Aktuality

31.10.2018 01:00

První brněnská strojírna slaví dvakrát

(red), www.pbs.cz První brněnská strojírna slaví dvakrát
V těchto dnech uběhl sto let od vzniku Československa, ale První brněnská strojírna (PBS) vlastně může slavit rovnou dvakrát, protože je o dalších sto let starší než tato republika. První brněnská strojírna (PBS) je jednou z nejstarších strojíren v Evropě s historií delší, než má třeba Siemens, General Electric či pražská ČKD. Ačkoli v uplynulých dvou staletích prošla spoustou rozmanitých změn, dodnes je její značka spojována s pověstí stabilní, kvalitní a inovativní strojírenské firmy.
 
Strojírnu založil v roce 1814 Johann Reiff. Zprvu se zabýval výhradně textilní výrobou. Ta byla však krátce poté zasažena krizí a přivedla továrnu do velkých problémů. Všechny textilní podniky v okolí měly ale zájem přesně o takové stroje, které Reiff vyráběl. Skončil proto s neefektivním zpracováním vlny a začal se naplno věnovat strojařině. Hlavním výrobním programem se postupně stala stavba parních strojů, kotlů a turbín.
 
To vše stihla První brněnská strojírna ještě před tím, než vznikl v Berlíně Siemens (1847), ve Švédsku Asea – dnes ABB (1883) – či v New Yorku General Electric (1892). Stejně tak v té době neexistovala plzeňská Škoda (vznikla v roce 1859) ani pražská ČKD (1871).
 
Na přelomu 19. a 20. století pak proběhla fúze s další významnou brněnskou strojírnou - slévárnou Friedrich Wannieck & Co., čímž se z První brněnské strojírny stal jeden z největších průmyslových podniků Rakouska-Uherska. Firma, lidově zvaná Vaňkovka, se stala nejvýznamnějším pobočným závodem První brněnské strojírny. Vyráběly se zde především parní turbíny, o které byl takový zájem, že se strojírna stala jejich největším výrobcem v celém Československu.
 
Průmyslové podniky na území dnešního Česka tvořily v různých odvětvích 60–90 procent kapacity veškerého průmyslu habsburské říše, jak uvádí Petr Prokš z historického ústavu Akademie věd ČR. České země historicky patřily mezi průmyslově nejvyspělejší oblasti celé kontinentální Evropy.
 
Na přelomu století byla PBS největším rakouským výrobcem parních kotlů a parních strojů. Později se stala největším výrobcem parních turbín. Své výrobky dodávala především do potravinářství, chemického průmyslu a do energetiky. Pro výrobu některých výrobků, například turbín typu Parsons, koupila firma licenci. Záhy však – třeba právě v případě turbín – přišla PBS s vlastními řešeními, které umožnily zvýšit výkon a účinnost.
„Již od počátku své existence měla strojírna jedinečný kapitál. A tím byli talentovaní a nadšení lidé, kteří pro ni pracovali. Dokázali propojit dobrý obchodní záměr s unikátním technickým řešením, a to pak nadále vylepšovat z hlediska kvality, spolehlivosti i výkonnostních parametrů“, říká Miloslav Kafka, výkonný ředitel PBS GROUP, a.s. 
 
Rozvinutý průmysl tvořil důležitou součást ekonomiky země. Nově vzniklé Československo se po první světové válce mohlo rychle rozvíjet a růst právě díky dobře nastavené ekonomice, ve které i nadále hrála průmyslová výroba a strojírenství důležitou roli. Ve 20. letech bylo Československo podle profesora Richarda Hindlse z Vysoké školy ekonomické v Praze devátou průmyslově nejvyspělejší zemí světa. Výrobky značky PBS nacházely uplatnění nejen na domácím trhu, ale jejich kvalitu a spolehlivost oceňovali i četní zákazníci v zahraničí.
 
Během druhé světové války si PBS zachovala tradiční výrobní sortiment a na ten navázala i coby národní podnik. Základem výrobního programu byly vícestupňové turbíny, které našly uplatnění mimo jiné i při výstavbě tranzitního plynovodu. Průmyslové kotle firma dodávala na domácí trh, ale patřily i k důležitým exportním artiklům. Nový závod postavený na zelené louce ve Velké Bíteši v roce 1950 se zpočátku zaměřil na výrobu armatur a turbodmychadel, ale postupně svůj sortiment výrazně rozšiřoval o další unikátní strojírenské výrobky.
 
V 70. letech pak továrna vstoupila i do oblasti letectví, když vyvinula a začala vyrábět pomocnou energetickou jednotku (APU) pro letoun Aero L-39 Albatros. Tu ostatně dodává i do nových letounů L-39 NG, které Aero Vodochody oficiálně představilo v září tohoto roku.
„Dnes představuje vývoj, testování a výroba zařízení pro letecký průmysl nejvýznamnější část naší produkce. Začali jsme s pomocnými energetickými jednotkami a klimatizacemi pro letouny a vrtulníky, později jsme přidali proudové, turbovrtulové a turbohřídelové motory rovněž vlastní konstrukce. Kromě vlastního vývoje a zkušebny disponujeme i širokým výrobním zázemím strojírny a slévárny, které nám poskytuje značnou soběstačnost,“ vysvětluje M. Kafka. V letošním roce se firmě dokonce podařilo představit s odstupem pouhých několika měsíců hned dva nové proudové motory.
 
Skupinu PBS GROUP a.s. dnes tvoří tři výrobní společnosti: PBS Velká Bíteš, a.s. vyrábí zejména turbínové vysokootáčkové stroje pro letectví, energetiku či dopravní průmysl a je také specialistou v oboru přesného lití a přesného strojírenství. PBS Energo, a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, dodávky a servis parních a expanzních turbín. PBS Brno (První brněnská strojírna, a.s.) působí jako komplexní dodavatel energetických zařízení se zaměřením na průmyslové kotle. Celá skupina zaměstnává zhruba 800 lidí a více než 75 procent své produkce exportuje prakticky do celého světa.
 
„Jsme hrdí na to, že můžeme navázat na tak bohatou a úspěšnou historii a obzvlášť nás těší skutečnost, že naše firma nadále ctí tradiční hodnoty, které byly spojeny s jejím jménem již od svého počátku. I dnes jsou to právě naši zaměstnanci, kteří firmu dále rozvíjejí, přicházejí s novými nápady a inovacemi, které pomáhají zvyšovat kvalitu i parametry naší produkce, ale také maximálně zohledňují současné potřeby a individuální očekávání našich zákazníků,“ doplňuje M. Kafka.
 
Společnost PBS GROUP zastřešuje jednu z nejdéle působících strojírenských značek na světovém trhu – První brněnskou strojírnu. Více informací www.pbs.cz.
(red), www.pbs.cz
 
 
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama