Aktuality

02.09.2019 01:00

Prázdniny v Budějovicích

(red), www.airport-cb.cz Prázdniny v Budějovicích
Dne 26.června 2019 začal na letišti v Českých Budějovicích zkušební provoz a za dva měsíce, do 26.srpna 2019 se zde uskutečnilo 2 137 pohybů, z toho dvě stě mezinárodních. Letiště na konci června obnovilo provoz po devíti měsících výstavby, díky níž vyrostl nový terminál a byly osazeny radionavigační technologie a světelná navigační řada. A až do 20.září 2019 se provozu na letišti také dotkne vojenské cvičení Ample Strike 2019, které se týká vojenského výcvikového prostoru Boletice.
Letiště České Budějovice zahájilo zkušební provoz letadel s rozpětím křídel maximálně 24 metrů. Zatím tedy navštěvují pouze privátní letadla, která létají po celé Evropě, nicméně velmi častým cílem jsou letiště u přímořských letovisek v Chorvatsku: Lošinj, Zadar, Pula nebo Split. Klientů letiště se také týkalo v letošní letní sezoně rychlejší odbavení, protože na Letišti České Budějovice v průběhu léta funguje služba Cizinecké Policie České republiky. V její pracovní době je možné využít hraniční kontroly pro lety mimo Schengenský prostor bez objednání předem což celý odbavovací proces výrazně zjednoduší a urychlí. Provoz letadel s proudovými motory sice zatím není povolen, ale pracuje se na tom stejně, jako se souběžně připravuje provoz pro „velkou“ leteckou dopravu, jejíž provoz by měl začít v roce 2021.
A od konce srpna do 20.září 2019 probíhá i vojenské cvičení Ample Strike 2019. Hlavními místy cvičení jsou 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměstě nad Oslavou a vojenský výcvikový prostor Boletice. Největší letové úsilí je plánováno v pracovních dnech od 2.září 2019 do 13.září 2019 v čase od 9,00 do 23,00 hodin. Ve dnech pracovního klidu může dojít k přeletům letecké techniky mezi operačními prostory. Lety v nočních hodinách budou omezeny na minimum. Třebaže cvičení povede k nárůstu počtu letů, pohybu pozemní techniky a osob, ze strany řídícího štábu budou podniknuty všechny kroky k tomu, aby případný negativní dopad na obyvatelstvo byl co nejmenší. 
Bližší informace o cvičení budou průběžně zveřejňovány na stránkách www.lznamest.army.cz.
Modernizace letiště byla zahájena v prosinci roku 2009. Zahrnovala zasíťování areálu, rekonstrukci jednoho z bývalých armádních objektů na administrativní budovu a rekonstrukci řídící věže. Investorem stavby byl Jihočeský kraj, který je spolu s městem České Budějovice zakladatelem společnosti Jihočeské letiště České Budějovice a také vlastníkem celého areálu. První etapa modernizace byla dokončena v červnu 2010.
V červnu 2016 byla ukončena první část dostavby, kdy byla opravena vzletová a přistávací dráha. Součástí opravy ranveje bylo zpevnění a zdrsnění povrchu dráhy, včetně doplnění nového vodorovného leteckého značení, které bude sloužit i pro navigaci běžných dopravních letadel. Spolu s opravou ranveje byly zcela nově vybudovány vnitroareálové komunikace, umožňující pohyb vozidel v neveřejné zóně letiště. Součástí stavby byla příprava sítí a šachet na osazení světelné navigace a radionavigace. První novou budovou, která vyrostla v areálu letiště v rámci modernizace, je bezpečnostní centrum, to je osazeno moderními bezpečnostními technologiemi a slouží jako vstupní brána pro zaměstnance a nájemce, kteří pracují v neveřejné části letiště.
A nakonec 12.prosince 2017 byla slavnostně zahájena poslední etapa „Modernizace Letiště České Budějovice“, která by měla být dokončena v polovině roku 2019. Modernizace zahrnovala výstavbu terminálu pro odbavení cestujících, vybavení letiště radionavigací a světelnou navigací, rozšíření odbavovací plochy, stavbu parkoviště pro cestující a vybudování zázemí pro zabezpečení leteckého provozu.
Od letošního léta, a dokončení výstavby a modernizace letiště, přišel na řadu i zkušební provoz a postupné oživování všech nových systémů. Zároveň se rozeběhl proces certifikace pro veřejný mezinárodní provoz u Úřadu pro civilní letectví, který by měl být dokončen do konce roku 2020, aby mohl plný mezinárodní provoz začít od roku 2021.
 
 
A o letišti České Budějovice – Planá na jiných místech MLČR: 2007 Na den letectva tradičně v Budějicích; 2008 Singin' in the Rain nad BudějovickemPlaná jako Zolná … pod mrakem; 2009 Z Plané odešli poslední vojáci; 2010 Pozdrav ze zasněžených Českých Budějovic …Hemžení na věži na PlanéVěž se klube a sezona v plném prouduInspirace Stendhalem, Červený a černý v BudějovicíchKomáři se ženili, mravenci se rojili…Letecká katastrofa, nebo Válka světů?: 2011 Po pětiletce v roce šestém….Vítejte u nás v mrakoptakohradu!...; 2012 Do nového roku s novou frekvencí…, 2013 Dvojnásobné narozeniny a Planá jako další lázeňské letiště?Mateschitzova bujná miminka u červené věžeJeště trocha léta na Plané … a desáté výročí aeroklubu, 2014 Stíhačky od Mateschitze, saniťáci a třeba Sverdlovsk? A 2015 Kryštof třináctý stěhovavý, barevní hasiči a srnky za plotem.
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama