Aktuality

04.02.2018 10:42

Tři stupně BTDC na čtvrté místo

(red), http://airrace.redbull.com, www.martin-sonka.cz Tři stupně BTDC na čtvrté místo
V Abú Zabí, v hlavním městě Spojených arabských emirátů začala nová sezona Mistrovství světa seriálu Red Bull Air Race pro rok 2018. Úřadující vicemistr světa Martin Šonka v prvním závodě sice zaletěl třetí místo v celkovém pořadí, ale pozávodní technická kontrola zjistila, že o tři stupně posunuté nastavení předstihu (místo stanovených 25º BTDC to bylo 28º BTDC) neodpovídá technickým předpisům. Martin Šonka tak přišel o třetí místo a skončil nakonec čtvrtý. Zvítězil Američan Michael Goulian, stříbro vybojoval obhájce titulu, japonský pilot Yoshihide Muroya a na třetí místo byl dodatečně zařazen americký pilot Kirby Chambliss.
O diskvalifikaci Martina Šonky bylo rozhodnuto pro porušení technických pravidel, protože technická komise po závodě zjistila posunuté nastavení předstihu mimo povolenou toleranci. Místo předepsaných 25º BTDC bylo zjištěno nastavení 28º BTDC (Before TDC, tedy před horní úvratí, uvádí počet stupňů před úvratí kdy dojde ke vstřiku). Proto bylo direktoriátem závodu rozhodnuto o odebrání dvou bodů Martinu Šonkovi a posun na čtvrté místo, protože diskvalifikace se podle pravidel týká jen toho jednoho inkriminovaného soutěžního letu.
Ve zprávě Red Bull Air Race uvedl technický ředitel soutěže Jim Reed, podle zjištění technické komise se nejednalo o úmyslnou snahu získat výhodu, ale o opomenutí předzávodní kontroly. Podobně nemilou událost vysvětlil na facebookové stránce i tým Martina Šonky: „Bohužel, byli jsme dodatečně potrestáni za špatně nastavený předstih. Technická komise to kontroluje po každém závodě a vždy jsme prošli. Nikdy jsme to nekontrolovali před závodem, protože se nám předstih nikdy neposunul a předpokládali jsme, že to bude v pořádku i tentokrát. Měli jsme to zkontrolovat, ale v záplavě jiných technických problémů jsme očekávali, že to bude v pořádku jako vždy.
A k samotnému závodu. V souboji o postup mezi nejlepších osm Martin Šonka porazil Petra Kopfsteina a v osmičce Francoise Le Vota z Francie. Ve Final Four sice byl rychlejší než Američan Kirby Chambliss, ale už nedokázal porazit Japonce Yoshihide Muroyu a vítězného Američana Michaela Gouliana. Ale nakonec o tři stupně posunuté seřízení předstihu znamenalo posun za Kirbyho Chamblisse na čtvrté místo.
Pro Michaela Gouliana je vítězství o to cennější, že se mu naposledy podařilo zvítězit v roce 2009 v maďarské Budapešti.
Pikantní byl souboj v prvním kole mezi Martinem Šonkou a Petrem Kopfsteinem: „Petr létá rychle a čistě, je to velmi těžký soupeř. I přes problémy se mi ale až na malou chybu povedl celkem čistý let a postoupili jsme dál. Určitě je to ale škoda pro naše fanoušky, kterých máme s Petrem hodně. Byla velká pravděpodobnost, že jeden z nás už v závodě nebude pokračovat, a to se také stalo. Každopádně my víme, že se teď musíme dát do práce, které nás nečeká málo. Na druhý závod do Francie musíme přijet v lepší formě.”
Druhý závod sezóny se letí ve francouzském Cannes 21. a  22. dubna 2018.
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama