Aktuality

04.11.2017 01:00

Vrtulníky do finále

(red), www.army.cz Vrtulníky do finále
Ministerstvo obrany České republiky v těchto dnech u obdrželo nabídky na nákup dvanácti vojenských víceúčelových vrtulníků od americké a italské vlády. V současné době probíhá posuzování nabídek, ale konečné rozhodnutí o vítězi bude už na nové vládě, tedy i novém mistrovy obrany. Podle dosavadních odhadů by se měla cena zakázky pohybovat zhruba mezi deseti a patnácti miliardami korun.
Ministerstvo obrany chce zakázku postavit na mezivládní dohodě a pro českou armádu dojednat dodávku nejen vrtulníků, ale i výcvik pilotů, mechaniků, náhradních dílů a servisu. Americká nabídka obsahuje vrtulníky Bell UH-1Y a italská stroje AgustaWestland AW139M.
Mezi tím Agentura pro obrannou spolupráci (DSCA), která je součástí amerického ministerstva obrany uvedla, že hodnota zakázky odhadována na 575 milionů dolarů (12,6 miliardy korun), ale konečná cena by měla být nižší. A schválila možnost prodeje vrtulníků do České republiky. Vrtulníky Bell UH-1Y jsou dvoumotorové stroje, které americká armáda používá od roku 2008. DSCA ve své tiskové zprávě uvádí, že Spojené státy americké by mohly do České republiky v rámci tendru spolu s vrtulníky dodat jeden náhradní motor, a navigační systémy EGI společnosti Honeywell a vybavení kulomety kulomety M240.
Italsko-britský koncern nabízí České republice stroje AgustaWestland AW139M, což je vojenská verze civilního dvoumotorového vrtulníku, který využívá italské letectvo k záchranným a pátracím činnostem. Podle italského výrobce nabízené stroje vyhovují požadavkům České republiky stejně jako americké stroje a podle výrobce je i nabídka finančně výhodnější.
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama