Aktuality

16.08.2019 01:00

Polovina charterové sezony a více nákladu

(red), www.airport-ostrava.cz Polovina charterové sezony a více nákladu
Ostravské letiště v Mošnově má za sebou první polovinu charterové sezony z čehož vyplývá, že od ledna do června 2019 odbavilo o šestnáct procent více cestujících, než ve stejném období loňského roku, a to i přes uzemnění letadel Boeing 737 Max, které omezilo cestování a redukovalo počty letů napříč celým světem. Úspěšná je i nákladní doprava, protože se podařilo odbavit dokonce o šestadvacet procent víc nákladu oproti loňskému roku a srovnatelného období.
Na pozitivních číslech osobní dopravy se projevilo množství faktorů, mezi nimi také dřívější zahájení sezony, protože už v únoru se začalo z Ostravy létat do egyptské Hurghady a Marsa Alam. O měsíc dříve se mohli cestující dostat také do Řecka či Turecka. Nejčastěji cestující z ostravského letiště míří na řecké ostrovy, oblíbené je také Bulharsko, Egypt a Turecko. Začátkem dubna visely nad průběhem letní sezony otazníky v souvislosti s celosvětovým uzemněním letadel Boeing 737 MAX. Letecké společnosti byly nuceny redukovat počty letů, což se dotklo zejména regionálních letišť v České republice a v Evropě. Tuto komplikovanou situaci se letišti ve spolupráci s cestovními kancelářemi podařilo zvládnout a většina zrušených letů byla pokryta letadly jiných leteckých společností. A tak 94 procent cestujících, kteří si pro svůj odlet zvolili ostravské letiště, na svou dovolenou odletěli, případně odletí. Na klidném průběhu sezony se velkou měrou podílí také služby, které jsou cestujícím na letišti poskytovány. Již před začátkem sezony byly rekonstruovány prostory odletové haly s cílem rozšířit počet míst pro urychlení pasové kontroly. Rekonstrukcí probíhá také příletová hala, kromě rozšířené kapacity bude poskytovat příjemnější zázemí pro cestující, čekající na pasovou kontrolu po příletu z neschengenských zemí. Významným krokem pak bylo vybudování nového parkoviště přímo před železničním terminálem. To pojme téměř 500 aut, čímž se vyřešily problémy s nedostatkem parkovacích kapacit v předchozích letních sezónách. Parkoviště je navíc vybaveno stáním pro nabíjení elektromobilů.
Co se týče nákladní dopravy, ostravské letiště v prvním pololetí letošního roku odbavilo 2670,8 tun nákladu, což oproti stejnému období předchozího roku představuje nárůst o 26 procent. K nárůstu přispěla nejen pravidelná nákladní linka DHL z Ostravy do Lipska, ale také posílení spojení s Asií otevřením pravidelné nákladní linky z Číny a Uzbekistánu. Posledně jmenované spojení mezi Evropou a Asií zajišťuje dvakrát týdne letecká společnost Uzbekistan Airways. Pro ostravské letiště je nákladní doprava prioritou a tak se kromě jiného připravuje i rozšíření zázemí pro odbavení nákladu.

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama