Aktuality

23.08.2019 01:00

Venom a Viper do armády

(red), www.army.cz Venom a Viper do armády
Na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec, Vicenice u Náměště nad Oslavou, během vládní návštěvy, ministr obrany Lubomír Metnar oznámil, že po posouzení obdržených nabídek a na základě armádního doporučení bylo rozhodnuto o nákupu osmi víceúčelových vrtulníků Bell UH-1Y Venom a čtyř bojových vrtulníků Bell AH-1Z Viper. Smlouva by měla být, podle ministra obrany, podepsána do konce roku 2019.
Představitelé vlády se za doprovodu náčelníka Generálního štábu Armády České republiky armádního generála Aleše Opaty a velitele vzdušných sil Armády České republiky generálmajora Petra Hromka se seznámili s činností základny, leteckou technikou a jejími úkoly a kromě představení strojů Mi-24/35, Mi-171Š a W-3A Sokol, které v současné době čeští vojáci využívají, byla hlavním cílem návštěvy diskuse o nových dvanácti vrtulnících, jejichž pořízení je jedním z hlavních strategických vyzbrojovacích projektů.
Podle ministra obrany Lubomíra Metnara po posouzení obdržených nabídky a na základě armádního doporučení bylo rozhodnuto o variantě, která zahrnuje osm víceúčelových vrtulníků Bell UH-1Y Venom a čtyř bojových strojů Bell AH-1Z Viper. Smlouva by měla být uzavřena do konce roku 2019 a první dodávky by měly být realizovány v roce 2023.
„Na základě doporučení expertní komise jsme vyhodnotili, že se nám nejlépe jeví systém, který je pojmenován H1, což je kombinace vrtulníků Venom a Viper. Tato konfigurace nabízí veškeré schopnosti, které jsme požadovali,“ uvedl armádní generál Aleš Opata.
Kontrakt je v hodnotě 14,5 miliardy korun. V ceně nabídky je kromě vrtulníků také jejich vybavení zbraňovými systémy, munice, údržba a zaškolení a výcvik personálu.
Po dokončení nezbytných procesních úkonů uvnitř resortu obrany přeloží Lubomír Metnar návrh na uzavření smlouvy G-G (vláda-vláda) české vládě.
Dvě nabídky na nákup vrtulníků obdrželo ministerstvo od americké vlády na konci června. Američané nabídli buď 12 víceúčelových vrtulníků UH-60M Black Hawk nebo osm víceúčelových strojů UH-1Y Venom spolu se čtyřmi bojovými AH-1Z Viper
Nové stroje od společnosti Bell, které jako ucelený bojový systém využívá americká námořní pěchota, splňují tři základní armádní požadavky - palebnou podporu pozemních sil, přepravu vojáků a přepravu raněných. Ve výzbroji postupně nahradí stroje Mi-24/35 ruské výroby.

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama