Zajímavosti RSS

27.12.2015

…a na toho se taky nedostalo

text, foto: (jjk) …a na toho se taky nedostalo
V závěru roku ještě zbyly poslední dvě nedořečené věci. Jedna z nich je taková ta jako v té pohádce „Vařila myšička kašičku, na zelenym rendlíčku, tomu dala, tomu taky, tomu míň a tomu málo, na toho se nedostalo“. A už po několikáté se nedostalo na plochu SLZ, tedy letišťátko Sázava (ač samozřejmě oficiálně se tomu říká plocha). Prostě kdykoli jsem měl cestu kolem v posledních letech, tak nikdy jsem neměl štěstí někoho potkat. Ale pro pořádek se sluší i letošní návštěvu připomenout.
>
 
20.12.2015

Ještě na skok do muzea v Yelahance

text: (jjk), M.J., foto: M.J. Ještě na skok do muzea v Yelahance

Když jsme si připomněli krátce před vánočními svátky únorový letecký veletrh Aero India 2015 s českou stopou (a účastí) (viz. Indická předvánoční vzpomínka na Yelahanku), tak je třeba doplnit, že na letišti v Yelahance v Bangalore, kde kromě jiného sídlí i indické vojenské letectvo, je i poměrně mladé letecké muzeum Hindustan Aeronautics Limited Heritage Centre & Aerospace Museum Bangalore. Muzeum bylo zřízeno firmou Hindustan Aeronautics Ltd. (HAL) v Bangalore v roce 2001 a tedy i název tohoto leteckého koncernu ve svém názvu nosí. Zároveň je také historicky prvním leteckým muzeem v Indii a průřezově mapuje vývoj leteckého a kosmického průmyslu Indie od čtyřicátých let dvacátého století až do dnešních dnů. 

>
 
19.12.2015

Indická předvánoční vzpomínka na Yelahanku

text: (jjk), M.J., foto: M.J. Indická předvánoční vzpomínka na Yelahanku
Krátce před vánočními stánky se podařilo dostat k události, která s Českou republikou souvisí, ale ve středu Evropy neleží a ani se na začátku roku 2015 neodehrála. Na letecké základně indické armády Yelahanka Air Force Station v Bengaluru se konal jubilejní desátý ročník leteckého veletrhu Aero India 2015. Indické letecké přehlídky se naposledy ve své historii účastnila i trojice loučísích se letounů Z-50LX týmu Flying Bulls Aerobatics Team. Takže si tak trochu jako malý dárek na závěr roku můžeme připomenout únorový letecký veletrh. 
>
 
13.12.2015

Papuče, plyšový medvídek, vláček, vrtulník…

text, foto: (jjk) Papuče, plyšový medvídek, vláček, vrtulník…
Blíží se Vánoce a pod stromečkem se objeví všechno možné. Tu třeba papuče pro chladné zimní večery, tu nějaký ten plyšový medvídek, a nebo se pod stromečkem objeví i řeba vláček. Nu a někdo může pod stromeček dostat i nějaký ten vrtulník. A tak předčasné Vánoce měli na ruzyňském letišti ve čtvrtek 10.prosince 2015 policisté z Letecké služby PČR, protože (ještě bez vánočního stromečku) našli v hangáru zabalený zbrusu nový vrtulník Bell (Helicopter Textron) 412 EPI s registrací OK-BYT. Nová varianta tohoto stroje je ale úplně první v celé Evropě, takže nejen, že policejní letci mají nového pomocníka, ale mají díky němu i jedno evropské prvenství.
>
 
12.12.2015

Tak ani ta liška pod stolem…

text, foto: (jjk) Tak ani ta liška pod stolem…
Pod stolem uvízlo kromě vrátkovského letiště (viz. Tam kde to úplně letos nevyšlo…Vrátkovské tmívání) ještě cosi z plochy podobně velké (či malé), kde se ani v sobotním pozdním letním podvečeru nepodařilo nic létacího potkat. Kousek od Přelouče (i když jako součást tohoto města) je obec, či místní část Škudly, kde se především zjevují motorová rogala, ale já jsem měl na letišti Škudly naposledy na provoz štěstí před pěti lety (viz. Když lišky dávají dobrou noc…). Tak jsem to risknul při jedné cestě z východu Čech zpět k hlavnímu městu, ale prostě ani ta liška nedávala dobrou noc.
>
 
06.12.2015

Trojitý Slaný Mikuláš s modrými kostkami

text, foto: (jjk) Trojitý Slaný Mikuláš s modrými kostkami

Nejdůležitější je do titulku dostat všechno, co je potřeba do něj dostat. Takže modrý kostkovaný hangár už tuto sezonu poctivě slouží, v předvečer svátku Svatého Mikuláše (tedy v předodpoledne) díky relativně přijatelnému povětří jsem se podíval na letiště Slaný; a den 5.prosince 2012 byl dnem trojího výročí týkajícího se létání (ač nebyla ta výročí úplně nejkulatější). I když je prosinec, stíny jsou dlouhé a sluneční svícení slaboučké, tu a tam ještě něco vidět bylo…Počasí se v sobotu 5.prosince 2015 ve Slaném netvářilo úplně jako v zimě, ale realita byla tak trochu jiná. Trochu studeně foukalo, tak nějak se držel kolem (téměř neviditelný) šedivý opar, který slabé slunce ne a ne prosvítit. 

>
 
05.12.2015

Tam kde to úplně letos nevyšlo…Vrátkovské tmívání

text, foto: (jjk) Tam kde to úplně letos nevyšlo…Vrátkovské tmívání
Každoročně se samozřejmě stane, že něco obrazně spadne pod stůl. Zůstávají takové ty přebytky, které buď není kam zařadit a nebo naopak by je kam zařadit bývalo bylo, ale ke vší té smůle se na onom místě nepodařilo zastihnout ani jeden jediný létající aparát. A tak se také i v tomto roce podařilo potkat letiště, kde se jako na potvoru nelétalo a široko daleko ani dušička se nezjevila. Nakonec tyto přebytky byly vlastně tři. A tím prvním je malé letiště nedaleko Českého Brodu. Vrátkov v záři zapadajícího slunce však byl onoho pozdního letního podvečera poněkud opuštěný (takového tmívání...to není překlep) a tak je potřeba vzít zavděk předchozími návštěvami.      
>
 
29.11.2015

A na dvoře bude zpívat Mikuláš

text: (jjk), foto: M.B. A na dvoře bude zpívat Mikuláš
Dalším letištěm, kam jsem se v tomto roce vypravil vícekrát (podobně jako třeba v Mladé Boleslavi), a které také bylo mnohem více v centru pozornosti, než je tomu v našich luzích a hájích v posledních letech zvykem, bylo letiště v Podhořanech, respektive Novém Dvoře, tedy letiště Východočeského aeroklubu Pardubice. Sice v tomto roce se letiště proslavilo hlavně vrtulníkovým sportem, ale komu by to nestačilo, může se v Podhořanech ještě v tomto roce jednou stavit a to skoro na Mikuláše, protože se tady bude zpívat.
>
 
28.11.2015

Ještě jednou (nebo dvakrát) letos do muzea

text: (jjk), foto: M.B. Ještě jednou (nebo dvakrát) letos do muzea
Rok 2015 je první oficiální (i když ne úplně celou) výstavní sezonou mladoboleslavského leteckého muzea, které je pojmenováno po aviatikovi Metodějovi Vlachovi a vlastně funguje i tak trochu jako interaktivní atrakce. A tak také se do Mladé Boleslavi jednou letos vracíme, protože toto muzeum nejen, že je otevřeno celoročně, ale lze si sem zajít třeba i na koncert, nebo modelčiny chtivé ratolesti se tu mohou něčemu novému přiučit. Rok 2015, první rok fungování Vlachova muzea na letišti Mladá Boleslav – Bezděčín se chýlí ke konci, ale kdo ještě nestihl, může se zajít podívat třeba na jazzový koncert rovnou začátkem posledního měsíce prosince.   
>
 
22.11.2015

Na chvíli u Hanse Kudlicha

text, foto: (jjk) Na chvíli u Hanse Kudlicha
Hans Kudlich bývával poslancem říšského sněmu ve Vídni a v roce 1848 navrhl zrušení roboty. Od roku 1888 má (až na jisté období za minulého režimu) pomníček u Nové Vsi u Teplic. Tak se tak stráni a kopci říkalo od té doby Kudlichův a pod ním cvičili vojáci a po druhé světové válce i létali nějaký čas aviatici. Druzí jmenovaní se na začátku devadesátých let pod „Kudlichův kopec“ vrátili a létají tam dodnes. Nějak se mi zatím nedařilo teplické letiště navštívit za provozu a tak jsem letos alespoň stihl otevřené hangáry a v nich i místní aviatiky.
>
 
21.11.2015

U topolu, Na osice…. Hoškovice

text, foto: (jjk) U topolu, Na osice…. Hoškovice
Během sezony se leccos stihne, leccos nestihne, ale vždycky zbude něco na víc, co se aktuálně v prostředku sezony nestihne zužitkovat. Ale s koncem roku se sluší připomenout i ty návštěvy (někdy zcela jalové) kde se zdánlivě nic nedělo, protože by byla škoda je opominout. A tak se podařilo krátce před jednou bouřkou a lijavcem (v polovině léta) zachytit drobný plachtařský provoz na letišti Mnichovo Hradiště – Hoškovice, které by mělo a mohlo mít obrovský potenciál, ale proti předpokladům nemá a ani žádnou soutěž tu asi hned tak nepotkáme, tak tu čas plyne tak trochu pomalu.
>
 
15.11.2015

Zajdeme si na vlak na nádraží Petřiny

text,foto: (jjk) Zajdeme si na vlak na nádraží Petřiny

Na pražských Petřinách od letošního roku lze nastoupit do podzemní dráhy trasy A, která je situovaná přímo pod někdejším Priorem a dnes Obchodním centrem, a ve druhém patře tohoto objektu je od neděle 15.listopadu 2015 na 1500 m² plně v provozu několik funkčních modelových kolejišť několika rozměrů, muzeum vláčků, a dětský koutek (a i se tu promítají filmy ze železniční tématikou) a nějaké to občerstvení. Velcí i malí tak mají další místo kam nejen v zimě (když se moc nikde venku létat nedá) vyrazit a i když tam nikde nic nelétá (nejblíže ruzyňské letiště), tak vláčky měl v mládí snad skoro každý…  

 

>
 
14.11.2015

Stmívání za Višňovkou

text, foto: (jjk) Stmívání za Višňovkou
Listopad a listí padá, jen za předpokládaná zima stále nepřichází, ačkoli už 14.listopadu 2015 opravdu nebylo nejpříjemněji a kdo nemusel, nikam moc nos nevystrkával. A tak jako dovětek se ještě podíváme do Podhořan, kam jsme se letos podívali víckrát než v předchozích letech, k čemuž byl podstatný důvod v podobě zcela nově (u nás) založených závodů vrtulníků. Na konci října jsme se zde byli podívat na poslední letošní soutěži helikoptér a pak se zavřelo nebe a slunce zašlo kdesi za Višňovkou. Ale protože jsem se věnoval jen vrtulníkům už se nic dalšího na letišti Podhořany – Nový Dvůr sem nevešlo…tak až teď v polovině listopadu. 
>
 
08.11.2015

A i tak tam něco lítá…

text,foto: (jjk) A i tak tam něco lítá…

Zima se sice blíží jarními teplotami, ale stejně se dřív nebo později zeptá. A až se tedy zeptá a ona se tedy asi opravdu zeptá a nebude kam vyrazit třeba i se svými ratolestmi, které bude potřeba něčím zabavit nabízí se několik možností. Buď nějaké to muzeum, které je ovšem víceméně statickou záležitostí a nebo pak je možné se někam podívat na nějaké ty modeláře. Lze se zajít podívat i na interiérové létající modely, ale obdivovatelé techniky bez ohledu na věk (a i obdivovatelé létajících aparátů) zcela jistě nepohrdnou nějakými těmi mašinkami. A tak není nic jednoduššího, než se vypravit třeba do středočeských Peček k jedněm velmi aktivním modelářům, kteří jednou za měsíc pořádají i výstavy pro veřejnost, a i nějaké to letadélko se tam najde…

>
 
08.11.2015

Odešly do věčných lovišť nebeských

text, foto: (jjk) Odešly do věčných lovišť nebeských
V listopadu odešly do věčných lovišť dvě letecké společnosti, které se objevovaly tu i tam i v Praze, ale občasně i na jiných tuzemských letištích. Z nebe nad Evropou se vypařila rakouská společnost InterSky a estonský vlajkový dopravce Estonian Air, který se v posledních dnech objevoval v Praze častěji a to v pronájmu pro rakouský Austrian a také s letounem, který do prázdnin létal u druhého letos padlého pobaltského dopravce Air Lituanica.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

26. září 2018 13:00-18:00

Den otevřených dveří na letecké záchrance

Liberec - Růžodol

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje a společnost DSA zve na ukázky pozemní a letecké techniky a letové ukázky vrtulníků ZZS LK a LZS, Letiště Liberec – Růžodol, www.zzslk.cz, www.dsa.cz

 
detail akce
společenská akce
 
26. září 2018 16:00-17:00

100 let československého letectví

Choceň

Orlické muzeum Choceň ve spolupráci s Klubem letců veteránů Vysoké Mýto – Choceň pořádá výstavu 100 let československého letectví (výstava trvá do 10.10.2018, otevřeno denně 9,00-12,00 a 14,00-17,00 hodin), www.orlickemuzeum.cz

 
detail akce
výstava
 
28. září 2018 10:00-18:00

Dětský den v Lešanech

Lešany (VTM)

Dětský den, Vojenské technické muzeum Lešany, www.vhu.cz

 
detail akce
společenská akce
 
28. - 30. září 2018

Ranské podzimní svahování

Raná u Loun

Ranské podzimní svahování, svahové soustředění na historických kluzácích, letiště Raná, www.potk.cz, www.lkra.cz, www.aeroklubrana.cz, www.potk.info

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
28. září 2018 10:01-18:00

E-day 2018

Lysá nad Labem

18. ročník Mezinárodní modelářské výstavy a Mistrovství České republiky v plastikovém modelářství, Výstaviště Lysá nad Labem, www.eday.cz

 
detail akce
letecké modelářství
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

GGP GGP

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama