Aktuality

06.04.2019 01:00

V březnu vzlétl první sériový L-410NG

(red), www.let.cz V březnu vzlétl první sériový L-410NG
Na konci března letošního roku se na letišti v Kunovicích poprvé, ke svému testovacímu letu, vznesl do vzduchu první sériový letoun L-410NG (OK-JRP cn 5001/2019). K premiérovému letu, který trval hodinu a osmnáct minut, letoun ve čtvrtek 28. března 2019 po sedmnácté hodině, vzduchem provedli zkušební piloti Stanislav Žemlička a Vladimír Flégr.
Letoun L-410NG má výkonnější pohonnou jednotku s motory GE H85-200 BC04 se vzletovým výkonem 850 HP a s vrtulemi AV 725. Motor je vybaven novým reduktorem, který v důsledku nižších otáček vrtule umožní snížení hluku. L-410NG dosahuje vyšší cestovní rychlosti až 417 km/h TAS („true air speed“ = skutečná rychlost), doletí o 1 070 kilometrů dále a vydrží ve vzduchu o 5,4 hodiny déle než jeho předchozí verze. S cílem zvýšení bezpečnosti letu a snížení zátěže posádky byla modernizována pilotní kabina technologií Glass Cockpit od společnosti Garmin, konkrétně avionikou G3000.
Letoun L-410NG si ponechal to nejlepší z letounů řady L-410 a navíc nabízí zlepšené letové parametry a provozní charakteristiky, modernější technologie a inovovanou avioniku. Letoun zůstává v kategorii „commuter“ pro přepravu maximálně 19 cestujících a dvoučlennou posádku.
Nová konstrukce křídla s integrální palivovou nádrží disponuje větším objemem, a proto umožňuje podstatně delší dolet a vytrvalost. Zásadní je rovněž zvýšení MTOW a užitečného zatížení (payload), díky kterému přepraví o 400 kg více nákladu. Zavazadlový prostor byl zvětšen dvojnásobně, s čímž souvisí prodloužení nosové části letounu. 
Na letounu L 410 NG budou použity kompozitové celky, například kompozitové dveře, jejichž předností bude snížení hmotnosti těchto částí a prostupu tepla. Kompozitová konstrukce motorových gondol  povede kromě úspory hmotnosti a snížení nákladů na výrobu ke zvýšení účinnosti vstupního vzduchového kanálu pohonné jednotky a ke snížení aerodynamického odporu motorových gondol jako celku. První vzlet prototypu L-410NG proběhl 29. července 2015
(red), www.let.cz
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama