Aktuality

12.10.2017 01:00

Nové radary v Pardubicích

(red), www.mocr.army.cz Nové radary v Pardubicích
Na letišti v Pardubicích (se smíšeným vojenským acivilním provozem) byla v posledních dnech nainstalována první ze čtyř souprav radiolokátorů RPL-2000, které česká armáda získala po podepsání kontraktu v roce 2016 mezi Ministerstvem obrany České republiky a českou společností ELDIS Pardubice. V současné době radarové systémy prochází v Pardubicích půlročním zkušebním provozem a postupně by měly nahradit původní radary firmy Tesla Pardubice ze sedmdesátých let dvacátého století.
Zbývající tři soupravy pro letecké základny Praha-Kbely, Čáslav a Náměšť nad Oslavou budou dodány do konce listopadu 2018. Radiolokační systémy patří mezi standardní výbavu nejen všech větších civilních letišť, ale také vojenských leteckých základen. Jejich úkolem je pokrývat především koncovou řízenou oblast TMA (Terminal Maneuvering Area) v dosahu cca padesát kilometrů od letiště kde se zajišťuje letecký provoz, který souvisí se vzlety a přistáními letecké techniky na daném letišti.
V září 2016 ministerstvo obrany a česká společnost Eldis Pardubice podepsaly kontrakt na dodávku čtyř souprav letištních radiolokátorů RPL-2000. Soupravy letištních radiolokátorů obsahují primární přehledový radiolokátor, sekundární radiolokátor a přesný přistávací radiolokátor. Nové radiolokátory na vojenských letištích budou postupně nahrazovat původní radary firmy Tesla Pardubice ze 70. let, které se podařilo udržet v provozu téměř deset let za očekávanou dobou životnosti. První souprava radiolokátorů RPL-2000 byla nainstalována v květnu roku 2017 na letišti v Pardubicích a absolvovala zkušební a certifikační proces podle požadavků ministerstva obrany, včetně vojskových zkoušek. Zbývající tři soupravy pro letecké základny v Praha-Kbely, Čáslav a Náměšť nad Oslavou budou dodány do konce listopadu 2018.
Pro orgány řízení letového provozu na letišti je radarový systém klíčovým prvkem pro monitorování a řízení letového provozu a základním předpokladem pro bezpečnost letového provozu. Vzdušné síly Armády České republiky tak získávají techniku, která splňuje mezinárodní standardy organizací ICAO a Eurocontrol. Dochází tak ke zvýšení bezpečnosti letového provozu, zvýšení bojových schopností, a většímu rozsahu a schopností sdílet informace mezi jednotlivými entitami vzdušných sil zajišťujícími rozdílné typy úkolů a bojových operací.
 
 

Menu

Z fotogalerie

GGP GGP

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama