Aktuality

05.01.2020 01:00

Paul Dudley White Award do Hrdce Králové

(red), www.zzskhk.cz Paul Dudley White Award do Hrdce Králové
Vedoucí lékař Letecké záchranné služby Královehradeckého kraje a předseda výboru České resuscitační rady doktor MUDr. Anatolij Truhlář prezentoval na kongresu Resuscitation Science Symposium 2019 projekt RABBIT (Rapid Administration of Blood by HEMS in Trauma) a jeho první výsledky. A právě práce kolektivu autorů Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje a Fakultní nemocnice Hradec Králové získala ocenění Paul Dudley White Award.
Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje zavedla během své historie celou řadu inovací za účelem zlepšení péče o pacienty. Unikátním projektem v celoevropském měřítku se stalo zavedení přednemocniční transfuze do rutinní praxe letecké záchranné služby. Od 1. června 2018 pro Zdravotnickou záchrannou službu Královéhradeckého kraje každé ráno připravují zaměstnanci Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové zásobu plazmy a červených krvinek, která se vozí trvale na palubě vrtulníku. Inspirací se pro ZZS KHK stala London’s Air Ambulance, která transfuze používá od roku 2012. Plazmu ale zavedla teprve v listopadu 2018.
Hlavní autor hradeckého projektu RABBIT (Rapid Administration of Blood by HEMS in Trauma) MUDr. Anatolij Truhlář prezentoval první výsledky na prestižním kongresu Resuscitation Science Symposium 2019 ve Filadelfii, kde práce kolektivu autorů Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje a Fakultní nemocnice Hradec Králové získala ocenění Paul Dudley White Award. Během devtenácti měsíců byla léčba zahájena u 52 pacientů s těmi nejzávažnějšími úrazy. Zranění tak mohli být předáni do traumacentra v lepším stavu a vyžadovali méně dalších transfuzí v nemocnici. Od 1. ledna 2020 je proto rozšířen dostupnost transfuzí rovněž pro pacienty na území města Hradce Králové, kde vrtulník nezasahuje.
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama