Aktuality

08.07.2018 01:00

Námluvy Boeingu s Embraerem

(red), www.boeing.com, www.embraer.com Námluvy Boeingu s Embraerem
Před časem evropský Airbus začal spolupracovat s kanadským Bombardierem na programu letounů CSeries, a v posledních dnech se jako reakce objevila informace o plánované spolupráci americké firmy Boeing s brazilským Embraerem. Výsledkem bylo, že americký výrobce letadel Boeing a brazilský Embraer podepsaly předběžnou dohodu o vytvoření společného podniku na výrobu letadel.
Nová společnost by měla zahrnovat veškeré aktivity v oblasti výroby komerčních letadel a služeb Embraeru. Boeing by ve společnosti měl vlastnit osmdesátiprocentní podíl a stal by se tak největší firmou ve výrobě menších osobních tryskových letadel a Boeing dále do společného podniku vloží své aktivity v oblasti komerčního rozvoje, výroby, marketingu a služeb. Podle odhadu aktivity Embraeru budou činit 4,75 miliardy dolarů (105,5 miliardy korun) a hodnota podílu Boeingu by pak činila 3,8 miliardy dolarů. Nový podnik má vytvořit konkurenci programu letadel CSeries kanadského Bombardieru, na kterém se podílí Airbus. Embraer a Bombardier jsou hlavními konkurenty na trhu letadel s kapacitou 70 až 130 míst a Embraer je třetím největším výrobce komerčních letadel na světě za Boeingem a Airbusem. Obě dohody, tedy mezi Airbusem a Bombardier a mezi Boeingem a Embraerem, představují největší změnu na globálním leteckém trhu za několik desetiletí. Znamenají vznik nového duopolu, tedy situace, kdy na trhu existují dvě dominantní firmy s většinovým podílem na odbytu, a zavedení západní výrobci letadel díky nim výrazně posilují vůči novým hráčům na trhu, jako je například Čína, upozorňují analytici. Boeing původně plánoval koupit Embraer. Jeho plán však brazilská vláda ze strategických důvodů odmítla, protože nechce, aby zahraniční společnost kontrolovala obrannou divizi Embraeru. Vláda má možnost veta při rozhodování o změnách majetkové kontroly ve firmě.
Podle dohody by Embraer měl mít ve společném podniku podíl dvacet procent, má mu však zůstat kontrola nad aktivitami v oblasti obranné techniky a firemních letadel. To by mohlo zmírnit obavy z vlivu USA na brazilské vojenské programy a umožnit schválení dohody. Pokud dohodu včas schválí vláda, regulátoři a akcionáři, mohla by být dokončena na konci příštího roku, dodaly společnosti.

(red), www.boeing.com, www.embraer.com 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama