Aktuality

29.09.2018 01:00

XtremeAir GmbH patří společnosti Skyleader a.s.

(jjk), www.xtremeair.com, www.skyleader.aero XtremeAir GmbH patří společnosti Skyleader a.s.
Společnost Skyleader a.s. v těchto dnech oznámila, že v průběhu srpna roku 2018 se stala stoprocentním vlastníkem společnosti Xtremeair GmbH, která vyrábí akrobatické speciály XA41 (jednomístný) a XA42 (dvoumístný). Tyto letouny jsou v České republice známé v barvách jaroměřské akrobatické skupiny Flying Bulls, nebo v oranžové barvě stroje používaného v akrobatické kategorii Unlimited Markem Hykou.
Celokompozitové akrobatické letecké speciály s certifikátem EASA PART 21 (POA, DOA) tak rozšířily portfolio firmy Skyleader a.s., která se doposud v tomto sektoru specializuje na výrobu ultralehkých letounů.
Letoun se původně jmenoval Sbach 342 respektive Sbach 300 a vymyslel ho německý akrobatický pilot Philipp Steinbach (*25. prosinec 1973), který byl také původně majitel firmy XtremeAir. Philipp Steinbach začínal na větroních ve čtrnácti letech, ale postupně na své konto dostal více než šedesát typů různých letounů, včetně těch vlastní výroby, nebo výroby Waltera Extry, na jehož letounech a v jeho firmě začínal jako letecký mechanik a spolupracoval na prototypu stroje Extra 400. Kromě toho létal jako akrobat a reprezentant Německa a během této činnosti začal, i díky získaným zkušenostem s leteckou akrobacií, vymýšlet vlastní konstrukci specializovaného letounu (mezitím už vyrobil vlastní ultralehký letoun Impulse 100). Jak čas šel a náhoda tomu chtěla, Philipp Steinbach se potkal s Harro Moewesem, který se rozhodl investovat do akrobatického projektu Xtreme 3000 a vznikla firma XtremeAir GmbH. Letouny se začal klubat v roce 2005 a 19. května 2006 vzlétl první prototyp. Tento letoun se začal účastnit německých akrobatických soutěží a zároveň se postupně zdokonalovat, vznikly jedno a dvoumístné verze letounu XA42 a XA41 pod obchodním označením Sbach 342 a Sbach 300 a konečnou třešničkou na dortu bylo získání certifikátu EASA od tohoto roku 2012, respektive 2011 u dvoumístné verze. Není bez zajímavosti, že na letounu tak trochu podílela i Česká republika, konkrétně Fakulta strojního inženýrství VÚT Brno, kde stroj během certifikace prošel statickými a únavovými zkouškami.
Na tomto letounu se objevili například Britové Eric Vazeille, Gerald Cooper, Paul Bonhomme, Steve Jones, Francouzi Kathel Boulangerová a Mikaël Brageot, nebo Marek Hyka a jaroměřská čtveřice Flying Bulls.
Informace o dalším vývoji těchto letounů zcela jistě budou přinášena na firemních stránkách www.xtremeair.com a www.skyleader.aero.
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama