Aktuality

09.09.2009 04:58

Podpora zaměstnanosti v okolí pražského letiště

(red), www.aecr.cz, www.praha6.cz Podpora zaměstnanosti v okolí pražského letiště

 

Zástupci Magistrátu hlavního města Prahy, Městské části Prahy 6, Kladna a okolních obcí a Letiště Praha se na svém setkání v uplynulém týdnu dohodli na podpoře zaměstnanosti v této oblasti.

Jednání se účastnili mimo jiné primátor hlavního města Prahy Pavel Bém, starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, primátor města Kladno Dan Jiránek, starostové obcí z Kladenska a zástupci vedení Letiště Praha, a. s., v čele s generálním ředitelem společnosti Miroslavem Dvořákem. V areálu letiště v současné době pracuje více než sedmnáct a půl lidí, především z Prahy a Středočeského kraje. Primátoři a starostové společně s Letištěm Praha iniciovali vznik pracovní skupiny, která se bude tématem zaměstnanosti v tomto regionu zejména s ohledem na současný vývoj v oblasti letecké dopravy zabývat a do níž budou přizváni zástupci úřadů práce a největších firem působících na letišti. V čele této skupiny bude starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa s primátorem Kladna Danem Jiránkem.

Letiště Praha stejně jako všechna významná mezinárodní letiště přispívá k podpoře zaměstnanosti v okolí. Společnost Letiště Praha sama zaměstnává téměř dva a půl tisíce a letecké společnosti poskytují další tisícovky pracovních míst. Na letecký provoz jsou také navázány doplňující služby jako je stravování, ubytování, doprava a mnoho dalších, které jsou realizovány přímo v areálu letiště. V rámci této iniciativy bude realizováno několik opatření. Prvním je vytvoření pracovní skupiny pro sledování a řešení případných problémů v oblasti letecké dopravy. Podle starosty Prahy 6 Tomáše Chalupy však zatím není důvod k nějaké panice, protože zástupci leteckých společností, Letiště Praha  a dalších firem podnikajících v letecké dopravě jsou přesvědčeni, že poslední události kolem SkyEurope a ČSA nebudou mít výraznější vliv na jejich hospodaření. Nicméně tato pracovní skupina vzniká proto, aby její představitelé situaci monitorovali a na případné problémy nečekali. Pracovní skupina také osloví ministerstva financí a dopravy a bude se zajímat o vývoj v ČSA. Hlavně stav jednání a další kroky ve věci hospodaření ČSA, chystanou privatizaci a i spor mezi vedením a zástupci odborů. Současně s tím generální ředitel a předseda představenstva Letiště Praha Miroslav Dvořák v této souvislosti primátory a starosty dále požádal o úpravu vzájemné dohody, která před třemi lety eliminovala noční provoz na vedlejší dráze v době pravidelných sezónních oprav. Letiště s ohledem na vhodné meteorologické podmínky změnilo plánovanou údržbu hlavní dráhy z října na termín od 7. do 17. září. Během této doby je využívána dráha vedlejší, jejíž letové koridory vedou nad Prahou a Kladenskem. Zrušením dalších letů by podle Dvořáka Letiště Praha připravilo dopravce v této nelehké době o další cestující, zejména pak o ty, kteří se chystají charterovými linkami na dovolenou. Rušení dalších letů by znamenalo další fatální ekonomickou ztrátu v současné krizi a mělo by to i negativní dopad na úroveň zaměstnanosti v celé Praze, uvedl k tomu primátor Hlavního města Prahy Pavel Bém. Navíc je Letiště Praha je v Praze 6 druhým největším zaměstnavatelem a desetidenní obtěžování hlukem letadla je menší sociální zátěž než zhoršené sociální podmínky tisíců občanů kvůli nezaměstnanosti. Letiště Praha původně prosazovalo třicet letů v době od půlnoci do pěti ráno, ale to bylo pro zástupce Kladenska neakceptovatelné. Naproti tomu kladenský primátor Dan Jiránek navrhl, aby letiště s aerolinkami dohodlo posun letů mimo noční hodiny v maximální možné míře. Výsledným kompromisem je dvanáct letů českých dopravců v nočních hodinách. V tomto období tedy dochází k opravě drah v termínech 7. až 17. září - podzimní údržba hlavní dráhy RWY 06/24 a v termínu 29. 9. až 9. 10. 2009 vedlejší dráhy RWY 13/31.

(red), www.aecr.cz, www.praha6.cz

  

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama