Divadélko ZELENÁ HUSA

12.03.2011 20:21

Divadélko Zelená Husa má čest předvést: Z kouzelných říší 3.

(jjk) Nákladem Jaroslava Hončíka (dříve Josef A. .Prokeš) v Litovli L.P. 1905 Divadélko Zelená Husa má čest předvést: Z kouzelných říší 3.

Na svatého Řehoře přeletěly vlaštovičky přes moře…a dnes už konečně první přiletěla. Na svatého Řehoře šelma sedlák, který neoře…a orali sedláci jako diví. Na svatého Řehoře plove led do moře….a pravda ledu nevidět, tak snad už je někde u toho moře….a přilétají k nám zase čápi a kačice … a žežule, která v březnu velmi křičí, čáp, který mnoho hřeská, divoké husy, které se ukazují, oznamují teplé jaro…tak snad už je to jaro konečně tady, ale to neznamená, že se ještě nemůžeme podívat na nějakou tu pohádku…takhle na večer na svatého Řehoře…A tak tu ještě máme první polovinu knížečky Z kouzelných říší, která byla spolu s ostatními pohádkami schovaná v domácím archivku už od svého vydání v roce 1905. Pohádky porůznu posbíral a sestavil do několika útlých knížek vsetínský ředitel školy a okresní školní inspektor ve Vsetíně Matouš Václavek (1842-1908). Zmiňuje se o něm i Ottův slovník naučný ve svém vydání z roku 1906; redaktor Fr.Ad.Šubert; Nakladatelství J.Otty v Praze, Karlovo nám.34. Dle Ottova encyklopedického odkazu M.Václavek se proslavil především svými literárními pracemi „Moravské Valašsko“, „Děti na moravském Valašsku“, „Valašská svatba“, „Hejtmanství valašskomeziříčské“, „Panství vsatské“, „Vstatský okres“ a „Dějiny města Vsetína“…..a tak dnes tu máme první čtyři kousky, aby to nebylo až zase tak moc dlouhé a to Carevič Kozlíček, Boží kohout, O nejstarším ptáku a O třech zhavranělých bratřích a příště to bude zbytek této poslední knížečky…

 

 
 
Divadélko Zelená Husa je rubrika – nebo příloha Magazínu LČR určená kultuře, divadlu a různým dalším odtažitým věcem, které vlastně ani nemají nic společného s létáním a letectvím. Ale možná taky trochu, protože leckteří umělci mívají často hlavu v oblacích. A proč zrovna Divadélko Zelená Husa? To je prosté. V osmdesátých letech mne inspiroval a zaujal (kromě jiných dramatiků jako byl Eugene Ionesco, Slawomir Mrozek, Václav Havel, Jacques Prévert, nebo Friedrich Dürrenmatt) polský básník a satirik Konstanty Ildefons Galczyński. A na přelomu 80. a 90.let jsem měl ideu založit divadelní soubor s tímto názvem a tehdy jsem i režijně upravil a připravil tři tituly pro tuto plánovanou divadelní společnost – Veliký hněv Filipa Hotze od Maxe Frische, Mouchy Jean-Paula Sartrea, vlastní adaptaci Čapkovy Války s mloky a  i dokonce vlastně měl i hotové obsazení, ale bohužel vývoj počátku 90.let tyto plány kamsi zasul do nenávratna. Ale teď a tady je tak trochu příležitost napravit situaci a rehabilitovat se za svou emigraci na začátku 90.let od kultury, divadla (a divadelní kritiky) a umění k politické novinařině, do státní správy a vůbec do úřednického saka s klotovými rukávy. A proto na tomto místě jsou uveřejňovány materiály právě s jinou tématikou pod názvem „Divadélko Zelená Husa má část předvést“. 
(jjk)
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama