Zajímavosti RSS

08.08.2015

Občasník od Pyrenejí

text,foto: (jjk) Občasník od Pyrenejí
Čas od času se u nás objeví společnost, která není nijak všeobecně známá, ač je to společnost evropská, z unijní země, jejíž vlajková letecký dopravce ve pravidelným návštěvníkem pražského mezinárodního letiště. Tak se v posledních dnech na ruzyňském letišti zjevil hnedle několikrát (na záskok) letoun, pro mnohé neznámé, a zdánlivě malé, portugalské letecké společnosti EuroAtlantic Airways. Letoun Boeing B767-300 této letecké společnosti zaskočil (mimo jiné i z důvodu kapacitního) za pravidelné návštěvníky vlajkového dopravce TAP Air Portugal, který k nám vypravuje vesměs menší typy letounů Airbus A320/319.
>
 
19.07.2015

Vzpomínka na první svět v Achumu

text: (jjk), L+K 3/72, reprofoto L+K 3/72 a archiv Vzpomínka na první svět v Achumu
Před nějakým časem se v České republice konal první tuzemský šampionát ve vrtulníkovém létání (viz. Točte se pardálové i s kyblíkem plným vody). V souvislosti s tím, že se koná v srpnu světové mistrovství v sousedním Polsku, kam zamíří, rovněž poprvé v historii, česká reprezentace, jsme si připomněli, když se v Polsku konalo mistrovství světa poprvé (viz. Byla a budou Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata…). Ale úplně poprvé se konalo Mistrovství světa ve vrtulníkovém létání už v roce 1971 na (tehdy západo)německém letišti Achum nedaleko Bückenburgu.
>
 
04.07.2015

Byla a budou Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata…

text: (jjk), L+K 2/82, reprofoto L+K 2/82 a archiv Byla a budou Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata…
Před týdnem skočilo historicky první Mistrovství České republiky ve vrtulníkovém létání (viz. Točte se pardálové i s kyblíkem plným vody), kterého se zúčastnili i polští vrtulníkáři, kteří v tomto sportu patří k jedněm z nejlepších na světě. Ostatně v Polsku má také vrtulníkový sport už poměrně dlouhou tradici a čas od času se u našich severních sousedů koná i světový šampionát v tomto odvětví. V Polsku se také bude v srpnu konat letošní už patnáctý světový šampionát, kterého by se měly poprvé účastnit i české posádky. Poprvé se však v Polsku konalo mistrovství světa, v pořadí čtvrté, konalo už v roce 1981, které přilákalo tribuny letiště v Piotrkowie Trybunalskim velké množství zvědavých diváků.
>
 
02.07.2015

Otesánek zase v Praze

(red), www.bestcg.com, foto: (jjk) Otesánek zase v Praze
Letecká společnost Emirates oslavila pět let v České republice speciálním jednorázovým letem 1.července 2015, kdy nasadila do Prahy letadlo Airbus A380. Společnost Emirates v České republice podporuje obchod a turismus již pět let. Od zahajovacího letu 1. července 2010 bylo na linku dvakrát nasazeno nové letadlo, čímž došlo k navýšení kapacity i zlepšení palubních služeb. V současné době je linka obsluhována letadlem Boeing 777-300ER a speciální přílet Airbusu A380, který z Dubaje přepravil 517 pasažérů, symbolizuje poděkování poptávce a věrnosti českých pasažérů. 
>
 
20.06.2015

Blíží se nám šmiglování....

text,foto: (jjk) Blíží se nám šmiglování....
Mnohým je jistě známé, že polsky se vrtulníku říká śmigłowiec. To proto, že polsky śmigło znamená vrtule. A to, že začínám tím „šmiglováním“ není tak úplně od věci. Ke své realizaci se každým dnem blíží nápad jednoho současného vojenského pilota, s nímž ony śmigłowiece přímo souvisejí. Je totiž pilotem polských víceúčelových vrtulníků PZL-Świdnik (dnes AgustaWestland Świdnik) W-3A Sokół českého vojenského letectva, které slouží u 243. vrtulníkové letka 24.zdl Praha Kbely. Tedy slíš na „odloučeném pracovišti“ Letecké záchranné služby na letišti Plzeň-Líně. On si totiž nadporučík ing.Eduard Malina před nějakým časem usmyslel, že uspořádá historicky první Mistrovství České republiky ve vrtulníkovém létání. A jak si usmyslel, tak také udělal a tak se za několik dnů, v sobotu 27.června 2015 bude soutěžně šmiglovat v Podhořanech.
>
 
20.06.2015

Poslední týden brány do vesmíru

text,foto: (jjk) Poslední týden brány do vesmíru
Tak ještě týden do 28. června 2015 je možné v Praze navštívit výstavu na Gateway To Space - Brána do vesmíru. Unikátní expozici, kterou garantuje americká kosmická agentura NASA sice otevřela na holešovickém Výstavišti své brány už v březnu, ale kdo se ještě nestihl na jedinečné exponáty podívat má už jen poslední týden. Výstava se snaží mapovat nejdůležitější události a exponáty historie výzkumu vesmíru a asi je jednou z největších jakou bylo možné u nás vidět. I když parametrů výstavy „Kosmos míru – věda lidstvu“ z roku 1971 zdaleka nedosahuje a připomíná spíš výstavu sovětské vědy a techniky, která byla (stejně jako předchozí jmenovaná) v areálu tehdejšího Parku kultury a oddechu Julia Fučíka a nynějšího Výstaviště před pětatřiceti lety.
>
 
09.06.2015

Na Šestce do července

text: (jjk), foto: Vla Na Šestce do července
Sice to s pozorováním přistávajících a startujících letadel na pražském ruzyňském letišti nebudou mít návštěvníky střechy obchodního centra Šestka nebude do konce června nijak povzbudivé, protože čištění hlavní dráhy 8.června 2015 skončilo a hlavní provoz tedy už nebude (až na výjimky) sledovatelný, ale pravidelná akce „Na letadla zblízka na Šestce“ pokračuje až do 3.července 2015 a i tak je v těsném sousedství letiště na co koukat.
>
 
23.05.2015

Čtyřstovka, neboli Grizzly, neboli Atlas

text,foto: (jjk) Čtyřstovka, neboli Grizzly, neboli Atlas
S prvními květnovými dny se u nás vlastně dvakrát zjevila „čtyřstovka“, neboli Grizzly, neboli Atlas. V prvním případě to byla první fyzická návštěva nového vojenského transportního letounu z dílny dceřiné společnosti konsorcia Airbus S.A.S. (EADS), Airbus Military SL (Sociedad Limitada) v České republice v barvách Royal Air Force a ve druhém případě zpráva v médiích, že na Pyrenejském poloostrově, v prostoru továrního letiště v Seville fatálně havaroval sériový letoun Airbus A400M Atlas MSN023. První zpráva milá nejen pro takzvané spottery, ale především pro letecké odborníky, že si už i tento nový letoun na evropském (nejen) nebi našel cestu i do České republiky, druhá nemilá, protože se havárií poněkud přibrzdila cesta tohoto stroje ke svým zákazníkům.
>
 
16.05.2015

A Zikmund dal letiště Diviši Bořkovi

text, foto: (jjk) A Zikmund dal letiště Diviši Bořkovi
Při cestě mezi Kuněticemi a Chvojencem (viz. Na kopci se střílelo, pod kopcem se létalo a Tam kde hlídá beránek Bořivoj, Zuzanka a lovec myší…) padla zmínka o jednomtrochu utajeném letiště, respektive někdejší „práškařské“ ploše. Oficiálně se sice nepoužívá už dlouhá léta, ale svými parametry trochu t těch zemědělských ploch vybočuje. Je totiž na rozdíl od jiných, vesměs čtyřsetmetrových, dlouhá rovný kilometr. Ačkoli už oficiálně neexistuje, působí i dnes poměrně udržovaně a dost možná je to i proto, že dnes zde působí pardubičtí modeláři a ještě před několika lety se tu objevili čas od času i motoroví rogalisté. Ale k cestě mezi Kuněticemi a Chvojencem bezpochyby zmínka o letišti Rokytno patří…
>
 
10.05.2015

Tam kde hlídá beránek Bořivoj, Zuzanka a lovec myší…

text, foto: (jjk) Tam kde hlídá beránek Bořivoj, Zuzanka a lovec myší…
…na dohled kopce Žernov, pod nímž se vine Drahošský potok a leží rybník Šmatlán, je jedno malé letiště. Už v loňském roce se tu slétly čtyři desítky vzduchoplavců na motorových závěsných kluzácích (a ještě několik dalších na jiných vehiklech) a v tomto roce se tato plocha pro sportovní létající zařízení už objevila v databázi letišť. Ta tak více než šest set let stará vesnička Chvojenec, ležící na silnici spojující Hradec Králové a Vysoké Mýto, má své vlastní letiště, kde se na začátku srpna chystá druhý ročník setkání trubkonautů, neboli motorových rogalistů. Nebylo tedy od věci se na letiště Chvojenec s předstihem zajet podívat (při příležitosti návštěvy Kunětic).
>
 
18.04.2015

Kličkování létajících štaflí aprílovým počasím

text,foto: (jjk) Kličkování létajících štaflí aprílovým počasím
Leckdo nejspíš zaznamenal ve sdělovacích prostředcích informaci o symbolickém vzletu stroje Blériot sto pět let od prvního pokusu inženýra Jana Kašpara 16.dubna 2015, respektive 1910. Ale ačkoli se nás týká vzlet Jana Kašpara zcela nepochybně nejvíce, možná stojí za zmínku, že v dubnu onoho roku 1910 nebyl český aviatik jediný, který s létáním experimentoval. Létalo se nejen v Pardubicích, ale i v Chuchli u Prahy, či ve Vídeňském Novém Městě (které bylo samozřejmě tehdy součástí našeho společného státu) a kromě Jana Kašpara to byl i Otto Hieronimus, Igo Etrich, nebo Karl lllner. V té době letouny tak trochu připomínaly létající štafle a tak aprílové počasí mnohé při jejich leteckých pokusech poněkud potrápilo.
>
 
11.04.2015

Letící zlato ze středo-jihu

text,foto: (jjk) Letící zlato ze středo-jihu
Trochu to evokuje název kanadského televizního seriálu „Směr jih“, ale tohle zlato, které se v posledních dnech nepravidelně zjevuje i na největším pražském letišti je ze zcela jiného kovu. V tyto dny navštívily (a ještě navštíví) pražské letiště při svých mimořádných (charterových) příletech, pobytech a odletech dva letouny se zlato-hnědými pruhy a svislou ocasní plochou ruské „středo-jižní“ letecké společnosti z Bělgorodu typu Suchoj (Сухой) Superjet SSJ 100-95.
>
 
05.04.2015

Mrazivý Svatý týden bez rakouského vína

text,foto: (jjk) Mrazivý Svatý týden bez rakouského vína
Ačkoli v tomto roce zima prošla kolem téměř bez povšimnutí a jaro se začalo hlásit už prakticky o prvních týdnů, Svatý, či Pašijový, nebo i Velikonoční týden spíš vypadal, že by měly být spíš Vánoce. Sice se v poslední dny povětří poněkud uklidnilo a teploty přece jenom o nějaký ten chloupek vystoupily nad bod mrazu, stejně se pro jistotu paraglidisté na Rané rozhodli svou soutěž přeložit na náhradní termín. Takže nezbylo, něž se poohlédnout po něčem jiném. A tak z toho bylo, kromě listování historickým kalendářem, krátké podívání se na plachtový provoz na kladenské letiště ve Velké Dobré, i když to chvílemi opravdu nepůsobilo nikterak jarně.
>
 
04.04.2015

Symbolický návrat „Toujours prêt!“ po sedmdesáti letech

text,foto: (jjk) Symbolický návrat „Toujours prêt!“ po sedmdesáti letech
V letošním roce si připomínáme rovných sedmdesát let od konce druhé světové války. Na území někdejšího Československa (tedy i v hranicích toho předválečného) se bojovalo vlastně už od roku 1944, ale na území současné České republiky se bojové operace dostaly až v březnu roku 1945 při Ostravsko-opavské respektive Bratislavsko-brněnské operaci, kterých se po boku Rudé armády účastnily jednotky československé respektive rumunské armády. V dubnu (až do května) roku 1945 už na našem území operovaly jak sovětské, tak i americké jednotky. A v jistém smyslu symbolicky se na přelomu března a dubna roku 2015, téměř přesně po sedmdesáti letech v České republice objevila skupina americké „2. kavalerie“, která je s událostmi osvobozování Československa v roce 1945 neodmyslitelně spjata.        
>
 
29.03.2015

Třetí středočeský „K“

text,foto: (jjk) Třetí středočeský „K“
Mnohá tuzemská letiště sezonu v pravém smyslu slova nepřerušují ani v průběhu zimního období a hemžení pokračuje mnohdy i na sněhu a ledu. Jen voda leckdy udělá z travnaté plochy šťavnaté bahýnko, ale to se může přihodit klidně i uprostřed léta. Sezona však fakticky začíná s prvními akcemi pro veřejnost, či prvními soutěžemi. Pro mnohé aviatické výletníky, ale může sezona začít i v okamžiku, kdy se začnou otevírat různá kulturní zařízení. To jsou především hrady a zámky a další pamětihodnosti, které se veskrze také ukládají k zimnímu spánku. A právě o víkendu 28. a 29. března 2015 veřejnost přivítaly tři středočeská „K“, tedy Konopiště, Karlštejn a Křivoklát. A tak lze se z benešovského letiště, které patří k těm, kde se létá i celou zimu, už od tohoto víkendu vypravit na zámek Konopiště, který otevřel své brány návštěvníkům.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

28. - 29. dubna 2017

Mistrovství ČR & SR Indoor 2017

Praha - Letňany (Skydive arena)

Mistrovství České republiky a Slovenské republiky Indoor ve větrném tunelu, HF Arena Praha - Letňany www.skydivearena.cz, www.aecr.cz, www.hurricanefactory.com

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
29. dubna - 7. května 2017

13. Jarní pohár Jeseníků 2017

Šumperk

Jarní pohár Jeseníků 2017 v plachtění, Letiště Šumperk, www.aeroklub-sumperk.cz, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.jpj-sumperk.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
29. - 30. dubna 2017

Den ve vzduchu s Radiem Kiss Proton 2017

Plasy

15. ročník největší letecké show na západě Čech, Letiště Plasy, www.akplasy.cz, www.denvevzduchu.cz

 
detail akce
letecký den
 
29. dubna 2017 10:00-16:00

Tankový den

Mladá - Milovice

Celodenní zábavu pro děti i jejich rodiče a třeba i prarodiče v Parku Mirakulum a na Tankodromu Milovice, Park Mirakulum – Tankodrom Milovice, Letiště Mladá, www.mirakulum.cz, www.tankodrommilovice.cz

 
detail akce
společenská akce
 
29. dubna 2017 10:00-17:00

Zahájení sezony Leteckého muzea Kbely

Praha - Kbely (VHÚ)

Letecké muzeum Kbely Vojenského historického ústavu, otevřeno do 31. října 2017, 10,00 hodin až 18,00 hodin (hangáry se uzavírají v 17,30 hod.), vstup zdarma, Letiště Praha - Kbely, www.vhu.cz

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama