Aktuality

20.08.2019 01:00

Úspěšné vypuštění družice EDRS-C

(red), www.esa.int Úspěšné vypuštění družice EDRS-C
Druhá družice konstelace formující systém EDRS (European Data Relay System) byla úspěšně dopravena na oběžnou dráhu. Satelit odstartoval na palubě rakety Ariane 5 z evropského kosmodromu Kourou (Francouzská Guayana) 6. srpna 2019 ve 21,30 hodin středoevropského času (19,30 hodin UTC).
Systém EDRS dovolí pozorovat Zemi v téměř reálném čase, což urychlí reakci na mimořádné situace a podpoří vývoj nových služeb i produktů, které povedou ke vzniku nových pracovních míst a zvýšení prosperity.
Systém EDRS, který jeho soukromý operátor Airbus označuje jako „kosmická datová dálnice“, využívá inovativní laserovou technologii k dramatickému snížení času potřebného k tomu, aby družice dálkového průzkumu Země dodaly informace do řídicího střediska.
Družice jsou schopné předávat data rychlostí až 1,8 Gbit/s.
Nejnovější družice, která nese název EDRS-C, bude operovat z geostacionární oběžné dráhy. Doplní tak sesterský satelit EDRS-A, který byl vypuštěný v lednu 2016.
Geostacionární dráha, mnohem vyšší než typická nízká oběžná dráha, dovoluje konstelaci EDRS udržovat téměř konstantní spojení s družicemi dálkového průzkumu Země. Ty jsou jinak odkázané na vysílání získaných dat jen v době přímé viditelnosti s pozemní stanicí, což ovšem způsobuje prodlevy získávání informací trvající až 90 minut.
Namísto toho dokážou družice EDRS posílat informaci na Zemi v téměř reálném čase.
Od konce roku 2016 systém EDRS denně přenáší snímky Země získávané v rámci programu Copernicus rodinou čtyř družic Sentinel.
Bude také používaný k přenášení informací z Mezinárodní kosmické stanice: jen je třeba potřebné komunikační vybavení instalovat na vnější plášť evropské laboratoře Columbus.
EDRS je nový nezávislý evropský družicový systém, který představuje partnerství soukromého a veřejného sektoru mezi ESA a společností Airbus. Je součástí snahy ESA o maximalizaci přínosu pro průmysl využitím efektivního řízení spojeného s nejlepšími komerčními praktikami.
Během startu měla raketa Ariane 5 nové a mírně prodloužené kryogenní nádrže horního stupně. To jí umožnilo nést o několik set kilogramů pohonných látek více, což odpovídalo delší práci motoru o zhruba 30 sekund – a zvýšení nosnosti na geostacionární dráhu o přibližně 100 kg.
Tyto modifikace jsou částí pokračujícího vývoje ESA, který má za cíl zajistit v případě Ariane 5 a chystané Ariane 6 konkurenceschopnost na globálním trhu s nosnou kapacitou.
 
 
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama