Aktuality

24.09.2019 01:00

Nový „Albatros“ se představil v Mošnově

(red), www.aero.cz Nový „Albatros“ se představil v Mošnově
Nový letoun Aero L-39NG se poprvé oficiálně představil široké veřejnosti na Dnech NATO, na ostravském letišti v Mošnově. Na mošnovské letiště pokračovatel legendárního L-39 Albatrosu přeletěl po vlastní ose z vodochodského továrního letiště, v doprovodu technologického demonstrátoru L-39CW. Na ploše si pak návštěvníci mohli L-39NG prohlédnout v kompletní konfiguraci, s namontovanými zbraňovými systémy, a také v novém atraktivním zbarvení.  
Po sérii náročných pozemních zkoušek se první letový prototyp Aero L-39NG od 14. září 2019 opět připojil k programu letových testů. Týden na to prototyp L-39NG dočasně přerušil program letových zkoušek, aby zavítal na Dny NATO v Ostravě, kde se poprvé představil široké veřejnosti na statické ukázce.
Před dvěma lety Aero Vodochody oznámilo záměr představit letoun Aero L-39NG poprvé veřejnosti na tradiční a největší vojenské přehlídce v ČR, Dnech NATO v Ostravě, v roce 2019, kdy je Aero již třetím rokem v řadě generálním partnerem a zároveň slaví stoleté výročí od svého založení. Splnění tohoto cíle kladlo vysoké nároky na průběh vývojových prací a zkoušek. „Program L-39NG běží podle plánu, což je dobrá zpráva pro naše zákazníky. Máme velmi jasný program letových i pozemních testů a následné certifikace a jsem přesvědčený, že dosáhneme cíle získat typovou certifikaci pro konfiguraci pokročilého cvičného letounu ve třetím čtvrtletí roku 2020 a jeho vyzbrojené verze ve třetím čtvrtletí roku 2021,“ řekl Prezident a CEO Aera Vodochody Dieter John.
Dny NATO v Ostravě jsou mimořádnou příležitostí představit letoun nejen široké veřejnosti, ale také zákazníkům. Na letošní ročník dorazily vojenské i vládní delegace z desítek zemí, mezi nimiž je i několik potenciálních zákazníků z řad tradičních uživatelů letounu L-39 i zcela nových zákazníků. „Pro naše jednání s obchodními partnery je posun projektu do další fáze a následné získání mezinárodně uznávané certifikace k letounu L-39NG klíčovým krokem,“ uvedl Jiří Podpěra, prezident společnosti OMNIPOL, která je strategickým partnerem projektu a dodává: „První veřejná prezentace L-39NG v rámci Dnů NATO byla ideální možností předvést letoun potenciálním klientům.“
Program letových zkoušek L-39NG plní tři letouny. Technologický demonstrátor (L-39CW) v konfiguraci L-39NG, se stejnou avionikou a motorem, zahájil program letových zkoušek již v březnu 2019 intenzivními zkouškami avioniky a zkoumáním pádu ve vývrtce. Letoun s výrobním číslem 7004 se připojí ještě v letošním roce k již probíhajícím letovým zkouškám na letounu 7001. Všechny tři letouny dokončí program letových zkoušek v létě roku 2020. Letoun 7004 bude dále pokračovat v certifikačních letových zkouškách výcvikové verze L39NG, zakončených vydáním typového certifikátu, zatímco letoun 7001 bude přestavěn na verzi Light Attack a bude dále plnit program letových zkoušek zbraňových systémů do roku 2021.
V průběhu druhého čtvrtletí probíhala na letovém prototypu s výrobním sériovým číslem 7001, představeném na Dnech NATO, příprava a realizace pozemních vibračních zkoušek realizovaných společně s Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem. Tyto zkoušky proběhly rovněž se zavěšenými zbraněmi a jsou tedy splněny i pro verzi Light Attack. Zároveň naplno pokračují pozemní statické zkoušky pevnosti na prototypu 7002 a na přelomu roku začnou pozemní únavové zkoušky na prototypu s výrobním sériovým číslem 7003. Letoun 7004 je přersériový stroj pro letové zkoušky a zmíněný technologický demonstrátor L-39CW nosí registraci 2626.
Letoun L-39NG bude jediným proudovým letounem na trhu schopným plnit kompletní výcvik vojenských pilotů od základního až po pokročilý a taktický výcvik. A  více informací je na www.l-39ng.aero.

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama