Aktuality

02.07.2019 13:25

Spor ve vzduchu mezi Prahou a Moskvou

(red), www.mdcr.cz Spor ve vzduchu mezi Prahou a Moskvou
V úterý 2.července 2019 byly dočasně přerušeny lety mezi Ruskou federací a Českou republikou, protože Ministerstvo dopravy České republiky zrušilo některá povolení ruským leteckým společnostem. Stalo se tak v odvětě za zrušení povolení pro přelet ruského území Českými aeroliniemi na lince Praha – Soul. Ještě v dopoledních hodinách se oba úřady dohodly na odložení zákazu o týden a na dalším jednání.
Aktuální situace v letecké dopravě mezi Českou republikou a Ruskou federací je výsledkem nedosažení dohody mezi leteckými úřady obou stran. V této souvislosti Ministerstvo dopravy Ruské federace jednostranně omezilo právo přeletů sibiřské části území Ruské federace pro České aerolinie, a.s. na jejich lince mezi Prahou a Soulem, které český dopravce dlouhodobě využíval. Česká strana uvedený krok považuje za porušení stávajících ujednání a tak následně omezila práva ruských leteckých dopravců v souladu s Dohodou o letecké dopravě z roku 1966.
Situace se v současné době intenzivně řeší jak s ruskou stranou, tak i s leteckými dopravci.
Ministerstvo dopravy Ruské federace v ranních hodinách dne 2.července 2019 vydalo povolení pro přelety Českých aerolinií, a.s. do 7.července 2019. Ihned poté Ministerstvo dopravy České republiky zahájilo reciproční postup vůči ruským leteckým dopravcům. Lety tedy budou povoleny také do 7.července 2019. Lety ruských dopravců se povolují průběžně, k velkému narušení provozu by již nemělo docházet.
V mezidobí budou obě strany aktivně jednat na dosažení dohody. Snahou české strany není blokovat letecký provoz mezi oběma státy, nicméně musí hájit oprávněné zájmy svých leteckých dopravců.
V této souvislosti Ministerstvo dopravy České republiky lituje vzniklého nepohodlí a komplikací pro cestující, které však bylo způsobené prvotním rozhodnutím ruské strany. Cílem české strany bude negativní dopady na cestující veřejnost minimalizovat. 
Původní omezení se týkalo společností Aeroflot, Rossiya Airlines, Pobeda, Ural Airlines a Siberian Airlines a konkrétních letů SU2010/2011, SU2014/2015, SU2016/2017 a SU2018/2019. Povolení zůstalo pro lety SU2012/2013 a SU2024/2025.

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama