Aktuality

05.06.2019 01:00

Třikrát Aero L-159T2 pro armádu

(red), www.aero.cz Třikrát Aero L-159T2 pro armádu
Akciová společnost Aero Vodochody Aerospace dodala vojenskému letectvu české armády tři dvoumístné letouny Aero L-159T2, na nichž byla realizována řada významných modernizací, aby odpovídaly novým požadavkům Vzdušných sil Armády České republiky na pokročilý výcvik pilotů i plnění vojenských operací. Tyto letouny nahradí na 21. základně taktického letectva v Čáslavi, respektive na letišti v Chotusicích stroje Aero L-39ZA, které letos po desítkách let úspěšného provozu končí svou službu v armádě.
Slavnostní předání posledního ze tří letounů Aero L-159T2 proběhlo v areálu letecké továrny 4. června 2019 za účasti zástupců Vzdušných sil Armády České republiky, letecké základny Čáslav a Aera Vodochody a za přítomnosti certifikačních autorit. „Dodání letounů Aero L-159T2 představuje důležitý pokrok v programu L-159, neboť významně rozšiřuje schopnosti a technologickou vyspělost této pokročilé cvičné a bojové platformy. Věřím, že služba L-159T2 v barvách českého letectva potvrdí vysokou kvalitu letounu,“ uvedl prezident Aera Vodochody Dieter John.
„Převzetí letounu L-159T2 představuje významný okamžik pro Vzdušné síly Armády České republiky. Dvoumístná varianta tohoto letounu bude využívána pro pokročilý výcvik mladých pilotů, který jim umožní rychlejší přechod na nadzvukové Gripeny. Doufám, že nové stroje od našeho dlouholetého partnera, kterým Aero Vodochody bezesporu je, nám s tímto procesem výrazně pomohou,“ řekl velitel 21. základny taktického letectva Čáslav plukovník Petr Tománek.
L-159T2 mají řadu vylepšení, převážně ve výbavě kabiny obou pilotů a v palivovém systému, a jsou plně kompatibilní s použitím brýlí pro noční vidění. Každý z kokpitů je vybaven novou verzí vystřelovacího sedadla VS-20. Letoun je také uzpůsoben pro tlakové plnění paliva. Radar Grifo, běžně používaný v jednomístné verzi, je nyní integrován i do dvoumístné L-159T2, stejně tak jako systém vlastní ochrany (výstražný radiolokační přijímač a výmetnice klamných cílů).
Drak letounu typu T2 má kompletně novou přední i střední část trupu, zbylé části draku byly použity ze starších jednomístných L-159 z výzbroje Armády ČR. České letectvo si objednalo tři L-159T2 roce 2016. Součástí zakázky je také například dodání pozemního vybavení, softwaru a náhradních dílů či proškolení pozemního a letového personálu. První let nového dvoumístného letounu proběhl 2. srpna 2018 na Letišti Vodochody.  
Letoun Aero L-159 spojuje dlouholeté zkušenosti Aera z vývoje vojenských proudových letadel, které řadí Aero mezi historicky největší výrobce této kategorie letounů na světě, s nejnovějšími pokroky v oblasti avioniky, motorů a systémů letounu. Stroj Aero L-159 je navržen jako lehký bojový letoun optimalizovaný pro řadu úkolů typu vzduch-země, vzduch-vzduch a průzkumné mise. Letoun je vybaven víceúčelovým radarem pro všechny druhy počasí, denní a noční provoz a může nést širokou škálu standardní výzbroje NATO, včetně raket typu vzduch-vzduch a vzduch-země a laserem naváděných pum. Dvoumístný letoun L-159 vychází z konstrukce jednomístné verze L-159 a je primárně navržený pro pokračovací a operační výcvik. Konfigurace letounu L-159 může být přizpůsobena specifickým požadavkům zákazníka.
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama