Aktuality

26.11.2018 01:00

Policii posílí další vrtulník

(red), www.accpr.cz, www.airbus.com Policii posílí další vrtulník
Ministerstvo vnitra České republiky v těchto dnech objednalo devátý vrtulník Airbus Helicopters H135, dříve známy jako Eurocopter EC135 T2+. Letecká služba Policie České republiky v současné době používá osm vrtulníků Airbus Helicopters (Eurocopter) EC-135T2(T2+) a šest vrtulníků BELL 412 HP/EP a EPI z kanadské továrny koncernu Bell Helicopter Textron. Posledním dodaným byl stroj Bell 412EPI v prosinci 2015.
Nový vrtulník Airbus Helicopters H135 bude vybaven stejným leteckým systémem Helionix a elektrooptickým kamerovým systémem, kterým jsou po modernizaci vybaveny všechny vrtulníky H135/EC135 T2+ Letecké služby Policie České republiky. Nový H135 by podle tiskové zprávy společnosti, měl mít i větší užitečné zatížení a výkon.
Leteckým systémem Helionix a čtyřosým autopilotem jsou vybaveny všechny modely Airbus Helicopters (tedy Eurocopter, resp. DaimlerChrysler Aerospace AG a Aérospatiale), a nabízejí operátorům větší flexibilitu a bezpečnost provozu, snižují pracovní zátěž pilota a zlepšují situační informovanost během letu.
Vrtulníky rodiny H135/EC135 používají policejní složky po celém světě a celkově bylo vyroceno kole třinácti set vrtulníků (více než 1 270)  tohoto typu (různých verzí), z nich zhruba dvě stovky slouží právě v policejních složkách.
V České republice provozuje vrtulníky tohoto typu od rku 2003 Letecká služba Policie České republiky a to jak se speciální výbavou Letecké záchranné služby, tak pro standardní policejní činnost. Vrtulníky tohoto typu provozuje od roku 1999 i společnost DSA s vybavením pro Leteckou záchrannou službu a provozovala je i firma Alfa-Helicopter, po které stroje „zdědil“ Helikopter Air Transport Gesellschaft m.b.H., provozující „leteckou záchranku“ v Ostravě a Jihlavě. Celkem v České republice létá čtrnáct vrtulníků tohoto typu.
Společnost Airbus Helicopters (dceřiná společnost firmy Airbus Group SE) nese tento název od 8. ledna 2014 a do té doby se jmenovala Eurocopter Group a vznikla v roce 1992 sloučením divizí francouzského výrobce Aérospatiale a německého DaimlerChrysler Aerospace AG (DASA) a původně konsorcia Messerschmitt-Bölkow-Blohm. Sídlo firmy tak je jak v Marseille, tak i v Donauwörthu. V současné době je firma součástí společnosti European Aeronautic Defence and Space Co. (EADS), a má šest podniků v Marignane a La Courneuve ve Francii, Donauwörth, Ottobrunn a Kassel v Německu a Albacete ve Španělsku a další třicítku dceřiných společností po celém světě.
Ministerstvo vnitra České republiky před časem oznámilo, že pro Leteckou službu Policie ČR by chtělo pořídit dva nové vrtulníky. A společnost Airbus Helicopters je jednou z firem, o které se hovoří v souvislosti s modernizací českého vojnského letectva. Ale v tomto případě se to týká strojů H145M (EC145/MBB/Kawasaki BK 117), které před nedávnem objednalo maďarské vojenské letectvo.
Více informací na www.airbus.com
 
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama