Zajímavosti RSS

12.12.2015

Tak ani ta liška pod stolem…

text, foto: (jjk) Tak ani ta liška pod stolem…
Pod stolem uvízlo kromě vrátkovského letiště (viz. Tam kde to úplně letos nevyšlo…Vrátkovské tmívání) ještě cosi z plochy podobně velké (či malé), kde se ani v sobotním pozdním letním podvečeru nepodařilo nic létacího potkat. Kousek od Přelouče (i když jako součást tohoto města) je obec, či místní část Škudly, kde se především zjevují motorová rogala, ale já jsem měl na letišti Škudly naposledy na provoz štěstí před pěti lety (viz. Když lišky dávají dobrou noc…). Tak jsem to risknul při jedné cestě z východu Čech zpět k hlavnímu městu, ale prostě ani ta liška nedávala dobrou noc.
>
 
06.12.2015

Trojitý Slaný Mikuláš s modrými kostkami

text, foto: (jjk) Trojitý Slaný Mikuláš s modrými kostkami

Nejdůležitější je do titulku dostat všechno, co je potřeba do něj dostat. Takže modrý kostkovaný hangár už tuto sezonu poctivě slouží, v předvečer svátku Svatého Mikuláše (tedy v předodpoledne) díky relativně přijatelnému povětří jsem se podíval na letiště Slaný; a den 5.prosince 2012 byl dnem trojího výročí týkajícího se létání (ač nebyla ta výročí úplně nejkulatější). I když je prosinec, stíny jsou dlouhé a sluneční svícení slaboučké, tu a tam ještě něco vidět bylo…Počasí se v sobotu 5.prosince 2015 ve Slaném netvářilo úplně jako v zimě, ale realita byla tak trochu jiná. Trochu studeně foukalo, tak nějak se držel kolem (téměř neviditelný) šedivý opar, který slabé slunce ne a ne prosvítit. 

>
 
05.12.2015

Tam kde to úplně letos nevyšlo…Vrátkovské tmívání

text, foto: (jjk) Tam kde to úplně letos nevyšlo…Vrátkovské tmívání
Každoročně se samozřejmě stane, že něco obrazně spadne pod stůl. Zůstávají takové ty přebytky, které buď není kam zařadit a nebo naopak by je kam zařadit bývalo bylo, ale ke vší té smůle se na onom místě nepodařilo zastihnout ani jeden jediný létající aparát. A tak se také i v tomto roce podařilo potkat letiště, kde se jako na potvoru nelétalo a široko daleko ani dušička se nezjevila. Nakonec tyto přebytky byly vlastně tři. A tím prvním je malé letiště nedaleko Českého Brodu. Vrátkov v záři zapadajícího slunce však byl onoho pozdního letního podvečera poněkud opuštěný (takového tmívání...to není překlep) a tak je potřeba vzít zavděk předchozími návštěvami.      
>
 
29.11.2015

A na dvoře bude zpívat Mikuláš

text: (jjk), foto: M.B. A na dvoře bude zpívat Mikuláš
Dalším letištěm, kam jsem se v tomto roce vypravil vícekrát (podobně jako třeba v Mladé Boleslavi), a které také bylo mnohem více v centru pozornosti, než je tomu v našich luzích a hájích v posledních letech zvykem, bylo letiště v Podhořanech, respektive Novém Dvoře, tedy letiště Východočeského aeroklubu Pardubice. Sice v tomto roce se letiště proslavilo hlavně vrtulníkovým sportem, ale komu by to nestačilo, může se v Podhořanech ještě v tomto roce jednou stavit a to skoro na Mikuláše, protože se tady bude zpívat.
>
 
28.11.2015

Ještě jednou (nebo dvakrát) letos do muzea

text: (jjk), foto: M.B. Ještě jednou (nebo dvakrát) letos do muzea
Rok 2015 je první oficiální (i když ne úplně celou) výstavní sezonou mladoboleslavského leteckého muzea, které je pojmenováno po aviatikovi Metodějovi Vlachovi a vlastně funguje i tak trochu jako interaktivní atrakce. A tak také se do Mladé Boleslavi jednou letos vracíme, protože toto muzeum nejen, že je otevřeno celoročně, ale lze si sem zajít třeba i na koncert, nebo modelčiny chtivé ratolesti se tu mohou něčemu novému přiučit. Rok 2015, první rok fungování Vlachova muzea na letišti Mladá Boleslav – Bezděčín se chýlí ke konci, ale kdo ještě nestihl, může se zajít podívat třeba na jazzový koncert rovnou začátkem posledního měsíce prosince.   
>
 
22.11.2015

Na chvíli u Hanse Kudlicha

text, foto: (jjk) Na chvíli u Hanse Kudlicha
Hans Kudlich bývával poslancem říšského sněmu ve Vídni a v roce 1848 navrhl zrušení roboty. Od roku 1888 má (až na jisté období za minulého režimu) pomníček u Nové Vsi u Teplic. Tak se tak stráni a kopci říkalo od té doby Kudlichův a pod ním cvičili vojáci a po druhé světové válce i létali nějaký čas aviatici. Druzí jmenovaní se na začátku devadesátých let pod „Kudlichův kopec“ vrátili a létají tam dodnes. Nějak se mi zatím nedařilo teplické letiště navštívit za provozu a tak jsem letos alespoň stihl otevřené hangáry a v nich i místní aviatiky.
>
 
21.11.2015

U topolu, Na osice…. Hoškovice

text, foto: (jjk) U topolu, Na osice…. Hoškovice
Během sezony se leccos stihne, leccos nestihne, ale vždycky zbude něco na víc, co se aktuálně v prostředku sezony nestihne zužitkovat. Ale s koncem roku se sluší připomenout i ty návštěvy (někdy zcela jalové) kde se zdánlivě nic nedělo, protože by byla škoda je opominout. A tak se podařilo krátce před jednou bouřkou a lijavcem (v polovině léta) zachytit drobný plachtařský provoz na letišti Mnichovo Hradiště – Hoškovice, které by mělo a mohlo mít obrovský potenciál, ale proti předpokladům nemá a ani žádnou soutěž tu asi hned tak nepotkáme, tak tu čas plyne tak trochu pomalu.
>
 
15.11.2015

Zajdeme si na vlak na nádraží Petřiny

text,foto: (jjk) Zajdeme si na vlak na nádraží Petřiny

Na pražských Petřinách od letošního roku lze nastoupit do podzemní dráhy trasy A, která je situovaná přímo pod někdejším Priorem a dnes Obchodním centrem, a ve druhém patře tohoto objektu je od neděle 15.listopadu 2015 na 1500 m² plně v provozu několik funkčních modelových kolejišť několika rozměrů, muzeum vláčků, a dětský koutek (a i se tu promítají filmy ze železniční tématikou) a nějaké to občerstvení. Velcí i malí tak mají další místo kam nejen v zimě (když se moc nikde venku létat nedá) vyrazit a i když tam nikde nic nelétá (nejblíže ruzyňské letiště), tak vláčky měl v mládí snad skoro každý…  

 

>
 
14.11.2015

Stmívání za Višňovkou

text, foto: (jjk) Stmívání za Višňovkou
Listopad a listí padá, jen za předpokládaná zima stále nepřichází, ačkoli už 14.listopadu 2015 opravdu nebylo nejpříjemněji a kdo nemusel, nikam moc nos nevystrkával. A tak jako dovětek se ještě podíváme do Podhořan, kam jsme se letos podívali víckrát než v předchozích letech, k čemuž byl podstatný důvod v podobě zcela nově (u nás) založených závodů vrtulníků. Na konci října jsme se zde byli podívat na poslední letošní soutěži helikoptér a pak se zavřelo nebe a slunce zašlo kdesi za Višňovkou. Ale protože jsem se věnoval jen vrtulníkům už se nic dalšího na letišti Podhořany – Nový Dvůr sem nevešlo…tak až teď v polovině listopadu. 
>
 
08.11.2015

A i tak tam něco lítá…

text,foto: (jjk) A i tak tam něco lítá…

Zima se sice blíží jarními teplotami, ale stejně se dřív nebo později zeptá. A až se tedy zeptá a ona se tedy asi opravdu zeptá a nebude kam vyrazit třeba i se svými ratolestmi, které bude potřeba něčím zabavit nabízí se několik možností. Buď nějaké to muzeum, které je ovšem víceméně statickou záležitostí a nebo pak je možné se někam podívat na nějaké ty modeláře. Lze se zajít podívat i na interiérové létající modely, ale obdivovatelé techniky bez ohledu na věk (a i obdivovatelé létajících aparátů) zcela jistě nepohrdnou nějakými těmi mašinkami. A tak není nic jednoduššího, než se vypravit třeba do středočeských Peček k jedněm velmi aktivním modelářům, kteří jednou za měsíc pořádají i výstavy pro veřejnost, a i nějaké to letadélko se tam najde…

>
 
08.11.2015

Odešly do věčných lovišť nebeských

text, foto: (jjk) Odešly do věčných lovišť nebeských
V listopadu odešly do věčných lovišť dvě letecké společnosti, které se objevovaly tu i tam i v Praze, ale občasně i na jiných tuzemských letištích. Z nebe nad Evropou se vypařila rakouská společnost InterSky a estonský vlajkový dopravce Estonian Air, který se v posledních dnech objevoval v Praze častěji a to v pronájmu pro rakouský Austrian a také s letounem, který do prázdnin létal u druhého letos padlého pobaltského dopravce Air Lituanica.
>
 
07.11.2015

A taky si říkal Hurikán

text: (jjk) , foto: M.J. A taky si říkal Hurikán

Říkal si Hurikán, rychlý jak blesk, ulicí zahřmělo, pak jen slabý třesk…. Je text druhé sloky někdejšího hitu Dalibora Jandy. Vlastně když si člověk tenhle kousek přečte vytržen z kontextu, mohl by mít dojem, že se kdesi shůry snesl jako blesk z čistého nebe Hawker Hurricane, širokým bulvárem jakéhosi nejmenovaného německého města se prohnal jako blesk a jeho cílem jeho útoku byly zabarikádované jednotky wehrmachtu, nebo Schutzstaffel, a po té co se Hurricane opět vznesl vstříc nebesům, ulicí zahřmělo, a pak jen slabý třesk oznámil, že mise nějakého z pilotů Royal Air Force byla úspěšná. Ano dne 6.listopadu 2015 oslavil jeden z nejslavnějších bojových letounů nejen druhé světové války, ale celé více než stoleté historie letectví Hawker Hurricane.

 

>
 
31.10.2015

Když dlouho listí nespadne, tuhá zima se přikrade…

text: (jjk), foto: M.B. Když dlouho listí nespadne, tuhá zima se přikrade…

…a listí nepadá a nepadá a když padá, tak podezřele pomalu. To kdys v dávných a dřevních dobách létání bylo říjnové počasí nepoměrně nepříjemnější, rozmanitější a vlezlejší. Ale také není bez zajímavosti, že závěr měsíce října před sto pěti lety, kdy se vzduchoplavectví teprve pomalu, ale jistě rozšiřovalo, se létalo poměrně hodně v Mladé Boleslavi, v Bukovině, ve Vysočanech a na jiných místech tehdejšího Rakouska – Uherska. Takže kromě několika zajímavých výročí z druhé poloviny října 1910 (s doprovodem exponátů interaktivního leteckého mladoboleslavského muzea) si může připomenout i nějakou tu kuriozitu z říjnových dní počátků vzduchoplavby.  

 

>
 
30.10.2015

Čtyřicet let od zániku Inex Adria v Suchdole

text: (jjk), foto: archiv, aviation-safety.net, baaa-acro.com Čtyřicet let od zániku Inex Adria v Suchdole

Dne 30.října 1975 v 9 hodin a 20 minut nedaleko pražského ruzyňského letiště havaroval letoun jugoslávské letecké společnosti Inex Adria Aviopromet (dnes slovinský národní dopravce Adria Airways) McDonnell Douglas DC-9-32 YU-AJO se 120 cestujícími a členy posádky na palubě. Dne 30. října 1975 se z tehdejšího jugoslávského  letoviska Tivat (dnes černohorského) vypravil směrem do Prahy let JP 450 s pětičlennou posádkou (kapitán Miodrag S. Marovič a druhý pilot Jovan R. Popov a tři letušky) a 115 cestujícími, kteří se vraceli většinou z dovolené u moře.

>
 
24.10.2015

…stíny pozdního léta Na Ladech

text,foto: (jjk) …stíny pozdního léta Na Ladech

Tu i tam se v sobotní ráno (leckde i dopoledne, poledne a odpoledne) dne 24.října 2015 mlhy povalovaly a i některá ta letiště i tím mléčným sklem zahalily. Na Ladech, Za Čeřinkou, mezi Kozolupy a Bubovicemi se ovšem na návršní plošině mlžno rozfoukalo a sluníčko se pokusilo ještě vzpomenout na poslední (a letos mimořádně horké) léto. A tak to sice nebyly podle Vláčilova slavného filmu „Stíny horkého léta“, ale spíš jen stíny pozdního léta, kdy se nad Berounem mezi plachtařské provozy vklínilo i leccos jiného…   

>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

24. března 2018 10:00-18:00

Akce Záložka Vyškov

Vyškov

Seminář a školení o bezpečnosti létání s možností vyzkoušet odhoz záložního padáku na lanové dráze z parašutistického trenažéru, Letiště Vyškov, (paramotory@laacr.cz), www.laacr.cz

 
detail akce
PGL
 
24. března 2018 10:00-22:00

Mít křídla - X. ročník festivalu amatérských leteckých filmů

Dolní Dobrouč

Spolek přátel vzduchoplavby Letohrad a ORFilm pořádá amatérský filmový festival s leteckou tematikou „MÍT KŘÍDLA“ (poslední termín přihlášení je do 11. 3. 2018 pardpsv@seznam.cz, Dolní Dobrouč (kino), www.spvletohrad.cz, www.orfilm.eu

 
detail akce
film
 
24. - 25. března 2018

Balóny nad Prahou 2018 ODLOŽENO !!!

Praha

Fundraisingová akce Českého balónového svazu jejíž cílem je zvýšit povědomí o balónovém sportu a využít tuto akci k podpoře Dětského centra Paprsek (ODLOŽENO VZHLEDEM K NEPŘÍZNIVÉMU POČASÍ A POVĚTRNOSTNÍM PODMÍNKÁM - NOVÝ TERMÍN BUDE OZNÁMEN), Startoviště Praha (místo bude upřesněno podle počasí), www.balonynadprahou.cz

 
detail akce
balony
 
30. března - 1. dubna 2018

Raná Cup - Česká liga PGL 2018

Raná u Loun – svah
Česká liga paraglidingu 2018 - Ligový závod, FAI 2, Letiště Raná u Loun – svah, www.rana-paragliding.cz, www.ranskahora.cz, www.svazpg.cz, www.pgweb.cz
 
detail akce
soutěž - PGL
 
31. března - 2. dubna 2018

Velikonoční pohár

Benešov - Bystřice/Nesvačily

Soutěž v letecké akrobacii kluzáků třídy Basic, Sportsman, Letiště Benešov - Bystřice/Nesvačily, www.gac-ramert.eu, www.aecr.cz

 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama