutismu - přesnost přistání, Letiště Frýdlant nad Ostravicí - Paseky, www.akfrydlant.cz, www.plh.cz, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
27. července - 3. srpna 2019

Pohár Českého Ráje 2019

Jičín - Vokšice
„Malé“ plachtařské závody Aeroklubu Jičín, Letiště Jičín - Vokšice, www.letistejicin.info
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama