Aktuality

03.05.2019 01:00

Podpis modernizace W-3A Sokol a střední opravy L-159

(red), www.army.cz Podpis modernizace W-3A Sokol a střední opravy L-159

Poslední den měsíce dubna podepsali zástupci Ministerstva obrany a společnosti PZL - Świdnik, s.a., smlouvu na modernizaci vrtulníků W-3A Sokol nasazovaných v Letecké záchranné službě (LZS). A tentýž den došlo i k podpisu smlouvy mezi Ministerstvem obrany a společností Aero Vodochody Aerospace a.s., na provedení střední opravy letounů L-159.

V úterý 30. dubna 2019 podepsali zástupci Ministerstva obrany a společnosti PZL - Świdnik, s.a., která je součástí koncernu Leonardo Helicopters, smlouvu na modernizaci vrtulníků W-3A Sokol nasazovaných v Letecké záchranné službě (LZS).
Smlouva na modernizaci vrtulníků zahrnuje instalaci zařízení Enhanced Vision System pro zdokonalení vizuální orientace pilotů. Ten pomůže zabezpečit posádkám vrtulníků Letecké záchranné služby a Služby pátrání a záchrany možnost vidět a reagovat na situace, kdy se nelze spoléhat na lidský zrak. Umožní bezpečné přistání do terénu v noci a za ztížených meteorologických podmínek, kdy je redukována dohlednost. A to například smogem, kouřem a mlhou.
Leteckou záchrannou službu zajišťuje Armáda České republiky v nepřetržitém režimu (24 hodin denně, 365 dnů v roce) pro Plzeňský, Karlovarský kraj ze stanoviště Líně u Plzně a pro Jihočeský kraj ze stanoviště Bechyně. Vždy dvěma vrtulníky (hlavní a záloha) na každém ze stanovišť. V roce 2018 LZS na obou stanovištích (Líně a Bechyně) nalétala 1084 letových hodin a provedla 1 307 zásahů (letů).
Vrtulníky W-3A Sokol jsou součástí Vzdušných sil AČR již od roku 1995. Kromě plnění úkolů logistického zabezpečení Armády ČR zabezpečují také úkoly Letecké záchranné služby. V celé České republice vrtulníky pak zajišťují záchrannou činnost v rámci programu Search And Rescue (letecká pátrací a záchranná služba). V rámci Integrovaného Záchranného Systému mohou být nasazovány při povodních či rozsáhlých požárech. Flotila vrtulníků Sokol dále zabezpečuje humanitární evakuace zdravotně postižených obyvatel v programu MEDEVAC (Medical Evacuation).
Ve stejný den podepsali zástupci Ministerstva obrany a společnosti Aero Vodochody Aerospace a.s., smlouvu na provedení střední opravy 16 kusů letounů Aero L-159 v letech 2019 až 2022.
Smlouva zahrnuje provedení předepsaných prací PP-4000 (střední oprava letounu), všech bulletinů a nápravných opatření na 16 kusech letounů typu Aero L-159.
Dále je jejím předmětem pořízení odpovídajícího množství prvků vnitřního a vnějšího osvětlení letounu vzhledem k použití speciálních brýlí pro létání za tmy (NVG) a pořízení odpovídajícího množství elektronických umělých horizontů. Osvětlení a umělé horizonty budou vmontovány do letounů během předepsaných prací. Důvodem uzavření smlouvy je udržení technického stavu uvedených letounů pro zajištění nepřetržitého výcviku pilotů, jejich bezpečnosti a s tím související zajištění zájmového vzdušného prostoru (Česká republika a mezinárodní závazky).

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama