Divadélko ZELENÁ HUSA

19.03.2011 18:00

Divadélko Zelená Husa má čest předvést: Z kouzelných říší 4.

(jjk) Nákladem Jaroslava Hončíka (dříve Josef A. .Prokeš) v Litovli L.P. 1905 Divadélko Zelená Husa má čest předvést: Z kouzelných říší 4.

Dne 19. března 1896 Společnost Elektrická dráha Praha – Libeň – Vysočany zahájila provoz elektrické tramvaje a Josefa širočina ničí poslední ledy, stejně tak jako svatý Josef přichází na led s pantokem, nebo naštípe dříví a také když Josef sklání bradu, pluje zima dolů s vodou a s tváří milou končí zimu plnou. A kromě toho mráz po svatém Josefu neuškodí květu. Anebo také se říká, že je-li na svatého Josefa vítr, potrvá čtvrt roku a pokud je na svatého Josefa sníh - urodí se hojně bílého jetele.

A ještě poněkud šalamounské pořekadlo: na svatého Josefa když jest krásný čas, bude úrodný rok;
prší-li nebo padá sníh, bude mokro a neúroda. … to by člověk neřek´ …. a tak tu na sklonku zimy a začátku jara máme druhou polovinu knížečky Z kouzelných říší, která byla spolu s ostatními pohádkami schovaná v domácím archivku už od svého vydání v roce 1905. Pohádky porůznu posbíral a sestavil do několika útlých knížek vsetínský ředitel školy a okresní školní inspektor ve Vsetíně Matouš Václavek (1842-1908). Zmiňuje se o něm i Ottův slovník naučný ve svém vydání z roku 1906; redaktor Fr.Ad.Šubert; Nakladatelství J.Otty v Praze, Karlovo nám.34. Dle Ottova encyklopedického odkazu M.Václavek se proslavil především svými literárními pracemi „Moravské Valašsko“, „Děti na moravském Valašsku“, „Valašská svatba“, „Hejtmanství valašskomeziříčské“, „Panství vsatské“, „Vstatský okres“ a „Dějiny města Vsetína“…..a tak dnes tu máme posledních šest pohádek a to Enšpíglovy šelmoviny, Jak povstala poustevna na Radhošti, Obr a rolník, Divotvorná dýmka a kabela, O zlaté husičce a také ukázky perských povídek a to je vlastně i konec této knížečky…
 
 
 
Divadélko Zelená Husa je rubrika – nebo příloha Magazínu LČR určená kultuře, divadlu a různým dalším odtažitým věcem, které vlastně ani nemají nic společného s létáním a letectvím. Ale možná taky trochu, protože leckteří umělci mívají často hlavu v oblacích. A proč zrovna Divadélko Zelená Husa? To je prosté. V osmdesátých letech mne inspiroval a zaujal (kromě jiných dramatiků jako byl Eugene Ionesco, Slawomir Mrozek, Václav Havel, Jacques Prévert, nebo Friedrich Dürrenmatt) polský básník a satirik Konstanty Ildefons Galczyński. A na přelomu 80. a 90.let jsem měl ideu založit divadelní soubor s tímto názvem a tehdy jsem i režijně upravil a připravil tři tituly pro tuto plánovanou divadelní společnost – Veliký hněv Filipa Hotze od Maxe Frische, Mouchy Jean-Paula Sartrea, vlastní adaptaci Čapkovy Války s mloky a  i dokonce vlastně měl i hotové obsazení, ale bohužel vývoj počátku 90.let tyto plány kamsi zasul do nenávratna. Ale teď a tady je tak trochu příležitost napravit situaci a rehabilitovat se za svou emigraci na začátku 90.let od kultury, divadla (a divadelní kritiky) a umění k politické novinařině, do státní správy a vůbec do úřednického saka s klotovými rukávy. A proto na tomto místě jsou uveřejňovány materiály právě s jinou tématikou pod názvem „Divadélko Zelená Husa má část předvést“. 
(jjk)
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama