Aktuality

09.02.2019 22:00

Stříbro z Abú Zabí

(red), www.martinsonka.cz, https://airrace.redbull.com/en Stříbro z Abú Zabí
V Abú Zabí začal 9.února 2019 nový ročník seriálu Red Bull Air Race 2019. V prvním závodě Red Bull Air Race 2019 zvítězil v kategorii Master Class Yoshihide Muroya z Japonska, druhý byl Martin Šonka a třetí Američan Michael Goulian a druhý český letec Petr Kopfstein obsadil desáté místo. V celkovém pořadí je po prvním závodě stejné pořadí.
Martin Šonka postoupil postupně přes Chilana Cristina Boltona a Australana Matta Halla, a ve finále byli jeho soupeři jen Yoshihide Muroya a Michael Goulian, protože Nicolas Ivanoff měl před posledním letem problémy s letadlem a nemohl absolvovat finálový let. V kategorii Challenger Class zvítězil německý pilot Florian Bergér, druhá skončila Francouzka Mélanie Astles a třetí Američan Kevin Coleman.
Bylo to v historii série Red Bull Air Race nejtěsnější finále. Úřadující šampion Martin Šonka svým finálovým letem zaostal za Japoncem Muroyou o pouhé tři tisíciny sekundy, což představuje rozdíl zhruba třiceti centimetrů a v úvodním měření sil v Abu Dhabi tak skončil druhý. Třetí místo obsadil Američan Michael Goulian.
Český pilot Martin Šonka vybojoval v prvním závodě nové sezóny, ve které obhajuje titul mistra světa druhé místo. V kvalifikaci skončil čtvrtý a v samotném závodě se postaral o velmi dramatické chvíle. V prvním kole přešel přes Cristina Boltona z Chile, který byl diskvalifikován za překročení maximálního povoleného přetížení 12 G. Ve druhém kole narazil na vicemistra světa Australana Matta Halla a tento souboj už tak jednoduchý nebyl. Šonka dostal sekundu penalizaci a ztrácel. Dokázal ale zabojovat a i když byl na všech mezičasech pomalejší, v cíli nakonec svého rivala o více než dvě desetiny překonal. „Udělal jsem to napínavé jen proto, že jsem udělal chybu a nechal si dát penalizaci. Jinak by to napínavé nebylo, byli bychom o dost rychlejší. Takže pro finále je úkol letět především čistě,“ uvedl před finále Martin Šonka.
Do finále s Martinem Šonkou postoupil ještě Japonec Muroya, Američan Goulian a Francouz Ivanoff. Právě on kvůli technickým potížím vůbec k poslednímu letu neodstartoval a skončil čtvrtý. Japonec Muroya pak zaletěl velmi rychlý čas, na který Goulian nestačil a ztratil přes dvě desetiny. Šonka letěl jako poslední a na prvním mezičasech těsně vedl. V prostřední pasáži ale začal ztrácet a vypadalo to, že na vítězství může zapomenout. Závěrečná pasáž trati mu ale sedla dokonale a v cílové bráně ukázala časomíra ztrátu pouhých tří tisícin sekundy. „Nejsme teď ti úplně nejšťastnější, bylo to velmi těsné, ale byl to krásný závod. Maličké zklamání to samozřejmě je, ale je pravda, že Yoshi tady létal skvěle, vyhrál i kvalifikaci a zasloužil si to. Vloni ve Wiener Neustadtu jsme se nakonec těsně radovali my, tentokrát byl o ten chloupek rychlejší někdo jiný,“ uvedl po závodě Martin Šonka.
Díky vítězné kvalifikaci a třem bodům navíc vede Yoshihide Muroya celkové hodocení o šest bodů před Martinem Šonkou. Třetí je Američan Michel Goulian, který je za českým pilotem o pouhý bod. Druhý český pilot Petr Kopfstein skončil v úvodním závodě desátý a na témže místě je i v celkovém pořadí.
V kategorii Challenger Class je pořadí stejné, jaké bylo v samotném závodě, v čele je německý pilot Florian Bergér, druhá je Francouzka Mélanie Astles a třetí Američan Kevin Coleman.
Podrobnější výsledky: https://airrace.redbull.com/en
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama