Aktuality

26.08.2019 01:00

V Liberci se pomalu chystá nový heliport pro LZS

(red), www.liberec.cz V Liberci se pomalu chystá nový heliport pro LZS
Liberecká základna letecké záchranné služby na letišti v Růžodole je zatím stále bez možnosti nočního provozu a proto se už delší dobu plánuje výstavba nového heliportu, který by umožnil i čtyřiadvacetihodinový provoz. Z těchto důvodů město Liberec jedná s Libereckým o vzájemné výměně pozemků, protože modernizaci chystá kraj ve spolupráci se záchrannou službou, ale pozemek patří městu. Liberec pozemek poskytne kraji výměnou za areál zahrádek v blízkosti domova seniorů na Františkově.
Město Liberec se chystá na kraj převést asi 3 700 metrů čtverečních v účetní hodnotě téměř 1,8 milionu korun. Na oplátku získá zhruba 1 000 metrů čtverečních v ceně asi o milion korun nižší. „S ohledem na záměr, který tam je, prostě zachránit lidské životy, tak jsme nelenili, a ty peníze do toho vložili, přestože bychom mohli od kraje požadovat více. Vnímáme to jako vklad do služby našim občanům,“ řekl náměstek primátora Jiří Němeček (ANO).
Základna, která v Liberci funguje od roku 1993, je v současné době jediným stanovištěm v zemi bez možnosti nočního provozu. Za tmy mohou vrtulníky přistát jen v areálu nemocnice, kde je přistávací plocha osvětlená. Nemohou tam ale zůstat a zatím se nemají, kam vrátit. Výstavba heliportu by měla stát 6,8 milionu korun, z toho pět milionů zaplatí kraj. Stavbu chce zahájit letos na podzim a dokončit do dubna roku 2020. Nově vzniklá přistávací plocha bude mít již vyhovující osvětlení a další technické parametry, které umožní vrtulníkům přistát i za zhoršené viditelnosti, či v noci. Heliport bude na ploše 16 x 16 metrů a kolem něj bude devítimetrové bezpečnostní ochranné pásmo. Letecká základna v Liberci vznikla před lety jako osmnáctá v tehdejším Československu. I proto je označení jejího vrtulníku Kryštof 18. Loni startoval k 550 případům a létá nejen po Libereckém kraji, ale v případě potřeby i do středních Čech a Královéhradeckého kraje.
Výrazným posunem bylo pro leteckou záchrannou službu vybudování heliportu v areálu liberecké nemocnice před pěti lety. Zvýšily se tím šance pacientů na přežití. V minulosti musel vrtulník letět na letiště, kde pacienta přeložili do sanitky. Pak ho čekala cesta přes město, což představovalo dalších deset až patnáct minut. Dnes mohou vrtulníky přistát přímo v areálu nemocnice. Vyhřívaná přistávací plocha ve výšce pátého patra umožňuje celoroční provoz. 
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama