Aktuality

11.05.2019 01:00

Viper schválen k prodeji

(red), www.bestcg.com Viper schválen k prodeji

Ministerstvo zahraničí Spojených států amerických v těchto dnech schválilo případný prodej čtyř vrtulníků Bell AH-1Z Viper a přidruženého zařízení za odhadovanou cenu 205 milionů dolarů v rámci procesu zahraničního vojenského prodeje (FMS). Vrtulník Bell AH-1Z Viper stejně jako Bell UH-1Y Yankee je v současné době zvažován Ministerstvem obrany České republiky jako nový typ vrtulníku pro českou armádu.

Agentura pro spolupráci v oblasti obranné bezpečnosti 3. května 2019 vydala požadované osvědčení, které o tomto případném prodeji informuje Kongres. Vláda České republiky zvažuje zakoupení čtyř útočných vrtulníků Bell AH-1Z Viper, včetně náhradních motorů T700-GE-701D, navigačních systémů společnosti Honeywell s inerciální navigací (EGI) a služby zjišťování polohy (PPS) a čtrnácti raket AGM-114 Hellfire. Součástí jsou také komunikační zařízení, elektronické bojové systémy, kulomety M197 20mm, Target Sight System, podpůrná zařízení a náhradní díly, nástroje a zkušební zařízení, technické údaje a publikace, školení personálu a k tomu potřebné vybavení, strojírenské, technické a logistické podpůrné služby a další související prvky logistiky a programové podpory. Celková odhadovaná cena programu je 205 milionů dolarů.
Už v říjnu 2017 poskytlo americké ministerstvo zahraničí případný souhlas s prodejem (FMS) dvanácti vrtulníků Bell UH-1Y Yankee včetně náhradních motorů, navigačních systémů EGI společnosti Honeywell a vybavení kulomety kulomety M240, a dalšího souvisejícího vybavení, do České republiky za odhadovanou cenu 575 milionů dolarů.
UH-1Y je všestranná platforma a díky svým integrovaným systémům, velké užitečné nosnosti a flexibilitě může být letoun rychle překonfigurován, aby mohl být nasazen v nejrůznějších typech misí. Stroj má také 85 procentní shodu s vrtulníkem typu AH-1Z Viper, což zjednodušuje celkovou logistiku a sdílení klíčových technických komponentů. Díky vynikajícím vlastnostem platformy UH-1Y dokáže vrtulník zvládnout plné bojové zatížení, nést veškeré bojové vybavení včetně raket a kulometů a také množství obranných protiopatření. Letová posádka UH-1Y je vyškolena na plnění všech typů misí a špičkoví školitelé jsou absolventi lekcí pro instruktory zbraní a taktiky (WTI).
V současné době se hovoří buď o variantě nákupu víceúčelových vrtulníků Bell UH-1Y Yankee, nebo v kombinaci se stroji Bell AH-1Z Viper. A nebo nákup víceúčelových vrtulníků Sikorsky UH-60M Black Hawk.
 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama