Aktuality

11.02.2017 14:45

Martin Šonka vydoloval v Abú Zabí zlato

(red), www.martin-sonka.cz Martin Šonka vydoloval v Abú Zabí zlato
V sobotu 11.února 2017 odstartoval další ročník seriálu leteckých závodů Red Bull Air Race v Abú Zabí prvním závodem. A hned první závod skončil pro české letectví historickým úspěchem, protože se vítězem stal Martin Šonka, který tak navázal na výkony z kvalifikace. I v hlavním závodě postupně porazil všechny soupeře a zvítězil i ve finále. Druhý doletěl Španěl Juan Velarde, třetí skončil Kanaďan Pete McLeod a jen díky dvousekundové penalizaci až čtvrtý skončil německý pilot Matthias Dolderer. Petr Kopfstein po třísekundové penalizaci skončil dvanáctý.
Martin Šonka poprvé ve své kariéře zvítězil v závodě Red Bull Air Race. Ve Final 4 zalétl čas 53,139 sekundy, druhý Španěl Juan Velarde měl čas 54,166 sekundy a třetí Kanaďan Pete McLeod čas 54,632 sekundy. A díky dvousekundové penalizaci až čtvrtý skončil německý pilot Matthias Dolderer s časem 55,227 sekundy. Petr Kopfstein v Round of 14 letěl proti Nicolasi Ivanoffovi z Francie, který zaletěl čas 54,208 sekundy. Petr Kopfstein sice zaletěl čas 53,740, ale třívteřinová penalizace znamenala až čas 56,740 sekundy a obsadil dvanáctou pozici. 
Martin Šonka v Abú Zabí ovládl třetí trénink, posléze kvalifikaci a celý závod, čímž vůbec poprvé získal vítězství v této prestižní letecké soutěži. Martin Šonka měl v prvním trochu jednodušší pozici, protože slovinský pilot Peter Podlunšek se svým letadlem vyletěl z bezpečné zóny tratě a byl diskvalifikován. V prvním kole tak MartinŠonka bez soupeře a se zajištěným postupem zaletěl čas 53,202 sekundy, což celkově stačilo na třetí průběžné místo podle času. Blízko postupu z prvního kola byl i Petr Kopfstein, který v duelu s francouzským pilotem Nicolasem Ivanoffem byl časem rychlejší, ale v půlce trati „trefil“ jeden z pylonů, za což obdržel třísekundovou penalizaci. Nakonec na něj tak zbylo až dvanácté místo. Nicolas Ivanoff byl ve druhém kole soupeřem Martina Šonky, ale na českého reprezentanta nestačil. Ten zaletěl čas dalším soupeřem Jihočecha ve vyřazovací fázi. Francouzský pilot neletěl špatně, ale především v druhé polovině byl pomalejší než Martin Šonka a v konečném účtování zaostal za českým vítězem kvalifikace o více než jednu sekundu. Šonka si připsal čas 53,525 sec. a postoupil mezi poslední čtyři do finále. Ve finále opět zalétl Martin Šonka nejrychleji a porazil všechny své tři soupeře. Navíc Matthias Dolderer obdržel na špatný průlet brankou číslo 14 dvě vteřiny penalizace a skončil čtvrtý.
V Challenger Cupu zvítězil švédský letec Daniel Ryfa, druhý byl Němec Florian Bergér a třetí Francouzka Melanie Astles.
Druhý závod letošního šampionátu se letí v San Diegu 15. a 16.dubna 2017.
Výsledky:
   
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

15 15

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama