Aktuality

11.07.2019 01:00

Titus do armády

(red), www.army.cz Titus do armády
Druhý červencový týden si ministr obrany Lubomír Metnar a jednatel společnosti Eldis Pardubice Milan Stupka oficiálně předali smlouvy na dodávku vozidel Titus 6x6, které byly podepsány v červnu. Jedná se zakázku na 62 kolových obrněných vozidel Titus, z nichž bude 42 kusů velitelsko-štábních vozidel a 20 kusů vozidel MKPP (místo koordinace palebné podpory), včetně logistického zabezpečení a školení obsluh. Smlouva zajišťuje také kompletní servisní podporu.
Vozidla Titus byla vyvinuta na podvozku Tatra 6x6 a osazena bojovou nástavbou od francouzské společnosti Nexter Systems, od které získala společnost Eldis výhradní licenční práva spojená s dodávkou, výrobou a servisem. Hodnota zakázky představuje 6,072 miliardy korun včetně DPH a dodávky se uskuteční v letech 2022 až 2023.
„Celý projekt má mezinárodní rozměr a propojuje Francii s Českou republikou. Podpis smlouvy je významným okamžikem jak pro český průmysl, tak pro jednotky Armády České republiky. Vozidla budou vyráběna v České republice, výrazně přispějí k modernizaci pozemních sil a nahradí zastaralou techniku,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar a dodal, že se podařilo dokončit projekt, který se řešil od roku 2015 a sím, že nová bojová vozidla budou vyráběna v České republice a výrazně přispějí k modernizaci pozemních sil.
První zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Jaromír Zůna k tmuto kontraktu uvedl: „Armádu je potřeba vybavit speciálním druhem techniky, jejíž součástí budou komunikační a informační systémy zabezpečující plnou interoperabilitu v oblasti velení a řízení.“ Generálporučík Jaromír Zůna dále doplnil, že vozidly budou vybavena místa velení jednotek druhů vojsk v rámci brigádního úkolového uskupení a jednotky dělostřelectva v rámci Armády České republiky. Vozidla jsou předurčena pro plnění stěžejních úkolů obrany ČR v oblasti velení a řízení jednotek Armády České republiky na území Česka a mimo ně, k naplnění závazků ČR vůči NATO a samozřejmě i pro plnění úkolů v rámci Integrovaného záchranného systému.
„Abychom se přizpůsobili podmínkám moderního bojiště, potřebujeme novu obrněnou techniku, která nám umožní posílit schopnosti velení a řízení nasazených jednotek, a to jak na území našeho státu, tak v zahraničí. Vozidlo Titus nahradí zastaralou techniku a budou jím vybaveny jednotky 4. brigádního úkolového uskupení,“ uvedl náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata.
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama