Aktuality

08.01.2020 01:00

Pardubice v loňském roce

(red), www.airport-pardubice.cz Pardubice v loňském roce
Rok 2019 na pardubickém letišti poznamenán zásadní nepříjemností a to nuceným uzemněním letadel Boeing 737 Max a s tím spojené zrušení charterových letů společnosti Smartwings a zrušení úspěšné pravidelné linky do Londýna, kterou provozovala společnost Ryanair. Částečně se podařilo některé charterové lety nahradit jinými společnostmi a zprovoznit novou pravidelnou linku do Kyjeva společností SkyUp, a tak nakonec prošlo pardubickým letištěm v loňském roce 102 045 cestujících. Což je sice méně než v roce 2018, ale víc než v předchozích třech letech a celkově je to pátý nejlepší výsledek letiště. 
Jak bylo uvedeno, v roce 2019 prošlo pardubickým letištěm  102 045 odbavených cestujících a lehce stoupla také nákladní přeprava. Navzdory nepříjemným událostem, jako bylo například uzemnění letadel Boeing 737 Max, a na ně navazující zrušení pravidelné linky společnosti Ryanair do Londýna, a ztrátu charterových letů společnosti Smartwings, se podařilo letišti Pardubice odbavit 102 045 cestujících. To je sice méně než v roce 2018, kdy bylo odbaveno 147 572 cestujících, ale víc než v letech 2015 až 2017 a celkově se jedná o pátý nejlepší výsledek letiště. Nejvíc cestujících se podařilo odbavit v roce 2013, kdy to bylo 184 140, druhý nejlepší výsledek byl v roce 2014, a to 150 056 cestujících a v roce 2012 to bylo 125 008 cestujících. Od začátku civilního provozu pardubického letiště až do roku 2011 (a v letech 2015-2017) se nepodařilo překročit stotisícovou hranici.  
„Často slýchávám názor, že naše letiště nemůže efektivně fungovat ve stínu toho pražského. Inicioval jsem proto osobní setkání s jeho vedením. Byl jsem potěšen, když kolegové potvrdili má slova. Náš vzájemný vztah není konkurenčním, ale naopak partnerským. Letecká doprava dlouhodobě roste a Letiště Václava Havla už nyní není schopné uspokojit veškerou poptávku a část letů ve špičce musí odmítat. Jsem přesvědčený, že některé z těchto letů by mohly směřovat do Pardubic. Pokud se nám to podaří, jsme schopni do roku 2024 zajistit provoz letiště bez dotací,“ říká místopředseda Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Martin Kolovratník.
V říjnu byla otevřená nová pravidelná linka do Kyjeva, kterou zajišťuje ukrajinská nízkonákladová společnost SkyUp. Ukrajinský dopravce nabízí čtyři lety týdně, pravidelně v úterý, čtvrtek, pátek a neděli. Nová letecká linka rozšiřuje také nabídku přímých letů z Pardubického letiště  do mnoha zajímavých destinací na Ukrajině,  ale například i na středním východě nebo v Asii.
„Jsme rádi, že se podařilo otevřít nové přímé spojení s evropskou metropolí a otevřít tak dál cestujícím brány do celého světa,“ uvedla ředitelka letiště Hana Šmejkalová.
,,Věřím, že nové letecké spojení mezi Pardubicemi a Kyjevem vytvoří vazby s Ukrajinou, přispěje ke zlepšení dostupnosti a zvýšení zájmů turistů nejen z Ukrajiny o lety do našeho regionu“  uvedla ředitelka letiště Hana Šmejkalová.
Podle ředitelky společnosti East Bohemian Airport si přímé letecké spojení oblíbí kromě Ukrajinců, kteří u nás pracují nebo žijí, také obchodní cestující a posílí rozvoj kulturních styků a navázaní obchodních kontaktů.
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama