Zajímavosti RSS

13.12.2014

Polet odletěl do věčných lovišť

text: (jjk), foto: (jjk), Míla Daniel Polet odletěl do věčných lovišť
Každým rokem, takhle s podzimem, odlétají do teplých krajin naši stěhovaní ptáci. V posledních letech se, ale také tu i tam přihodilo, že nás opustil i nějaký ten víceméně pravidelný návštěvník tuzemských letišť (především toho pražského, ale i některých těch regionálních). Bývá to leckdy smutné loučení, někdy nečekané, někdy očekávanější a tušená. Mnoho let jsme byli zvyklí (s většími, či menšími přestávkami) na našich letištích potkávat sympatické bílé pruhy na modré ocasní ploše letounů společnosti z Uljanovska, respektive Voroněže, která vznikla ještě v poslední éře Sovětského svazu pro potřeby plynařů ze severních oblastí této země. V nedávných dnech však po vleklých potížích společnost Polet Airlines odletěla do věčných lovišť a její letouny nejspíš už u nás nepotkáme.
>
 
06.12.2014

…u Kařízku taky voda, takže taky nic

text,foto: (jjk) …u Kařízku taky voda, takže taky nic
Další destinací, kterou jsem v roce 2014 navštívil, ale měl smůlu na přívaly vody a nenalezl tady ani jednu jedinou dušičku bylo někdejší práškařské letiště, které po zkrácení asfaltové dráhy obsadili modeláři z klubu AMG Mýto. U letiště agrochemické činnosti před několika lety zmizeli i velké cisterny na postřik a tak už skoro nic někdejší letiště pro „Čmeláky“ nepřipomíná. Místní modeláři, ale pořádají během sezony množství rozličných akcí, které iluzi „velkého“ letiště sympaticky navozuje.
>
 
06.12.2014

Samá voda, druhá smůla

text,foto: (jjk) Samá voda, druhá smůla
K pravidelným každoročním destinacím patří během sezony letiště, které téměř zaniklo několikrát ve své dlouhé historii a naposledy mu likvidace hrozila výstavbou dálnice na Plzeň. Ale nakonec byla vybudována nová dráha a z původně plochy pro ultralehká letadla se stalo letiště vnitrostátní. Na letiště Rokycany směřují mé cesty jak za letouny velkými, tak i místními velmi aktivními modeláři. Jen rok 2014 byl nadmíru smůlovatý. Jedinou akcí, kterou jsem měl v plánu (modelářskou) bohužel vzala průtrž mračen, která mne cestou z Tchořovic předhonila a tak jsem se v Rokycanech na letišti ocitl zcela osamocen, protože všichni utekli před vodní bouří.
>
 
06.12.2014

Čertíka se nebojíme, protože my nezlobíme

text: (jjk), lidové říkánky, foto: VLa Čertíka se nebojíme, protože my nezlobíme
Kde se vzal, tu se vzal, Mikuláš pod okny stál. V ruce velkou berličku, na hlavě měl čepičku. Z bílých vousů teplý šál, takhle, děti, vypadal! V pátek 5. prosince 2014 chodil všude možně svatý Mikuláš (Večer bude chodit svatý Mikuláš, ale státek má šestého) s čertem a andělem a děti obdarovával něčím sladkým, nebo uhlím a bramborami. Na ruzyňském letišti sice přišel o nějaký ten den dřív, ale na tom nesejde, tam chodí pokaždé, tak jak se to termínově nejlépe hodí (Městem chodí Mikuláš …, Čertice, anděl, Mikuláš a bílá nadílka první prosincový den na letišti Ruzyně). Ale svátek je šestého prosince a tak něco z letošní „Mikulášské“ na pražském letišti, s nějakou tou povídánkou přichází právě teď.
>
 
30.11.2014

Hledá se Stratílek … a něco už se našlo

text: (jjk), foto: archiv P.M., J.K., A.O., P.M. Hledá se Stratílek … a něco už se našlo
Svého času (tedy přesněji řečeno před dvěma roky) vyšla publikace Hasičská výroba ve Vysokém Mýtě 1899 – 1985, kterou sepsal a materiály do ní shromáždil Petr Motl. Jak je zřejmé kniha chronologicky zachycuje vývoj vysokomýtského výrobního programu firmy Václava Ignáce Stratílka od jejího vzniku, přes tzv. první republiku až po poválečné znárodnění a přejmenování společnosti na Továrnu hasicích zařízení (THZ) a posléze podnik Karosa. V posledních letech nesl podnik názvy Irisbus, Iveco CR respektive CNH Industial, ale to už je jiná historie. Také leckteří jistě vědí, že firma V. Ig. Stratílek tak říkajíc přičichla i k letectví. Netypickým výrobkem firmy byly motorové startovací navijáky pro bezmotorové létání s trofejními motory Steyer, později motory Ford V8 (nebo i Opel). S Petrem Motlem jsme se před časem dohodli, že se pokusím létavý lid oslovit, zda by někdo nenašel nějaké dokumenty, či dobové fotografie tohoto navijáku. A tak po výzvě na facebookových stránkách magazínu (Existují dokumenty a fotografie k navijákům V. Ig. Stratílek?) v těchto dnech vyšla podobná žádost i na stránkách časopisu Aero Hobby a už také k radosti mé i Petra Motla přišly (zatím) první tři odezvy.
>
 
29.11.2014

Tam kde se letos nedařilo…aneb vzpomínka na lepší časy

text,foto: (jjk) Tam kde se letos nedařilo…aneb vzpomínka na lepší časy
Během jednoho roku se nedá stihnout úplně všechno a všude. A tak se přihodilo, že některá letiště se sice navštívit podařilo, z nějakého důvodu jsem na něm nezastihl vůbec žádný provoz a ani žádný létající stroj. Ale když je ten závěr roku, možná je na místě dohnat všechny resty a kromě těch letišť, kde jsem jakýs takýs provoz zahlédl (ač se to netýkalo žádné konkrétní akce) zmínit i tak, kam se mi sice dorazit podařilo, ale víceméně zbytečně. Jedním z těch letišť, které je oficiálně už dva roky uzavřené, je severočeské letiště v Ústí nad Labem. Osud letiště se stále nějak řeší, ale to není úplně tím tématem na toto místo. Spíš bych chtěl vzpomenout na chvíle, kdy se tady létalo v letech nedávno minulých, ale i více vzdálených. Ačkoli jsem o tom na stránkách magazínu už psal, ale proč se neohlédnout za časy létacími, když vlastně není v poslední době o něčem vyloženě vzduchoplaveckém referovat.
>
 
23.11.2014

Tak jako taneček přes dvě pekla

text,foto: (jjk) Tak jako taneček přes dvě pekla
A i když to opravdu jednoho listopadového podvečera vypadalo trochu jako v pekle, zas tak pekelné to nebylo. Jenže v té souvislosti jsem zjistil, že v uplynulém roce jakýmsi nedopatřením vypadlo z navštívených letišť i jedno (ač jen krátce) navštívené. Ne, že by to byla známka tak trochu pekelné sklerózy, ale je to takové nemilé opomenutí. Takže se vlastně, jako takové omluvné splacení jistého restu, ta listopadová (trošku vizuálně pekelná) večerní krátká návštěva východočeského letiště v Podhořanech – Novém Dvoru docela hodí. A samozřejmě, že se nejedná o žádnou pohádku (Taneček přes dvě pekla je pohádka ze začátku osmdesátých let) i když zapadající slunce trochu pohádkově vypadá.   
>
 
22.11.2014

Už se nedočkal a sbohem a šáteček

text,foto: (jjk) Už se nedočkal a sbohem a šáteček
Ve druhé polovině listopadu uplyne sedm set čtyřicet let od první oficiální zmínky o městě Mělník. U města Mělníka také bývalo bylo letiště, které vlastně dvakrát vzniklo a dvakrát zaniklo a tohoto městského výročí se už nedočkalo, ačkoli se na něm ještě před dvěma roky poletovalo a to jak v podání modelářů, tak i letců větších letadélek. Ale tomu je už od listopadu 2012 nejspíš definitivní konec, ale vzhledem k tomu, že první listina v níž Přemysl Otakar II. dne 25. listopadu 1274 označuje Mělník za město (ač nepochybně vznikalo z podhradí a osady už o něco dříve, o hradu, či tvrze z jedenáctého století nemluvě) je možná v těchto dnes smysluplné si několika větami hořínské letiště připomenout.   
>
 
16.11.2014

…ještě drobounký Bedříškův podotek: „kachny“

text: (jjk), foto: (jjk), M.J. …ještě drobounký Bedříškův podotek: „kachny“
Když Bedříšek ukazoval „kachnu“ (viz. Bedříšku, proveď pány) American Aerolites Falcon XP v Chrudimi na výzvu profesora Žaluda inspektoru Trachtovi a praktikantu Hlaváčkovi, je třeba několika větami i cosi dodat. Už jen proto, že letouny této tzv. kachní koncepce v letu kachny opravdu připomínají a také, že se s těmito méně obvyklými letouny tu i tam na obloze, či na letištích potkáváme. Vlastně „kachnou“ už byl před více než sto lety letoun bratří Wrightů Flyer, ale i jako protiváhu lze zmínit i třeba dopravní nadzvukový Tupolev Tu-144, který svým způsobem také byl „kachnou“. A tyto „kachny“ ostatně v podobě letounu Saab JAS-39 Gripen létají i v našem vojenském letectvu.
>
 
15.11.2014

Bedříšku, proveď pány

text,foto: (jjk) Bedříšku, proveď pány
A Bedříšek na výzvu profesora Žaluda provede inspektora Trachtu a jeho pomocníka praktikanta Hlaváčka po farmě ukazujíc jim kachny. Scénou z filmu Rozpuštěný a vypuštěný z pera Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka (který mimochodem vznikl před třiceti lety v roce 1984) se tak trochu ještě vracíme k listopadovému loučení s letouny Zlin Z-50LX ve flotile akrobatické čtyřky z Jaroměře (Chrudimi) viz. Samhaim, aneb loučení Dušičkové (respektive A v březnu bude léto, protože je listopad) na letišti v Chrudimi. Kromě rozlučkového vystoupení skupiny Flying Bulls Aerobatics Team, která vyřazovala legendární akrobatické letouny, parašutistické doskočné a dalšího provozu, došlo i na jedno poněkud nečekané překvapení, které může do jisté míry evokovat „kachní“ scénu z výše zmíněného filmu. Na letišti se nenadále zjevilo „vajíčko z winglety“ (jak trefně kdosi poznamenal), tedy letounek American Aerolites Falcon XP tak zvané kachní koncepce.    
>
 
09.11.2014

Slunce milosrdné, jež by chtělo hřáti

text,foto: (jjk) Slunce milosrdné, jež by chtělo hřáti
Chtělo by se říci, že v dobách kdy mezi Zličínem a Chrášťany bývaly byly jen husté hvozdy lesů a strniska luk a polí se tady vesele létalo za doprovodu traktorového brblání hvězdicového devítiválce M-462 RF pohánějícího žlutého „Čmeláka“ Zlin (Let) Z-37. Ale dávno tomu a ani v těch dobách to s tím létáním nebylo až zase tak slavné. A tak by se dalo říci, že v posledních letech to létání, co jim síly stačí, dohánějí modeláři na malém letišti Sobínka, které kdysi bývalo plochou pro agrochemickou činnost. A chtělo by se také spolu s klasikem říci, že v sobotu 8. listopadu 2014 „Slunce milosrdné, jež by chtělo hřáti, stromů vrcholky již polobezlisté, chladný den má vůni hrdé rezignace, barvy rozkladu a lesky zlatisté“.
>
 
08.11.2014

A v březnu bude léto, protože je listopad

text,foto: (jjk) A v březnu bude léto, protože je listopad

Ačkoli je už měsíc padajícího listí, stále se odcházejícímu létu nechce definitivně odejít a tak to máme od tzv. Dušiček vlastně celý týden. Ale jak lidová pranostika praví jaké povětří jest v listopadu, takové má býti měsíce března roku budoucího. Je v tom jistá naděje, že zima nebude naštěstí nijak dlouhá. Ale právě na Svátek památky všech zesnulých se v Chrudimi odehrávalo loučení Flying Bulls Aerobatics Teamu z Jaroměře (pokračovatele „Chrudimské čtyřky“) s letouny Zlin Z-50LX a téma této události zabralo (včetně obrazového doprovodu) celý prostor článku Samhaim, aneb loučení Dušičkové. V ten den se, ale slétlo do Chrudimi vícero létajících aparátů z blízkého i vzdálenějšího okolí a kromě navijákového provozu i chrudimští parašutisté měli svou doskočnou a tak nelze opominout „doprovodný program“ loučení s „Padesátkami“.

 

 

>
 
02.11.2014

Samhaim, aneb loučení Dušičkové

text,foto: (jjk) Samhaim, aneb loučení Dušičkové
Keltský konec roku Samhaim připadá na noc z 31. října na 1. listopadu. Prolíná se se vzpomínkou na všechny zesnulé, což jsou lidově zvané Dušičky a tento svátek In commemoratione omnium fidelium defunctorum připadá na 2. listopad. Je to vlastně dohromady taková připomínka začátku a konce, uzavřeného kruhu. Symbolicky, s připomínkou začátku a konce, uzavírajícího se kruhu, se v první listopadový den roku 2014 uzavřela na letišti Chrudim jedna kapitola, jedné legendy. V Chrudimi to na počátku šedesátých let začalo a svým způsobem 1. listopadu 2014 i skončilo, přičemž se začíná odvíjet příběh nový, ale přece jenom trochu jiný. Slavná „Chrudimská čtyřka“, dnes sestava Flying Bulls Aerobatics Team (z Jaroměře) se definitivně rozloučila s československými (českými) letouny. Posledním tuzemským typem, který tento slavný akrobatický tým provozoval byl letoun Zlin Z-50LX.  
>
 
01.11.2014

Zesnulo léto do hrobu dáno siroty po něm zůstaly…

text,foto: (jjk) Zesnulo léto do hrobu dáno siroty po něm zůstaly…
…i přicházely každičkého rána a sluníčko své hledaly (to by se slovutný Karel Jaromír divil), i zželelo se slunci milých dítek…. a vtělila se v drobnolistý letní kvítek…(v listopadu rozený i zesnulý Erben by asi nechápal co se dá z jeho básně vyrobit). Ale prostřednictvím Karla Jaromíra Erbena vzniknuvší oslí můstek vlastně zabil dvě mouchy jednou ranou. Lze poněkud kostrbatě naznačit, že se letošní léto definitivně loučí a odchází, ale slunce se nechce tak lehce vzdát a ještě nějaký ten vlahý paprsek k zemi posílá a tak trochu i nějaký ten kvítek vykvete, třeba jen v podobě barevných padáků paraglidistů na letišti Panenský Týnec (ačkoli v tomto případě jde o další restík v podobě navštívených, ale nepublikovaných letišť v tomto roce).
>
 
25.10.2014

Mlhy jdou říjnovou oblohou…

text,foto: (jjk) Mlhy jdou říjnovou oblohou…
…v zimě haldy sněhu přinesou. Poslední říjnové dny nelákají svou sychravou mlžností zrovna ku létání (až na některé výjimky) a tudíž nezbývá nalepit některá bílá místa, která při cestování mezi loukami, betonovými, či asfaltovými plochami ještě zbyly z cest za jinými akcemi. Tak mezi těmi drobnými resty zbyla i ta letiště, která byla třeba v minulosti o něco hojněji navštěvovaná a nebo se v uplývajícím roce už nepodařila vtěsnat do cestovatelského kalendáře pravidelných událostí. Jedním z těch epizodně navštívených míst (ale zatím nijak nezačleněných) bylo před nějakým tím týdnem (kdy už se podzim nezadržitelně hlásil o slovo, ale listy ještě nezbarvil ze zelených, do červenožlutých barev) i letiště Bubovice u Berouna. Do výčtu navštívených míst v roce 2014, ale i tak, v krátkosti, patří.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

28. - 29. dubna 2017

Mistrovství ČR & SR Indoor 2017

Praha - Letňany (Skydive arena)

Mistrovství České republiky a Slovenské republiky Indoor ve větrném tunelu, HF Arena Praha - Letňany www.skydivearena.cz, www.aecr.cz, www.hurricanefactory.com

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
29. dubna - 7. května 2017

13. Jarní pohár Jeseníků 2017

Šumperk

Jarní pohár Jeseníků 2017 v plachtění, Letiště Šumperk, www.aeroklub-sumperk.cz, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.jpj-sumperk.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
29. - 30. dubna 2017

Den ve vzduchu s Radiem Kiss Proton 2017

Plasy

15. ročník největší letecké show na západě Čech, Letiště Plasy, www.akplasy.cz, www.denvevzduchu.cz

 
detail akce
letecký den
 
29. dubna 2017 10:00-16:00

Tankový den

Mladá - Milovice

Celodenní zábavu pro děti i jejich rodiče a třeba i prarodiče v Parku Mirakulum a na Tankodromu Milovice, Park Mirakulum – Tankodrom Milovice, Letiště Mladá, www.mirakulum.cz, www.tankodrommilovice.cz

 
detail akce
společenská akce
 
29. dubna 2017 10:00-17:00

Zahájení sezony Leteckého muzea Kbely

Praha - Kbely (VHÚ)

Letecké muzeum Kbely Vojenského historického ústavu, otevřeno do 31. října 2017, 10,00 hodin až 18,00 hodin (hangáry se uzavírají v 17,30 hod.), vstup zdarma, Letiště Praha - Kbely, www.vhu.cz

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama