Aktuality

11.08.2019 01:00

Od září opět do Baltských států

(red), www.afbcaslav.cz Od září opět do Baltských států

Kontingent českého vojenského letectva s letouny Saab JAS-39C Gripen  opět od 1. září 2019 převezme operační úkol stanovený velením Společného mnohonárodnostního operačního střediska NATO od příslušníků Královského letectva (RAF) britských ozbrojených sil v Baltských zemích, konkrétně na estonské základně Ämari.

V současné době vrcholí na 21. základně taktického letectva Čáslav přípravy desítek vojáků k zahraničnímu nasazení a cílem je, aby od září 2019 zahájilo z estonské letecké základny Ämari činnosti 3. úkolové uskupení Armády České republiky Baltic Air Policing 2019.
Uskupení je součástí mise NATO pro zabezpečení vzdušného prostoru Baltských států, které nedisponují vlastním nadzvukovým letectvem.
Úkolem českých stíhačů bude držet ostrou hotovost v rámci systému NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System – Integrovaný systém protivzdušné a protiraketové obrany NATO) pomocí letounů JAS-39C Gripen. České letectvo se tak bude podílet na zachování integrity a bezpečnosti aliančního vzdušného prostoru střežením trojice zemí Litvy, Lotyšska a Estonska.
Při plnění úkolů mohou piloti nadzvukových letounů Saab JAS-39C Gripen zasahovat proti letounům, které nedodržují stanovená pravidla mezinárodního leteckého provozu. Na tomto úkolu bude český kontingent spolupracovat s dánským a belgickým letectvem. Zmíněné státy budou působit s letouny F-16 z litevské základny Šiauliai.
V případě českého vojenského letectva e jedná už o šestou misi a v případě Baltských států už o třetí. Letouny Saab JAS-39C Gripen z Čáslavi střežily vzdušný prostor Lotyšska, Litvy a Estonska dvakrát v letech 2009 a 2012, kdy operovaly z letecké základny Šiauliai. V letech 2014, 2015 a 2016 pak české vojenské letectvo střežilo vzdušný prostor Islandu.
Na základě mandátu Parlamentu České republiky bude do Estonska vysláno pět letounů Saab JAS-39C Gripen a maximálně 95 vojáků převážně z čáslavské základny. Dne 1. září 2019 je plánováno převzetí operačního úkolu stanoveného velením Společného mnohonárodnostního operačního střediska NATO od příslušníků Královského letectva (RAF) britských ozbrojených sil. S plněním úkolu se počítá až do 31. prosince 2019, kdy budou Češi vystřídáni dalším členem Aliance. Návrat kontingentu je plánován bezprostředně po ukončení plnění úkolu, tedy v prvním až druhém týdnu v lednu 2020. V průběhu mise se vystřídají na estonské letecké základně dvě rotace, kdy určitá část personálu bude v polovině mise vystřídána.
Velením úkolového uskupení byl pověřen zkušený stíhací pilot z čáslavské základny  podplukovník Pavel Pavlík, který má v současné době nalétáno na letounu JAS-39 Gripen cca tisíc letových hodin a v minulosti se již podílel na ochraně vzdušného prostoru v zahraniční operaci.
Letouny budou vybaveny standardní výzbrojí, jakou používají v rámci vzdušné hotovosti v České republice. Jsou jimi řízené střely, vestavěný kanón a klamné cíle infračerveného spektra tzv. fléry. Novinkou v současném zahraničním nasazení bude použití zaměřovacích a průzkumných kontejnerů Litening 4i. Ačkoliv se primárně jedná o nástroj pro umožnění přesného provádění úderů na pozemní cíle, v rámci tzv. QRA (Quick Reaction Alert) hotovosti bude použit pro zlepšení schopnosti vzdáleného vizuálního pozorování letounů ve dne a v noci.
Stejně jako v případě nasazení na budou piloti Gripenů používat speciální vybavení jako např. neoprenový oděv pro případ nutného opuštění letounu a pádu do studené vody.

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama