Aktuality

08.09.2009 04:07

Nové letecké muzeum otevřeno v Neředíně

(red), www.1lsp.cz Nové letecké muzeum otevřeno v Neředíně

Na olomouckém mezinárodním letišti v Neředíme bylo uplynulý víkend otevřeno nové letecké muzeum. Umístěno je v bývalém hangáru, který byl naposledy užíván Sovětskou armádou, ale po jejím odchodu před osmnácti lety zůstal opuštěn.

Muzeum vzniklo v útrobách tohoto hangáru na ploše 2000 metrů čtverečních díky občanskému sdružení 1. Letecký školní pluk, které se specializuje na leteckou technikou, kterou opravuje a rekonstruuje historická letadla a zabývá se leteckou výstavní a muzejní činností. Toto muzeum by mělo být oživením letiště a areálu kasáren. Tento prostor mnoho let jen neutěšeně chátral, protože po repatriaci Sovětské armády připadl české armádě, která si s ním nevěděla rady. Před několika lety Olomouc získala areál bývalých kasáren od Ministerstva obrany jako dar a některé objekty musela nechat zbourat, protože byly v havarijním stavu. Dalším problémem je léta neřešená ekologická zátěž. Sovětská armáda zde kromě vrtulníkové základny měla i opravárenský podnik. Zjistilo se, že účinnou látkou, kterou se z jedovatými látkami dá bojovat je obyčejný mlékárenská syrovátka, která se lije do vrtů v půdě. Ta škodlivé chemické látky postupně rozkládá až po nějakém čase přestávají mít negativní vliv na životní prostředí. Tato ozdravná operace by měla trvat do roku 2011 a po vyčištění kontaminované půdy by se měl areál revitalizovat a zužitkovat pro budoucí využití. Občanské sdružení 1. Letecký školní pluk získalo hangár do pronájmu od olomouckého magistrátu za symbolickou jednu korunu a opravilo ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem na vlastní náklady a v sobotu 5.září slavnostně otevřelo. Ten den se také na letišti v Něředíně konal letecký den a tak byla ta nejvhodnější příležitost. V novém muzeu mohou návštěvníci obdivovat zrekonstruované stroje z různých epoch českého letectví, mezi které patří i například kabina letounu Mig-21 MFN, kterou sdružení ulovilo ze sběrných surovin a opět vybavilo přístroji a opravilo. Kabina tohoto typu letounu je v současné době unikátem a je k vidění právě jen v Olomouci. Dále jsou zde k vidění MiG-21FR, L-39C, MiG-15bis, letecké simulátory a motory a další součásti letounů Sdružení 1.Letecký školní pluk hodlá do budoucna pronajmout další hangár a přilehlé objekty a vyčistit a upravit přístupovou cestu. Zchátralé a neopravitelné ruiny okolí v té souvislosti zbourat.

Občanské sdružení 1.Letecký školní pluk vzniklo v roce 2005 a jeho jedním z hlavních úkolů je shromaždovat a provozovat leteckou techniku, která sloužila ve školním letectvu Československé lidové armády a Armády České republiky, zejména na letišti Přerov. Rovněž pořádá různé akce popularizující historii našeho letectva a spolupracuje s Historickou letkou Republiky československé, Vojenským historickým ústavem AČR, Slováckým leteckým muzeem v Kunovicích, Technickým muzeem, Nadací LHS – Vyškov, Armádou ČR a jinými organizacemi zabývajícími se obdobnou tématikou. Známé jsou například rekonstrukce letounu Lisunov Li-2 prováděna pro Vojenský historický ústav resp. Letecké muzeum ve Kbelích a pro stejné muzeum i nový lak dopravního letadla Tu-104A (OK-LDA), což je nes jedna z největších atrakcí kbelské expozice.

(red), www.1lsp.cz

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama