Aktuality

22.09.2016 01:00

Zuzana konečně startuje

(jjk), www.museum-kunovice.cz Zuzana konečně startuje
Čas se naplnil a v pátek 23.září 2016 se konečně, po mnoha peripetiích a přípravách, vydává na svou (nejspíš poslední) cestu „Naganský expres“ TU-154M reg. č. 1016 „Zuzana“. Z pražského vojenského letiště v Kbelích se vypraví do leteckého muzea v Kunovicích, kde se stane bezpochyby největším exponátem. Cesta letounu však nevede vzduchem, ale po silnicích. Ostatně o „Velkém přeletu“ jsem se na jiných místech několikrát zmiňoval.  
Takže Velký přelet startuje v pátek 23. září 2016. V pondělí 19.září 2016 organizátoři této podivuhodné operace obdrželi všechna potřebná povolení a v pátek 23.září 9,30 hodin vyráží z kbelského vojenského letiště na Velký přelet z Prahy do Kunovic. Poslední cesta „Naganského expresu“ TU-154M reg. č. 1016 skončí v neděli kolem deváté hodiny ranní v Kunovicích. Páteční etapa je naplánována přes den (cca do 15.30), další dvě budou noční. Celou cestu bude mít tento nadměrný náklad policejní doprovod. Nakládka bude probíhat ve čtvrtek 22.září 2016 od ranních hodin na kbelském letišti a samotný Velký přelet začne v pátek 23.září 2016 v 6,30 hodin.
Na Velký přelet budou dohlížet nejen zaměstnanci přepravní firmy Universal Transport, Policie ČR, vojenské policie AČR, ale také komisaři pelhřimovské Agentury Dobrý den – provozovatele Muzea rekordů a kuriozit a autora a vydavatele České knihy rekordů.
Letoun Tupolev Tu-154M 1016 (kterému se říkalo Zuzana, protože nosil i registraci OK-BYZ) nastoupil původně 14.prosince 1996 k tzv. vládní letce a obržel registraci OK-BYZ a proto se mu také říkávalo Zuzana. V roce 1999 byla „vládní“ letka Ministerstva vnitra zrušena a stroje přešly do stavu vojenského letectva. Tupolev Tu-154M OK-BYZ tak byl přeregistrován na 1016. Tak také vydržel až do svého 6. listopadu 2007. Mezitím se letoun proslavil i tím, že z olympijského Nagana vezl do Prahy poněkud rozjařenější české hokejisty (doprovázené Kateřinou Neumannovou) už na palubě slavící historicky první zlaté hokejové medaile z Olympijských her.
Sice se po vyřazení strojů mnohokrát hovořilo o tom, že budou (či jsou) odprodány tomu, či onomu zákazníkovi za tolik a tolik, ale vždy skutek tak říkajíc utek´a dva stroje Tu-154M opuštěně chřadly odstavené na vojenském kbelském letišti. Dlouho to vypadalo, že dvě „Tučka“ podlehnou zkáze jak z nich postupně mizely výsostné znaky, nápisy a sluníčko, déšť a sníh vyráběly na povrchu letounů čím dál více viditelnější šrámy stáří (o vnitřním vybavení ani nemluvě, ale na to naštěstí nebylo zvenku vidět). Ale z této zcela fatální a bezútěšné a bezvýchodné situace oba stroje (a hlavně Zuzanu) vysvobodili „sebevrazi“ spjatí se Slovácký aeroklube Kunovice a tamním Leteckým muzeem. Oba stroje Tu-154M od státu vykoupili a v roce 2014 je začali postupně demontovat a připravovat na cestu z Prahy na Moravu. V jednom případě měla být cílem Olomouc a tamními nadšenci budované letecké muzeum. Ale olomoucká politická reprezentace pod dosti až naivně průhlednými záminkami rozhodla sprovodit ze světa v budoucnosti celé olomoucké letiště a prvním obětním beránkem (jak se říká) bylo olomoucké letecké muzeum…ale to je na delší a netýká se to kunovického přeletu. Ale na rozdíl od areálu olomouckého letiště, nelze to kunovické tak jednoduše srovnat se zemí, a tak práce nadšeného teamu kunovických aviatiků pokračuje a všechno směřuje k okamžiku, kdy se „Naganský expres“ Zuzana vydá na cestu z Čech na Moravu, z Prahy směrem do Uherského Hradiště, či Starého Města, tedy respektive do Kunovic (někdejšího trojměstí, dnes samostatných tří měst)      
 
Podrobnější odkazy na: Velký přelet na Startovači: www.museum-kunovice.cz/velky-prelet/,www.startovac.cz/projekty/velky-prelet/, Velký přelet na Facebooku Leteckého muzea v Kunovicích a na Twitteru:www.facebook.com/zachranteLMKhttps://twitter.com/VelkyPrelet. A další informace a pro poskytnutí fotografií, grafiky či videa kapitána Velkého přeletu Martina Hrabce: se obraťte na asistentku kapitána Terezu Šírovou: muzeum-kunovice@seznam.cztrsirova@gmail.com
 
 
(jjk), www.museum-kunovice.cz, foto: (jjk)
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama