Aktuality

12.09.2017 01:00

Skončilo cvičení Ample Strike 2017

(red), www.army.cz Skončilo cvičení Ample Strike 2017
V pátek 8. září 2017 skončila hlavní výcviková část cvičení Ample Strike. Všechny zahraniční stroje postupně odletěly zpátky na své domovské základny a vrtulníky Mi-24/35 se z Libavé vrátily na náměšťské letiště. Přesuny osob, techniky a materiálu z operačních prostorů zpět do posádek pokračovaly až do soboty 9. září 2017.
Cvičení, které bylo zaměřeno na sladění činnosti předsunutých návodčích s leteckými osádkami a pozemními veliteli se letos zúčastnilo více než tisíc dvěstě účastníků.  Z toho přes devět stovek českých vojáků a třista zahraničních účastníků ze sedmnácti zemí (Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Kanada, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené státy americké, Velká Británie).
Do cvičení se zapojily také dvě stovky příslušníků Aktivní zálohy ozbrojených sil České republiky z Krajských vojenských velitelství Jihlava, Ústí nad Labem, Pardubice, Brno a Praha-Středočeský kraj. Poprvé byla nasazena také Aktivní záloha Vzdušných sil AČR, zúčastnilo se 34 záložníků z Pardubic, Náměště a Čáslavi.  Hlavním úkolem byla ochrana a zajištění bezpečnosti letiště Náměšť a zároveň plnění úkolů během připravených scénářů po boku vojenských profesionálů.
Výcvik se konal ve Vojenských výcvikových prostorech Boletice a Libavá, u 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, 21. základny taktického letectva Čáslav, Správy letiště Pardubice a 15. ženijního pluku v Bechyni.
V průběhu cvičení 120 návodčích rozdělených do 20 týmů provedlo více než tisíc navedení.
Nejtěžším scénářem byl zastavěný prostor, kde je koordinace všech faktorů nejsložitější. Návodčí musí opravdu úzce spolupracovat s pozemním velitelem, znát rozmístění vlastních jednotek i civilního obyvatelstva. Zároveň musí doporučit takovou munici, která zneškodní protivníka a přitom neohrozí ostatní, kteří se nacházejí v daném prostoru.
Osádky 39 letounů a vrtulníků (14 českých a 25 zahraničních) uskutečnily celkem 400 letů a ve vzdušném prostoru České republiky strávily více jak 600 hodin. Leteckou podporu vojákům poskytly české letouny L-159 ALCA, L-39 Albatros, JAS-39 Gripen a vrtulníky Mi-24/35 a Mi-171Š. Z náměšťského letiště působily litevské stroje L-39, německé a slovinské PC-9, německý a nizozemský LearJet a polské Su-22. Z vojenského prostoru Boletice létaly americké AH-64 Apache a v Pardubicích byly americké tankery KC-135. Maďarské Gripeny JAS-39 se do cvičení zapojily ze základny v Kecskemétu a Tornada létala z Neuburgu. Strategické bombardéry B-1 a B-52 působily z anglické základny Faiford.
Piloti cvičili procedury zaměřené na přímou leteckou podporu pozemních jednotek. Součástí výcviku bylo však i překonání nepřátelské protivzdušné obrany a tankování za letu. Během cvičení se uskutečnilo celkem 130 připojení, z toho 110 provedly české letouny Saab JAS-39 Gripen.
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama