Aktuality

10.08.2018 01:00

První let stroje Aero L-159T2 pro naší armádu

(red), www.aero.cz První let stroje Aero L-159T2 pro naší armádu
V prvních dnech měsíce srpna absolvoval premiérový let stroj Aero L-159T2 pro Vzdušné síly Armády České republiky. První let nového dvoumístného letounu proběhl 2. srpna 2018 na továrním letišti továrny Aero Vodochody Aerospace. České letectvo si objednalo celkem tři dvoumístné letouny Aero L-159T2 s řadou modernizací na palubě v roce 2016 za účelem plnění vojenských operací a pokročilého výcviku pilotů. Všechny tři letouny pro 21. základnu taktického letectva v Čáslavi mají být dodány do konce letošního roku.
Letoun Aero L-159T2 s trupovým číslem 6028 pilotovali zkušební piloti Aera Vodochody Vladimír Kvarda a David Jahoda a trval třicet minut. „Aero dosáhlo dalšího významného milníku. Díky spolupráci s naším národním zákazníkem získal program L-159 nová vylepšení. Na základě požadavků českých vzdušných sil dodáme další dvoumístné letouny, které jsou schopné plnit pokročilý výcvik pilotů a zároveň jsou nyní vybavené i pro vojenské operace,“ řekl president a předseda představenstva Aera Vodochody Giuseppe Giordo.
Nové dvoumístné letouny typu T2 mají kompletně novou přední i střední část trupu a řadu významných vylepšení, převážně ve výbavě kabiny obou pilotů a v palivových systémech, a jsou plně kompatibilní s použitím brýlí pro noční vidění. Každý z kokpitů je dovybaven dvěma víceúčelovými displeji a novou verzí vystřelovacího sedadla VS-20. Letoun je také uzpůsoben pro tlakové čerpání paliva. Radar Grifo, běžně používaný v jednomístné verzi, je nyní integrován i do dvoumístné L-159T2 stejně tak jako systém vlastní ochrany (výstražný radiolokační přijímač a výmetnice klamných cílů).
Tři stroje L-159T2 by měly být dodány 213. Výcvikové letce do konce roku 2018, a následně by měly být ze služby definitivně vyřazeny letouny Aero L-39ZA Albatros.
Letouny L-159 aktuálně létají ve službách Armády České republiky, irácké armády a americké společnosti Draken International. V minulosti sloužily také maďarské armádě, která si je pronajala na výcvik pilotů.
Na Farnborough Air Show 2018 ve Velké Británii představilo Aero Vodochody spolu se svým strategickým partnerem, izraelskou společností IAI, nový víceúčelový letoun Aero F/A-259 Striker určený pro blízkou leteckou podporu. Proudový letoun F/A-259 Striker kombinuje robustnost a účinnost svého úspěšného předchůdce (L-159 Alca) s nejmodernějšími pokroky v oblasti avioniky a technologiemi letadlových systémů. Díky výhodám mokrého křídla s integrovanou nádrží má letoun F/A-259 Striker vynikající výkonové charakteristiky, velkou manévrovatelnost a velký akční rádius.
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama