Aktuality

10.01.2018 01:00

Rok v Bechyni

(red), www.army.cz Rok v Bechyni
Už jeden celý rok zajišťuje leteckou záchrannou službu v Jihočeském kraji Armáda České republiky. V neděli 1. ledna 2017 poprvé vzlétl armádní vrtulník W-3A Sokol s osádkou ze stanoviště letecké záchranné služby v Bechyni k prvnímu ostrému zásahu z bývalého vojenského letiště, které tak opět (kromě ultralightů) ožilo leteckým provozem.
Během ročního působení na stanovišti v Bechyni ošetřili záchranáři 611 pacientů při 592 vzletech vrtulníku W-3A Sokol. Počáteční půlroční provoz od svítání do soumraku byl 1. července 2017 nahrazen čtyřiadvacetihodinovou službou, tedy nepřetržitým provozem. Během nočního provozu provedli vojáci 65 zásahů, z toho 54 do terénu.
Provoz letecké záchranky zajišťují příslušníci 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích a Odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny Armády České republiky. Obsluhují tak tři kraje, a to Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský, a to ze dvou míst. Z letiště Plzeň - Líně a z letiště Bechyně.
Tým tvoří dvacet dva vojenských zdravotníků z povolání, kteří se rekrutují z Odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny Armády České republiky. Ti slouží jak v Plzni-Líních, tak v Bechyni. Vojáky dále doplňuje i třináct civilních zdravotníků, kteří působili u předchozího provozovatele. Jsou to čtyři lékaři a devět záchranářů.
Jak uvedl lékař a náčelník Odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny AČR plukovník Zdeněk Pašek, výsledkem provozování letecké záchranné služby z letiště v Líních u Plzně a z Bechyně je bezmála 1 086 letových hodin ve prospěch pacientů ve třech krajích našeho působení a během roku armáda plně využila externí zaměstnance a na obou stanovištích poskytuje služby na stejně vysoké úrovni. V minulém roce bylo tak ošetřeno 1 313 pacientů z toho 232 ve ztížených nočních podmínkách.
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama