Zajímavosti RSS

16.01.2016

Jaro se zeptá co jsi dělal v zimě

text: (jjk), foto: www.ruppert-composite.ch Jaro se zeptá co jsi dělal v zimě
Sice v těchto lednových dnech se zcela nečekaně přihlásila zima a dokonce i ve velkých městech se objevilo to bílé studené, co Josef Lada malovával na své obrázky. Nu prostě je zima a čas je na různé úpravy, opravy, ale i na nápady, co aviatického budeme provádět až bude jarně létavě. S jedním takovým plachtařským námětem před lety přišla švýcarská vysoká škola, která začala vyvíjet přenosný větroň, se kterým lze startovat i na svahu podobně jako s rogalem. Nějaký čas se už také tento letounek sériově vyrábí a tak, i když je poněkud finančně nákladnější, není od věci se s ním seznámit. Protože až se jaro zeptá…     
>
 
10.01.2016

Jak se svlékalo a oblékalo u Homole

text, foto: (jjk) Jak se svlékalo a oblékalo u Homole
S počátkem roku 2006, tedy před deseti lety, se začala odvíjet nová etapa historie českobudějovického letiště v Plané u Litvínovic (viz. Deset let druhé mízy na Plané). Vlastně se začalo svlékat z modré vojenské uniformy a oblékat do nového červeno-šedivého civilního kostýmku. A už vlastně o rok později jsem začal s pravidelnými (více či méně) návštěvami tohoto letiště. V onom roce 2006 sice už bylo do jisté míry zcivilněno, ale k civilní části, která byla tehdy hodně omezená, vedla cestička kolem vojenského areálu k bráně, která byla logicky zamčená. A v létě 2006 se mi prostě nepodařilo na letiště dostat, ale už o rok později jsem měl štěstí a od té doby civilní éru českobudějovického letiště pravidelně sleduji.
>
 
10.01.2016

Tak trochu dvojité narozeniny

text, foto: (jjk), foto: V.P. Tak trochu dvojité narozeniny
Vztahuje se to tak trochu k roku 1986, ale i k 10.lednu roku 1990. Tedy na jednu stranu trochu kulaté narozeniny třicáté a na druhou stranu den 10.ledna a to tedy žádné kulaté narozeniny nejsou. Tento letoun, který slaví vlastně takové dvojité narozenin se u nás moc často neobjevuje, ale on se vlastně už moc neobjevuje vůbec na obloze a pokud, tak jen už v nákladní úpravě. Ten kdo má takové vlastně dvojité narozeniny 11.ledna 2016 je letoun McDonnell Douglas MD-11. 
>
 
09.01.2016

Deset let druhé mízy na Plané

text, foto: www.airport-cb.cz, text: (jjk) Deset let druhé mízy na Plané

Jihočeské letiště České Budějovice – Planá, někdejší základna 1.stíhacího leteckého pluku a dnes civilní mezinárodní letiště v prvních lednových dnech roku 2016 slaví své desáté narozeniny. Tedy letiště v Plané sice stojí už od druhé poloviny 30.let dvacátého století, ale 2.ledna 2006 je to deset let od okamžiku, kdy se započal nový život tohoto letiště, tentokrát v civilní mezinárodní podobě. 

 

>
 
27.12.2015

A ještě poslední zavrtění…a dovětek z Dubaje

text: (jjk), foto: www.vrtulnikari.cz A ještě poslední zavrtění…a dovětek z Dubaje
Tento rok byl poměrně výrazně ve znamení vrtulníkového sportu, který, ač už existuje drahně let, se nějak dlouho Československu a České republice vyhýbal. A kromě historicky prvního republikového šampionátu v Podhořanech se také historicky první česká posádka účastnila i světového šampionátu a posléze i Světových leteckých her v Dubaji. A tak bychom si na závěr tohoto roku, který byl pro vrtulníkový sport v české republice vpravdě historicky, měli alespoň ve stručnosti poslední dvě zmíněné akce připomenout.
>
 
27.12.2015

…a na toho se taky nedostalo

text, foto: (jjk) …a na toho se taky nedostalo
V závěru roku ještě zbyly poslední dvě nedořečené věci. Jedna z nich je taková ta jako v té pohádce „Vařila myšička kašičku, na zelenym rendlíčku, tomu dala, tomu taky, tomu míň a tomu málo, na toho se nedostalo“. A už po několikáté se nedostalo na plochu SLZ, tedy letišťátko Sázava (ač samozřejmě oficiálně se tomu říká plocha). Prostě kdykoli jsem měl cestu kolem v posledních letech, tak nikdy jsem neměl štěstí někoho potkat. Ale pro pořádek se sluší i letošní návštěvu připomenout.
>
 
20.12.2015

Ještě na skok do muzea v Yelahance

text: (jjk), M.J., foto: M.J. Ještě na skok do muzea v Yelahance

Když jsme si připomněli krátce před vánočními svátky únorový letecký veletrh Aero India 2015 s českou stopou (a účastí) (viz. Indická předvánoční vzpomínka na Yelahanku), tak je třeba doplnit, že na letišti v Yelahance v Bangalore, kde kromě jiného sídlí i indické vojenské letectvo, je i poměrně mladé letecké muzeum Hindustan Aeronautics Limited Heritage Centre & Aerospace Museum Bangalore. Muzeum bylo zřízeno firmou Hindustan Aeronautics Ltd. (HAL) v Bangalore v roce 2001 a tedy i název tohoto leteckého koncernu ve svém názvu nosí. Zároveň je také historicky prvním leteckým muzeem v Indii a průřezově mapuje vývoj leteckého a kosmického průmyslu Indie od čtyřicátých let dvacátého století až do dnešních dnů. 

>
 
19.12.2015

Indická předvánoční vzpomínka na Yelahanku

text: (jjk), M.J., foto: M.J. Indická předvánoční vzpomínka na Yelahanku
Krátce před vánočními stánky se podařilo dostat k události, která s Českou republikou souvisí, ale ve středu Evropy neleží a ani se na začátku roku 2015 neodehrála. Na letecké základně indické armády Yelahanka Air Force Station v Bengaluru se konal jubilejní desátý ročník leteckého veletrhu Aero India 2015. Indické letecké přehlídky se naposledy ve své historii účastnila i trojice loučísích se letounů Z-50LX týmu Flying Bulls Aerobatics Team. Takže si tak trochu jako malý dárek na závěr roku můžeme připomenout únorový letecký veletrh. 
>
 
13.12.2015

Papuče, plyšový medvídek, vláček, vrtulník…

text, foto: (jjk) Papuče, plyšový medvídek, vláček, vrtulník…
Blíží se Vánoce a pod stromečkem se objeví všechno možné. Tu třeba papuče pro chladné zimní večery, tu nějaký ten plyšový medvídek, a nebo se pod stromečkem objeví i řeba vláček. Nu a někdo může pod stromeček dostat i nějaký ten vrtulník. A tak předčasné Vánoce měli na ruzyňském letišti ve čtvrtek 10.prosince 2015 policisté z Letecké služby PČR, protože (ještě bez vánočního stromečku) našli v hangáru zabalený zbrusu nový vrtulník Bell (Helicopter Textron) 412 EPI s registrací OK-BYT. Nová varianta tohoto stroje je ale úplně první v celé Evropě, takže nejen, že policejní letci mají nového pomocníka, ale mají díky němu i jedno evropské prvenství.
>
 
12.12.2015

Tak ani ta liška pod stolem…

text, foto: (jjk) Tak ani ta liška pod stolem…
Pod stolem uvízlo kromě vrátkovského letiště (viz. Tam kde to úplně letos nevyšlo…Vrátkovské tmívání) ještě cosi z plochy podobně velké (či malé), kde se ani v sobotním pozdním letním podvečeru nepodařilo nic létacího potkat. Kousek od Přelouče (i když jako součást tohoto města) je obec, či místní část Škudly, kde se především zjevují motorová rogala, ale já jsem měl na letišti Škudly naposledy na provoz štěstí před pěti lety (viz. Když lišky dávají dobrou noc…). Tak jsem to risknul při jedné cestě z východu Čech zpět k hlavnímu městu, ale prostě ani ta liška nedávala dobrou noc.
>
 
06.12.2015

Trojitý Slaný Mikuláš s modrými kostkami

text, foto: (jjk) Trojitý Slaný Mikuláš s modrými kostkami

Nejdůležitější je do titulku dostat všechno, co je potřeba do něj dostat. Takže modrý kostkovaný hangár už tuto sezonu poctivě slouží, v předvečer svátku Svatého Mikuláše (tedy v předodpoledne) díky relativně přijatelnému povětří jsem se podíval na letiště Slaný; a den 5.prosince 2012 byl dnem trojího výročí týkajícího se létání (ač nebyla ta výročí úplně nejkulatější). I když je prosinec, stíny jsou dlouhé a sluneční svícení slaboučké, tu a tam ještě něco vidět bylo…Počasí se v sobotu 5.prosince 2015 ve Slaném netvářilo úplně jako v zimě, ale realita byla tak trochu jiná. Trochu studeně foukalo, tak nějak se držel kolem (téměř neviditelný) šedivý opar, který slabé slunce ne a ne prosvítit. 

>
 
05.12.2015

Tam kde to úplně letos nevyšlo…Vrátkovské tmívání

text, foto: (jjk) Tam kde to úplně letos nevyšlo…Vrátkovské tmívání
Každoročně se samozřejmě stane, že něco obrazně spadne pod stůl. Zůstávají takové ty přebytky, které buď není kam zařadit a nebo naopak by je kam zařadit bývalo bylo, ale ke vší té smůle se na onom místě nepodařilo zastihnout ani jeden jediný létající aparát. A tak se také i v tomto roce podařilo potkat letiště, kde se jako na potvoru nelétalo a široko daleko ani dušička se nezjevila. Nakonec tyto přebytky byly vlastně tři. A tím prvním je malé letiště nedaleko Českého Brodu. Vrátkov v záři zapadajícího slunce však byl onoho pozdního letního podvečera poněkud opuštěný (takového tmívání...to není překlep) a tak je potřeba vzít zavděk předchozími návštěvami.      
>
 
29.11.2015

A na dvoře bude zpívat Mikuláš

text: (jjk), foto: M.B. A na dvoře bude zpívat Mikuláš
Dalším letištěm, kam jsem se v tomto roce vypravil vícekrát (podobně jako třeba v Mladé Boleslavi), a které také bylo mnohem více v centru pozornosti, než je tomu v našich luzích a hájích v posledních letech zvykem, bylo letiště v Podhořanech, respektive Novém Dvoře, tedy letiště Východočeského aeroklubu Pardubice. Sice v tomto roce se letiště proslavilo hlavně vrtulníkovým sportem, ale komu by to nestačilo, může se v Podhořanech ještě v tomto roce jednou stavit a to skoro na Mikuláše, protože se tady bude zpívat.
>
 
28.11.2015

Ještě jednou (nebo dvakrát) letos do muzea

text: (jjk), foto: M.B. Ještě jednou (nebo dvakrát) letos do muzea
Rok 2015 je první oficiální (i když ne úplně celou) výstavní sezonou mladoboleslavského leteckého muzea, které je pojmenováno po aviatikovi Metodějovi Vlachovi a vlastně funguje i tak trochu jako interaktivní atrakce. A tak také se do Mladé Boleslavi jednou letos vracíme, protože toto muzeum nejen, že je otevřeno celoročně, ale lze si sem zajít třeba i na koncert, nebo modelčiny chtivé ratolesti se tu mohou něčemu novému přiučit. Rok 2015, první rok fungování Vlachova muzea na letišti Mladá Boleslav – Bezděčín se chýlí ke konci, ale kdo ještě nestihl, může se zajít podívat třeba na jazzový koncert rovnou začátkem posledního měsíce prosince.   
>
 
22.11.2015

Na chvíli u Hanse Kudlicha

text, foto: (jjk) Na chvíli u Hanse Kudlicha
Hans Kudlich bývával poslancem říšského sněmu ve Vídni a v roce 1848 navrhl zrušení roboty. Od roku 1888 má (až na jisté období za minulého režimu) pomníček u Nové Vsi u Teplic. Tak se tak stráni a kopci říkalo od té doby Kudlichův a pod ním cvičili vojáci a po druhé světové válce i létali nějaký čas aviatici. Druzí jmenovaní se na začátku devadesátých let pod „Kudlichův kopec“ vrátili a létají tam dodnes. Nějak se mi zatím nedařilo teplické letiště navštívit za provozu a tak jsem letos alespoň stihl otevřené hangáry a v nich i místní aviatiky.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

26. prosince 2017 11:00-16:00

Štěpánské polétání

Bolešiny u Klatov

Polétání Model klubu Bolešiny, Modelářské letiště Bolešiny, www.modelklubbolesiny.cz

 
detail akce
letecké modelářství
 
30. - 31. prosince 2017

Silvestrovský víkend ve vzduchu

Plzeň - Líně

Silvestrovský víkend ve vzduchu Aeroklubu Plzeň-Bory, Letiště Plzeň – Líně, www.aplzen.cz

 
detail akce
parašutismus
 
31. prosince 2017 09:00-23:59

Silvestrovské skákání a silvestrovská party

Hořovice - Tlustice

Silvestrovské skákání a silvestrovská party Aeroklubu Hořovice, Letiště Hořovice – Tlustice, www.letistehorovice.cz, www.funjump.cz

 
detail akce
parašutismus
 
31. prosince 2017 11:00-15:00

Silvestrovské polétání

Valašské Meziříčí – Poličná

Modelářské poslední létání roku s Valašským leteckým klubem, Letiště Valašské Meziříčí – Poličná, www.policna.cz, www.valk.cz, www.info-vm.cz

 
detail akce
letecké modelářství
 
9. ledna 2018 08:00-17:00

Den otevřených dveří SŠLVT Odolena Voda

Odolena Voda

Den otevřených dveří - Střední škola letecké a výpočetní techniky, Odolena Voda (U Letiště 370), www.sslvt.cz

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama