Zajímavosti RSS

31.10.2015

Když dlouho listí nespadne, tuhá zima se přikrade…

text: (jjk), foto: M.B. Když dlouho listí nespadne, tuhá zima se přikrade…

…a listí nepadá a nepadá a když padá, tak podezřele pomalu. To kdys v dávných a dřevních dobách létání bylo říjnové počasí nepoměrně nepříjemnější, rozmanitější a vlezlejší. Ale také není bez zajímavosti, že závěr měsíce října před sto pěti lety, kdy se vzduchoplavectví teprve pomalu, ale jistě rozšiřovalo, se létalo poměrně hodně v Mladé Boleslavi, v Bukovině, ve Vysočanech a na jiných místech tehdejšího Rakouska – Uherska. Takže kromě několika zajímavých výročí z druhé poloviny října 1910 (s doprovodem exponátů interaktivního leteckého mladoboleslavského muzea) si může připomenout i nějakou tu kuriozitu z říjnových dní počátků vzduchoplavby.  

 

>
 
30.10.2015

Čtyřicet let od zániku Inex Adria v Suchdole

text: (jjk), foto: archiv, aviation-safety.net, baaa-acro.com Čtyřicet let od zániku Inex Adria v Suchdole

Dne 30.října 1975 v 9 hodin a 20 minut nedaleko pražského ruzyňského letiště havaroval letoun jugoslávské letecké společnosti Inex Adria Aviopromet (dnes slovinský národní dopravce Adria Airways) McDonnell Douglas DC-9-32 YU-AJO se 120 cestujícími a členy posádky na palubě. Dne 30. října 1975 se z tehdejšího jugoslávského  letoviska Tivat (dnes černohorského) vypravil směrem do Prahy let JP 450 s pětičlennou posádkou (kapitán Miodrag S. Marovič a druhý pilot Jovan R. Popov a tři letušky) a 115 cestujícími, kteří se vraceli většinou z dovolené u moře.

>
 
24.10.2015

…stíny pozdního léta Na Ladech

text,foto: (jjk) …stíny pozdního léta Na Ladech

Tu i tam se v sobotní ráno (leckde i dopoledne, poledne a odpoledne) dne 24.října 2015 mlhy povalovaly a i některá ta letiště i tím mléčným sklem zahalily. Na Ladech, Za Čeřinkou, mezi Kozolupy a Bubovicemi se ovšem na návršní plošině mlžno rozfoukalo a sluníčko se pokusilo ještě vzpomenout na poslední (a letos mimořádně horké) léto. A tak to sice nebyly podle Vláčilova slavného filmu „Stíny horkého léta“, ale spíš jen stíny pozdního léta, kdy se nad Berounem mezi plachtařské provozy vklínilo i leccos jiného…   

>
 
18.10.2015

Mokré narozeniny v Rivoltu

text: (jjk), M.J., foto: M.J. Mokré narozeniny v Rivoltu

Před několika týdny s italském Rivoltu, pod zataženou oblohou a za občasného deště proběhly letecké narozeniny jedné z nejslavnějších akrobatických skupin světa, která už pětapadesát let brázdí nejen nebe nad Apeninským poloostrovem s červeno-bílo-zelenými letouny ve služě u Aeronautica Militare. V italském letectvu (Regia Aeronautica) se sice o různé akrobatické kousky pokoušeli piloti už od dvacátých let dvacátého století, ale až relativně dlouhou po druhé světové válce v roce 1961 oficiálně akrobatická sestava vojenského letectva Itálie (Aeronautica Militare) Pattuglia Acrobatica Nazionale Frecce Tricolori (313° Gruppo Addestramento Acrobatico) absolvovala svou první sezonu. V roce 2015 je to tedy sezona pětapadesátá a ta byla oslavena na letišti v Rivoltu 5.září 2015.  

>
 
17.10.2015

Stovka a Aerovka před poslední zimou

text,foto: (jjk) Stovka a Aerovka před poslední zimou

V rámci otevřených dveří státního podniku LOM Praha 10. října 2015 se otevřel i areál tak zvané Staré Aerovky v těsné blízkosti letňanského letiště. Areál byl zpřístupněn už na začátku výstavní sezony 2015 (viz. Iskra a ti druzí ve Kbelích), ale od té doby se leccos změnilo. Areál díky podniku LOM Praha a Vojenskému historickému ústavu se pomalu, ale jistě mění v nové revitalizované výstavní prostory, které budou tematicky doplňovat stávající expozici kbelského leteckého muzea. Pokud se tedy nepokazí počasí, či něco jiného, tak v sezoně 2016 by snad už návštěvníci kbelského muzea měli mít i možnost nahlédnout do zcela nových výstavních prostor.

>
 
11.10.2015

Století od Breitfelda…a Daňka

text,foto: (jjk) Století od Breitfelda…a Daňka

S jiným jménem a na jiném místě, ale i dnes letecká továrna, která otevřela 10.října 2015 své dveře veřejnosti navazuje na stoletou tradici sahající do roku 1915 kdy na tehdejší periferii Prahy, v Karlíně, vznikla fabrika na výrobu leteckých motorů Hiero Breitfeld-Daněk. Dnešní státní podnik LOM Praha je nejviditelněji spjatý s opravami vrtulníků, které také byly k vidění nejen v rozebraném, či právě rekonstruovaném (generálkovaném) stavu uvnitř hangáru a na prostranství po starém hangáru (který byl ve špatném technickém stavu a tak byl před časem) ve kbelském areálu „na trojúhelníku“ mezi letňanským a vojenským kbelským letištěm.  

>
 
10.10.2015

První vlaštovka odlétá…

text,foto: (jjk) První vlaštovka odlétá…

Říká se, že první vlaštovka jaro nedělá, ale před pětadvaceti lety ta první vlaštovka (ještě v tehdejším Sovětském svazu) nejen, že udělala tehdy jaro na dosud monopolním trhu letecké dopravy, ale stala se i příkladem, ne který navázala řada dalších leteckých společností v Sovětském svazu, a po jeho rozpadu v Ruské federaci a ostatních nově (či staronově) samostatných státech. Tou první vlaštovkou byla letecká společnost Transaero (Трансаэро), která byla symbolem rozbourání monopolu Aeroflotu a postupem let se stala druhou největší (a první soukromou největší) leteckou společností v Rusku. Teď společnost Transaero jako první vlaštovka rozvoje soukromých leteckých dopravců odlétá do historie…

 

>
 
04.10.2015

Výměna s nostalgií

text,foto: (jjk) Výměna s nostalgií

Kolik vody už uplynulo v říčkách a potůčcích kolem Suchdola, Dlouhé Lhoty, nebo Skalky napájejících Padrť, Nehetník, Hořčičku, nebo Nelibocký rybník. Kolik vody uplynulo od posledního leteckého dne na příbramském letišti, který se konával (až na několik výjimek) pravidel po prázdninách v měsíci září. Od roku 2012 už nějaká ta voda v potůčcích uplynula a ač se zde konají parašutistické soutěže, či firemní a prezentační akce, samotný letecký den, druhdy nadmíru populární, se na letišti Příbram – Dlouhá Lhota je už minulostí. A tak zhruba v podobném termínu, v době definitivně odcházejícího léta a přicházejícího podzimu, jsem si v Příbrami, takový malý soukromý letecký den z nostalgie udělal.

 

>
 
03.10.2015

...dovětek k té zmíněné nové ranské Elipse

text,foto: (jjk) ...dovětek k té zmíněné nové ranské Elipse

Při poslední návštěvě na Rané u Loun 27.září 2015, když se tam před týdnem vlastně uzavírala oficiálně sezona podzimním svahováním, li leckdo nemohl nevšimnout nového přírůstku na tomto letišti (Surikaty jsou už pod peřinou…). Tou novinkou je pozoruhodný letounek s ještě pozoruhodnějšími nosnými plochami, který si před nedávným časem ze Šumperka přelétl ranský aviatik (a také POTKan) Tomáš Barva. Alespoň několika málo větami zcela jistě stojí za to, něco si o tomto ryze tuzemském (a stále ještě vlastně novém) ultralehkém letounu říci.

 

>
 
02.10.2015

Draken má první letoun L-159

text: (red), www.aero.cz, foto: Vl.Cettl, M.Oros, www.AirZone.TV Draken má první letoun L-159

 

Ve středu 30. září 2015 letecká továrna Aero Vodochody Aerospace ve svém aerálu slavnostně předala americké společnosti Draken International první letoun Aero L-159 Alca. Do konce letošního roku 2015 by Aero Vodochody mělo svému americkému partnerovi předat osm jednomístných letounů, které budou sloužit ke komerčním aktivitám například i ve prospěch amerických ozbrojených sil a celkově Draken International převezme jednadvacet letounů. První zahraniční prodej Aero L-159 Alca se domlouval téměř tři roky.  

 

 

>
 
26.09.2015

Druhý pokus o Peking

text,foto: (jjk) Druhý pokus o Peking

Před pěti lety se v Praze na nedlouhou dobu začala objevovat na pravidelné (ale nákladní) lince z Čínské lidové republiky společnost Yangtze River Express z rodiny Hainan Air Group (HNA Group) tedy dceřiná, či sesterská firma Hainan Airlines. Společnost však v konkurenci s tchajwanskými China Airlines po několika letech tuto nákladní linku přerušila a už neobnovila. Ale ve středu 23.září 2015 se firma HNA Group na české nebe vrátila a to přímo v podobě svého „rodinného stříbra“ společnosti Hainan Airlines a s pravidelnou linkou mezi Pekingem a Prahou a také s cestujícími. Po dlouholetém spojení s Asií v nákladní letecké dopravě se tedy otevírá doprava osobní a jen budoucnost ukáže jak bude úspěšné.

 

>
 
19.09.2015

Další kamínek britské mozaiky

text,foto: (jjk) Další kamínek britské mozaiky
Letošní rok se v mnoha směrech a mnoha různými daty tak, či onak, dotýká kulatých výročí ukončení druhé světové války, či výročí nějak s druhou světovou válkou spjatých. Už jsme v souvislosti s těmito výročími byli na Pražském Hradě, v Dejvicích i u ruzyňského letiště. V předchozím roce i na pražském Klárově. Na pražská Klárov ozdobený okřídleným lvem, ale vedly kroky mnohých 15.září 2015, kdy zde byla slavnostně pokřtěna publikace 75. výročí letecké bitvy o Británii a československým letcům, na ní se podílejících.    
>
 
12.09.2015

…ale seznámíme se později

text: (jjk), foto: Kubíček Aircraft …ale seznámíme se později
Vždy když se z letištní plochy vznese nějaký nový vzduchoplavecký přístroj je to veliká sláva. Ale tu slávu předchází období testů, zkoušek a všelijakých dalších procedur. Takže sice se ve čtvrtek 10. září 2015 objevilo nad travnatou plochou medláneckého brněnského letiště zcela nové české (tedy moravské) letadélko, ale protože to byl teprve první vzlet, oficiální představení a seznámení bude následovat až o nějaký den, či týden později. Takže i když se podrobně s novým letounkem Kubíček Aircraft M-4 Irbis podrobně seznámíme oficiálně o něco později, určitě za krátkou zmínku vznik nového letounu stojí.
>
 
05.09.2015

Dejvická vzpomínka na Albion

text,foto: (jjk) Dejvická vzpomínka na Albion
Až do poloviny listopadu si na dejvickém „kulaťáku“, neboli Vítězném náměstí, které v průběhu minulého století několikrát změnilo své jméno, budou moci náhodní (ale i nenáhodní) kolemjdoucí připomenout osudy československých vojenských pilotů, kteří během druhé světové války bojovali v řadách britského královského letectva Royal Air Force. V pátek 4.září 2015 tam byla instalována výstava, která připomíná sedmdesáté páté výročí zapojení československých letců do takzvané „Bitvy o Británii.
>
 
29.08.2015

NESem vám noviny z daleké ciziny, aneb…

text,foto: (jjk), foto: V.P. NESem vám noviny z daleké ciziny, aneb…
…NESsí se vrací, aneb zastavení s lochNESkou. Možná si leckdo vzpomene, že v loňské letní sezoně se českou registrační značkou a ve flotile Českých aerolinií na půl roku objevil letoun ve velmi netradičních barvách letecké společnosti AirAsia, respektive, její malajské divize. Za celou dobu pobytu v České republice stroj létal v těchto červenobílých barvách a na podzim roku 2014 tuzemské aerolinie opustil a vrátil se na asijský kontinent. V těchto dnech se ovšem tento Airbus A320-216 podařilo ulovit v Indii, kde mimo jiné propaguje jednu z nejvýznamnějších osobností indické historie, kterým byl Jehangir Ratanji Dadabhoy Tata.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

16. - 26. srpna 2017

9. FAI Mistrovství Evropy 2017 v MPGL

Břeclav

9. FAI Mistrovství Evropy 2017 v motorovém paraglidingu - 6th FAI European Paramotor Championships 2017, Letiště Břeclav, www.laacr.cz, http://paramotory.kubista.info/, www.epc2017.cz

 
detail akce
soutěž - MPGL
 
24. - 26. srpna 2017

Mistrovství ČR v letecké akrobacii 2017 na kluzácích

Jindřichův Hradec

Mistrovství České republiky v letecké akrobacii na kluzácích kategorie Sportsman a Intermediate, Letiště Jindřichův Hradec, www.aecr.cz, www.aerobatic.cz, www.lsc.cz, www.letistejh.cz, www.leteckaakrobacie.cz

 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
24. - 27. srpna 2017

Balony nad Telčí 2017

Telč

Dvacáctý první ročník setkání příznivců horkovzdušných balónů z celé republiky, Telč a okolí, www.telc.balon.cz; www.balon.cz

 
detail akce
soutěž - balony
 
26. srpna - 2. září 2017

10.Gradient Grand Prix & Pohár Metoděje Vlacha 2016

Mladá Boleslav - Bezděčín

Tradiční plachtařská soutěž, Letiště Mladá Boleslav – Bezděčín, www.akmb.cz, www.soaringspot.com, www.gliding.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
26. srpna 2017 10:00-17:00

15. Letecký den Olomouc 2017

Olomouc - Neředín

Město Olomouc a Hanácký letecký klub pořádají Letecký den s doprovodným programem a leteckými ukázkami, Letiště Olomouc - Neředín, www.olomouc.eu, www.hao.cz, www.lkol.cz, www.letisteolomouc.cz

 
detail akce
letecký den
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

vgc vgc

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama