Zajímavosti RSS

23.01.2010

„Můj svět je také kulatý… „ Luigi Colani

(jjk), www.colani.de, www.colani.ch, L+K 2/80 „Můj svět je také kulatý… „  Luigi Colani

Bylo to před třiceti lety. Tehdy ve druhém čísle časopisu Letectví + kosmonautika 21.ledna 1980 vyšel článek o významném světovém designérovi Luigim Colanim, který svým neortodoxním stylem posunul tento obor do úplně jiného futuristického rozměru a stal se otcem tzv. biodesignu, který lze srovnat vizuálně do jisté míry například s tvorbou ateliéru Future Systems, nebo leteckého novátora Burta Rutana. Vzhledem k tomu, že Luigi Colani ve své tvorbě zabrousil i do letecké problematiky, je jistě na místě si tohoto letos dvaaosmdesátiletého polsko-švýcarsko-německého vystudovaného sochaře připomenout nejen článkem starým přesně třicet let.

>
 
16.01.2010

Letecká pohádka

(jjk), L+K ´73 Výběr Letecká pohádka

V prosinci padla zmínka o tom, že časopis Letectví + kosmonautika, respektive nakladatelství Naše vojsko vydávalo jako přílohu tohoto periodika různé „ročenky“. A v těchto přílohách se občas objevily i zajímavé a milé článečky. Tak se tu v roce 1981 objevil Večerníček pro plachtaře a autorovi těchto řádek se podařilo objevit ve „Výběru“ roku 1973 dokonce i Leteckou pohádku. Na rozdíl od Večerníčku, kde pisatel není uveden, je pod zmíněným článečkem podpis Jarda Sinecký a k zachumelené krajině a až skoro vánoční víkendové náladě se pro malé uklidnění v hektické době taková pohádka bezpochyby hodí.

>
 
31.12.2009

Ten rok nám teda dal….

text, foto: (jjk) Ten rok nám teda dal….

… to zas bude v alejích nablito… řečeno s klasikem. Ano, ano je tu poslední den roku 2009 a to je čas k bilancování toho co se stihlo objet, obletět a o čem napsat. Nebylo toho moc, jen několik málo drobností, které se čas od času dalo někde po naší českomoramskoslezské zahrádce zahlédnout, obhlédnout, objet, nebo obletět. Počasí bylo ještě o kousek horší než v roce 2008, takže se autor těchto řádků musel stát leckdy „babičkou všudezdejší“ a být na několika místech najednou, což je poměrně fyzicky náročné. A tak zde přináší v odkazech těch pár „kousků“, které v uplynulém roce stihl.

 

>
 
20.12.2009

Večerníček pro plachtaře

(jjk), L+K Příloha /1981 Večerníček pro plachtaře

Tak jako dnes vydává nakladatelství Aeromedia kromě časopisu Letectví + kosmonautika i jeho „Speciály“, tak kdysi Naše vojsko vydávalo nepravidelně k tomuto periodiku i ročenky a nebo přílohy. V „Příloze“ ročníku 1981, ale narazil autor tohoto textu na malou záhadu. S kresbami tehdejšího redaktora L+K a dnešního prezidenta Letecké amatérské asociace v ní vyšel „Večerníček pro plachtaře“, jenže bez autorova podpisu.

>
 
13.12.2009

Poprvé doma na Extrách v roce 1995

(jjk), L+K 18/95 Poprvé doma na Extrách v roce 1995

S Markem Hykou a Petrem Kopfsteinem se do české reprezentace vrátily a vracejí akrobatické speciály z produkce Waltera Extry jak bylo ostatně i zmíněno v rozhovoru s prvně zmíněným pilotem (Jakmile se blížím cíli, posunu si ho opět o kus dál…). Ale stroje Extra 300 byly prvními letouny zahraniční produkce v české reprezentaci v první polovině devadesátých let, po té co Zliny Z-50 už na absolutní světovou špičku v kategorii Unlimited přestávaly stačit.

 

>
 
06.12.2009

V dobách Franka Abagnala…

text (jjk), ilustrační foto: (jjk, vla), L+K 17/72 V dobách Franka Abagnala…

Stejně jako v lodní, vlakové a autobusové dopravě, i v té letecké se s jejím masivním rozvojem po druhé světové válce a především v šedesátých a sedmdesátých létech rozmáhaly různé podvůdky a podvody a i v tomto druhu dopravy se to hemžilo „černými pasažéry“. Především hlavním důvodem bylo, že rozmach letecké dopravy předběhl bezpečnostní opatření a zabezpečení letišť a letadel ani v nejmenším nedosahovalo stavu osmdesátých a devadesátých let a už vůbec ne dnešní dobu ovlivněnou 11. zářím 2001. Byly to zlaté doby všelijakých „vykuků“ z nichž nejslavnějším je bezpochyby Frank William Abagnale.

>
 
05.12.2009

Bývaly byly ruzyňské aerosalony

Text, foto (jjk), text L+K 22/95; 19/97 Bývaly byly ruzyňské aerosalony

Vzápětí po rozdělení československé federace se v plánech výstavní a veletržní agentury Joly z Lysé nad Labem (nyní Výstaviště Lysá n.L.) zrodila myšlenka pořádání velké letecké akce na území Prahy a tak v roce 1993 na kbelském letišti proběhl první ročník akce „Aerosalon ‘93“. Následoval „Aerosalon ‘95 a ‘97“ už na letišti ruzyňském. Tím, ale také tento ambiciosní plán skončil a na „trhu“ se etablovaly jiné akce jako CIAF, Memorial Air Show, IDF, Dny NATO, Acrobatshow, Aviatická pouť a řada dalších leteckých dnů, či veřejných sletů na menších letištích, které si postupně budují svou tradici.

>
 
05.12.2009

Městem chodí Mikuláš …

(jjk),(vla) Městem chodí Mikuláš …

… je jeden starší český film a v den 5.prosince tradičně chodí svatý Nicolaus, tedy svatý Mikuláš, Myrský biskup narozený v roce 250 v lykijské Pataře s podivným doprovodem  čertem a andělem a nosí zlobivým dětem rozličné ropné produkty, nebo lilek hlíznatý původem z peruánských hor, nebo těm hodným fermentované a praženě prefabrikované kakaové boby obsahující alkaloid theobromin, nebo hesperidium z dvouděložných rostlin z čeledi routovitých. Někde, ale bylo možné potkat Mikuláše, čerty i anděly už ve středu 2.prosince a to na pražském ruzyňském letišti.

>
 
29.11.2009

Mezi Suchodolem a Dlouhou Lhotou…

text, foto: (jjk) Mezi Suchodolem a Dlouhou Lhotou…

…je příbramské letiště. Není na tom nic zajímavého, celkem obecně známá věc. Konají se zde pravidelně mnohé akce, od Sabatu u Ocelového ptáka, přes parašutistické závody, Acrobatshow až po pravidelné dny otevřených dveří firmy OK Light Aicraft, resp. OK Aviation Group, která zastupuje mnoho světových značek a v sobotu 28.listopadu 2009 de facto uzavírala příbramskou sezonu.

 

>
 
28.11.2009

O prehistorii plachtění u nás

(jjk), L+K 22/1974 O prehistorii plachtění u nás

Před pětadvaceti lety se na stránkách časopisu Letectví+kosmonautika psalo o tom, jak se rodilo ve dvacátých létech dvacátého století plachtařské umění, respektive v té době především experimentování. Článeček to byl zajímavý, oproštěný od ideologické omáčky té doby a i pro laiky čtivý a poučný především v tom, na jakých leckdy bizarních a nebezpečných hračkách se v dřevních dobách létávalo.

>
 
22.11.2009

Nad Kladnem před týdnem, dnes na zemi

text, foto: (jjk) Nad Kladnem před týdnem, dnes na zemi

S koncem listopadu se vrátilo „Babí léto“ o čemž jsme se přesvědčili minulou neděli (viz. Listopadové provětrání) kdy jsme se tak trochu kondičně prolétli nad středočeskou krajinou a to m.j. i nad kladenským letištěm ve Velké Dobré a i z výšky bylo vidět, že i na tomto letišti využívají posledních relativně teplých dní k poletování.

>
 
21.11.2009

Vzpomínka na kouzelný koberec

Text, scan, foto: (jjk),archiv foto: (vla), L+K 2/73 Vzpomínka na kouzelný koberec

Bydlení v pražském Břevnově, naproti basiliky svaté Markéty, bývávalo z hlediska leteckého provozu na konci šedesátých a v sedmdesátých létech poměrně zajímavé a půvabné. Nad hlavou tehdy bylo možné zahlédnout množství zajímavostí a kuriosit. Letouny tehdy tudy směřující na ruzyňské letiště a k dráze 22/04 a po otevření nové na 25/07 (nyní 24/06) provázely autora těchto řádků celé dětství. A při vyběhnutí na pláň u Ladronky i na 31/13. A tak prvními životními zážitky bylo sympatické brumlání milované „čtrnáctky“ (Iljušin Il/Avia Av-14).

>
 
15.11.2009

Listopadové provětrání

text, foto: (jjk) Listopadové provětrání

Vyčasilo se nám tak trochu, mlhy se unavily a padly k zemi a přecejen pro zpestření podzimních chmur bylo příjemné se trochu protáhnout a proluftovat a udělat si malý nenáročný trojúhelníček mezi Bubovicemi, Rakovníkem a Kladnem. Jak to tak bývá, když má někdo něco jak se říká u nosu, tak si to nechává během celé sezony až na úplný závěr.

>
 
14.11.2009

Dvacet let od příletu „Snové bouře“

text: (jjk), foto: (vla), (jjk) Dvacet let od příletu „Snové bouře“

Je tomu dvacet let a nějaký ten měsíc, přesněji 19.června 1989, co mnohé z nás překvapil nad Prahou nízký přelet sovětského raketoplánu …. Raketoplánu, který seděl na hřbetě šestimotorového ukrajinského „Snu“ z dílny Olega Konstantinoviče Antonova. Antonov An-225 Mrija (ukrajinsky Мрія, neboli sen) s raketoplánem Buran na „střeše“ v Praze přistál vlastně jistým nedopatřením, protože šlo de facto o nouzové přistání, vzhledem k jakési závadě na hydraulice.

 

>
 
07.11.2009

Drobné ohlédnutí za Holešovem

(jjk), L+K 1/1973 Drobné ohlédnutí za Holešovem

K 1. dubnu letošního roku fatálně zaniklo jedno z významných letišť československé a české historie. Letiště, kterým prošlo veliké množství pilotů, pasažérů, ale i obyčejných návštěvníků na mnohých leteckých dnech. Trénovali zde vojáci, měl tu svou výcvikovou základnu Slov-air, přilétaly sem pravidelné linky Československých aerolinií a letecké divize JZD Agrokombinát Slušovice, konaly se zde mnohé soutěže, fungovaly  mnohé letecké firmy a v neposlední řadě tady sídlil velmi aktivní aeroklub.

 

>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

24. března 2018 10:00-18:00

Akce Záložka Vyškov

Vyškov

Seminář a školení o bezpečnosti létání s možností vyzkoušet odhoz záložního padáku na lanové dráze z parašutistického trenažéru, Letiště Vyškov, (paramotory@laacr.cz), www.laacr.cz

 
detail akce
PGL
 
24. března 2018 10:00-22:00

Mít křídla - X. ročník festivalu amatérských leteckých filmů

Dolní Dobrouč

Spolek přátel vzduchoplavby Letohrad a ORFilm pořádá amatérský filmový festival s leteckou tematikou „MÍT KŘÍDLA“ (poslední termín přihlášení je do 11. 3. 2018 pardpsv@seznam.cz, Dolní Dobrouč (kino), www.spvletohrad.cz, www.orfilm.eu

 
detail akce
film
 
24. - 25. března 2018

Balóny nad Prahou 2018 ODLOŽENO !!!

Praha

Fundraisingová akce Českého balónového svazu jejíž cílem je zvýšit povědomí o balónovém sportu a využít tuto akci k podpoře Dětského centra Paprsek (ODLOŽENO VZHLEDEM K NEPŘÍZNIVÉMU POČASÍ A POVĚTRNOSTNÍM PODMÍNKÁM - NOVÝ TERMÍN BUDE OZNÁMEN), Startoviště Praha (místo bude upřesněno podle počasí), www.balonynadprahou.cz

 
detail akce
balony
 
30. března - 1. dubna 2018

Raná Cup - Česká liga PGL 2018

Raná u Loun – svah
Česká liga paraglidingu 2018 - Ligový závod, FAI 2, Letiště Raná u Loun – svah, www.rana-paragliding.cz, www.ranskahora.cz, www.svazpg.cz, www.pgweb.cz
 
detail akce
soutěž - PGL
 
31. března - 2. dubna 2018

Velikonoční pohár

Benešov - Bystřice/Nesvačily

Soutěž v letecké akrobacii kluzáků třídy Basic, Sportsman, Letiště Benešov - Bystřice/Nesvačily, www.gac-ramert.eu, www.aecr.cz

 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama