Aktuality

12.05.2019 01:00

Odchází ředitel letiště v Českých Budějovicích

text: (jjk), foto: www.airport-cb.cz Odchází ředitel letiště v Českých Budějovicích
Ředitel Letiště České Budějovice a předseda představenstva společnosti Jihočeské letiště České Budějovice a.s. Ladislav Ondřich podal před několika týdny rezignaci na funkci v představenstvu a k poslednímu dni měsíce května 2019 opouští i funkci ředitele. Ředitel odchází jen několik týdnů před otevřením nového terminálu. Jeho pravomoci převezme člen představenstva společnosti Robert Kala a akcionáři budou vybírat nového ředitele.
Akcionáři společnosti Jihočeské letiště České Budějovice a.s. jsou Jihočeský kraj a město České Budějovice. Ti kromě výběru nového ředitele také hledají pro letiště strategického partnera.
Ladislav Ondřich ke svému odchodu poznamenal: „K rozhodnutí jsem dospěl na základě vyhodnocení životních priorit. Důvody, které mě vedly k tomu, abych po třinácti letech práci pro společnost a po tříatřiceti letech strávených v různých pozicích opustil letiště, jsou osobní. Po celou dobu svého působení jsem vystupoval a pracoval ve prospěch letiště jako odborník v oblasti letectví. Letišti České Budějovice budu vždy přát to nejlepší a s velkou radostí budu sledovat, jak mi nad hlavou létají letadla s jihočeskými pasažéry nebo s hosty, kteří chtějí objevit krásnou jihočeskou krajinu.“
V Českých Budějovicích pokračuje výstavba nového terminálu letiště v Plané a dalších technických zařízení. Také se blíží znovuotevření vzletové a přistávací dráhy, která je uzavřena od instalace osvětlovacího zařízení. Ale v souvislosti s prodloužením uzavírky dráhy došlo, kromě jiných administrativních záležitostí i na jednání Letecké amatérské asociace České republiky s Úřadem civilního letectví, provozovatelem letiště a také majitelem a stavitelem, aby bylo možné co nejdříve umožnit provoz ve zkušebním režimu a i letecké školy a místní aeroklub, mohly obnovit provoz.
Osvětlení, které bylo nainstalováno vloni na podzim, tak v poslední době doplnily pětadvacet metrů vysoké sloupy, ze kterých bude osvětleno stání letadel před novou odbavovací halou. Na té se už objevil už i název letiště a na vrcholu stožárů svítí červená výstražná světla.
První etapa modernizace byla zahájena v prosinci roku 2009. Zahrnovala zasíťování areálu, rekonstrukci jednoho z bývalých armádních objektů na administrativní budovu a rekonstrukci řídící věže. Investorem stavby byl Jihočeský kraj, který je spolu s městem České Budějovice zakladatelem společnosti Jihočeské letiště České Budějovice a také vlastníkem celého areálu. První etapa modernizace byla dokončena v červnu 2010.
V červnu 2016 byla ukončena první část dostavby, kdy byla opravena vzletová a přistávací dráha. Součástí opravy ranveje bylo zpevnění a zdrsnění povrchu dráhy, včetně doplnění nového vodorovného leteckého značení, které bude sloužit i pro navigaci běžných dopravních letadel. Spolu s opravou ranveje byly zcela nově vybudovány vnitroareálové komunikace, umožňující pohyb vozidel v neveřejné zóně letiště. Součástí stavby byla příprava sítí a šachet na osazení světelné navigace a radionavigace. První novou budovou, která vyrostla v areálu letiště v rámci modernizace, je bezpečnostní centrum, to je osazeno moderními bezpečnostními technologiemi a slouží jako vstupní brána pro zaměstnance a nájemce, kteří pracují v neveřejné části letiště.
A nakonec 12.prosince 2017 byla slavnostně zahájena poslední etapa „Modernizace Letiště České Budějovice“, která by měla být doknčena v polovině roku 2019. Modernizace zahrnovala výstavbu terminálu pro odbavení cestujících, vybavení letiště radionavigací a světelnou navigací, rozšíření odbavovací plochy, stavbu parkoviště pro cestující a vybudování zázemí pro zabezpečení leteckého provozu, což úspěšně spjeje do finále.
A tak vlastně od letošního léta, kdy přijde na řadu i zkušební provoz a postupné oživování všech nových systémů se rozeběhne proces certifikace pro veřejný mezinárodní provoz u Úřadu pro civilní letectví.
text: (jjk), foto: www.airport-cb.cz
 
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama