Divadélko ZELENÁ HUSA

16.02.2013 16:14

Letecký speciál Larus glaucoides opět jako zimní charter

(jjk), www.mos-cso.cz (Moravský ornitologický spolek) Letecký speciál Larus glaucoides opět jako zimní charter

Opět po roce se v České republice objevila tak trochu exotická návštěva až z dalekého Grónska. Co se týče tuzemského leteckého nebe ornitologického jde vskutku o raritní návštěvu. protože se jedná o racka polárního (Larus glaucoides) jehož domovem je především zmíněné Grónsko a nebo oblasti na ledovém kanadském severu. To, že by se dalo zjevení racka polárního u nás nazvat sezónním charterovým pobytem pramení z toho, že naposledy pobýval v České republice od 22. února do 4. března 2012 na Chomutovsku. O lednovém příletu racka polárního koncem ledna roku 2013 informoval Moravský ornitologický spolek.

Racek polární hnízdí v Severní Kanadě a v Grónsku a jen velmi vzácně se objevují jednotlivý ptáci u mořského pobřeží v severozápadní Evropě. V České republice byl pozorován pouze dvakrát. V těchto dnech se jeden zdržuje ve Slezsku.
Racek polární (Larus glaucoides) je menší než racek bělohlavý, má rozpětí křídel 125 až 135 cm. Na rozdíl od ostatních racků je velmi světlý a má křídla zcela bílá. Což je nejlépe vidět v letu, nebo když sedí na zemi nebo ledě.
V České republice byl zjištěn poprvé v loňském roce. Od 22. února do 4. března 2012 se zdržoval v severozápadních Čechách na Chomutovsku u obce Kyjice u Jirkova. V té době se tam sjížděli desítky ornitologů a pozorovatelů ptáků, aby poprvé v životě uviděli racka, který nebyl v České republice dosud zjištěn. Šlo o první doložený výskyt tohoto arktického druhu u nás.
Druhého výskytu racka polárního v ČR se dočkali ornitologové v těchto dnech. V Ostravě – Přívozu u řeky Ostravice jej 28. ledna 2013 objevili místní ornitologové mezi zimujícími racky bělohlavými. Od toho dne po něm usilovně pátrají pozorovatelé ptáků jak u nás, tak v Polsku. Pravděpodobně stejného ptáka totiž již pozorovali i polští ornitologové nedaleko odtud v Polsku u Gliwic.
Nezbývá než s napětím očekávat, zda se ornitologům podaří opět nalézt racka polárního u nás nebo za hranicí v Polsku.
Zdroj: Moravský ornitologický spolek

 

[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci pomalu a váhavě světa běh a nejen ten letecký teprve opět začíná znovu objevovat, (jjk)]

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama