Aktuality

08.03.2018 01:00

Přeletí třicítka Prahu?

(red), www.litigocommunications.cz, www.balonynadprahou.cz Přeletí třicítka Prahu?
Do balónového přeletu nad Prahou se zaregistrovalo téměř třicet pilotů a i když to původně vypadalo, že vyjde druhý termín v sobotu 10.března 2018, tak ve čtvrtek 8.března 2018 ráno koordinátor akce Jan Suchý, bohužel, ani tento víkend nepůjde let uskutečnit z důvodu nevhodných meteorologických podmínek. Další informace o případném vzletu v termínu 17. - 18. 3. 2018 budou zveřejněny 14.března 2018.  
Podle organizátorů přeletu balónu nad Prahou byla ve středu 7.března 2018 registrace pilotů do akce Balóny nad Prahou definitivně ukončena, zájem zúčastnit se historicky největšího skupinového přeletu horkovzdušných balónů nad českou metropolí projevilo 29 pilotů. Balóny by měly startovat z Letné, náhradní variantou pro případ nepříznivých podmínek na Letné je Rohanský ostrov. A podle povětrnostních podmínek se uvidí, zda se podaří zvládnout třetí termín 17., nebo 18.března 2018.
„Zájem pilotů překonal naše očekávání, odhadovali jsme počet účastníků zhruba na dvě desítky,“ připouští Jan Suchý, viceprezident Českého balónového svazu. Česká balónová událost tak hned v prvním roce svého konání nijak zásadně nezaostává za londýnskou balónovou regatou, kterou se organizátoři akce inspirovali. „V Londýně, kde se regata letos poletí počtvrté, se loni počet účastníků pohyboval kolem padesáti,“ říká Hana Chytrá z firmy Ricoh, která je partnerem londýnské i pražské akce.
„Takto velká formace balónů bude pro diváky skutečně mimořádnou podívanou a bude samozřejmě klást vysoké nároky také na posádky balónů,“ říká Suchý a připomíná, že let ve skupině má svá pravidla. „Startovat musí balóny všechny společně, nesmí se od sebe vertikálně vzdálit na víc než výšku jednoho balónu a horizontálně ne dále než 1 kilometr. Ze země tak budou balóny připomínat cyklistický peloton pohybující se jedním směrem relativně blízko jeden druhému. Skupinu povedu já a uzavírat ji bude pilot David Línek.“
V první možný termín startu, tedy minulou sobotu, nepřály akci povětrnostní podmínky. Vzhledem k závislosti balónového létání na počasí si však organizátoři rezervovali i další březnové soboty. Nejbližší možný termín je tak tato sobota 10. 3., o startu se rozhodne ve čtvrtek. „Přelet Prahy je mimo jiné specifický meteorologickými podmínkami, které musí nastat, abychom metropoli přeletěli a přistáli za ‘branami’ města. Pro koordinaci s letištěm Václava Havla musíme letět východním až jižním směrem, s rychlostí větru 15 až 30 kilometrů za hodinu. Nízká oblačnost nebo přeháňky jsou pro let překážkou,“ vysvětluje J. Suchý. 
Akce má také fundraisingový charakter, jejím smyslem je nejen upozornit na dosavadní úspěchy českého balónového létání, ale také získat peníze pro centrum pečující o postižené děti. Prostředky vybrané od startujících posádek a jejich sponzorů budou věnovány Dětskému centru Paprsek, které provozuje v Praze několik zařízení komplexní péče o děti a mládež s mentálním a kombinovaným postižením a jejich rodiny.
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama